Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
nexus said:
Ωραίος, μπράβο! Τελικά πήγαινε στον λευκό connector στο bcm, όπως στα 7.5 ε? Βέβαια στα δικά μας πάει στο pin3 στον λευκό connector.
ευχαριστω nexus.....οπως και για το διαγραμμα που ανεβασες,απο εκει πηρα αφορμη να μπω στην διαδικασια...τωρα,θεωρητικα,θελοντας θα μπορουσα να εχω και dimmer???αν και δεν προκειται να μπω σε διαδικασια.σε ολα τα mk7a που εχω δει καμια το εχει.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ήρθε και η βάση που είχα παραγγείλει από Κίνα, και από ότι φαίνεται ταιριάζει απόλυτα:

IMG-4607.jpg


IMG-4606.jpg


Τώρα μένει το εύκολο κομμάτι (...:D), του να κολλήσω την βάση για τον αισθητήρα, μαζί με την βάση για τον νέο καθρέπτη, όπως και την νέα βάση για το gps module στο παρμπρίζ. Αφού βεβαίως αφαιρέσω την υπάρχουσα βάση του καθρέπτη..!

Wish me luck...!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Άντε καλή τύχη! Εγώ ακόμα περιμένω το kit, έχει έρθει Ελλάδα από 7/3 και έκτοτε αγνοείται η τύχη του (υποθέτω ότι έχει μπει στην ουρά για έλεγχο).

Για το κόλλημα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάποια πολύ δυνατή ταινία διπλής όψης, διάφανη ή μαύρη, ξέρω ότι 3Μ και Teka έχουν τέτοιες και έχω κάποιες από αυτές, αν δεν θέλεις να πας σε κάποια μορφή κόλλας.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Και σε εμένα πήρε λίγες μέρες για να μου έρθει, παρότι είχε φτάσει Ελλάδα από τις 8 του μήνα. Ευτυχώς δεν είχα κάποια έξτρα χρέωση στο τελωνείο.

Για την ταινία διπλής, και εγώ εκεί έχω καταλήξει, τουλάχιστον για την βάση του καθρέπτη. Είδα ότι η Ford έχει βγάλει σαν ανταλλακτικό κάποια pads τα οποία είναι ακριβώς για αυτόν τον λόγο. Έχουν κωδικό 1568648: https://www.ebay.co.uk/p/Genuine-Ford-Double-Sided-Interior-Mirror-Sticky-Pad-1568648/1609801686?iid=323498080494
Τα έχω πάρει ήδη. Απλά ελπίζω να κάνει δουλειά για τον καθρέπτη.

Για την βάση του αισθητήρα, θα το κάνω με παρμπριζοκολλα, γιατί έτσι όπως το βλέπω είναι λίγο δύσκολο να κάτσει καλά το pad στην επιφάνεια της βάσης.

Θα δείξει.., ελπίζω να πάει καλά το project, αλλιώς με βλέπω για αλλαγή παρμπρίζ σύντομα..!
 
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
nexus said:
Για την ταινία διπλής, και εγώ εκεί έχω καταλήξει, τουλάχιστον για την βάση του καθρέπτη. Είδα ότι η Ford έχει βγάλει σαν ανταλλακτικό κάποια pads τα οποία είναι ακριβώς για αυτόν τον λόγο. Έχουν κωδικό 1568648: https://www.ebay.co.uk/p/Genuine-Ford-Double-Sided-Interior-Mirror-Sticky-Pad-1568648/1609801686?iid=323498080494

Ωχ, στο item που πόσταρες βλέπω σχόλιο "doesn't stick at all" :p

Εγώ έχω συλλογή από ταινίες διπλής όψης, από απλής χρήσης για να κολλάς φωτογραφίες στο τοίχο, μέχρι construction grade για να κολλάς πλακάκια, σοβατεπί, τούβλα και καθρέπτες που κρατάνε κάτι κιλά ανά εκατοστό μήκους. Αυτά που φοβάμαι είναι (α) ότι μόνο 2 από αυτές που έχω είναι ειδικά για γυαλί, και (β) ότι το parebrise ανεβάζει θερμοκρασίες το καλοκαίρι, και *ίσως* αυτές οι ταινίες χαλαρώσουν.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ναι, έχω διαβάσει πολλά σχόλια για τα συγκεκριμένα pads. Τα μισά θετικά, τα άλλα αρνητικά. Αλλά από ότι διάβασα, τουλάχιστον για την λύση του pad, τα συγκεκριμένα είναι από τα καλύτερα. Είναι ειδικά για αυτή την δουλειά.
Αν δεν κάτσει αυτή η λύση, τότε θα μπει παρμπριζοκολλα και εκεί. Απλά όταν ξεκόλλησα την βάση που πήρα από το ebay, από το κομμάτι παρμπριζ που ήταν πίσω της, είδα ότι τελικά και από το εργοστάσιο με pad ήταν κολλημένη.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Προχώρησε λίγο το project σήμερα:

Ξεκινήσαμε έτσι:
IMG-4608.jpg


Στην συνέχεια βγήκαν οι βάσεις για τον καθρέπτη και το gps. Όπως περίμενα, η βάση του καθρέπτη ήταν κολλημένη με ένα pad, το οποίο φαίνεται να είναι ίδιο με αυτά που πήρα από την Ford:
IMG-4610.jpg


Κολλήθηκαν οι νέες βάσεις:
IMG-4613.jpg


Εδώ φαίνεται καλύτερα η παλιά βάση του καθρέπτη με το pad:
IMG-4614.jpg


Τώρα θα περιμένω λίγο, πιθανόν μέχρι αύριο, για να τοποθετήσω τον καθρέπτη, και ελπίζω να μην ξεκολλήσει μαζί με την βάση... :D
Αν όλα πάνε καλά με τον καθρέπτη, στην συνέχεια έχει πέρασμα με το ειδικό μαύρο αστάρι της επιφάνειας γύρω από τον αισθητήρα και μετά κολλάω την βάση του αισθητήρα.
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
την καινουργια βαση την εβαλες ακριβως εκει που ηταν η παλια βαση???
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Παιδιά Καλησπέρα. Επειδή βλέπω οτι ασχολείστε αρκετά.
Δεν έχω MK7.5 αλλά MK8 ST-Line το οποίο έχει αυτόματα φώτα αλλά όχι αυτόματους υαλοκαθαριστήρες.
Παρόλαυτά, υπάρχει κανονικά εγκατεστημένος αισθητήρας βροχής .

Επομένως φαντάζομαι οτι χρειάζεται απλώς ενεργοποίηση.

Εσείς στο 7.5 με ποιό τρόπο το ενεργοποιήσατε ?
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
μεσο forscan.προσωπικα δεν ξερω αν το forscan προσφέρει τις ιδιες δυνατοτητες πειραγματος και στο δικο σου αμαξι
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
κανει εντυπωση παντως να εχει αυτοματα φωτα αλλά όχι αυτόματους υαλοκαθαριστήρες.
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Υπάρχει κάπου η διαδικασία για το Forscan ? Έχω OBD απλά δεν ξέρω τι να ψάξω.
Δε νομίζω να είναι το ίδιο αλλά να έχω εικόνα τουλάχιστον.

Ναι η ST-Line έτσι είναι. Δεν έχει αυτόματους καθαριστήρες. Παρόλαυτα έχει αισθητήρα.
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
johnD said:
Υπάρχει κάπου η διαδικασία για το Forscan ? Έχω OBD απλά δεν ξέρω τι να ψάξω.
Δε νομίζω να είναι το ίδιο αλλά να έχω εικόνα τουλάχιστον.

Ναι η ST-Line έτσι είναι. Δεν έχει αυτόματους καθαριστήρες. Παρόλαυτα έχει αισθητήρα.
οταν λες OBD προφανως εννοεις το ELM327 (ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ FORD) σωστα??
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
johnD said:
Ναι σωστά. Το έχω χρησιμοποιήσει ξανά το Forscan.
εφοσον εχει γινει η συνδεση,πατα στην εικονα που μοιαζει με επεξεργαστη.σε αυτο που ανοιγει μετα διαλεγεις με ενα κλικ αυτο που γραφει IPC central configuration (πρεπει να ειναι το τελευταιο αν δεν κανω λαθος)
εφόσον το εχεις διαλεξει πατας το play το οποιο βρισκεται κατω αριστερα
θα σου ζητησει να σβήνεις το καντράν

σε αυτο το σημειο ανοιγουν ολες οι επιλογες που μπορεις να αλλαξεις
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
ξεχασα...στο τελευταιο σταδιο διαλεγεις engineering
ολα αυτα για το mk7,mk7.5 ομως
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ας κάνω άλλο ένα update, μιας και έχω ψιλοτελειώσει το project.

Μερικές φώτο:

IMG-4633.jpg


IMG-4632.jpg


IMG-4630.jpg


Δυστυχώς μέσα στην βιασύνη μου, δεν μου έκατσε 100% καλά η βαφή σε όλα τα σημεία, οπότε έχει κάποια κομμάτια όπου φαίνεται το εσωτερικό από το καπάκι του αισθητήρα. Επίσης για κάποιο λόγο, γύρω από τον αισθητήρα, πάλι φαίνεται να έχει κάποια ψιλοκενά. Θα κάνω μια προσπάθεια να τα διορθώσω αυτά, και ελπίζω να γίνει 100% καλά.

Προς το παρόν και η βάση του αισθητήρα, αλλά και ο καθρέπτης φαίνεται να έχουν κολλήσει. Για την αντοχή όμως θα πρέπει να το δω στην πορεία. Επίσης, το καπάκι του καθρέπτη, δεν κάθεται 100% καλά στο παρμπρίζ, γιατί κανονικά κουμπώνει σε 3 σημεία στο παρμπρίζ, τα οποία δεν υπάρχουν σε εμένα. Προς το παρόν έβαλα λίγη ταινία διπλής όψεως σε αυτά τα σημεία.

Στα καλά νέα τώρα, ο αισθητήρας δουλεύει μια χαρά, όπως επίσης και ο μαμά ηλεκτροχρωματικός καθρέπτης. Εδώ και ένα βιντεάκι από την λειτουργία του:

https://www.youtube.com/watch?v=0wk8IojscrQ

Πιστεύω με λίγο περισσότερη προσπάθεια, και ίσως και με μια χείρα βοήθειας, θα είχε 100% επιτυχία η εγκατάσταση. Προς το παρόν, αν διορθώσω λίγο τις ατέλειες, και αν θα παραμείνουν οι βάσεις κολλημένες στο παρμπρίζ, θα είμαι αρκετά ευχαριστημένος. 
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
συγχαρητηρια,συγχαρητηρια και μπραβο σου.έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.μονο μια απορια σε τι σκαλα ευαισθησιας εχεις βαλει τις υαλοκαθαριστηρες??εγώ όταν έκανα την δοκιμη και εριχνα νερο οι υαλοκαθαριστηρες δουλευουν τουλάχιστον 2-3 φορες
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Σε ευχαριστώ φίλε μου. Ήταν στην μέγιστη ευαισθησία αν θυμάμαι καλά. Απλά το νερό αν δεις το βίντεο δεν περνάει συνέχεια πάνω από τον αισθητήρα. Με το που πέρασε από τον αισθητήρα, ενεργοποιήθηκε αμέσως. Γενικά από ότι είδα, έχει σχετικά άμεση απόκριση. Θα το δω στην πορεία βέβαια. Δεν είμαι σίγουρος και για το πως θα έπρεπε να δουλεύει από το εργοστάσιο, αν θα έπρεπε δηλαδή να κάνουν 2-3 φορές πέρασμα με το που ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας, η μία.
Εδώ άλλη μια φώτο που φαίνονται λίγο καλύτερα και οι ατέλειες:

IMG-4637.jpg
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
fiestaf1 said:
την καινουργια βαση την εβαλες ακριβως εκει που ηταν η παλια βαση???

Όχι, μπήκε λίγο πιο κάτω από ότι ήταν η προηγούμενη.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread