Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
καλησπέρα παιδιά ....το άλλο σκ θα βάψω της δαγκάνες επιτέλους !!! το χρώμα μαύρο ....αν και ακόμα δεν ξέρω αν θα είναι μαύρες mat η μαύρες γυαλιστερές....μου είπανε πάντως ότι το γυαλιστερό δεν θα μείνει και πολύ καιρό στις δαγκάνες λόγο θερμοκρασίας ktlp !!! επίσης σκέφτομαι να φρεσκάρω και τα ταμπουρά ... τι λέτε?  εγώ μάλλον κλείνω προς το μαύρο mat δαγκάνες και μαύρο mat ταμπουρά.
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Μαύρο ματ ξανθές και θα φαίνονται και πάντα καθαρές!!!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Μαύρο ματ ξανθές; Τι χρωμα είναι αυτο;; Πανό καντες μαύρες σατινε!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
για εμένα Πάνο το μαύρο στις δαγκάνες δεν αξίζει,τι θα σου αρέσει περισσότερο από αυτό πο βλέπεις?
αν δεν το έχεις κάνει,πήγαινε σε ένα μαγαζί με χρώματα και ρίξε....μια ματιά στα ράφια
αν δεν βρεις κάτι με τα γούστα σου,φτιάξε ένα χρώμα που έχεις δει ή έχεις σκεφτεί
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
PanosWhite said:
καλησπέρα παιδιά ....το άλλο σκ θα βάψω της δαγκάνες επιτέλους !!! το χρώμα μαύρο ....αν και ακόμα δεν ξέρω αν θα είναι μαύρες mat η μαύρες γυαλιστερές....μου είπανε πάντως ότι το γυαλιστερό δεν θα μείνει και πολύ καιρό στις δαγκάνες λόγο θερμοκρασίας ktlp !!! επίσης σκέφτομαι να φρεσκάρω και τα ταμπουρά ... τι λέτε?  εγώ μάλλον κλείνω προς το μαύρο mat δαγκάνες και μαύρο mat ταμπουρά.
Συμφωνω κ εγω με το μαυρο ματ.. Κ εμενα αυτη θα ηταν η επιλογη μ...
 

Jimmy

New member
Apr 21, 2012
90
0
0
43
ilion attikis
Πιστευω πως το μαυρο ματ ειναι μια πολυ καλη επιλογη.εν μερει ομως συμφωνω με τον Ιακωβο.πηγαινε σε ενα μαγαζι,παρε μια ιδεα και μετα αποφασισε.
 

marvin

Pro Member
Feb 7, 2011
461
0
0
Αθήνα
παιδια παιζει κανενας οδηγος με φωτογραφιες η καποιο βιντεο με την αφαιρεση των δαγκανων του ΜΚ7 για να μπορεσει καποιος "ασχετος" σαν εμενα να τις περασει ενα χερακι χρωμα ακομα (ή να τις βαψει για πρωτη φορα τελος παντων)?
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Δημήτρη αν βγάλεις τον τροχό μετα απλά λύνεις τις δυο βιδες της δαγκανας και την παίρνεις στο χέρι!!
 

marvin

Pro Member
Feb 7, 2011
461
0
0
Αθήνα
Ευχαριστω πολυ Αντρεα...ειλικρινα δεν εχω ιδεα απο αυτα. Το περιμενα πιο περιπλοκο...
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Όχι τις 13 αρες τις πανω!! Αν δεν κάνω λάθος είναι δυο 15αρες πάνω στο άκρο!
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Αποφασίστηκε η δαγκάνες να γίνουν όπως στην photo ... μπλε δηλαδή .
Δεν ήθελα άσπρο γιατί θα γίνουν μέσα στην βρόμα...
Δεν ήθελα μαύρο γιατί θα χαθούν
Δεν ήθελα κόκκινο γιατί έχω βαρεθεί να το βλέπω και κάνει μεγάλη αντίθεση με το άσπρο-μαύρο αμάξι.
Επέλεξα το μπλε που κάνει μια πολύ ωραία διακριτική αντίθεση :p

 
May 15, 2011
282
1
0
31
πολυ καλη επιλογη πανο...ειχα ψαχτει λιγο και εγω για το ιδιο χρωμα αλλα μου λεγανε πολλα...αγορασε αυτο αγορασε το αλλο κανε αυτο...με λιγα λογια μου ελεγε δεν παει πολλα και μου εβγαλε κανενα 70αρι..μου λεει παρτα και ελα να το κανουμε και φυσικα ουτε που με ξαναειδε...τωρα αν βρω σπρευ σε καλη τιμη το εχω στειλει κατευθειαν σε θειο μου τσαμπα και καλη δουλεια...
 
May 15, 2011
282
1
0
31
λεσ??:Ρ βεβαια ειδα και ενα μαγαζι με σπρευ για τα παντα τα φτειαχνει αυτος εδω κοντα μου αλλα σκεφτηκα να παω και απο την ford μηπως και βρω τιποτα...η τιμη ειναι το θεμα
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
παιδια το μπλε μεταλλικο το βιομηχανικο ειναι σα νερο και βαφεται πολυ ευκολα!
 
May 15, 2011
282
1
0
31
το θεμα ειναι να εχει αποχρωση καλη..στον πανο δεν παιει τοσο ρολο η λεπτομερεια αλλα σε εμενα παιζει γιατι αν δεν ταιριαζει με το χρωμα του αυτοκινητου δεν θα βγει καλο αποτελεσμα....πρεπει σχεδον την ιδια αποχρωση μπλε να εχω εγω!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Φίλε Θοδωρή πήγαινε σε κάποιο μαγαζί που να φτιάχνει χρώματα αυτοκινήτου και πες του να σου βγάλει το δικό σου χρώμα σε spray.  Για την εύρεση της απόχρωσης εκτός από την μέθοδο του κωδικού υπάρχει και η μέθοδος του φασματογράφου που είναι ότι καλύτερο όταν φτιάχνεις ένα χρώμα έξω (όχι στην αντιπροσωπία δηλαδή). Εκτός από το χρώμα που θέλεις θα χριστείς και ένα spray βερνίκι μιας και το χρώμα που θα φτιάξεις θα είναι διπλής με  αποτέλεσμα να χεριάζετε και το βερνίκι του… ακριβώς όπως και στο αυτοκίνητο σου δηλαδή!

Θα δώσεις καμιά 35€ για αυτά τα δυο spray αν και θα σου πρότεινα εκτός από αυτά να αγοράσεις ένα primer (υπάρχει ένα της body πολύ καλό) και ένα scotch brite ώστε να τρίψεις και ν ασταρώσεις τις δαγκάνες σου πριν από την βαφή.




Υ.Γ Πάντως στο δικό σου θα μου άρεσε να δω κάτι σε κόκκινο και τετραπίστονο. Θα έκανε ωραία αντίθεση! ;D
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
εμενα παλι πανο η γνωμη μ ειναι να μην το κανεις μπλε...εχεις ηδη παιξει με 2 χρωματα,ασπρο-μαυρο,μην παιξεις και με τριτο χρωμα!!!εσενα Θοδωρη θα μ αρεσε τρελλα να ειναι μπλε οι δαγκανες σου ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread