Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
arkas said:
εσυ εισαι ωραιος μονο εγω τις εκανα σαν τα μουτρα μου  :mad:
Κώστα και μένα άμα τις δείς από κοντά έχουν κάποιες  ψιλο ατέλειες αλλά διορθώνονται...
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Ειναι μικρη η φωτο και δν φαινεται καλα εχεις καποια αλλη να δουμε; Παντως καλο φαινεται
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
http://imageshack.us/a/img10/8171/yy25.jpg
http://imageshack.us/a/img96/4085/t17c.jpg
και γω γενικα ειμαι πολυ συντηρητικος γενικως με την εμφανιση αλλα αυτο μου αρεσει πααρα πολυ και νομιζω οτι παει απιστευτα με το ασπρο και τη μαυρη ζαντα...θα προσπαθησω να βγαλω αργοτερα ολο το αυτοκινητο με την ψηφιακη γιατι με το κινητο δεν φαινεται πολυ καλα,,
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
δεν μπορω να ανεβασω απο την ψηφιακη γιατι ειναι πολυ μεγαλες σε μεγεθος και δεν με αφηνει..αναγκαστικα πρεπει να ριξω την ποιοτητα αλλα θα ειναι το ιδιο με το κινητο..παντως ειναι τελειο!! :D
 

fokooo

Member
Jan 5, 2013
107
0
0
34
Καρδιτσα
ευχαριστω πολυ ;D ημουν στο τσακ να τις βαψω κοκκινες (κλασικα) αλλα τελευταια στιγμη ειδα την ταπα στο κεντρο της ζαντας που ειναι μπλε και μου ηρθε εμπνευση ::) τελικα βγηκαν μια χαρα ok234...παντως μεσα σε μιση ωρα max ειχα τελειωσει..σε αντιθεση με τη ζαντα που ηθελε μια μερα μονο τριψιμο giggle
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
παρα πολυ ωραιο μ αρεσε πολυ (τωρα το βλεπω καλυτερα  ;) )
 

sirMao

Member
Nov 17, 2013
220
0
0
40
όμορφο είναι, καλύτερο έτσι παρά κόκκινο νομίζω
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ένας μίνι οδηγός για το βάψιμο δαγκανών

Πρώτα τρίβουμε πολύ καλά τα μέρη που θέλουμε να βάψουμε


Μετά τα πλένουμε – σκουπίζουμε πολύ καλά να φύγουν όλες η σκόνες και οι βρωμιές


Στην συνέχεια όταν στεγνώσουν τα μονώνουμε πολύ καλά με χαρτοταινία (εάν είναι εφικτό βγάλτε τα τακάκια πάνω από τις δαγκάνες είναι πιο σωστό αλλιώς κοιτάξτε να μονώσετε πολύ καλά  τα τακάκια με τους οδηγούς τους


Στην συνέχεια τα περνάμε με ένα πολύ καλό Primer κατά προτίμηση αντισκωρικό και όχι το κλασικό σουρφασέρ


Μετά από κάνα 30’ ίσως και παραπάνω ανάλογα από τις καιρικές συνθήκες τα βάφουμε με Spray υψηλών θερμοκρασιών η Spray ιδικά για φαβή ζαντών (σε αυτή τη περίπτωση δεν χρειάζεται βερνίκι για κάποια επιπλέων γυαλάδα η προστασία). Τα περνάμε δυο χεράκια η και παραπάνω ανάλογα τον τρόπο εφαρμογής,  την καταληπτότητα του Spray αλλά κυρίως λόγο της απόχρωσης που έχουμε επιλέξει.  Ενδιάμεσα από τα βαψίματα καλό είναι να μεσολαβή τουλάχιστον ένα 20’ και ιδικά εάν έχουμε να κάνουμε με μεταλλικά χρώματα.


Ορίστε και το αποτέλεσμα..
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Ωραίος ρε νίκο !!!

PS.Το αποτέλεσμα το έχουμε δει και live  AR15firing AR15firing
 

mitsaras13

Member
Jun 22, 2011
115
0
0
41
Μιας που έβαλα επιτέλους τις λευκές ζάντες του motorsport σκέφτομαι οτι πρεπει επειγοντως να βαψω και τις δαγκανες μπλε. Από οτι είδα οι περισσότεροι εδω το εχετε κανει μονοι σας. Ωστοσο επειδη εμενα δεν πολυπιανουν τα χερια μου σ' αυτα, θα θελά να ρωτησω αν ξερετε καποιο καλο μαγαζι που να το κανει και σε τιμη παιζουμε πανω κατω.
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Άντε σιγά σιγά να μαζευόμαστε εμείς με τις μπλε δαγκάνες :)

Ορίστε και 2 photos από το δικό μου.

Αν θέλετε πατήστε για μεγένθυση :)



 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
Έπρεπε να το πεις στο βουλκανιζατέρ που άλλαξες τους ζάντες. Εγώ τις έβαψα όταν άλλαξα τα λάστιχα. Όταν πήγε ο μάστορας να βάλει πάνω την ζάντα μου λέει θες να σου βάψω τους δαγκάνες και τα ταμπουρα ασημί? (του είχα πει το μόνο που μου τι σπάει είναι τα ταμπουρα πίσω, και έχω ασημι ζάντες, οπότε σκέφτηκε ότι θα χαθούν οι δαγκάνες αλλά και τα ταμπουρα ). Και μου τις έβαψε στο λεπτό. Εγώ σκέφτηκα τώρα θα μου τα κάνει χάλια αλλά πραγματικά δεν του έφυγε καθόλου χρώμα, απλά προληπτικά είχε βάλει μια εφημερίδα γύρω απ την δαγκάνα.

Και όντως είχε δίκιο για την εμφάνιση. Τα ταμπουρα σε ασημί και σε συνδυασμό με την δικιά μου ζάντα δεν φαίνονται όπως πριν, απλά Οκ το ίδιο και η μπροστινή δαγκάνα.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι η δουλειά είναι πολύ εύκολη και γρήγορη. Δεν ξέρω μόνο πόσο κάνει το σπρέι.


Υγ ωραίες οι μπλέ panos
 

mitsaras13

Member
Jun 22, 2011
115
0
0
41
leftko said:
Έπρεπε να το πεις στο βουλκανιζατέρ που άλλαξες τους ζάντες. Εγώ τις έβαψα όταν άλλαξα τα λάστιχα. Όταν πήγε ο μάστορας να βάλει πάνω την ζάντα μου λέει θες να σου βάψω τους δαγκάνες και τα ταμπουρα ασημί? (του είχα πει το μόνο που μου τι σπάει είναι τα ταμπουρα πίσω, και έχω ασημι ζάντες, οπότε σκέφτηκε ότι θα χαθούν οι δαγκάνες αλλά και τα ταμπουρα ). Και μου τις έβαψε στο λεπτό. Εγώ σκέφτηκα τώρα θα μου τα κάνει χάλια αλλά πραγματικά δεν του έφυγε καθόλου χρώμα, απλά προληπτικά είχε βάλει μια εφημερίδα γύρω απ την δαγκάνα.

Και όντως είχε δίκιο για την εμφάνιση. Τα ταμπουρα σε ασημί και σε συνδυασμό με την δικιά μου ζάντα δεν φαίνονται όπως πριν, απλά Οκ το ίδιο και η μπροστινή δαγκάνα.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι η δουλειά είναι πολύ εύκολη και γρήγορη. Δεν ξέρω μόνο πόσο κάνει το σπρέι.


Υγ ωραίες οι μπλέ panos
Τις ζαντες τις εβαλα στον Stergios Group γιατι τις ειχα παει για βαψιμο και εννοειτε πως τον ρωτησα για βαψιμο στις δαγκανες. Το θεμα ειναι πως μου ειπε οτι υπαρχουν δυο λυσεις.
Η 1η ειναι να τις βαψει οπως ειναι απανω με σπρευ με κοστος γυρω στα 25 ευρω. Μου τονισε ομως οτι αυτη η λυση δεν ειναι τοσο μονιμη γιατι μετα απο λιγο καιρο μπορει το χρωμα να αρχισει να σπαει και να θελει 2-3 περασματα μεσα σε ενα χρονο.
Η 2η ειναι να βγουν οι δαγκανες (κατι που οπως μου πε δν μπορει να το κανει αυτος, δηλαδη θα πρεπει να παω καπου να μου βγαλουν τις δαγκανες και να του τις παω) και να βαφουν με ηλεκτροστατικη βαφη. Το θεμα εδω ειναι πρωτον το κοστος που ειναι γυρω στα 100 ευρω (μου φανηκαν αρκετα ειναι η αληθεια) και δευτερον το γεγονος οτι το αμαξι πρεπει να μεινει μια μερα σε καποιο συνεργειο χωρις τις δαγκανες. Βεβαια εχει ερθει ο καιρος να αλλαξω και τακακια οποτε σκεφτομαι μπας και το συνδυασω αλλα θα πρεπει να συννεοθηθω με την αντιπρωσοπεια για να κρατησουν το αμαξι.
Τελος αυτο που δεν εχω καταλαβει διαβαζοντας τα προηγουμενα post ειναι αυτο που λετε σπρευ υψηλων θερμοκρασιων σε ποπιους απ τους δυο τροπους αντιστοιχει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread