Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κάπως έτσι είναι και ένα άλλο μοντέλο που βρήκα, απλά νομίζω ότι φαίνεται λιγότερο...





Παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι εκεί που βρίσκεται αυτό το υλικό, καλό κάνει παρά κακό, σίγουρα εξαλείπτει κάποιους τριγμούς. Και δε μου φαίνεται ότι θα χαλάσει/τριφτεί με τον καιρό.
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
κακώς το παραγγειλες από Πατρα οι ανθρωποι ειναι αντιεπαγγελματίες από αυτά που περιγράφεις ,να πεις οτι εισαι κ μακριά από την Αθήνα .Μη σε τρώει πάντως το αυτοκινητο μια χαρα θα ειναι ,καλορίζικο  καλά χιλιομετρα κ ομορφες βολτούλες! :)
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,035
155
63
Μοντέλο
MK6
Χαίρετε, τελικά που είναι προτιμότερο κανείς να απευθύνεται σε τεχνίτη-μάστορα-συνεργείο, σε εξουσιοδοτημένα συνεργεία ή σε αντιπροσωπεία κατά τη γνώμη σας; ιδίως όσο αφορά την Θεσσαλονίκη γνωρίζει κανείς κανένα συνεργείο που να τα κατέζουν ιδίως όσο αφορά τα ford fiesta και αν είναι δυνατόν να ασχολούνται με υγραεριοκίνηση και προ πάντων να είναι εντάξει άνθρωποι;
 

kimon

New member
Jul 19, 2015
53
2
8
ianni79 said:
6: Μπαίνουμε να παμε μια βολτα και τι βλεπω; Εκει που τελειώνει το ταμπλό και πρεπει να εφάπτεται το παρμπρίζ νασου που φαινεται ένας πόντος απο το ηχομονωτικο που εχει το ταμπλό, πρωτη φορα το βλεπω σε αυτοκινητο αυτο. Ειναι πιο εμφανές προς το δεξί μερος του αυτοκινητου και λιγότερο εμφανές στο αριστερό, ειναι νορμαλ κατα τη γνωμη σας;Αυριο θα παω παλι γιατι θελω να δω και αλλο φιέστα να δω πως ειναι.Αν ειναι ετσι και το αλλο τοτε καλα να πάθουμε που επιλέξαμε παλι φορντ.
Επειδη δεν κατάφερα να ανεβάσω φωτογραφίες, μπορει κάποιος να ρίξει μια ματιά και να μου πει οτι το ηχομωνοτικο που φαινεται μεταξυ παρμπρίζ και ταμπλό ειναι νορμαλ ή υπαρχει καποιο ελάττωμα;
http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=15&t=8851&sid=2d17810ec37aae932fd5bd8e5e69fc38&start=3735
Και σε μένα έτσι είναι το μονωτικό,αλλά προεξέχει ελάχιστα mm και κυρίως στο κέντρο,δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό.Πιο πολύ επειδή το ανέφερες το παρατήρησα.
Είναι περίπου όπως στις φώτο που παραθέτει ο kostg και μάλλον έχει σκοπό από το εργοστάσιο,την απορρόφηση τριγμών και θορύβων του ταμπλό.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
kostg said:
Κάπως έτσι είναι και ένα άλλο μοντέλο που βρήκα, απλά νομίζω ότι φαίνεται λιγότερο...
........εξαλείπτει κάποιους τριγμούς. Και δε μου φαίνεται ότι θα χαλάσει/τριφτεί με τον καιρό.

Δεν μπορώ να καταλάβω απο τις φωτο

Υπάρχει κάποιου είδους σφουγγάρι κατω απο το καπάκι του racio cd?
 

Zgouros

Newbie
Σεπτ. 21, 2015
4
0
0
Καλησπέρα παιδιά, ξέρει κανείς κανένα καλό συνεργείο στη Θεσσαλονίκη για ford fiesta MK6, εκτός της αντιπροσωπίας Βροχίδης-Χατζής?
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Μόλις απέκτησα ένα καινούργιο fiesta και νοιώθω ιδιαίτερα άβολα που θα πρέπει για 5 χρόνια να το πηγαίνω στην αντιπροσωπεία για σέρβις καθώς το προηγούμενο επί σειρά 7 ετών (μετά το πέρας της εγγύησης) το πήγαινα σε έναν μηχανικό που μου είχαν συστήσει και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα και φυσικά οι τιμές ήταν πολύ φυσιολογικές από ανταλλακτικά μέχρι το κλασσικό σέρβις.
Πριν πάω σε αυτόν (ιδιώτης), είχα κάτι θορύβους που ενώ το είχα πάει στην αντιπροσωπεία, δε μπορούσαν με ακρίβεια να μου πουν τι φταίει (μου έλεγαν από ρουλεμάν του τροχού μέχρι....) και φυσικά πλήρωσα για τον έλεγχο, αποχωρήστηκα το αυτοκίνητο για δύο ημέρες χωρίς να δω καν τι κάνουν και που δεν έκαναν.
Αφού το πήγα στον ιδιώτη και φυσικά ενώ άλλαζα τα πάντα στην ώρα τους, το μόνο θέμα που είχα μια φορά ήταν αυξημένη θερμοκρασία. Το σταμάτησα και η οδική βοήθεια το μετέφερε σε αυτόν.
Επικοινώνησα αργότερα μαζί του και μου είπε ότι είναι έτοιμο. Πάω από εκεί θεωρώντας ότι θα με σφάξει καθώς θα μπορούσε να είναι τα πάντα ή και να μου πει τα πάντα ότι φταίνε. Απεναντίας, μου λέει ότι το κόστος είναι μερικά ευρώ και του λέω "τι έφταιγε"? Και μου λέει η ασφάλεια έφταιγε. Πως μετά από κάτι τέτοιο να μην το ξαναπάω εκεί, ειδικά αφού για 7 χρόνια όλα ήταν λογικά και το αυτοκίνητο χωρίς θέματα? Και πως αγοράζοντας καινούργιο να μη σκεφτώ ότι έχασα αυτό το προνόμιο..
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Επειδή διάβασα κάτι αντίστοιχο μόλις χθες και από ένα φίλο στο Mazdaspeed, μην φτάνουμε στο σημείο να πούμε ότι μας ξεβολεύει ή ότι είναι άχρηστη ή μειονέκτημα η εργοστασιακή εγγύηση!! Δηλαδή τη στιγμή που όλοι οι κατασκευαστές παλεύουν και προσπαθούν να αυξήσουν την εγγύησή τους, ως όφελος προς τον πελάτη τους, εμείς να λέμε ότι είναι "εναντίον" μας!!

Προφανώς ανά πάσα ώρα και στιγμή μπορούμε να το πάμε σε κάποιον εξωτερικό μάστορα για να το δει ή/και να μας προτείνει λύσεις, όταν δούμε ότι δεν βρίσκουμε άκρη με τον εξουσιοδοτημένο. Πάντως εγώ προσωπικά ποτέ δεν έχω πληρώσει παραπάνω για έλεγχο ή service εντός εγγύησης, από ότι εκτός εγγύησης.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνώ. Το να έχεις εγγύηση είναι κάτι που το θες. Αλλιώς, κατάργησέ την όποτε θες, απλά μην πηγαίνοντάς το ποτέ στην αντιπροσωπεία  :D. Απλά εννοούσα ότι έχω ξεφύγει από τη λογική αυτή και νιώθω περίεργα, ειδικά αφού με τον άλλον που το πας χρόνια και τον ξέρεις έχεις άλλη άνεση μαζί του.
 

butters

New member
Apr 16, 2015
57
0
6
Παιδιά αν γίνει μηχανολογική εργασία ή φανοποιΐα από τρίτους, χάνεται η εγγύηση της Ford;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
butters said:
Παιδιά αν γίνει μηχανολογική εργασία ή φανοποιΐα από τρίτους, χάνεται η εγγύηση της Ford;

Εξαρτάται, αλλά το πιθανότερο ναι, για τα μηχανολογικά τουλάχιστον. Αλλά τι εργασία θες να κάνεις που δεν σε καλύπτει η εγγύηση ?
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
αμα ο μηχανικος που το πατε εχει κανονικα αδεια εργασειας απο το κρατος δεν χανετε καμια εγγυηση....υπαρχει σχετικος νομος με αυτο το πραγμα...


http://www.autoblog.gr/2010/10/12/block-exemption-and-choice-of-car-maintenance/
 

butters

New member
Apr 16, 2015
57
0
6
Φανοποιία ήθελα αλλά τελικά έγινε στην αντιπροσωπεία. Θα έχω υπόψη όμως αυτό που ανέφερε ο Giannis_Suzuki
 

diam84

New member
Dec 7, 2013
69
0
0
Service και ότι μετατροπες έχω κάνει στο car Center στο παλιό Φάληρο και είμαι πολύ ικανοποιημενος
 

nontas1966

Rookie
Jul 7, 2016
16
0
1
Καλησπερα παιδια...Ειμαι νεος στο forum και ηθελα την βοηθεια και τη γνωμη σας. Eντος του μηνα θα κανω αγορα του fiesta 1.5 diesel. Η προσφορα που εχω παρει ειναι απο τον Σφακιανακη και Θα ηθελα να ρωτησω με βαση την πειρα σας τη γνωμη σας οσο αφορα το after sales του σφακιανακη.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Επειδή κι εγώ από εκεί το είχα πάρει το δικό μου τον Σεπτέμβρη του 2010, μου είχε κάνει αρκετά δώρα και γενικά είχα μείνει ικανοποιημένος και από το after sales και τα service καθώς όσο ήταν εντός εγγύησης, τα έκανα όλα εκεί!  ok234
 

nontas1966

Rookie
Jul 7, 2016
16
0
1
Ευχαριστω πολυ Bill ! Μου δινει 8 χρονια εγγυηση και μου κανει δωρο αισθητηρες παρκαριμσατος και συναγερμο..Η εκδοση που θα παρω ειναι το titanium.. Σκεφτομαι να προσθεσω και φιμε κρυσταλλα στα πισω παραθυρα με  160 ευρω...Καποια συμβουλη για κατι αλλο που θα μου προτεινατε να προσθεσω?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
8 χρόνια; Η εργοστασιακή εγγύηση είναι 5 χρόνια πάντως. Οι αισθητήρες και τα φιμέ πίσω είναι με παραγγελία από το εργοστάσιο. Αν κάνεις παραγγελία όμως, θα περιμένεις 3-4 μήνες μέχρι να έρθει το αυτοκίνητό σου, αλλιώς στα ετοιμοπαράδοτα μάλλον θα είναι aftermarket αισθητήρες και φιμέ ζελατίνες. Συναγερμό καλύτερα aftermarket, ο εργοστασιακός δε λέει και πολλά, ρώτα όμως τι μάρκα θα είναι, γιατί υπάρχουν πολλές διαφορετικές ποιότητες, με canbus ή χωρίς κλπ...
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
kostg said:
8 χρόνια; Η εργοστασιακή εγγύηση είναι 5 χρόνια πάντως. Οι αισθητήρες και τα φιμέ πίσω είναι με παραγγελία από το εργοστάσιο. Αν κάνεις παραγγελία όμως, θα περιμένεις 3-4 μήνες μέχρι να έρθει το αυτοκίνητό σου, αλλιώς στα ετοιμοπαράδοτα μάλλον θα είναι aftermarket αισθητήρες και φιμέ ζελατίνες. Συναγερμό καλύτερα aftermarket, ο εργοστασιακός δε λέει και πολλά, ρώτα όμως τι μάρκα θα είναι, γιατί υπάρχουν πολλές διαφορετικές ποιότητες, με canbus ή χωρίς κλπ...

Ισχύουν όλα τα παραπάνω... κι εμένα επειδή ήταν ετοιμοπαράδοτο, οι αισθητήρες ήταν aftermarket όπως και τα φιμέ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread