Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
δεν ειναι εφικτο να περασεις με ενα μικρο πινελακι εκεί που υπάρχουν ατελειες??
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
fiestaf1 said:
τι ειδους μπογια πιρες για το βασιψο?

Δεν είναι μπογιά. Είναι το ειδικό αστάρι που χρησιμοποιούν για να κολλήσουν τα παρμπριζ. Είναι αυτό το μαύρο που βλέπεις σε όλα τα παρμπρίζ στα σημεία που ακουμπάει το τζάμι με τον σκελετό του αυτοκινήτου. Χρειαζόμουν οπωσδήποτε αυτό για να κολλήσω την βάση του αισθητήρα.
Οι περισσότερες ατέλειες θα φτιαχτούν σίγουρα, απλά δεν θα είναι 100% εργοστασιακό το αποτέλεσμα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Από μέσα φαίνεται τέλειο όλο αυτό το σύστημα. Απ' έξω που φαίνεται το αστάρι, δεν πειράζει κατά τη γνώμη μου. Πολλοί θα το δουν, κανένας δε θα καταλάβει.
Ευχαριστούμε nexus για τη γνώση που μας μεταφέρεις.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Σε ευχαριστώ Κώστα. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα πως θα εξελιχθεί αυτή η εγκατάσταση, γιατί δεν είχα ξανακάνει κάτι παρόμοιο. Είναι και σχετικά απαιτητική εγκατάσταση, και αν δεν πετύχει, το αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ κακό γιατί είναι κάτι που φαίνεται αμέσως. Δεν μπορείς να κρύψεις κάποια ατέλεια.
Θα κάνω κάποιες ψιλοδιορθώσεις, και πιστεύω ότι μετά θα είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.

Το θέμα είναι αν τελικά αξίζει να μπεις στην διαδικασία. Εμένα μου αρέσει να ασχολούμαι και να κάνω όσα περισσότερα μπορώ μόνος μου στο αμάξι μου, οπότε μου αρέσουν κάτι τέτοιες εγκαταστάσεις.
Σίγουρα όμως το καλύτερο είναι να αλλάξει κάποιος παρμπρίζ αν θέλει 100% εργοστασιακό αποτέλεσμα με ελάχιστο χρόνο εγκατάστασης και με μικρότερο κόστος (αν μπορεί να καλύψει την αλλαγή παρμπριζ μέσω ασφαλιστικής).
Αν ξεκινήσεις σαν εμένα, με ένα αμάξι που είχε τον απλό καθρέπτη, και θέλεις να έχεις ένα όσο πιο κοντά στο εργοστασιακό αποτέλεσμα γίνεται, τότε θα χρειαστείς:

Αισθητήρα : 47 eur
Ηλεκτροχρωματικό Καθρέπτη με την βάση του παρμπριζ + καπάκι για τον αισθητήρα :60 eur (θα πρέπει να είσαι τυχερός για να βρεις κάποιον καθρέπτη που να έχει και την βάση)
Pad για να κολλήσεις τον καθρέπτη: 1.5 eur
Βάση για τον αισθητήρα: 36 eur
Νέα βάση για το GPS module. Είναι διαφορετική από αυτήν που είχε ήδη το αμάξι. Είναι πιο μικρή για να χωράει κάτω από το καπάκι του καθρέπτη. Κωδικός 1713798 : 21 eur
Διακόπτη για τα φώτα : 40 eur
Kit εγκατάστασης παρμπριζ. Εγώ χρησιμοποίησα αυτό https://www.amazon.de/Petec-Scheibenkleber-Windschutzscheibe-Heckscheibe-Scheibendraht/dp/B01GTGU4QS/ref=sr_1_5?s=automotive&ie=UTF8&qid=1553588506&sr=1-5&keywords=petec : 38 Eur

Αν και δεν χρειάζεται απαραίτητα, εγώ πήρα τελικά και την μαμά καλωδίωση. Κωδικός 1882330 : 45 eur.

Σύνολο 288eur, ή 243 χωρίς την καλωδίωση. Αν κάποιος άλλαζε παρμπρίζ, το κόστος θα ήταν περίπου 147 (χωρίς αλλαγή καλωδίωσης).

Περιμένω να δω και το αποτέλεσμα από το κιτ από Κίνα, που πήρε ο Ace, για να δούμε τελικά ποια είναι η πιο εύκολη και οικονομική λύση για όποιον θέλει τον αισθητήρα βροχής/φώτων.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Μόλις σήμερα ανέβηκε ενημέρωση στο site των ΕΛΤΑ ότι το πακέτο έκλεισε από αεροδρόμιο και πάει Ρουφ, λογικά μεθαύριο ή Παρασκευή θα το έχω. Ελπίζω να μπορέσω να το σετάρω και δοκιμάσω εντός ΣΚ, πιθανότατα όμως δεν θα μπορέσω να βάλω τη μεμβράνη που θέλω ως "κάλυμμα".

Για μένα το κόστος, όπως έχω πει 3-4 σελίδες πιο πριν, έχει ως εξής: κιτ 90€, διακόπτης 60€, τον καθρέπτη που έβαλα (~150€) δεν τον μετράω γιατί μπήκε ως αυτόνομο αξεσουάρ και όχι στο πλαίσιο αυτής της αναβάθμισης, και η μεμβράνη να κάνει 10-15€ το πολύ, το σύνολο 160€. Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι θα δουλέψει, π.χ. τελικά μπορεί να χρειαστεί να πάρω τον αυθεντικό αισθητήρα, οπότε μπορεί να αυξηθεί το συνολικό κόστος.
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
Εφόσον μιλάμε για μεταχειρισμένα το κόστος είναι πολύ σχετικός.

διακοπτης φωτων 8A6T13A024DB 33 euro

αισθητηρας 8A6T-17D547-AB 40 euro

καθρεφτης μαζί με το κάλυμμα 8A61-17D568 AB 42 euro
Βέβαια δεν χρειάστηκε να πάρω βάσεις αισθητήρας και καθρεφτης. Οπός και δεν πήρα το καλώδιο
Όλοι οι κωδικοί που ανάφερα πιο πάνω είναι για το mk7.. Για το mk7b σίγουρα ανεβαίνει πολύ.. Αν μην τι άλλο για τον αισθητήρα. Είναι λίγο δύσκολο να βρεθεί μεταχειρισμένο
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ναι, γενικά το κόστος παίζει γιατί μιλάμε για μτχ τα περισσότερα εξαρτήματα. Τα κόστη που έβαλα, ήταν αυτά που πλήρωσα εγώ, με αγορές από ebay για τα περισσότερα.
Για το mk7, γενικά παίζει λίγο πιο κάτω το κόστος. Δεν έχεις βάση για το gps, μπορείς να βρεις μτχ αισθητήρα εύκολα, πολλές φορές μαζί με την βάση του, και ο καθρέπτης είναι επίσης λίγο πιο φτηνός μαζί με το καπάκι του.
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
nexus said:
Δεν είναι μπογιά. Είναι το ειδικό αστάρι που χρησιμοποιούν για να κολλήσουν τα παρμπριζ. Είναι αυτό το μαύρο που βλέπεις σε όλα τα παρμπρίζ στα σημεία που ακουμπάει το τζάμι με τον σκελετό του αυτοκινήτου. Χρειαζόμουν οπωσδήποτε αυτό για να κολλήσω την βάση του αισθητήρα.
Οι περισσότερες ατέλειες θα φτιαχτούν σίγουρα, απλά δεν θα είναι 100% εργοστασιακό το αποτέλεσμα.
έτυχε να δεις εχθές με την βροχή πώς λειτουργούσε?? Ικανοποιημένος??
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
fiestaf1 said:
έτυχε να δεις εχθές με την βροχή πώς λειτουργούσε?? Ικανοποιημένος??

Δεν πήρα καθόλου το αμάξι αυτές τις μέρες, οπότε δεν μπορώ να σου πω, αλλά δεν φαντάζομαι να υπάρχει κάποιο θέμα. Όταν το πάρω με βροχή, θα σου πω την εμπειρία μου.
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
οταν το βαζω σε μέγιστη ευαισθησία καποιες φορες οι υαλοκαθαριστηρες καποιες φορες ξεκινανε και σε ηλιο (αν και πολυ σπανια)..αυτο που με εχει απογοητευση λiγo ειναι τα αυτοματα φωτα.ακόμα όταν δεν έχει πέσει καλα ο ηλιος  και εχει πολυ φως,ανάβουν.επισεις νωρις το πρωι είναι θέμα για την μπαταρια αν εχεις χενον φωτα
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Δυστυχώς δεν είχα καθόλου τον χρόνο να οδηγήσω το αμάξι, οπότε δεν έχω ακόμα πολύ εμπειρία με τον αισθητήρα, αλλά τουλάχιστον όσον αφορά τους υαλοκαθαριστήρες, δεν τους είδα να δουλεύουν χωρίς να πέσει νερό πάνω στον αισθητήρα.
Επίσης τα φώτα, τουλάχιστον σε συνθήκες μέρας, δεν ανάβουν. Δεν δοκίμασα να δω πόσο γρήγορα ανταποκρίνονται, όταν μπαίνεις σε ένα τούνελ πχ, η πόσο νωρίς ανάβουν όταν πέσει ο ήλιος. Θα κάνω κάποια τεστ σύντομα να δω πως συμπεριφέρεται.
Το τζάμι σου να υποθέσω είναι καθαρό ε? Επίσης, επειδή δεν θυμάμαι, πήρες μτχ αισθητήρα ή καινούργιο? Αν ήταν μτχ, είχε και την μεμβράνη μπροστά, και ήταν σε καλή κατάσταση?
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
nexus said:
Δυστυχώς δεν είχα καθόλου τον χρόνο να οδηγήσω το αμάξι, οπότε δεν έχω ακόμα πολύ εμπειρία με τον αισθητήρα, αλλά τουλάχιστον όσον αφορά τους υαλοκαθαριστήρες, δεν τους είδα να δουλεύουν χωρίς να πέσει νερό πάνω στον αισθητήρα.
Επίσης τα φώτα, τουλάχιστον σε συνθήκες μέρας, δεν ανάβουν. Δεν δοκίμασα να δω πόσο γρήγορα ανταποκρίνονται, όταν μπαίνεις σε ένα τούνελ πχ, η πόσο νωρίς ανάβουν όταν πέσει ο ήλιος. Θα κάνω κάποια τεστ σύντομα να δω πως συμπεριφέρεται.
Το τζάμι σου να υποθέσω είναι καθαρό ε? Επίσης, επειδή δεν θυμάμαι, πήρες μτχ αισθητήρα ή καινούργιο? Αν ήταν μτχ, είχε και την μεμβράνη μπροστά, και ήταν σε καλή κατάσταση?
αυτο με το τζαμι ισχύει.πρεπει να ειναι καθαρο.εγω πηρα μεταχειρισμενο αισθητηρα αλλα νομιζω σε καλη κατασταση.χαμηλωσα λιγο την ευαισθησια και οσο αφορά την βροχη λειτουργούν τέλεια...με τα φωτα τα εχω χασει λιγο επειδη δυστυχως δεν υπαρχει καποια ρυθμιση που μπορεις να κανεις.μικρο το κακο αν αναβουν καποιες φορες και μερα..αυτο που με ενοχλει περισσοτερο απο ολα ειναι που αναβουν στην θέση 1 του διακόπτη,και επειδη εχω χενον δεν ειναι οτι καλυτερο....αλήθεια μπορεί να γίνει κάποια παρεμβαση να αναβουν οταν εχεις ξεκινησει μηχανη???θεωρητικα παντα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
fiestaf1, σε όλα τα αυτοκίνητα, ανεξαρτήτως μάρκας, τα αυτόματα φώτα ανάβουν στη μεσαία σκάλα, ώστε να βλέπεις (και να σε βλέπουν) όταν τυχόν μειωθεί το φως του περιβάλλοντος κάτω από κάποιο όριο. Ακόμα και αν μειωθεί απότομα, π.χ. να μπεις σε ένα τούνελ (που ωστόσο μπορεί να έχει τεχνητό φωτισμό) ή να περάσεις από ένα δρόμο που ξαφνικά καλύπτεται από δέντρα (αλλά έχει φως ημέρας και βλέπεις κανονικά). Αυτό είναι διασταυρωμένο και με το mk6 που έχω και με το mk7 ST που είχα, όπως και από άλλες μάρκες αυτοκινήτων που πέρασαν από τα χέρια μου. Επίσης νωρίς το πρωί (μέχρι να έχει ήλιο για κανένα μισάωρο) ή το απόγευμα (πριν δύσει ο ήλιος) τα φώτα ανάβουν μόνα τους αυτόματα. Τέλος σε πολλή συννεφιά (μαυρίλα), κακοκαιρία κλπ, πάλι ανάβουν τα φώτα όταν είναι στο auto.

Το ότι έχεις βάλει xenon στη μεσαία σκάλα του αυτοκινήτου σου δε μου λέει κάτι. Δηλαδή πιστεύεις ότι η φθορά στα xenon είναι μεγαλύτερη από τη φθορά στις λάμπες αλογόνου που έχει από το εργοστάσιο το αυτοκίνητο; Μία η άλλη είναι κατά τη γνώμη μου. Αν έχεις τοποθετήσει σοβαρά xenon (και όχι αυτά των 30 ευρώ το set) δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
kostg said:
fiestaf1, σε όλα τα αυτοκίνητα, ανεξαρτήτως μάρκας, τα αυτόματα φώτα ανάβουν στη μεσαία σκάλα, ώστε να βλέπεις (και να σε βλέπουν) όταν τυχόν μειωθεί το φως του περιβάλλοντος κάτω από κάποιο όριο. Ακόμα και αν μειωθεί απότομα, π.χ. να μπεις σε ένα τούνελ (που ωστόσο μπορεί να έχει τεχνητό φωτισμό) ή να περάσεις από ένα δρόμο που ξαφνικά καλύπτεται από δέντρα (αλλά έχει φως ημέρας και βλέπεις κανονικά). Αυτό είναι διασταυρωμένο και με το mk6 που έχω και με το mk7 ST που είχα, όπως και από άλλες μάρκες αυτοκινήτων που πέρασαν από τα χέρια μου. Επίσης νωρίς το πρωί (μέχρι να έχει ήλιο για κανένα μισάωρο) ή το απόγευμα (πριν δύσει ο ήλιος) τα φώτα ανάβουν μόνα τους αυτόματα. Τέλος σε πολλή συννεφιά (μαυρίλα), κακοκαιρία κλπ, πάλι ανάβουν τα φώτα όταν είναι στο auto.

Το ότι έχεις βάλει xenon στη μεσαία σκάλα του αυτοκινήτου σου δε μου λέει κάτι. Δηλαδή πιστεύεις ότι η φθορά στα xenon είναι μεγαλύτερη από τη φθορά στις λάμπες αλογόνου που έχει από το εργοστάσιο το αυτοκίνητο; Μία η άλλη είναι κατά τη γνώμη μου. Αν έχεις τοποθετήσει σοβαρά xenon (και όχι αυτά των 30 ευρώ το set) δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
ευχαριστώ πολύ για την εξήγηση. Οπότε από τι κατάλαβα η συμπεριφορά είναι ομαλή. Φοβάμαι τα xenon για την μπαταρία, όχι αν μπορεί να πάθουν κάποια φθορά. Αν είναι λίγο πεσμένη η μπαταρία, έχει κρύο, βάλε και τα xenon από πάνω.. Δεν είναι ότι καλύτερο
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μην ανησυχείς. Όταν δουλεύει ο κινητήρας, δεν επηρεάζεται η μπαταρία από τα φώτα γιατί τροφοδοτείται από το δυναμό. Τώρα αν είσαι στο πάρκινγκ, με χαμηλό φως και τον διακόπτη φώτων στο auto, αν βάλεις το κλειδί στη δεύτερη σκάλα θα ανάψουν τα xenon πριν βάλεις μπροστά. Εκεί είναι θέμα δικό σου. Τα σβήνεις πριν μιζάρεις ή γενικά όταν παρκάρεις γυρνάς τον διακόπτη φώτων στο 0.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Παρελήφθη το kit (άνευ τελωνείου μάλιστα :D ) αλλά μόνο ΣΚ με βλέπω να έχω λίγο χρόνο για τοποθέτηση.

Ερώτηση: η πλεξουδίτσα που έρχεται με το kit έχει από τη μια πλευρά το φισάκι για τον αισθητήρα και από την άλλη πλευρά τρία καλώδια: ένα κόκκινο με ακροδέκτη για να βιδωθεί σε κάποια βίδα (άρα υποθέτουμε γείωση), και δύο καλώδια με τετράγωνους ακροδέκτες που μπαίνουν στο φις της κολώνας, ένα μαύρο με ετικετάκι "Η17" και ένα κίτρινο με ετικετάκι "Η13". Υποθέτω ότι είναι θέσεις στο φις ? Δεν θυμάμαι να έχετε αναφέρει ούτε μαύρο ούτε κίτρινο καλώδιο στο φις του Fiesta....
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
The Ace said:
Παρελήφθη το kit (άνευ τελωνείου μάλιστα :D ) αλλά μόνο ΣΚ με βλέπω να έχω λίγο χρόνο για τοποθέτηση.

Ερώτηση: η πλεξουδίτσα που έρχεται με το kit έχει από τη μια πλευρά το φισάκι για τον αισθητήρα και από την άλλη πλευρά τρία καλώδια: ένα κόκκινο με ακροδέκτη για να βιδωθεί σε κάποια βίδα (άρα υποθέτουμε γείωση), και δύο καλώδια με τετράγωνους ακροδέκτες που μπαίνουν στο φις της κολώνας, ένα μαύρο με ετικετάκι "Η17" και ένα κίτρινο με ετικετάκι "Η13". Υποθέτω ότι είναι θέσεις στο φις ? Δεν θυμάμαι να έχετε αναφέρει ούτε μαύρο ούτε κίτρινο καλώδιο στο φις του Fiesta....

στην ουσια τα τρια καλωδια ειναι..+ συν - πλην και το καλώδιο των εντολων,το οποιο εκει στην κολώνα που ειπες ειναι το καλωδιο κιτρινο-καφε.καλη επιτυχια.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Από το post του nexus σχετικά με τα καλώδια που λείπουν, θέλουμε switched power και σήμα, τα οποία στο Fiesta είναι το BU και το BK/YE. Καθώς η γείωση του σένσορα πάει σε κάποια κοντινή βίδα, δεν ασχολούμαι με αυτήν, μου μένουν το μαύρο και κίτρινο καλώδιο, και βάσει των θέσεων των pins που βλέπω στο post του nexus με το σχεδιάγραμμα, εκτιμοπιθανολογώ ότι το κίτρινο είναι το σήμα και το μαύρο είναι το ignition. Οπότε κάνω αρχικά αυτή τη σύνδεση και βλέπουμε αν θα δουλέψει....
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Καλώς τα δέχτηκες Αντώνη.

Στην φύσα που καταλήγει στην κολώνα, θα πρέπει να βάλεις μόνο το ένα Pin. Επειδή το χρώματα της καλωδίωσης που έχεις, δεν έχουν σχέση με τα εργοστασιακά, κοίτα ποιο καλώδιο καταλήγει στο pin2 του ακροδέκτη που πάει στον αισθητήρα, και κούμπωσε το στο Pin9 της φύσας.
Τα άλλα δύο καλώδια είναι της γείωσης, το οποίο αν θέλεις το συνδέεις με το μαύρο/κίτρινο που είναι στο pin10 της φύσας, και το ρεύμα το οποίο είναι το πράσινο/μωβ καλώδιο στο pin13. Για το ρεύμα (+γείωση?), θα πρέπει δηλαδή να κόψεις τα εργοστασιακά καλώδια, και να τα ενώσεις εκεί.
Πιθανολογώ, ότι στην καλωδίωση του Focus, ίσως και να κούμπωναν στις θέσεις που γράφουν πάνω τους, pin13-pin17, αλλά δεν είναι έτσι στο fiesta.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread