Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
το εχω γραψει σε άλλο forum αλλα το γραφω και εδω..Για οποιον φιλο ενδιαφερεται...!.καταφερα να βαλω αισθητηρα βροχης. (και καθρέφτη)...Η διαδικασία είναι σχετικά εύκολη.το μονο προβλημα ειναι πως να πιαστει ο αισθητήρας στο παρμπριζ...και με την ευχέρεια θελω να κανω μια ερωτηση.ποια γραμμη αλλαζω μεσω forscan για να εχω και αυτοματα φωτα??
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Χρειάζεται άλλο παρμπρίζ για να ταιριάξει ακριβώς ο αισθητήρας φωτός/βροχής και ο ηλεκτροχρωματικός καθρέπτης που έχει διαφορετικό κούμπωμα από τον απλό.
Όσον αφορά το forscan, δε γνωρίζω ακριβώς. Φαντάζομαι έχεις αλλάξει και τον κεντρικό διακόπτη που ελέγχει τα φώτα, σωστά;
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Φίλε μου εσύ έχεις το Mk7, στο οποίο η καλωδίωση και τα ηλεκτρονικά είναι λίγο διαφορετικά από το Mk7.5. Θα άξιζε να ανοίξεις ένα θέμα στην ενότητα του Mk7, με ένα DIY για να δούμε ακριβώς ποια είναι η διαδικασία στο MK7, κυρίως όσον αφορά την καλωδίωση.
Για το Forscan, στο Mk7.5, τα φώτα τα ενεργοποιείς αν πας στο configuration του IPC. Ενεργοποιείς μια επιλογή που λέει "Automatic Lights". Αν δεν βλέπεις αυτή την επιλογή στο Forscan, ίσως να χρειαστεί να τροποποιήσεις το AsBuild του BMC. Καλό θα ήταν να δεις την κωδικοποίηση κάποιου MK7 που θα έχει από το εργοστάσιο τα φώτα, και να προσπαθήσεις να βρεις σε ποια πεδία διαφέρουν, ώστε μετά να πειραματιστείς αλλάζοντας τα και στο δικό σου.
 

fiestaf1

New member
Aug 29, 2018
85
1
8
Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν ταιριάζει στο παρμπρίζ. Το πρόβλημα είναι πώς να κρατάς την αισθητήρα. Η βάση αυτή πού κρατάει την αισθητηρα είναι κολλημένη στο παρμπρίζ και δεν δίνετε ξεχωριστά. Στο ebay πάντως βρήκα κάποιον να πουλάει αυτή την βάση μαζί με την αισθητηρα... Όσο αφορά την καλωδιοση  και στα δύο fiesta (mk7a & mk7b) είναι ακριβώς ίδια. Είναι η αισθητήρα πού αλλάζει. Στο πρώτο είναι τετράγωνο και στο άλλο κάπως στρογγυλό. Το καλώδιο πού μας ενδιαφέρει βρίσκεται στην αριστερή κολόνα, από εκεί πού περνάει ρεύμα και η πλαφονιερα. Το καλώδιο που μας ενδιαφέρει είναι το Κυτρινο - Καφέ. Χρειάζεται να πάει αυτό μέχρι στην αισθητηρα και άλλα 2 καλώδια (συν και πλην).. Επίσης στα περισσότερα mk7b η mk7, 5 η καλωδιοση υπάρχει και είναι όλα έτοιμα. Νομίζω στα titanium
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Τελικά το πήρα απόφαση να προσπαθήσω να βάλω τον αισθητήρα. Πήρα λοιπόν τα εξής 3 :

Νέος διακόπτης φώτων, αισθητήρας, ηλεκτροχρωματικός καθρέπτης με το καπάκι που καλύπτει και τον αισθητήρα:

IMG-4437.jpg


Περιχαρής πάω να δω την καλωδίωση στην πλαφονιέρα και βλέπω αυτό:

IMG-20190217-131137.jpg


Προφανώς στα Mk7.5 φιέστα, ακόμα και σε titanium όπως είναι το δικό μου, η καλωδίωση είναι η βασική, χωρίς υποστήριξη για οτιδήποτε άλλο πέραν των φώτων της πλαφονιέρας. Μπορεί κάποιος άλλος να είναι πιο τυχερός, ιδίως αν έχει ήδη τον ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη.

Το ερώτημα, το οποίο είχα και όταν είχα πρωτοσκεφτεί να βάλω τον αισθητήρα, είναι: που θα πρέπει να καταλήξουν τα καλώδια από τον αισθητήρα? Πηγαίνουν στο BCΜ, στο ντουλαπάκι του συνοδηγού?, και αν ναι, σε ποιο φύσα και σε πιο pin? To BCM έχει πάνω του 7 φύσες με πολλά Pins η κάθε μία :

s-l1600.jpg


Μήπως τα καλώδια του αισθητήρα δεν καταλήγουν στο bcm, αλλά κάπου αλλού από την μεριά του οδηγού?
Βλέποντας το παρακάτω σχέδιο, στα αριστεροτίμονα φιέστα, η καλωδίωση πηγαίνει κάπου στην μεριά του οδηγού και όχι προς το bcm.

k026954205.jpg


Fiestaf1, μιας και το έχεις βάλει, μπορείς να μου πεις που καταλήγει σε εσένα η καλωδίωση από την πλαφονιέρα/αισθητήρα?

Δεν είμαι καν σίγουρος αν η φύσα που πάει στον δικό μου διακόπτη φώτων έχει τα καλώδια που χρειάζονται.

Όμως, μιας και πήρα απόφαση να το βάλω, στην χειρότερη θα παραγγείλω την μαμά καλωδίωση και θα την αλλάξω ολόκληρη.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Nexus, μήπως η καλωδίωση δε φαίνεται στην πλαφονιέρα και είναι "μαζεμένη" πιο μέσα κάτω από την οροφή;
Η καλωδίωση πηγαίνει στη μεριά του οδηγού, γιατί από εκεί κατεβαίνουν τα καλώδια. Από το συνοδηγό είναι μόνο η κεραία.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Κώστα, η καλωδίωση που πάει στην πλαφονιέρα είναι αυτή που βλέπεις βασικά. Δεν υπάρχει κάτι κρυμμένο.

Κοιτώντας ένα wiring diagram που βρήκα για το φιέστα, είδα ότι στον αισθητήρα θα έπρεπε να πάνε 3 καλώδια, μπλε (+), μαύρο/κίτρινο (-), και το καφέ/κίτρινο που είναι το σήμα για τον εγκέφαλο.

IMG-4438.jpg


Τσέκαρα και στην άκρη της φύσας, εκεί που ενώνεται με την κεντρική καλωδίωση στο ταμπλό.
Αν δεις στην φώτο, τα καλώδια είναι μόνο αυτά που πάνε στα φωτάκια της πλαφονιέρας, χωρίς το καφέ/κίτρινο για το σήμα στον αισθητήρα, και χωρίς το μπλε για το (+). Υπάρχει όμως το καλώδιο της γείωσης.

IMG-4446.jpg


Αυτό όμως που τελικά παρατήρησα ήταν ότι η φύσα της κεντρικής καλωδίωσης (που καταλήγει στο BCM), έχει 2 έξτρα καλώδια (τα οποία προφανώς δεν ήταν συνδεδεμένα κάπου), το καφέ/κίτρινο που θέλουμε και το μπλε.

IMG-4445.jpg


Προφανώς ο fiesta1, αναφερόταν σε αυτή την καλωδίωση όταν έλεγε ότι υπάρχει το καφέ/κίτρινο καλώδιο.

Τελικά έκανα πρόχειρα την σύνδεση του αισθητήρα, το ενεργοποίησα και με το forscan και δουλεύει.

Δεν έχω τελειώσει όμως ακόμα. Θέλω να βρω τους σωστούς ακροδέκτες για να ενσωματώσω τα έξτρα καλώδια στην καλωδίωση, όπως επίσης και έναν connector που χρειάζεται για τον αισθητήρα, και μετά θα πρέπει να δω πως θα τον τοποθετήσω τον αισθητήρα στο παρμπριζ. Το άλλο κακό είναι ότι ο καθρέπτης που πήρα με το κάλυμμα για τον αισθητήρα, έχει διαφορετική βάση από αυτήν που έχει ο απλός καθρέπτης που είχα, και έτσι δεν κουμπώνει στο παρμπριζ. Έτσι όπως το βλέπω, δεν θα μπορέσω να τον χρησιμοποιήσω σε αυτή την φάση.

Όταν θα ολοκληρώσω το κομμάτι της καλωδίωσης, θα ποστάρω φωτογραφίες από το αποτέλεσμα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Όταν λες το σύνδεσες πρόχειρα και δουλεύει, έτρεξες το καλώδιο απευθείας από pin σε pin και μετά δούλευαν αυτόματα φώτα και καθαριστήρες, αφού έγιναν enabled ? Τα finis codes είναι αυτά που είχαμε ποστάρει στην αρχή του thread ?
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ο κωδικός για τον αισθητήρα είναι διαφορετικός. Αυτός που είχαμε στην αρχή του thread ήταν για το mk7. Ο αισθητήρας που αγόρασα είναι αυτός εδώ https://www.ebay.de/itm/262510918230 και έχει finis 2314147.
Για την σύνδεση χρησιμοποίησα κάποιους ακροδέκτες που δεν είναι οι σωστοί, και ο connector που κουμπώνει στον αισθητήρα, επίσης δεν είναι ο σωστός με αποτέλεσμα να μην κουμπώνει 100% καλά. Όταν βρω τους σωστούς θα ποστάρω ακριβώς τι θα χρειαστεί.
Το θέμα είναι ότι τελικά η κεντρική καλωδίωση υπάρχει όντως, απλά η καλωδίωση που πάει στην πλαφονιέρα δεν είναι η σωστή. Πιστεύω ότι θα είναι πολύ φτηνή και από την ford να την πάρει κάποιος, καθώς δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, και θα έχει και όλους τους σωστούς ακροδέκτες. Θα ρωτήσω να μάθω πόσο κοστίζει, και ίσως να την πάρω και εγώ έτοιμη.
Το πακέτο θα είναι η τοποθέτηση του αισθητήρα στο παρμπριζ, με τρόπο που να μην είναι άσχημος. Αν κούμπωνε τουλάχιστον ο ηλεκτροχρωματικός καθρέπτης με το καπάκι του, θα ήταν πιο απλά τα πράγματα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Τον βλέπω "regensensor", άρα βροχής, το καλώδιο του αισθητήρα όμως πάει στο διακόπτη των φώτων ? Ή πάει στη BCM ? Αλλά λες ότι από τη BCM μέχρι το ταμπλώ υπάρχουν τα καλώδια, οπότε μας λείπουν τα δύο καλώδια από το A-pillar μέχρι την οροφή, σωστά ? Αυτή λες ότι μας λείπει (ή θα πρέπει να αλλάξουμε) ? Αν μιλάμε για μια πλεξουδίτσα 1,5 μέτρου με 2-3 connectors και 4 καλώδια, όντως πόσο να κάνει ?

Έτσι όπως τον βλέπω τον αισθητήρα, θα μπορούσε ίσως να στριμωχτεί σε κάποια γωνία του parebrise (ίσως δεξιά), ώστε ακόμα και έτσι να μπει, να μην φαίνεται άσχημα. Βέβαια τότε θα ήθελε μια μούφα 0,5 μέτρου για τα δικά του καλώδια, αλλά σιγά το δύσκολο και τρομερό.

Για τον διακόπτη, νομίζω ότι ο σωστός κωδικός είναι 1787109, δηλαδή σαν το κάτωθι, αλλά δεν ξέρω ποιες οι διαφορές με τον προηγούμενο
https://www.ebay.co.uk/itm/FORD-FIESTA-MARK7-5-2012-13-14-15-16-17-2018-HEADLIGHT-SWITCH-C1BT-13A024-EB/113651850450?hash=item1a762d9cd2:g:paAAAOSw~7JcZzfg

Το θέμα με το κούμπωμα και τη βάση στο parebrise το είχα συναντήσει και στην C5, που επίσης έψαχνα για να βάλω τους εργοστασιακούς αισθητήρες βροχής/φωτός, και τελικά το παράτησα, αφού το να βρεις μόνο τη σωστή βάση χωρίς το parebrise ήταν εντελώς απίθανο.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Η υπόλοιπη καλωδίωση υπάρχει ήδη. Αν βγάλεις τον διακόπτη των φώτων στο αμάξι σου, θα δεις ότι η καλωδίωση στην φύσα είναι πλήρης. Βασικά το μόνο που λείπει είναι ένα κομμάτι καλώδιο να συνδεθεί με το καφέ/κίτρινο στην φύσα που πάει στο bcm.
Όσον αφορά την τοποθέτηση στο παρμπρίζ, είχα σκοπό να ακολουθήσω αυτό που έκανε και αυτός εδώ https://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?h=0&f=47&t=975921&i=900
Το κακό όμως είναι ότι ο νέος καθρέπτης έχει άλλη βάση και έτσι δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τουλάχιστον το καπάκι για να μην φαίνεται εσωτερικά άσχημα.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Για όποιον τολμηρό θέλει να το δοκιμάσει, υπάρχει και αυτό το πακετάκι από Κίνα, το οποίο μοιάζει πάρα πολύ με αυτό του φιέστα, και έχει και μια βάση για τον αισθητήρα. Άρα θα είναι πιο εύκολη η τοποθέτηση στο παρμπριζ.

https://www.aliexpress.com/item/OEM-Rain-Light-Sensor-Auto-Headlight-Sensor-Set-with-Cable-Harness-for-Ford-Focus-2012-to/32846364290.html?spm=2114.search0104.3.1.364410d74RLpz0&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10304_10307_10820_10821_537_10302_536_10902_10059_10884_10887_321_322_10103,searchweb201603_45,ppcSwitch_0&algo_expid=8f4d7a50-8d60-4dbb-a544-3c899be6ed99-0&algo_pvid=8f4d7a50-8d60-4dbb-a544-3c899be6ed99&transAbTest=ae803_5

Λογικά θα κάνει μια χαρά.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Έστειλα σχετικό ερώτημα στον κινέζο για το εν λόγω kit, με τις κρίσιμες ερωτήσεις (αν ταιριάζει, που συνδέεται η πλεξούδα, και τι άλλο χρειάζεται πλην φυσικά του διακόπτη) και αναμένω. Μόλις μάθω, θα ενημερώσω...

Edit: τσακ-μπαμ ο κινέζος, ή μάλλον η κινεζούλα (ως συνήθως συγχωρούμε τα αγγλικά τύπου Google-translate :p ):

Rita Tao: so sorry this does not fit fiesta, if future we have the one can fit, will inform you!:)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
nexus said:
Το κακό όμως είναι ότι ο νέος καθρέπτης έχει άλλη βάση και έτσι δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τουλάχιστον το καπάκι για να μην φαίνεται εσωτερικά άσχημα.

Για ρίξε μια ματιά σε converters, μπορεί να βρεθεί η λύση

http://www.rostra.com/rearview-mirror-stem-adapters.php
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
The Ace said:
Για ρίξε μια ματιά σε converters, μπορεί να βρεθεί η λύση

http://www.rostra.com/rearview-mirror-stem-adapters.php

Δεν βρήκα κάτι σε αυτό το site, και λίγο που έψαξα στο ίντερνετ, δυστυχώς δεν πέτυχα κάτι. Μακάρι να υπήρχε ένας converter.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Εδώ φαίνονται οι ακροδέκτες που θα χρειαστούν για την φύσα στην μεριά που κουμπώνει με την κεντρική καλωδίωση:

IMG-4461.jpg


Έτσι έχω πρόχειρα προς το παρόν τον αισθητήρα:

IMG-4464.jpg


IMG-4463.jpg


Και εδώ η έξτρα επιλογή που εμφανίστηκε στο μενού:

IMG-4465.jpg


Το κακό είναι ότι παίζει σημαντικό ρόλο πως ακουμπάει ο αισθητήρας στο παρμπριζ, γιατί δεν δουλεύει πάντα σωστά. Αν τον πιέσεις και κάνει καλή επαφή, δουλεύει όπως πρέπει, αλλιώς τσου..! Άρα πρέπει να βρεθεί λύση σωστής τοποθέτησης, γιατί αλλιώς υπάρχει πρόβλημα.
Εν τω μεταξύ μου είχε ραγίσει το παρμπρίζ πρόσφατα, και επέλεξα να το επισκευάσω στην carglass αντί να κάνω αλλαγή μέσω αντιπροσωπείας με νέο. Θα είχα βάλει αυτό που έχει την θέση για τον αισθητήρα. Δεν ήταν θέμα κόστους γιατί το κάλυπτε η ασφαλιστική, απλά δεν ήθελα να μπλέξω με τοποθετήσεις νέου παρμπρίζ. Τεσπα, αν μου ξανατύχει,  θα το αλλάξω με νέο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πολύ αναλυτικά όλα αυτά που μας έγραψες, μπράβο. Για μένα, καλύτερα νέο παρμπρίζ. Και θα λυθούν όλα τα προβλήματα. Όσον αφορά την καλωδίωση πιστεύω με λίγη υπομονή θα βρεις αυτό που ψάχνεις. Πολλές φορές πετυχαίνω στο ebay μεταχειρισμένες πλεξούδες. Ίσως τώρα να μην υπάρχει κάτι αλλά θα εμφανιστεί αργά ή γρήγορα.
Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι το εξής: Στον διακόπτη (φώτων) υπάρχουν όλα τα καλώδια και τερματίζουν στο bcm. Χαμηλά στο κολωνάκι του οδηγού υπάρχουν τα καλώδια καφέ/κίτρινο και μπλε, αυτά όμως γιατί δεν πάνε στο bcm; Πού τερματίζουν;
Και κάτι ακόμα, δε χρειάζεται να πάρεις και διακότη (stalk) για τους υαλοκαθαριστήρες; Γιατί αυτός ο αισθητήρας (φωτός) είναι και βροχής απ' όσο γνωρίζω, άρα ρυθμίζει και τους υαλοκαθαριστήρες ανάλογα με το αν ή πόσο δυνατά βρέχει.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Ο διακόπτης των αυτόματων υαλοκαθαριστήρων είναι ο ίδιος, απλά στην διακοπτόμενη ρυθμιζόμενη λειτουργία (μία θέση πάνω), ο ροοστατικός διακόπτης δεν ρυθμίζει πλέον την συχνότητα, αλλά την ευαισθησία λειτουργίας. Δεν έχει δηλαδή κάποια διακριτή θέση "Auto", έτσι δουλεύει και στο Kuga, και υποθέτω σε όλα τα Ford.

Αντιθέτως για τα φώτα πρέπει να αγοραστεί ο ειδικός διακόπτης που έχουμε ποστάρει, ο οποίος έχει την διακριτή θέση "Auto", στην οποία τα φώτα ανάβουν/σβήνουν αυτόματα.

Για την καλωδίωση, από ότι κατάλαβα, μεταξύ A-pillar και BCM είναι κομπλέ, λείπει το τμήμα (~1-1,5 μέτρου ; ) από το A-pillar προς τη πλαφονιέρα, το οποίο αν βρούμε, μετά όλο το σύστημα θα είναι plug-n-play.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ναι, δεν χρειάζεται να κάνουμε τίποτε με το bcm. Μόνο η καλωδίωση που πάει στην πλαφονιέρα θέλει αλλαγή/μετατροπή. Όλη η υπόλοιπη καλωδίωση υπάρχει.
Εγώ την τέλειωσα την καλωδίωση, ευτυχώς τους ακροδέκτες που χρειαζόταν, τους βρήκα σε μια παλιά καλωδίωση που είχα. Το μόνο που μου μένει είναι να δω πως θα στηρίξω τον αισθητήρα, κάτι το οποίο μόνο αν βρούμε πουθενά την βάση που κολλάει στο παρμπρίζ θα μπορέσει να γίνει με επιτυχία. Αν είχαμε τον τετράγωνο αισθητήρα του mk7, έχω δει πολλές βάσεις να πωλούνται. Για τον στρόγγυλο όμως, δεν έχω βρει κάτι πάρα μόνο το κινέζικο κιτ, και ένα ανταλλακτικό το οποίο είναι για το Ford F150 αλλά φαίνεται να είναι το ίδιο με αυτό που θέλουμε https://www.ebay.com/itm/Ford-F150-Edge-Explorer-MKX-Rear-View-Mirror-Rain-Sensor-Bracket-BT4Z-19G382-A-/312318201261. Είναι όμως απαγορευτική η τιμή, έστω για να το δοκιμάζαμε.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1550742399[/time]
Ace, μήπως να ρώταγες τον Κινέζο μην τυχόν πουλάνε και ξεχωριστά μόνο την βάση του αισθητήρα?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Εγώ σκέφτομαι, μιας και δεν έχω τίποτα από εξαρτήματα, μπας και πάρω το kit του κινέζου, μαζί με ένα διακόπτη, και να δω μπας και δουλεύει στο Fiesta. Θα τον (ή μάλλον, την) ρωτήσω όμως αν μπορεί να το σπάσει σε κομμάτια.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread