Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Το ζήτησα από τη γυναίκα. 4 ώρες απόλυτης ελευθερίας, οκ τηλεφωνήματα επιτρέπονται, αλλά μη μου τις φωτό τάραττε...

Βόλτα στα μέρη της Ηπείρου. Σε ένα παράδεισο. Σε ένα τρομακτικά έρημο τοπίο. Ένας δρόμος, 2 3 χωριά, ένα φεγγάρι γεμάτο και η πιο εντυπωσιακή (σε όψη τουλάχιστο) οροσειρά της Ελλάδας, αυτή της Τύμφης. Στην εκδρομή αυτή, τουλάχιστο στα φωτογραφικά τεκταινόμενα, δεν είδα κανένα αμάξι, κανέναν άνθρωπο, δυστυχώς ελάχιστες καμινάδες να καπνίζουν. Παρέα στο διάβα μου τα ζώα του δάσους: κουκουβάγιες λαγοί και σκιουροι... Μόνο στην Πίνδο αυτά. Μεταξύ Παλιοσελίου και Βρυσοχωρίου Ιωαννίνων, μια όμορφη βραδιά, στη βλαχιά. Στα 900 - 1100 περίπου μέτρα υψόμετρο. Ψυχικό reset.



180 μοίρες στροφή από την οροσειρά της Τύμφης που δεσπόζει στις φώτο αυτές και στο βάθος η οροσειρά του Σμόλικα, η 2η ψηλότερη στην Ελλάδα.




Στο βάθος η μοναδική ψυχή ανεβαίνει απέναντι. Είναι ο υπεύθυνος βάρδιας του υδροηλεκτρικού σταθμού του ποταμού Αώου στα σύνορα των Βλαχοχωρίων Κόνιτσας - Ζαγορίων.


Κουκλί! (Προς το χωριό Κουκλιοί Ιωαννίνων)


Μπόνους, η οροσειρά του Σμόλικα με το γυναικοχώρι σε μικρό φόντο, τις Πάδες Ιωαννίνων
118459000.jpg


Και μια λεπτομέρεια της Τσούκα -Ρόσσας (Κόκκινη κορυφή στα βλάχικα).
118459659.jpg
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Μερικές των ημερών. Πριν τη μικρή κακοκαιρία, στα πέριξ της Σαμαρίνας



Λίγο πιο κοντά το φωτογράφο, την άλλη φορά


Έξω από Σαμαρίνα


Ελάχιστη πρόσφυση




Τα τελευταία χιονάκια...


Και σε διαφορετικό κλίμα, στην ακριτική Θεσπρωτία








 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Αφιέρωμα στην αγαπημένη μου επαρχιακή οδό / στροφιλίκι / τοπίο όπως θέλετε πείτε το.





Στα >1400μ υψόμετρο άριστος δρόμος, θέα, φύση. Φύση που δεν έχει υποδεχτεί ακόμα την άνοιξη


Αυτή βγήκε  ok234


Με καλό λάστιχο, κόφτης 4ης στην αριστερή στο βάθος  redface redface redface (αλλά τα έχουμε κόψει αυτά έτσι; #μπαμπά_μην_τρέχεις κτλ)


Λίγο πιο πριν, σε χαμηλότερα υψόμετρα. Σε σημείο που έχει δώσει το ίδιο φωτογραφικό κάδρο


Εδώ έχει έρθει η άνοιξη


 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Άνοιξη, το φωτογραφικό ενδιαφέρον πάει στα πεταλούδια (να θυμίσω κλικ εδώ...), ο τιράντας αυτή τη φάση του χρόνου βρίσκεται σε λιβάδια, λοφάκια, συνήθως σε ανθισμένο φόντο. Sunday driver με αρκετό σταμάτα ξεκίνα.







 

Staros

Pro Member
Apr 13, 2011
819
0
0
36
Αθηνα
JimClark said:
Eos 7D, άρα "μικρού" φορμάτ (aps-c). 1.6x
Καλη συνεχεια στις αποδρασεις σου φιλε μου ευχαριστως εαν εχεις καποιο προφιλ στο φατσοβιβλιο να τα λεμε διοιτι ασχολουμε παρα πολυ με φωτογραφισεις event
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Staros said:
Καλη συνεχεια στις αποδρασεις σου φιλε μου ευχαριστως εαν εχεις καποιο προφιλ στο φατσοβιβλιο να τα λεμε διοιτι ασχολουμε παρα πολυ με φωτογραφισεις event

Ευχαριστώ για την πρόσκληση.

Δεν έχω προς το παρόν κάτι στο φ/μπ, ίσως κάποτε "μείνει χρόνος". Αν ανέβεις / οργανώσεις κάτι προς βόρεια, ενημέρωσε!

Έχω και λιγο φρέσκο υλικό από τη βόλτα στο χωριό. Watch this space any time soon :)
 

antonisgiannena

New member
Mar 19, 2015
67
0
0
32
Ιωαννινα
like like like like like like like like like like like like like like like like like like like like like likelike like like like like like like

σου αξίζουν πολλά μπράβο κ συγχαρητήρια!!! είναι το μοναδικό θέμα που έκατσα κ χάζευα σε όλες του τις σελίδες!
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Μάζεψα λίγο το ποστ σου. Εκτιμούμε τον ενθουσιασμό αλλά μην μας βγουν και τα μάτια με τα Like ρε αδερφέ  :D
 

antonisgiannena

New member
Mar 19, 2015
67
0
0
32
Ιωαννινα
Riordian said:
Μάζεψα λίγο το ποστ σου. Εκτιμούμε τον ενθουσιασμό αλλά μην μας βγουν και τα μάτια με τα Like ρε αδερφέ  :D
οκ οκ mod...με συγχωρεις αλλα ειλικρινα λίγα ήταν... :p
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Αυτός ο τόπος έχει κάτι το μαγικό.
Ελλάδα δεν είναι μόνο οι παραλίες και τα νησιά.
Η μαγεία της Πίνδου.
Η άλλη Ελλάδα.

Κλισέ φράσεις που κάθ... ΚΑΘΕ φορά που φεύγεις από το περιβάλλον της καθημερινότητας, της πόλης, μπαίνεις σε ένα κόσμο διαφορετικό, απαιτητικό, όμορφο τις επιβεβαιώνεις.

Κάθε στροφή, κάθε χιλιόμετρο, κάθε δέντρο... μια ιστορία, ένα πέρασμα διαφορετικό.

Από το 2010 που γνώρισα εκ των έσω (το 2008 είχα περάσει πρώτη φορά από το σημείο, σε ένα οδοιπορικό μονοήμερο από τα μέρη αυτά) λόγω της καταγωγής της γυναίκας, δε χάνω ευκαιρία να επισκεφτώ τον μικρό αυτό "παράδεισο"... "Παράδεισο". Πες το στους 150 200 ηρωικούς χωριανούς που διαχειμάζουν στα 5-6 χωριά της Λάκκας Αώου, μακρυά από ανέσεις, γιατρούς, έτοιμο φαΐ, περίπτερο, βενζινάδικο, καφέ, ίντερνετ και άλλες ανέσεις της πόλης. Και αν χιονίσει, όχι μόνο αποκλείεσαι, παίζει στα 1200 μέτρα ψηλά να μη μπορείς να ανοίξεις την εξώπορτά σου για καμιά μέρα.

Για το φιλόδοξο οδηγό, παιδί της πόλης γράφοντα, ο τόπος δείχνει τη μαγεία του και τα δόντια του.

Σε μια καλή μέρα, καθαρή η θέα της Τύμφης απέναντι, αυτόματα σου τραβάει το μάτι και κλέβει τη κάθε σου ματιά. Θα αγναντέψεις, θα γυρίσεις το βλέμμα σου μπροστά και στην επόμενη στιγμή, πάλι θα σου τραβήξει το βλέμμα. Κάθε της κοψιά, μέρη απροσπέλαστα και απάτητα από πολλούς Έλληνες. Εδώ, λοιπόν, σε μια καθαρή μέρα οδηγικά θα περάσεις τη διαδρομή της ζωής σου. Θα μείνεις άναυδος από το ατελείωτο πράσινο και τη θέα. Σε μια καθαρή μέρα μου αρέσει να βγαίνω για τρέξιμο. Βάζω το επιθυμητό soundtrack, βγάζω από μέσα μου τα ξίδια κ βάζω καθαρό αέρα.

Σε μια δύσκολη μέρα, μπορεί να μη βλέπεις το δρόμο στα 100 μέτρα μπροστά σου. Μπορεί μισό χιλιόμετρο να είναι παγωμένο κ να αναγκαστείς να φορέσεις αλυσίδες ή να μη προχωρήσεις. Ήκαι να κολλήσεις (παθών), Μπορεί μια αρκούδα να περάσει από μπροστά σου τύφλα τα μεσάνυχτα ψάχνοντας τροφή (παθών). Μπορεί σε μια πλαγιά να ξεκολλήσει κανας βράχος και να τα χρειαστείς (παθών επίσης...).

Αφιέρωμα, στα μέρη αυτά, χαραγμένα με πολλές διαφορετικές νότες και θύμησες. Αφιερωμένο στη γυναίκα μου, που μου έδειξε το "πράσινο", για να ταιριάξουμε κάπως το μπλε εκεί μέσα.

Στη βροχή






Στην ομίχλη (πρωινή καταχνιά, τυπική της περιοχής, τα πρώτα λεπτά που ο ήλιος "δει" τον ποταμό Αώο μετά από βροχερή μέρα)






Και όταν τα πράματα είναι καθάρια...




Έρωτες σε μπλε και πράσινο...






Σ΄ν΄ τάτε! ("υγεία", στα βλάχικα)
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Μερικές lo - fi (χαμηλής ποιότητας ντε) από το κινητό.

σπίτιδουλειά, δουλειάσπίτι - σπίτιδουλειά, δουλειάσπίτι - σπίτιδουλειά, δουλειάσπίτι - σπίτιδουλειά, δουλειάσπίτι - σπίτιδουλειά, δουλειάσπίτι - σπίτιδουλειά, δουλειάσπίτι - ...


Από το μπαλκόνι στο χωριό


Αντρέα Crazy, o αδερφός σου θα τα έχει φάει με το κουτάλι αυτά... (εμείς στο 1051 πες του, κρεμάμε πετσέτες και μαγιώ να στεγνώσουν πριν τη μεσημεριανή βάρδια  ;D :D )


Λασπούρες + λασποβροχές φεβρουαρίου


Παθαίνοντας λάστιχο στο πιο όμορφο δυνατό σημείο. Epic fail , δλδ


Στον αυχένα Κατάρας με την αντάρα μέσα


Το Aino βγάζει κ γαμw τις κοντραστάτες φώτο!
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Ευχαριστώ. Συνεχίζοντας, κάποιες πρόχειρες

Στα πέριξ της Βόλβης


Στα δάση της Χαλκιδικής, 2ο πόδι βεβαίως


Συνηθισμένο πεταλούδι στα θυμάρια της Χαλκιδικής


Και κάποιες με περισσότερη σύνθεση...
Στο δρόμο για τον αυχένα Κατάρας, έξω από Μέτσοβο


Σε ένα σημείο ακόμη ψηλότερα από τον αυχένα Κατάρας (περίπου 1800μέτρα υψόμετρο, δεξιά διακρίνεται κάτω το Μέτσοβο και αριστερά η οροσειρά του Περιστεριού / Λάκμου)


Στα αλπικά λιβάδια στον αυχένα Κατάρας (ακόμα επισκέψιμος από ξένους τουρίστες)


Ο λόγος που με φέρνει εκεί, κλασσικά κάθε αρχές Αυγούστου η καταγραφή της αγαπημένης μου πεταλούδας. Αποκλειστικά υψηλών υψομέτρων, πετάει μόνο στην Πίνδο και στη Ροδόπη. Ελαφρώς απειλούμενο είδος. Panassius Apollo το όνομά του.



Και μια καθωσπρέπει φώτο της
 

JimClark

Original poster
Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Χωρίς πλάκα, το πρώτο πλύσιμο που έκανα σολο μόνος μου στο αμάξι κ γενικά σε κάθε αμάξι που είχα.... Ως τώρα βούρτσα...

 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread