Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Aparadektos

Rookie
Jan 17, 2016
38
1
0
Καιρός για καινούριο auto! Τα φαγε τα ψωμάκια της μου φαίνεται η γιαγιά.
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Βάλτε ένα κουμπί dislike στον κύριο  :D :D Φιλικά πάντα ε;

1ον δεν παίζει φράγκο
2ον κ κυριότερον δεν ήρθε αυτή η ώρα ακόμα
 

xristina

Hero Member
May 9, 2010
1,515
0
36
39
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Το αμαξι σου Ξενοφων ειναι απο τα ομορφοτερα και προσεγμένα και του εύχομαι να συνεχιζει να κανει απροβληματιστα χιλιομετρα εις το τετραγωνο!!  ok234
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Ηρεμήστε ρε παιδιά. Οκ δεμένος είμαι με το αμάξι, ίσως ερωτευμένος. Χριστίνα δε με πειράζουν τα λάικ κτλ :p

Βρέθηκαν τα μαμά κ περάστηκαν τα 2 μπροστινά, σε λίγο πάω να το παραλάβω. Παλι καλά που με έκοψε:

Το διέγνωσα χθες σε μανούβρα όπισθεν κατηφόρας που για να ακινητοποιηθώ είδα το πετάλ του φρένου να πηγαίνει πολύ προς το πάτωμα. Πατήθηκε περισσότερο από άλλες φορές. Το βράδυ γυρνώντας από το χωριό, κάνω 2 φρεναρίσματα πανικού στο πουθενά από 100 - 0. Το πρώτο πήγε ετς κ έτς. Το δεύτερο μετά τα 40, φρενάριζα με ρυθμούς ποδηλάτου με το πετάλ φρένου 1 με το πάτωμα...

Η διάγνωση, μαρκούτσι που παρέδωσε το πνεύμα. Από το μακρυνό 2010, ήταν υψηλής πίεσης μάρκας HEL. Έγραψε 200.000 χλμ με 2 φορές πίστα. Αισίως συνέβη χθες και όχι αύριο που βγάζω τη μπέμπα πρώτη φορά για μεγάλο ταξίδι.

Το ψυγείο αναμένεται την άλλη βδομάδα :)
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Τα φαγε τα ψωμάκια (NOT)

Τιράντας στη βόρεια Πίνδο. Το πρώτο ταξίδι μετά από πολύ καιρό. Αλώνισμα της μίας ημέρας όχι πολύ εκτεταμμένο, αφού αναλώθηκα κ λίγο σε ορειβασία / πεζοπορία.

Πρώτο ταξίδι με τη μπέμπα, βάφτισμα του πυρός, στάση για μαμ, στο πιο ωραίο σημείο του νέου {20}, πάνω από το Μέτσοβο




Πάνω από την Κόνιτσα από το σημείο που πέφτουν για para pente, στο βάθος η Νεμέρτσ'κα των Ελληνοαλβανικών


Εδώ με φόντο τις απαρχές της Τύμφης


και εδώ στα δικά μας μέρη (κρατάει η γυναίκα από ένα χωριό παραδίπλα) με την Τύμφη αφ'εαυτή στο φόντο


Αρχική μουντάδα με προμύνημα επερχόμενων βροχών (εξ ου η άλως στον ήλιο)


Παύση 1 ώρας στις Πάδες για καφέ και αλλαγή σκηνικού με βοριαδάκι από τα λίγα και ο ουρανός καθαρίζει. Εδώ στο δρόμο για τα σύνορα νομών Ιωαννίνων Γρεβενών. Αυτές οι ρωγμές στην άσφαλτο, λατρεία..


Και άφιξη στην πολυαναμενόμενη Βασιλίτσα, από τη Γιαννιώτικη μεριά με τα ρόμπολα. Το μπάσιμο στη μαγική λάκκα Αώου και τα βλαχοχώρια.


Αλπική ζώνη >1750 μέτρα, ο Σμόλικας στο βάθος


Τα γνωστά...






Διάλειμμα για φαγητό (χοιρινό με πρασοσέλινο, respect...)


Χαιρετώντας την αλπική ζώνη με πλάτη το χιονοδρομικό και τον "πολιτισμό"


Μικρή επίσκεψη στη Σαμαρίνα


Μπρένιζερ λουλουδάκια


Πού είναι οι αγρότες οέο; (ήταν λίγο παρακάτω aka επιστροφή από την Εγνατία οδό - NOT)


Εκτός του δρόμου είχε και άλλες μαγείες
127906886.jpg


127906891.jpg


Απέτισα φόρο τιμής και επέστρεψα
127906896.jpg


____________
Το "μπρένιζερ" είναι μια τεχνική φωτογράφισης που εφαρμόζω συχνά πυκνά. Ας το γκουγκλίσουν οι ανήσυχοι
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Ακόμα και το τάπερ ταιριάζει χρωματικά με το τιράντα.
Εντυπωσιακές όπως πάντα οι φωτογραφίες σου αλλά και ο τιράντας δεν πάει πίσω.
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Φωτό από το μοναδικό ταξίδι μετά από σχεδόν ένα χρόνο

Αξημέρωτα ξεκινήματα έξω από την π.ε.ο. Καβάλας Ξάνθης


Στα όρια Νομών Ξάνθης Ροδόπης... κάποτε με ποδήλατο έφτανα ως εδώ.


Προς Κομοτηνή


Μπάσιμο στο νομό Έβρου, κοντά στο τέλος (αρχή; ) της Εγνατίας οδού


Στο κουτουπιέ του Έβρου, Μέγα Δέρειο


Στα αιολικά της Λεπτοκαρυάς


Ενημερωμένος διάκοσμος


Πεδινά νομού Ξάνθης


Παλιά γειτονιά Ξάνθης  :inlove:


Στο δρόμο για Γιάννενα έξω από Πτολεμαΐδα


Γέφυρα Άραχθου
 

Aparadektos

Rookie
Jan 17, 2016
38
1
0
Φίλε στα σημεία που παρκάρεις για φώτο θέτεις σε κίνδυνο τον εαυτό σου και κυρίως τους άλλους.
 

OPTION-X

Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Aparadektos said:
Φίλε στα σημεία που παρκάρεις για φώτο θέτεις σε κίνδυνο τον εαυτό σου και κυρίως τους άλλους.
Γιατί???
βλέπεις κανένα άλλο αυτοκίνητο στις φωτογραφίες του? Εχω την αίσθηση οτι ξέρει τι κάνει ο φίλος μας!!! ;)
 

xristina

Hero Member
May 9, 2010
1,515
0
36
39
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
και εκτος αυτου... εγω απ' οτι βλεπω τηρεί με ασφαλεια τον κ.ο.κ! η λεγόμενη Λ.Ε.Α στην οποια ειναι σε σταση το αυτοκινητο ειναι για αυτον ακριβως τον λόγο.. (βλ.: http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf)  ok234
αν δεν ήταν πρωτα συνηδειτοποιημένος οδηγός δεν πιστευω οτι θα εβγαζε ολες αυτες τις υπεροχες φωτο που κοσμουν το φορουμ!  ;)
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
JimClark απίστευτος, και όπως πάντα εσύ κι ο Τιράντας μας ταξιδεύετε με τις φώτο!

Υ.Γ:Μπορούμε να σε κλείσουμε για φωτογράφηση? :)
 

Aparadektos

Rookie
Jan 17, 2016
38
1
0
xristina said:
και εκτος αυτου... εγω απ' οτι βλεπω τηρεί με ασφαλεια τον κ.ο.κ! η λεγόμενη Λ.Ε.Α στην οποια ειναι σε σταση το αυτοκινητο ειναι για αυτον ακριβως τον λόγο.. (βλ.: http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf)  ok234
αν δεν ήταν πρωτα συνηδειτοποιημένος οδηγός δεν πιστευω οτι θα εβγαζε ολες αυτες τις υπεροχες φωτο που κοσμουν το φορουμ!  ;)
Ναι ΟΚ έχεις δίκιο, η ΛΕΑ είναι για φωτογραφίσεις... Αν υπάρξει έκτακτη ανάγκη για φωτογράφιση σταματάς εκεί. Μια φίλη μου τη χρησιμοποιεί για να φτιάχνει το μακιγιάζ της.
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
Aparadektos said:
Ναι ΟΚ έχεις δίκιο, η ΛΕΑ είναι για φωτογραφίσεις... Αν υπάρξει έκτακτη ανάγκη για φωτογράφιση σταματάς εκεί. Μια φίλη μου τη χρησιμοποιεί για να φτιάχνει το μακιγιάζ της.

δεν μιλάς όμορφα ..... σε πολιτισμένο forum είσαι......

δεν νομίζω να έχει παρκιν σε επαρχιακό δρόμο ? αν πάθει κάποιος κάτι που σταματά δηλαδή?

και παράνομος να είναι δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που ΔΕΝ έχει κάποια παρανομία εδώ μέσα.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Καλα ενταξει τον κανιβαλισατε τον ανθρωπο.
Εκανε τοσο κοπο να παρει τοσες ομορφες φωτο μαζι τον φοντο ,και εμεις τωρα μιλαμε
για παρανομη σταθμεση στη μεση του πουθενα.
Ημαρτον σεβαστειτε τους προσφυγες που περπατανε εκαντοταδες χιλιομετρα καταμεσης των εθνικων οδων σε ολη την Ευρωπη ,και μετα να μας πειραξει ενα μπλε φιεστακι που ποζαρι με φοντο τις Ελληνικες ομορφιες.
keep walking ,keep driving ,keep fotoes
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Εννοείται τα αδαή σχόλια ενός οποιουδήποτε δεν πρόκειται να με πτοήσουν, χρόνια κάνω αυτή τη "δουλειά" με περισσό μεράκι. Δεν ταΐζω κανένα τρολ, έχω σοβαρότερες δουλειές.

Στο δια ταύτα μεγάλο σέρβις την Τετάρτη μαζί με κανα 2 συμμαζέματα, όπως τη φούσκα ημιαξονίου, και ισως κ ένα τελευταίο σωληνάκι ψυγείου που απέμεινε "παλιό" και το φοβάμαι.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Μπορώ να πω οτι κάθε φορά που βλέπω το συγκεκριμένο θέμα να ανανεώνεται, ανυπομονώ να δω τις νέες φωτογραφίες!! Πολύ καλή δουλεία και εκπλητικές φωτογραφίες!!! Μην πτόησε απο τίποτα και κανέναν συνέχισε ακάθεκτος!! Εύχομαι καλά χιλιόμετρα και να μην ξαναβγάλει πρόβλημα η αμαξάρα σου, να την χαίρεσαι!! :)
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Service που το καταυχαριστήθηκα. Φωνάζουν εδώ τα μέλη να κάνω πιο τακτικά την αλλαγή λαδιών. Τυπικά κατήργησα τα 20.000 χλμ και τα άλλαξα στα 19.000  :D

Γενικό σέρβις, μπουζί, λάδι, φιλτρα λαδιού, βενζίνης, καμπίνας, αλλαγή του τελευταίου σωλήνα του ψυγείου (κεφάλι ήσυχο mode on), αλλαγή του ιμάντα δυναμό (προληπτικά), αλλαγή της φυσούνας ημιαξονίου και βαρβάτο συμπλήρωμα βαλβολίνης . Μου σφίξαν και τα λαστιχάκια (ντίζες; ) και έσιαξε δραματικά η αίσθηση του λεβιέ και πλέον σκαλώνει δραστικά λιγότερο.

Επόμενη στάση αλλαγή ελαστικών, έχω βάθος πέλματος κάπου στα 2 - 2.5 mm που είναι μεν νόμιμα πλην όμως θέλουν σύνεση ιδίως στο βρεγμένο. Πριν το επόμενο μεγάλο ταξίδι με το μπεμπέ θα φορεθεί τετράδα P zero nero GT και πριν το καλοκαιρι αλλαγή φρένα μπρος πισω κομπλέ δίσκοι τακάκια.  AR15firing
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Τι λάδια βάζεις και κρατάνε τόσο πολύ JimClark?Εγώ τα αλλάζω κάθε 10.000χλμ
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Κόστος 305 ευρά στην φορδ,  που έχει ρίξει τις τιμές κ με κέρδισε κάπως,  μιας κ το παιδί που πήγαινα για σέρβις μετακόμισε και έχει λιγο φλου ωράριο. Κάποτε πήγαινα στη φορδ αλλά τους είχα αφήσει γιατί χρέωναν μια αλλαγή μπαταρίας 120+ ευρώ.

Αποκλειστικά κ μόνο φορντόλαδα Νίκο. Θέλω να ρίξω το μεσοδιάστημα αλλαγης στα 15.000
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread