Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mμμμ, μάλιστα. Δεν το είχα παρατηρήσει αυτό. Θα το κοιτάξω όμως.
Εγώ για να είμαι ειλικρινής δεν έχω το φωτισμό στο μέγιστο. Μου αρέσει να είναι διακριτικός, ίσα που να φαίνονται τα γράμματα δηλαδή. Γι' αυτό και το έχω ρυθμίσει έτσι από το διακόπτη που έχει στο ταμπλό, εκεί που ρυθμίζονται τα φώτα δηλαδή.
Και μια και που το αναφέραμε αυτό, πώς καταταλαβαίνει το αυτοκίνητο και κάνει το auto dimming; Μήπως τελικά όλα έχουν αισθητήρα φωτός;
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Κωστα εκεινη η μπιλια στο ταμπλο ειναι απο οτι μου ειπαν τα παιδια και δοκιμασα και εγω χαχαχ. Αν την καλυψεις με το χερι σου πεφτει η φωτεινοτητα.

Ο αισθητηρας φωτός δουλευει μονο σαν on off φωτων. Οχι για ντιμερ. Στο λεω γιατί ολα τα αμαξια μου ειχαν απο τυχη. Εκτος του φιεστα
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Εδώ περισσότερα για το συγκεκριμένο μπαλάκι:

k026952006.jpg


Και στην επεξήγηση του κωδικού:

FORD_(Europe).jpg


Ο συγκεκριμένος αισθητήρας μετράει ένταση φωτός μέσω της φωτοδιόδου του και αλλάζει την αντίσταση του ανάλογα με το φως, γιαυτό και μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί και για το auto dimming των οργάνων. Ουσιαστικά έτσι επηρεάζει και την ένταση του αυτόματου κλιματισμού ανάλογα με τον ήλιο.
Δεν δουλεύει όμως σαν αισθητήρας φωτός για auto headlights.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Μιας και κοιτάς στο ETIS, δεν ρίχνεις και εσύ μια ματιά για το θέμα του παρόντος thread ? Κωδικούς για διακόπτη, αισθητήρα, καπάκι και καλωδίωση ? ;)
Μπας και βρούμε άκρη (και τιμές) για τα εν λόγω parts....
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Και εγω τοσο καιρο νομιζα πως ο αισθητηρας του κλιματισμου ειναι κατι γρυλιες εκει στην πλαφονιερα. Ακου να δεις μια μπιλια τι σου κανει. Χαχαχα. Σαν σπουδαστης ηλεκτρολογος η πρωτη μοντα που θα γινει θα μπει καμια λεντοταινια εκει στο ντουλαπακι τυ συνοδηγου συνδεδεμενη με την μπιλια να ντιμαρεται αυτοματα χαχα. Ε ρε γελια τσιρκο θα το κανω
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ο διακόπτης για τα φώτα έχει κωδικό 1785900 (αν έχεις και προβολείς ομίχλης) και είναι αυτός εδώ
20150918_131934.jpg


Για τον καθρέπτη, και την βάση του μπορείς να δεις εδώ τι θα χρειαστείς:

k026965401.jpg


FORD_(Europe)_Mirror.jpg


Βασικά, αν δεν κάνω λάθος, θέλεις τους κωδικούς 1826881, 1700839, 5260683

Για την καλωδίωση καλύτερα να δεις όλους τους διάφορους κωδικούς ανάλογα το αμάξι σου :

FORD_Europe_wiring.jpg


Ο αισθητήρας βροχής πρέπει να έχει κωδικό: 3S7T17D547AB. Πρέπει να είναι ο ίδιος που είναι και το μκ7.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Pakwel said:
Και εγω τοσο καιρο νομιζα πως ο αισθητηρας του κλιματισμου ειναι κατι γρυλιες εκει στην πλαφονιερα. Ακου να δεις μια μπιλια τι σου κανει. Χαχαχα. Σαν σπουδαστης ηλεκτρολογος η πρωτη μοντα που θα γινει θα μπει καμια λεντοταινια εκει στο ντουλαπακι τυ συνοδηγου συνδεδεμενη με την μπιλια να ντιμαρεται αυτοματα χαχα. Ε ρε γελια τσιρκο θα το κανω

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας για τον αυτόματο κλιματισμό, είναι όντως στις γρίλιες που λες. Ο αισθητήρας έντασης του φωτός, δεν ρυθμίζει την θερμοκρασία, μόνο την ένταση με την οποία δουλεύει το a/c.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν νομίζω στις γρύλιες της πλαφονιέρας να είναι αισθητήρας του κλιματισμού. Εκεί νομίζω ότι είναι το μικρόφωνο του bluetooth. Για τον κλιματισμό έχει κάτι γρύλιες στο ταμπλό στη μεριά του οδηγού.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Να διορθώσω, ότι οι γρίλιες για τον αισθητήρα θερμοκρασίας είναι κοντά στο δεξί πόδι του οδηγού στο πλάι. Οι γρίλιες στην πλαφονιέρα είναι για το μικρόφωνο.

Edit: Μάλλον μαζί έγραφα με τον Κώστα..!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Με μια πρόχειρη έρευνα, τα ανταλλακτικά βγαίνουν γύρω στα 130€ (σένσορας, διακόπτης, καθρέπτης, καλωδίωση), το κάλυμμα δεν το βρίσκω αλλά πόσο να έχει ? Τον διακόπτη τον έχω βρει και μεταχειρισμένο, το ίδιο και για τον καθρέπτη.

Θα έχω και επίσημες τιμές για όλα το Σάββατο, οπότε θα ξέρω ακριβώς αν και τι μπορεί να γίνει, και, βάσει κόστους, αν έχει νόημα να το προσπαθήσουμε...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Pakwel said:
Ναι οντως εχει λειτπυργια auto dimming στο μενου. Αν το ψαξεις θα το βρεις.

Μάλλον στο ST είναι λίγο διαφορετικό το μενού. Βρήκα την επιλογή στο Display settings -> Lighting -> Automatic.
Oύτε που είχα καταλάβει περί τίνος επρόκειτο...

20170127_185033.jpg
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Sync 2 νομιζω εχει και στο ST στανταρ. Αν το εχεις με sync 3 αλλαζει. Αλλα αυτο ειναι παντως που βρηκες
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Λοιπόν ενημέρωση σχετικά με τα αυθεντικά ανταλλακτικά. Το -ας πούμε- πακέτο δεν δίνεται ως retrofit/αντικατάσταση, παρά μόνο ως ξεχωριστά ανταλλακτικά, με ότι σημαίνει αυτό (γίνεται/δεν γίνεται, θα δουλέψει/δεν θα δουλέψει κοκ). Το θέμα είναι ότι ο σένσορας δίνεται μαζί με το παρμπρίζ και όχι ξεχωριστό ανταλλακτικό (?), ενώ καθρέπτης, καλωδίωση και καπάκι δίνονται μαζί, στην ειδική τιμή των 500€+ :eek: Ο διακόπτης είναι το μοναδικό που υπάρχει ξεχωριστό και έχει λογική τιμή (~70€).

Οπότε λύση "εργοστασιακή" δεν υπάρχει, ούτε καν αν ξοδέψεις πάνω από 600€ και τότε πάλι υπάρχει το "αν". Η άλλη επιλογή είναι ξεχωριστά ανταλλακτικά, αλλά σένσορας, καπάκι και καλωδίωση πρέπει να αγοραστούν μεταχειρισμένα, αλλιώς πάει πολύ η τιμή. Και μετά βέβαια θα πρέπει να γίνει ολόκληρη ιστορία με καλώδια, συνδέσεις, ενεργοποιήσεις (?) κλπ κλπ. Και φυσικά όλα αυτά δεν γίνονται σε καινούριο αυτοκίνητο, καθώς σίγουρα θα υπάρχει θέμα με την εγγύηση.

Για την ώρα εγώ το αφήνω, αν κάποιος έχει κάποια άλλη ιδέα ή έχει δει κάποια λύση, ενημερώνει....
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ωραία....Εγώ εν τω μεταξύ ήμουν τόσο αισιόδοξος ότι θα έχει την καλωδίωση το αμάξι, που παρήγγειλα ήδη έναν auto dimming mirror από το ebay  :D. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω και έναν διακόπτη/αισθητήρα μιας και ήταν φτηνά, αλλά τώρα με προβληματίζει το θέμα της καλωδίωσης. Ίσως αν βρω τρόπο να συνδέσω τον αισθητήρα στην κατάλληλη θέση, να το προσπαθήσω.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Το δικό μου επιπρόσθετο "πρόβλημα" είναι ότι έχω ήδη τον ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη με τις κάμερες και την οθόνη, οπότε ούτε θέλω να βάλω τον αυθεντικό (γιατί θα χάσω λειτουργίες) ούτε θέλω να πληρώσω για κάτι που δεν θα χρησιμοποιήσω (αφού ως μεταχειρισμένα η καλωδίωση δίνεται με τον καθρέπτη). Άρα έχω και το επιπλέον ζήτημα του να βρω την καλωδίωση μόνη της, τρέχα γύρευε δηλαδή....

*Θεωρητικά* όμως, αν βρεθεί η καλωδίωση, ο σένσορας (με το καπάκι του για αισθητικούς λόγους) και ο διακόπτης, δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην μπορούν να δουλέψουν....
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
The Ace said:
*Θεωρητικά* όμως, αν βρεθεί η καλωδίωση, ο σένσορας (με το καπάκι του για αισθητικούς λόγους) και ο διακόπτης, δεν υπάρχει κάποιος λόγος να μην μπορούν να δουλέψουν....

Αυτό είναι και το δικό μου πλάνο. Έχω βάλει και εγώ τον καθρέπτη που έβαλες και εσύ, και δεν θέλω να τον βγάλω, αλλά θα ήθελα να βρω έναν τρόπο να προσθέσω και τον αισθητήρα φωτός/βροχής. Όλα θα ήταν πολύ πιο απλά αν υπήρχε ήδη η καλωδίωση...
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
nexus said:
Ωραία....Εγώ εν τω μεταξύ ήμουν τόσο αισιόδοξος ότι θα έχει την καλωδίωση το αμάξι, που παρήγγειλα ήδη έναν auto dimming mirror από το ebay  :D. Ήμουν έτοιμος να αγοράσω και έναν διακόπτη/αισθητήρα μιας και ήταν φτηνά, αλλά τώρα με προβληματίζει το θέμα της καλωδίωσης. Ίσως αν βρω τρόπο να συνδέσω τον αισθητήρα στην κατάλληλη θέση, να το προσπαθήσω.


νομιζω πως τον καθρεφτη αμα του δοσεις απλα ρευμα θα δουλεψει Νεκταριε! δεν χριαζεται αισθητηρα, νομιζω υπαρχει μεσα στο κρυσταλλο!
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αλέξη, ο ηλεκτροχρωματικός καθρέφτης όντως δουλεύει μόνο με το ρεύμα, αλλά ο αισθητήρας για τα auto lights/wipers θέλει άλλη καλωδίωση.
 
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
να κανω μια ερωτησουλα , γινεται στο κλειδωμα και στο ξεκλειδωμα του αυτοκινητου να αναβουν τα φωτα πορειας και τα προβολακια για ενα χρονικο διαστημα?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread