Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
αν επιτρεπεται παιδια , επειδη για εμενα το να τα φτιαξω μονος μου μου φαινεται παραπανω απο βουνο η διαδικασια , η ford αν παρω τα πραγματα απο το ali οπως εχετε αναφερει δεν μπορουν να μου κανουν την εγκατασταση? γνωριζεται αν μπαινουν σε διαδικασια να στο φτιαξουν?
 
  • Like
Αντιδράσεις: Franko

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Το βρίσκω απίθανο. Ακόμα και τα εργοστασιακά κομμάτια να έπαιρνες (γιατί του κινέζου δεν είναι), δύσκολα θα ασχοληθούν αν δεν προβλέπεται ως διαδικασία. Μόνο αν τους ξέρεις/σε ξέρουν, και το κάνουν ως εξυπηρέτηση.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ένα μικρό update. Μιας και πέτυχα σε αστεία τιμή το lidar που χρησιμοποιεί το Fiesta για το city active stop, είπα να το πάρω για μελλοντικό retrofit σε συνδυασμό με αλλαγή του παρμπριζ. Είναι αυτό εδώ:

IMG-4496.jpg


Θα χρειαστεί βέβαια και την ειδική βάση στο παρμπρίζ:

IMG-20160818-165730.jpg


Από την στιγμή λοιπόν που έχω τον μαμά ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη, και το Lidar, είπα να πάρω και καινούργια την κανονική καλωδίωση που υποστηρίζει όλα αυτά. Έχει κωδικό 1882330, και κάνει περίπου 45 ευρώ:

IMG-4495.jpg


Εδώ φαίνεται και η διαφορά σε σχέση με αυτή που είχα φτιάξει εγώ, τα έξτρα καλώδια έχουν να κάνουν με το Lidar + keyless entry:

IMG-4489.jpg


Πλέον αναμένω την βάση για τον αισθητήρα από Κίνα για να προχωρήσω με την εγκατάσταση. Επίσης έχω αγοράσει και άλλον έναν καθρέπτη, ο οποίος έρχεται με την σωστή βάση στο παρμπρίζ, οπότε θα προσπαθήσω να ξεκολλήσω την υπάρχουσα και να κολλήσω την νέα, ώστε να κουμπώσει πάνω ο ηλεκτροχρωματικός καθρέπτης.
Η ιδέα είναι να κάνω κάτι σαν αυτό:

5490


Έχω ήδη πάρει και ένα κιτ για εγκατάσταση παρμπρίζ που έχει κόλλα, και το μαύρο primer, ώστε να φαίνεται περίπου όπως το εργοστασιακό. Το κακό είναι ότι θα πρέπει να μετακινηθεί και το μαύρο κουτάκι με το GPS, γιατί κανονικά πρέπει να μπει και αυτό κάτω από το κάλυμμα του καθρέπτη. Θα δούμε πως θα πάνε όλα αυτά στην συνέχεια.

Το καλό με το κιτ από Κίνα πάντως είναι ότι δεν χρειάζεται τίποτε από όλα αυτά. Και το κάλυμμα του καθρέπτη δεν εμποδίζει το GPS. Ελπίζω να έχει επιτυχία η εγκατάσταση στον Ace, γιατί θα είναι σίγουρα πιο value for money + πιο απλή εγκατάσταση.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Μπράβο για την αντοχή, εγώ πήρα το kit για να ξεμπλέξω μια και καλή με αυτό (ελπίζω δηλαδή). Αλλά δυστυχώς ήδη γνωρίζω ότι το καπάκι δεν κουμπώνει κατευθείαν, το πάνω κομμάτι (αυτό προς τη πλαφονιέρα) θα κουτουλάει με το κουτάκι το GPS, οπότε θα πρέπει να πέσει λίγη κοπτοραπτική.

Θα δούμε, εντός της βδομάδας λογικά θα τα έχω όλα, πιθανότατα το επόμενο ΣΚ θα ξεκινήσω να το παλεύω....
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Λογικά σε εσένα δεν θα έχει θέμα το πάνω μέρος από το καπάκι. Πιστεύω έστω και οριακά θα σε παίρνει. Το πρόβλημα είναι στο καπάκι από τον μαμά καθρέπτη, που υποστηρίζει τον αισθητήρα, γιατί είναι σχεδιασμένο με την λογική ότι το πάνω μέρος καλύπτει και το gps. Θα είναι κάπως έτσι δηλαδή:

IMG-4497.jpg


Οπότε θα πρέπει να μετακινήσω το gps στο κέντρο, αλλιώς δεν μπαίνει με τίποτε το πάνω μέρος.

Στο κιτ από Κίνα, το πάνω μέρος είναι έτσι:

HTB14cU.bntYBeNjy1Xdq6xXyVXaH.jpg


Πιστεύω (ελπίζω) ότι θα είσαι οκ.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Αμ δε, βλέπω και εσύ έχεις πρόβλημα, αλλά και το δικό μου δεν θα κουμπώσει, το δικό μου είναι έτσι

1zdwvwi.jpg


οπότε θα βρίσκει, άρα θα θέλει λίγο κόψιμο...μην σου πω ότι και το κάτω μέρος θα βρίσκει...
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
The Ace said:
Μπράβο για την αντοχή, εγώ πήρα το kit για να ξεμπλέξω μια και καλή με αυτό (ελπίζω δηλαδή). Αλλά δυστυχώς ήδη γνωρίζω ότι το καπάκι δεν κουμπώνει κατευθείαν, το πάνω κομμάτι (αυτό προς τη πλαφονιέρα) θα κουτουλάει με το κουτάκι το GPS, οπότε θα πρέπει να πέσει λίγη κοπτοραπτική.

Θα δούμε, εντός της βδομάδας λογικά θα τα έχω όλα, πιθανότατα το επόμενο ΣΚ θα ξεκινήσω να το παλεύω....

το active city stop θα ειναι plug&play??πολύ ενδιαφέρον..ωστοσο να υποθεσω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μπει στο δικο μου (mk7a 2010)...όσον αφορά το αισθητηρα.υαλοκαθαριστηρες σε μενα λειτουργούν τελεια,αλλα δεν εχω βρει ακρη με τα αυτοματα φωτα.αλλαξα διακοπτη και εκανα ενεργοποιηση (forscan)..πιθανολογω οτι λειπει καποιο καλωδιο.η φισα που παει στον διακοπτη εχει 3 αδειες θεσεις (pin 3,5,6)
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το city active stop, δεν γνωρίζω πόσο Plug n play θα είναι. Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί η τοποθέτηση ρελέ + ασφάλειας + καλώδια στο BCM, γιατί η κεντρική καλωδίωση δεν τα έχει, + ενεργοποίηση Forscan. Το θέμα είναι ότι δεν γνωρίζω αν χρειάζεται και κάτι άλλο για να δουλέψει σωστά. Αν έρθει ποτέ αυτή η στιγμή να το κάνω, θα δω πως θα πάει.
Στον διακόπτη σου, το pin 3 είναι για τα αυτόματα φώτα, τα 5,6 είναι για το dimmer (αν έχει ο διακόπτης σου). Από την στιγμή που σου λείπει το pin3 δεν θα σου δουλέψει ο διακόπτης στο Auto, γιατί δεν δίνει το σήμα στο BCM. Πάρε ένα καλώδιο και βάλτο στο pin3 και δες που καταλήγουν στο bcm τα υπόλοιπα καλώδια από τον διακόπτη. Λογικά θα έχεις και στην μεριά του BCM τρία κενά Pins.
Ίσως σε βοηθήσει αυτό:

post-59356-144986413064.jpg
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση nexus. Θα το ψάξω λίγο και θα ενημερώσω
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ήρθε και η πολυπόθητη βάση για τον καθρέπτη:

IMG-4505.jpg


Τώρα το θέμα είναι να την κολλήσω στο παρμπρίζ. Έχει κάποιος καμιά πρόταση για κόλλα που να κάνει σίγουρα καλή δουλειά? Θα κάνει κάτι τέτοιο πχ http://www.dimou-mastoremata.gr/shop/%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%83-%CE%BB%CE%B9%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1/%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%AD%CF%80%CF%84%CE%B7-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85-loctite-319/
Στην χειρότερη λέω να το πάω από carglass. Λογικά αυτοί θα ξέρουν τι να κάνουν.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
To θέμα είναι πως θα ξεκολλήσεις τη βάση που υπάρχει ήδη πάνω....
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ζεσταίνοντας την, όπως εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=UK8khV41-R0

Με αρκετή προσοχή βέβαια μην σπάσει το τζάμι. Από όσο έψαξα στο ιντερνετ, αυτός είναι ο μόνος σίγουρος και σχετικά εύκολος τρόπος για να βγει. Έτσι ξεκόλλησα και την βάση που βρήκα, από το κομμάτι παρμπρίζ που ήταν κολλημένο πάνω της.
Στην χειρότερη, με βλέπω να αλλάζω πιο γρήγορα παρμπρίζ από ότι υπολόγιζα...!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Ναι, αλλά είναι αρκετά επικίνδυνο αυτό. Να μου πεις, αν έχεις θραύση, δεν σε νοιάζει καθόλου...

Για κόλλες, υπάρχουν ειδικές για γυαλί και καθρέπτες, βρες μια που να υπάρχει διαθέσιμη, ή αφού θα πας Carglass, ρώτα κατευθείαν εκεί...
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ναι ξέρω ότι είναι επικίνδυνο. Θραύση έχω βέβαια, οπότε λέω να το δοκιμάσω.
Έχω διαβάσει και αρκετούς που έχουν κάνει την συγκεκριμένη μέθοδο με επιτυχία, το δοκίμασα και εγώ με επιτυχία στην βάση που πήρα, και θα έλεγα ότι αισθάνομαι αισιόδοξος... :D Η απλά με τρώει να βάλω και το Lidar....
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το κακό με τις κόλλες είναι, ότι οι αναφορές που διαβάζω είναι ή του ύψους ή του βάθους. Αν δεις στο amazon κριτικές για τέτοιου είδους κόλλες , είναι ένα 40%-50% 5 αστέρια, και άλλο ένα 40-50% 1 αστέρι, σε σημείο που να ανησυχώ τελικά για το κατά πόσο δεν θα έχω προβλήματα.
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
Εγώ προσωπικά για να είχα κολλήσει την βάση αυτή στο παρμπρίζ αλλά και την βάση του αισθητήρα, θα είχα πάει σε κάνα carglass.. Σίγουρα θα έχουν κάτι αξιόπιστο
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
Πριν λίγο έβλεπα και το bcm για να περάσω το καλώδιο για τα αυτόματα φώτα. Όντως υπάρχουν τρεις κενές θέσεις... Το θέμα είναι ότι στης θέσεις αυτές λείπει και το δοντάκι για να μπορώ να κάνω την επαφή. Σημαίνει ότι πρέπει να το ξεχάσω εντελώς??
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
τελικα βρηκα ακρη με τα αυτοματα φωτα.ελειπε ενα καλωδιο το οποίο παει απο τον διακοπτη των φωτων (pin 3) στο bcm connector λευκο (pin 7)
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ωραίος, μπράβο! Τελικά πήγαινε στον λευκό connector στο bcm, όπως στα 7.5 ε? Βέβαια στα δικά μας πάει στο pin3 στον λευκό connector.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread