Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
DjFiesto said:
Το 2ο καλύτερο το άκουσα απ τον ίδιο "βελτιωτή" πωλητή που το έκανε 230 αλλά ήταν ασταθές..
Αν είχε κ 6αρι αυτό το φιέστα.. Θα ήταν ό,τι καλύτερο...

Δεν παιζει αυτο....Κατι μου ειπαν,οτι με μeγαλυτερη λιγο τουρμπινα και προγραμμα εβγαλε 180 και ηταν απλα δοκιμαστικο.
Το 6αρι σασμαν το αφησε για το st
 

alex1986

Rookie
May 12, 2013
33
0
0
37
κερατσινι-χανια
εκανα ερωτηση στον αντιπροσωπο χανιων για σερβις...!!!δεν περναω ουτε απεξω!λαδια,μπουζι,φιλτρα...δεν μου ειπε τιμη..μου ανεφερε οτι δουλεβει με εργατοωρες(35ε η ωρα)και θα το αφησω 1 μερα σιγουρα!...!
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Καλημέρα παιδιά! Λοιπόν θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου από την πρώτη μου αγορά και να ακούσω μερικές γνώμες. Θα μακρυγορήσω και ζητάω συγνώμη προκαταβολικά. Οικογενειακώς έχουμε αλλάξει διάφορα αυτοκίνητα και ο πατέρας μου έχει κάνει πλέον μάστερ στην αντιμετώπιση αντιπροσωπειών - συνεργείων (τώρα έχει ένα Avensis), οπότε με αυτόν συμβουλάτορα βγήκα στην αγορά. Ήμουν μεταξύ yaris και fiesta, μέχρι που τα οδήγησα. Δε μου πήρε πάνω από 1 sec να καταλήξω.... Παραγγελία 1η Απριλίου από γνωστή αντιπροσωπεία στην Πειραιώς. Στη συμφωνία είχα δώρο: park assist, συναγερμό, πατάκια, φαρμακείο, πυροσβεστήρα κλπ και την extra χρέωση του hot magenta. Επειδή δεν είχα αμάξι για απόσυρση, μου είπαν θα κάνουν αυτοί για να επωφεληθώ τις έκπτωσης. 2 Απριλίου έδωσα την προκαταβολή (διπλάσια σχεδόν του  ποσού που ζητάνε. Ο πωλητής μου είχε δώσει ημερομηνία παράδοσης μετά το Πάσχα (μέχρι τις 10 Μαίου). Γύρω στις 10 Απριλίου μου τηλεφωνεί και μου λέει ότι, υπάρχει καθυστέρηση στην παραγωγή της Ford και με ενημέρωσαν ότι το αμάξι θα είναι εδώ 20 Ιουνίου.... Τρώω το πρώτο εγκεφαλικό και αφού του γκρινιάζω για τα κλασικά μου λεει: "Υπάρχει όμως ένα αμάξι στο μπλέ το οποίο θα είναι έτοιμο τότε που συμφωνήσαμε, δεν ξέρω που βρέθηκε μη με ρωτήσετε πάντως βλέπω ότι υπάρχει και πείτε μου να το κλείσουμε". Ψάρωσα εγώ από την ανυπομονησία μου αλλά ευτυχώς η λογική με έκανε να πώ όχι και να συμφωνήσω με αυτό που είχαμε συμφωνήσει και ας αργήσει...Μόλις μπήκε ο Ιούνης πήρα τηλ να δώ σε τι στάδιο βρισκόμαστε. Μετά από πολλές προσπάθειες να τον βρώ (μου λεγε θα σας παρω σε 10 λεπτα και με επαιρνε μετα απο ωρες αφού είχα αφήσει 10 μυνήματα), μου λέει ότι ισχύουν οι ημερομηνίες που έχουμε πει και το αμαξι περιμένει για φόρτωση στο πλοίο. Φτάνουμε στις 17 Ιουνίου, ήρθε το αμάξι. Είναι τελωνείο, ελάτε να πάρετε 2 υπευθυνες δηλώσεις να τις φτιάξετε κλπ να εκτελωνηστεί το αμάξι. Η μία ήταν για την άδεια κυκλοφορίας και η άλλη για την απόσυρση. Μου λέει επίσης ο πωλητής "Όταν θα έρθετε μην τρομάξετε, μεταφερόμαστε στο Περιστερι, κλείνει το κατάστημα και το αμάξι θα το πάρετε από εκεί". Με ζώσανε λίγο τα φίδια αλλά οκ. Στις 18 είχα έτοιμες και τους πήγα τις δηλώσεις. Εκεί μου λέει ο πωλητης: "Εγω φεύγω από την αντιπροσωπεία....... θα σας αναλάβει ο τάδε, μην ανησυχείτε όμως ισχύει ότι συμφωνήσαμε". Αφού άλλαξα 10 χρώματα είπα οκ. Μέχρι λέει τις 23 λογικά το αμάξι θα είναι στην αντιπροσωπεία. Πάμε 22 μιλάω με τον καινούριο μου και λέει όλα καλά ξέρω το θέμα σας κλπ μιλαμε αύριο. Παίρνω τηλ στις 23 αφηνω μυνηματα να με πάρει. Ξαναπαίρνω... δε τον έβρισκα. Παίρνω το απόγευμα.... σχόλασε μου λένε!!! Λέω ρε παιδιά τι έγινε? Περιμένω όλη μέρα τηλ και σχόλασε? Τα μάσαγε ο άλλος πωλητής, δεν ήξερε να μου δώσει και πληροφορίες για το αμάξι. Όταν του είπα ότι το παράγγειλα απο 1η Απριλίου, η απαντηση ήταν "Γιατι? Ήταν ειδική παραγγελία?" Τα συμπεράσματα δικά σας.... Την επόμενη δεν επικοινωνούσε ο τύπος (του αφήσανε μύνημα να με καλέσει επειγόντως....) και αποφασίζει ο πατέρας μου να τους κάνει μια επίσκεψη, εγώ δούλευα. Πάει εκεί, άφαντος αυτός, του λέγανε ασάφειες για το πού είναι και γενικά επικρατούσε μια κατάσταση διάλυσης. Τελικά εμφανίζεται ο πωλητής με καλοπιάσματα κλπ και λέει πριν λίγο ήρθε το αμάξι! όντως το τσεκάρανε με αριθμό πλαισίου. Γενικά υπήρχε μια προσπάθεια κωλυσιεργίας σα να μη θέλανε να παραδώσουν, αλλά τελικά είπε ότι αν εξοφληθεί στις 27, στις 28 θα παραδοθεί κανονικά με άδειες κλπ. 27 πρωι πρωι γίνεται η εξόφληση. Εγώ δεν είχα ησυχάσει παρόλαυτα. Να σημειωθεί ότι μερικές μέρες πριν είχα διαβάσει τυχαία ότι η εταιρεία χρώσταγε καμια 300αριά εκατομύρια euro και μπήκε σε ρύθμιση των δανείων με τις τράπεζες.... Στις 28 πήραμε τηλ των πωλητή και άρχισε να τα μασάει, Ξερετε θα το πάρετε το αμάξι, αλλά χωρίς park assist και συναγερμό γιατι δεν προλαβαίνουμε..... και αλλα τετοια. Γίνεται άλλος ένας χαμός και άλλη μια επίσκεψη για φασαρία. Συγγνώμες από το διευθυντή που είπε στον πωλητή να γίνει ότι συμφωνήθηκε και να παραδοθεί το αμάξι στις 28 βράδυ. Ο πωλητής εμμέσως παραδέχτηκε ότι έδινε προτεραιότητα σε άλλους (λογικό αφου δεν ειμασταν πελατες του εξαρχης) αλλα κανεις δεν ήξερε τι πραγματικά έγινε και άλλαξε η αρχική ημερομηνία. Τελικα πάω να πάρω το αμάξι και είδα ένα γκαράζ με καμια 200αρια fiesta και focus του κουτιού. Υποψιάζομαι ότι λόγω των χρεών δεν εκτελώνιζαν και δεν παρέδιδαν χωρίς φασαρίες...  και φτάνουμε στο σήμερα: Ο πωλητής με κάλεσε να με παρακαλέσει να του πάω μια υπευθυνη δήλωση που παρέλειψε (ο προηγούμενος πωλητης) να μου δώσει και του την ζητανε απο το υπουεγείο. Βλεπω το mail και είναι η δήλωση της αποσυρσης για το τελωνειο που την ειχα ξαναδωσει. Του εξηγω οτι την εχω δωσει και μου λεει γινονται λαθη και φερτε τη για να επωφεληθειτε και της εκπτωσης (!!!! εχω ξεχρεωσει :D) τελος παντων λεω. Μετα το σκεφτομαι λιγο και του στέλνω mail ότι θα τη δωσω αν μου υπογραψει οτι αποτελεί αντικατασταση όμοιας απολεσθείσης, για να μη βρεθώ να έχω αποσύρει 2 αμαξια. Δεν απαντησε ποτε όμως. Μετα είδα την άδεια κυκλοφοριας και γράφει: αντικατασταση οχηματος απο απόσυρση! Είναι δυνατον να μην είχαν την δήλωση? Δεν πρόκειται να την πάω μια τετοια δηλωση μετα απο ενα μηνα. Γνώμες?

Υ.Γ. sorry Για το μακροσκελές :D

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1374227714[/time]
Το όλο σκηνικό ήταν πολύ ψυχοφθόρο και δεν περίμενα να έχω τέτοια αντιμετώπιση. Στο κάτω κάτω εγώ ήμουνα εντάξει απέναντι τους και αυτοί με δούλευαν κανονικά. Και μιλάμε για αγορά αυτοκινήτου όχι για αγορά τοστιέρας. Είναι τυπικό σκηνικό στις Ελληνικές αντιπροσωπείες ή απλά μου έκατσε? Πώς θα πάω εγώ αύριο μεθαύριο το αμάξι μου εκεί για service (προφανώς και δε θα το πάω). Δεν καταλαβαίνουν ότι χάνουν πελάτες? Μετά κλαίγονται για πτώσεις στις πωλήσεις...
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Καταρχην φιλε ΜΙΚ ελπιζω να τελειωσε η ταλαιπωρια σου!! Οι ανθρωποι ειναι απαραδεκτοι και λιγα λεω. Ηθελα να σε ρωτησω το εξης: αντιγραφο απο την αρχικη παραγγελια (τιμολογιο) ειχες στα χερια σου; Εκει που αναγραφονταν αναλυτικα τι παρηγγειλες και ποσο θα σου βγει το αμαξι με το κλειδι στο χερι. Γιατι θα μπορουσες να τους κανεις μια μηνυση να ερθουν στα ισα τους. Παιζει τελικα πολυ μεγαλο ρολο ο πωλητης στην αγορα του αυτοκινητου την εχω πατησει και εγω και ετρεχα να πληρωνω μετα απο 3 χρονια
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
grg019 said:
Καταρχην φιλε ΜΙΚ ελπιζω να τελειωσε η ταλαιπωρια σου!! Οι ανθρωποι ειναι απαραδεκτοι και λιγα λεω. Ηθελα να σε ρωτησω το εξης: αντιγραφο απο την αρχικη παραγγελια (τιμολογιο) ειχες στα χερια σου; Εκει που αναγραφονταν αναλυτικα τι παρηγγειλες και ποσο θα σου βγει το αμαξι με το κλειδι στο χερι. Γιατι θα μπορουσες να τους κανεις μια μηνυση να ερθουν στα ισα τους. Παιζει τελικα πολυ μεγαλο ρολο ο πωλητης στην αγορα του αυτοκινητου την εχω πατησει και εγω και ετρεχα να πληρωνω μετα απο 3 χρονια


Ναι τα είχα όλα σε χαρτί. Ο τύπος δεν αρνήθηκε να τα βάλει τα extra γενικά. Αλλά είπε πάρτο έτσι και από βδομάδα βλέπουμε να έρθεις να τα βάλουμε!!! Απίθανα πράματα ρε παιδιά. Του φαινόταν φυσιολογικό να σηκωθώ να φύγω με αμάξι του κουτιού χωρίς συναγερμό και να τον κυνηγάω να τον βρώ να μου βάλει κάτι που ήταν υποχρεωμένος βάσει συμφωνίας να κάνει. Και ρωτάω εγώ ο αφελής. Άμα τους έλεγα φέρτε το αμάξι και θα σας δώσω κάποια στιγμή τα υπόλοιπα λεφτά..... τι θα έλεγε ο εξυπνάκιας? Με το θέμα της δεύτερης δήλωσης τι προτείνετε? Έχω εγώ κάποιο πρόβλημα από τη στιγμή που η άδεια μου λέει για την απόσυρση? Είμαι αποφασισμένος να μη του την πάω. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να ψάχνει δηλώσεις που του λείπουν για να εκτελωνίζει αμάξια (η δήλωση αυτή είναι προς τελωνείο). Στέκει αυτό το ενδεχόμενο? Βγάζει το υπουργείο άδειες χωρίς να έχει τις δηλώσεις?
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Αλλη μια ιστορία που φανερώνει τον τέλειο επαγγελματισμό και το υψηλό εμπορικό ήθος που επιδεικνύουν οι ελληνικές εταιρείες. Και που να αγόραζες αυτοκίνητο απο το δημόσιο. Εκεί θα πληρωνες τωρα και θα σου το έδιναν σε 2 χρόνια και σε κομάτια, να το συναρμολογήσεις μόνος σου...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
To αυτοκίνητο το έχεις στα χέρια σου; 20 Ιουλίου σήμερα. Αν ναι, τότε μην του πας καμιά δήλωση.
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Από τις 28 Ιουνίου το έχω! Άμα ξαναπάρει τι να του πώ? Υποτίθεται θα του την πήγαινα την Παρασκευή αλλά εννοείται δεν τη πήγα.

kostg said:
To αυτοκίνητο το έχεις στα χέρια σου; 20 Ιουλίου σήμερα. Αν ναι, τότε μην του πας καμιά δήλωση.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Tότε γράψε μέσα στη δήλωση αυτό που ανέφερες παραπάνω, ότι η παρούσα υπεύθυνη δήλωση είναι αντικατάσταση παλαιότερης δήλωσης που έγινε την τάδε του μήνα. Και πήγαινέ του την. Αν και δε νομίζω να ξαναπάρει, κάποιον άλλον θα "χώσει" να του τη δώσει διπλή  :p
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Ελαβα γραμμα απο τη ford europe που λεει να μπω να συμπληρωσω ερωτηματολογιο σχετικα με την αντιπροσωπεια απο οπου πηρα το αμαξι!!! :D Λεω να ειμαι ειλικρινης!
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
Mik said:
Ελαβα γραμμα απο τη ford europe που λεει να μπω να συμπληρωσω ερωτηματολογιο σχετικα με την αντιπροσωπεια απο οπου πηρα το αμαξι!!! :D Λεω να ειμαι ειλικρινης!
δεν προκειτε να λαβουν υποψιν τους τιποτα οτι και να γραψεις οπως επισης να τους στειλεις και Mail δεν μπαινουν καν στον κοπο να απαντησουν πιστευω οτι ειναι εντελως επικοινωνιακο αυτο που κανουν
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Τα παραπονα για το Sync μια χαρα τα ακουσαν οταν ειδαν οτι μαζευονται πολλα. Εμενα παντως σε mail μου εχουν απαντησει κανονικα στη Ford of Europe μηπως δεν εβαλες ονοματεπωνυμο?

Η επιστολη ομως αναφερει το αμαξι μου ως Ford Fiesta 43... (fiesta_3 driv2)

Ζητηστε ολοι WiFi στην αναμονη μπας κ γινει τπτ γτ ειναι πολυ πικρα...
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
DrA said:
Τα παραπονα για το Sync μια χαρα τα ακουσαν οταν ειδαν οτι μαζευονται πολλά.

Και τι κανανε γιαυτο; Βγάλανε update; Υπαρχει σελιδα για Ευρωπη που βρισκεις updates του sync;
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Ναι ειχαν βγει καποια update.

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=2
 

Nordvinden

Pro Member
Dec 15, 2013
362
0
0
59
Αθήνα
Η συντήρηση του Φορντ...

Ο βασικότερος λόγος που με κράταγε μακριά ως τώρα από κάποια συγκεκριμένα κομμάτια Φορντ, που πάντα ήθελα να έχω.

Θεωρώ ότι σημαντικότερο κι από το ίδιο το αυτοκίνητο είναι οι άνθρωποι που θα το συντηρούν. Κι απ' ό,τι διαβάζω και δω, τα παράπονα δίνουν και παίρνουν.

Για Κακλαμάνο και Καρανικόλα έλεγα να το πήγαινα. Είναι ασφαλείς αυτές οι επιλογές;
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Eαν ασχολεισαι με το αμαξι σου(που ασχολεισαι) απολυτα ευχαριστημενος,δεν θα μεινεις απο κανεναν οπου και να το πας.
Εαν εισαι απο τα ατομα,που το μονο που θελουν ειναι απλα να κανουν ενα service και να το συντηρουν,για το μονο που θα πρεπει να ψαχνεσαι ειναι το ποσο θα σου κοστισει.

Σε γενικες γραμμες η συντηρηση ενος fiesta ειναι αρκετα οικονομικη και τα ονοματα που εχεις αναφερει ειναι απο τα πιο γνωστα.
Για τον Καρανικολα που γνωριζω εχει σχετικα καλες τιμες και εμπειρια,για service και τετοια πραγματα καλος ειναι και αν τον γνωρισεις θα καταλαβεις περι τινος προκειται.Γενικα εχει ενα πολυ καλο συνεργειο αλλα εχει το κακο οτι ειναι λιγομιλητος(που σου δινει την εντυπωση οτι σε γραφει....) και της υπομονης σε ορισμενα πραγματα.

Παντως οπου και αν το πας,για εμενα καλο ειναι να εισαι απο πανω τους και εσυ να εισαι αυτος που θα τους λεει τι να κανουν στο αμαξι σου.
 

stelios-x

Hero Member
Rookie
Dec 18, 2013
20
0
0
athens
Καλα αυτό εννοείται ακόμα και για λάδια να το πάς πρέπει να είσαι από πάνω,εγώ δεν τους εμπιστεύομαι και πάντα πάω πακέτο με το αμάξι :),τώρα αυτο που κάποιοι τα αφήνουν και φεύγουν ποτέ δεν το κατάλαβα με ποια σιγουριά η λογική τα αφήνουν…
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread