Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Για δώσε info για το auto lights/wipers retrofit. Είναι αρκετά ενδιαφέρον, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν έχεις ήδη την καλωδίωση να υποστηρίζει τον αισθητήρα στο παρπρίζ. Αν υπάρχει η καλωδίωση, τότε είναι απλά θέμα αγοράς του αισθητήρα, του νέου διακόπτη για τα φώτα και της ενεργοποίησης μέσω forscan.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Δεν χρειάζεται να έχεις τίποτα, αγοράζεις ολόκληρο το kit με τους αισθητήρες, και είτε με τους μαμά διακόπτες, είτε με αυτούς που έχουν και θέση "Auto", το φτιάχνεις να δουλεύει όπως το μαμά σύστημα. Θέλει λίγο τζιμάνι ηλεκτρολόγο για να κάνει τις συνδέσεις σωστά, όχι ότι είναι τίποτα τρομερό, 7 καλώδια στο σύνολο είναι....
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Α οκ. Μάλλον αναφέρεσαι σε aftermarket kit. Νομίζω ότι αν είσαι τυχερός και έχεις την καλωδίωση που πάει στον αισθητήρα στο παρμπριζ, τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά αγοράζοντας μόνο τον αυθεντικό αισθητήρα+διακόπτη αυτόματων φώτων του fiesta. Θα τσεκάρω να δω και εγώ αν την έχει το δικό μου.
Θα πρέπει να υπάρχει ένα καλώδιο σαν αυτό πάνω από την πλαφονιέρα, το οποίο δεν θα είναι συνδεδεμένο πουθενά: 
IMG_20121110_151513.jpg
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ο αισθητήρας που φαίνεται να υπάρχει στο παρμπρίζ είναι φωτός ? Ή βροχής ? Αν δηλαδή βρεθεί η καλωδίωση και ο διακόπτης με θέση Auto (~50€ στο eBay), τότε είναι plug-n-play ?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ο αισθητήρας είναι φωτός/βροχής. Και ναι, αν υπάρχει η καλωδίωση  είναι τόσο απλό...  :)

Θα πρέπει να δεις επίσης, αν ο διακόπτης φώτων έχει όλα τα καλωδιάκια στο φυσάκι, Γιατί αλλιώς δεν θα υποστηρίζεται η λειτουργία του auto lights στον νέο διακόπτη.

Επίσης, καλό θα ήταν να πάρεις και την βάση του αισθητήρα που πάει πακέτο με τον auto dimming mirror, γιατί αλλιώς θα φαίνεται "κάπως" το κουτάκι του αισθητήρα στο παρμπρίζ.

Αν μπορείς να κοιτάξεις αν έχουμε την καλωδίωση πάντως καλό θα ήταν...! Θα το κοιτάξω και εγώ στο δικό μου. Θα πρέπει να είναι 2 φυσάκια, ένα μαύρο και ένα άσπρο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Και να μην υπάρχει το καλωδιάκι αυτό, ή το φυσάκι που κουμπώνει στον σένσορα, είναι 10' δουλειά για ένα ηλεκτρολόγο να τα περάσει. Και αφού πρέπει να βγει/μπει ο διακόπτης, είτε έτσι είτε αλλιώς, θα γίνει όλο μαζί. Χώρια που αν ο ηλεκτρολόγος ξέρει από Fiesta θα μπορεί να σου πει κατευθείαν αν και τι μπορεί να γίνει (π.χ. θέλει μόνο διακόπτη, θέλει καλωδίωση, θέλει κάτι άλλο ?).

Προσοχή στον έλεγχο στον ουρανό, γιατί τσακίζει εύκολα και μετά δεν φτιάχνει. Θέλει δηλαδή προσεκτικό ξεκούμπωμα/κούμπωμα. Αν δεις στις photos που πόσταρα στο θέμα με τον καθρέπτη, το κουτί του σένσορα ήδη υπάρχει, δεν με χαλάει έτσι που έχει γίνει συνολικά με τον καινούριο καθρέπτη, γιατί να πάρω την βάση ?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Άν δεν υπάρχει η καλωδίωση, τότε θα πρέπει να βρεις ηλεκτρολόγο που να γνωρίζει ακριβώς πως θα πρέπει να γίνουν οι συνδέσεις. Εννοείται ότι γίνεται, αλλά θα πρέπει να βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά μήπως να ανοιχτεί ένα καινούργιο νήμα για το συγκεκριμένο θέμα και να μεταφερθούν εκεί τα μηνύματα? Το σκέφτηκα διότι θα διευκόλυνε και εμένα ακόμα σε μελλοντική αναζήτηση.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Καλό θα ήταν ο Ace να ανοίξει ένα θέμα, όταν/αν προχωρήσει με την εγκατάσταση. Εγώ δεν το βλέπω προς το παρόν να κάνω κάτι. Μόλις τσέκαρα να δω αν υπάρχουν τίποτε καλώδια ξέμπαρκα, αλλά τζίφος.. :'(
Πάντως είναι εύκολο να το δει κάποιος αν υπάρχουν τα καλώδια, βγάζοντας την πλαφονιέρα όπως εδώ στο βίντεο: https://youtu.be/bFcAY7gKZzA
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
The Ace said:
Προσοχή στον έλεγχο στον ουρανό, γιατί τσακίζει εύκολα και μετά δεν φτιάχνει. Θέλει δηλαδή προσεκτικό ξεκούμπωμα/κούμπωμα. Αν δεις στις photos που πόσταρα στο θέμα με τον καθρέπτη, το κουτί του σένσορα ήδη υπάρχει, δεν με χαλάει έτσι που έχει γίνει συνολικά με τον καινούριο καθρέπτη, γιατί να πάρω την βάση ?

Τώρα πρόσεξα αυτό που έγραψες για την βάση. Το κουτάκι που έχουμε δίπλα από τον καθρέπτη είναι το gps για το emergency assistance που έχει το fiesta. Δεν έχει να κάνει με τον αισθητήρα φωτός/βροχής. Αυτός είναι σε ξεχωριστό κουτάκι το οποίο είναι ενσωματωμένο στην βάση του καθρέπτη. Έτσι είναι ο καθρέφτης με την βάση για τον αισθητήρα:
s-l1600.jpg
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Πιστεύω ότι η μόνη διαφορά που έχουν τα παρμπρίζ, είναι στην μεμβράνη που έχουν στο σημείο του αισθητήρα για να μην φαίνεται άσχημα από την έξω μεριά. Είναι κάπως έτσι:
2014-Ford-Fiesta-1.0-EcoBoost-Wiper.jpg
. Μπορείς να βάλεις ένα κομμάτι μεμβράνης εκεί και να το κάνεις να φαίνεται όπως το εργοστασιακό. Έχω δει κάποιους στο ιντερνετ που το έχουν κάνει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Μετά από συζήτηση με ηλεκτρολόγο που κατέχει από Ford (εκεί που πήγα και για καθρέπτη+κάμερα) ενώ το θέμα του cruise control είναι όντως τόσο εύκολο (βάζεις τιμόνι ή τα controls και απλά ενεργοποιείς), το θέμα των αυτόματων φώτων + υαλοκαθαριστήρων δεν είναι τόσο απλό.

Καταρχήν φαίνεται να μην μπορεί να γίνει με aftermarket kit, καθώς και τα δύο συστήματα περνάνε από BCM !! οπότε για να δουλέψουν σωστά θέλει τα εργοστασιακά parts. Και εδώ βέβαια έχουμε το θέμα αν αυτά δίνονται μόνα τους ως μεταγενέστερο retrofit package. Και τα parts είναι ο σένσορας (με/χωρίς καπάκι ή/και καθρέπτη), η καλωδίωση (αν δεν υπάρχει), και ο διακόπτης των φώτων. Λογικά ο διακόπτης των καθαριστήρων δεν χρειάζεται αλλαγή, απλά η διακοπτόμενη λειτουργία μετατρέπεται σε αυτόματη διακοπτόμενη λειτουργία. Αν η επιλογή του πακέτου υπάρχει στο BCM αλλά δεν είναι ενεργοποιημένη, τότε δεν θέλει τίποτα άλλο, παρά ενεργοποίηση και θα δουλέψουν όπως το cruise control.

Αναμένω ενημέρωση για το αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και αν τα ανταλλακτικά δίνονται ως retrofit, και βλέπουμε....
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ενδιαφέρον να δούμε τι θα σου πει τελικά για την δυνατότητα του retrofit, αν και χλωμό το βλέπω. Θα είμασταν τυχεροί αν είχαμε ήδη την καλωδίωση, αλλά τουλάχιστον το δικό μου δεν φαίνεται να την έχει.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Δεν ηξερα που να το γραψω αλλα για να μην ανπιξω αλλο τοπικ το γραφω εδω μιας και ειστε γνωστες. Μια "μπιλια" στην μεση του ταμπλο πισω απο την οθονη κοντα στο παρ μπριζ τι ρολο παιζει;
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αισθητήρας έντασης του ηλιακού φωτός. Συνεργάζεται με τον κλιματισμό για πιο αποδοτική λειτουργία της ψύξης.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μια και που ασχολούμαστε με τον αισθητήρα φωτός σε αυτό το θέμα, έχετε παρατηρήσει το εξής;
Είναι μερα και ταξιδευεις με το fiesta με τα φώτα σβηστά. Ανάλογα με το φως της ημέρας (έχει ήλιο, είσαι στη σκιά, έχει σύννεφα κλπ) έχω την εντυπωση ότι δυναμώνει ή χαμηλώνει ο φωτισμός του πίνακα οργάνων. Στον ήλιο δηλαδή είναι πιο δυνατό το φως και στη σκιά περισσότερο ντιμαρισμένο.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Έχει ρύθμιση στο μενού αν θέλεις να ντιμάρει ο φωτισμός των οργάνων αυτόματα. Πιθανόν γιαυτό στο κάνει αυτό. Εγώ να σου πω, το έχω απενεργοποιήσει αυτό μιας και μου αρέσει να είναι στο max ο φωτισμός και δεν έχω παρατηρήσει την συμπεριφορά που αναφέρεις, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό είναι.
 

Pakwel

New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Ναι οντως εχει λειτπυργια auto dimming στο μενου. Αν το ψαξεις θα το βρεις.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread