Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Νομιζω οτι ειναι απαραιτητο αυτο το θεμα.

Γενικά παντως πιστευω οτι είμαστε πολύ πίσω σ' αυτό το θεμα στην Ελλαδα. Οι περισσοτεροι κοιτανε να τα αρπάξουνε βραχυπρόθεσμα και μετά τα κλεινουνε τα μαγαζιά γιατι δεν έρχεται ο κόσμος...
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
DIY! Αυτη ειναι η λυση! Το mazda το παω στη mazda μονο και μονο για το ηλεκτρονικο αρχειο συντηρησης, το fiesta το παω σε ενα μηχανικο στη γειτονια που το πηγαιναμε απο παλια και ειναι πολυ ενταξει, δε θελει και τιποτα τρελο κιολας.. Οταν προκειται για πιο βαρβατες μετατροπες για το miata, εχω εναν "ειδικο" στην Πατρα και το πηγαινω εκει αν δεν μπορω να το κανω μονος μου, η το φτιαχνω στο μηχανικο που εφτιαχνα την carina, εννοειται μαζι του παντα επειδη δεν το ξερει σαν αμαξι αλλα σαν μηχανικος ειναι κορυφη..
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
DIY! Αυτη ειναι η λυση! Το mazda το παω στη mazda μονο και μονο για το ηλεκτρονικο αρχειο συντηρησης, το fiesta το παω σε ενα μηχανικο στη γειτονια που το πηγαιναμε απο παλια και ειναι πολυ ενταξει, δε θελει και τιποτα τρελο κιολας.. Οταν προκειται για πιο βαρβατες μετατροπες για το miata, εχω εναν "ειδικο" στην Πατρα και το πηγαινω εκει αν δεν μπορω να το κανω μονος μου, η το φτιαχνω στο μηχανικο που εφτιαχνα την carina, εννοειται μαζι του παντα επειδη δεν το ξερει σαν αμαξι αλλα σαν μηχανικος ειναι κορυφη..

DIYS!!! συμφωνω και επαυξανω. Σε αναγκαζουν να ασχοληθείς μόνος σου...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Με αφορμη το τοπικ θα ηθελα να παραθεσω προσωπική εμπειρία για δυο συγκεκριμένους εξατμισάδες.

Πριν κανα εξαμηνο, έχω τελειωσει με πολλαπλή εξαγωγής και εισαγωγής και αγοράζω Φ50 σωλήνα 4 μετρα για τις σωληνωσεις.

Φτιαχνω τα πατρον με χοντρό σύρμα και τα πάω στις εξατμίσεις "Δρακος" του Αρη του Γενιτσ... στην Αργυρουπολη. Ο άνθρωπος ηταν εξυπηρετικός με βοήθησε και μου είπε ασε τα πατρον και την σωλήνα θα στα φτιαξω και περνα σε λιγες μερες να τα πάρεις. Στο μεταξύ κατι του έτυχε του ανθρώπου (υγεια) και μου λεει οτι θα στα φτιαξει ο βοηθός μου. Μετα απο καμια βδομαδα παω στον βοηθό του έναν ευσωμο τύπο με μουσάκι και μου λεει οτι ειναι ψιλή η σωλήνα και δεν την γυρνάει καλά και θα κάνει ζαρες. Είχε καποιο δικιο αυτο που έλεγε αλλα αν βάλεις αλλη σωλήνα μέσα απο την ψιλή κουρμπάρεται μια χαρά. ΤΕΣΠΑ παραγγελνω απο μια κυρία που είχε γραμματεα εκει μεσα πιο χοντρη σωλήνα. Μου λενε οτι "οταν έρθει η σωλήνα, τα χουμε τα πατρον, θα στα φτιαξουμε τα κομματια". Περναει κανας μήνας παω απο το μαγαζι, ενω ειχε ερθει η σωλήνα που χα παραγγείλει, δεν ειχανε κανει τίποτα. Μαλιστα όταν του είπα του μουσάκια, οτι να η σωλήνα μου έλα να κάτσουμε μια στιγμή να τα φτιαξουμε είναι 10 λεπτά υπόθεση, μου ειπε (το απιστευτο!!!) οτι δεν μπορω να το φτιαξω τωρα γιατι τη σωλήνα σου θελω να την βάλω σε ένα αλλο αμαξι που φτιαχνω τώρα και πρεπει να παραγγείλουμε καινούργια σωλήνα!!

Απίστευτο!!!!!! Μετα απο 1 μηνα που περίμενα!!!! Η πλακα ειναι οτι οταν τον αγριεψα προσπαθησε να μου τσαμπουκαλευτει κι όλας.

Τελικα πήγα στον Ηρακλή, έσκασα 250 ευρω για όλες τις σωληνωσεις με τα κολαρα μαζί, αλλα έκανα  την δουλεια μου γιατι ο ανθρωπος είναι απλά επαγγελματίας.

Μαλιστα μου έκανε και κάποιοες τροποποιησεις στις σωληνώσεις  μετά που του ζήτησα δωρεάν...

Απο ότι έχω καταλάβει, πιό μεγάλη σημασία έχει να είναι καλός ανθρωπος πρωτα ο μάστορας, και ας μην είναι ο απόλυτος γνώστης.  


Ενω αντίθετα απο το Δράκο,  ο Παπαδόπουλος μου φάνηκε τίμιος και καλός ανθρωπος και έκανε πολυ καλή και οικονομική δουλειά για την εξατμιση μου

Σ' αυτο το σημειο πρεπει να δώσω και τα ευσημα στον Νικόλα το Λιάππη απο στην Δροσιά της Σάμου.


Όσοι είστε απο την Σάμο να πηγαίνεται εκεί ο άνθρωπος με βοηθαγε για δύο χρόνια σε ότι του ζήτησα, αφιλοκερδώς και είναι εξαιρετικός τόσο αυτός όσο και οι βοηθοί του.
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Θα ηθελα επίσις να σας συστήσω ανεπιφύλακτα το Βαγγελη και Στράτο Μανούκη της manoukis tuning, οι οποιοι ειναι και καλοι επαγγελματίες αλλα και καλοί άνθρωποι. Ειμαι σίγουρος οτι δεν θα κοιτάξουν να σας κοροϊδεψουν ποτε.

Τέλος, νομίζω οτι είναι περιττό να αναφέρω τον ΠΟΠΑΥ. Μπορει να είναι λιγο πιο ακριβός απο τους άλλους αλλα ο ανθρωπος είναι 100% επαγγελματίας και όσοι "κατέχετε" καλύτερα να μην κοιτάξετε να πάτε αλλού. Ειδικά για τουρμπο εφαρμογές τα χταπόδια του δεν σπανε ποτε. 
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Δεν ειναι λιγο πιο ακριβος.. Ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πιο ακριβος.. Αλλα και υπερβολικα καλος! ;) Πραγματικα εντυπωσιακες δουλειες.. Με αυτα τα χρηματα βεβαια προτιμω να αγορασω χρυση σωληνα και να τη φτιαξω μονος μου.. :p :p

Στους εξατμισαδες δε βλεπω να αναφερεις πουθενα τον Καραμπελα στην Καβαλας.. Ο ανθρωπος ειναι απο τους ελαχιστους που μπορεις να συνενοηθεις! Ειχα παει Σκριβανο (κορυφαια ποιοτητα επισης, ειχα φτιαξει εκει μια ολοσωμη παλια), Παπαδοπουλο τηλεφωνικως και δε θυμαμαι ποιον αλλο και τους ζητουσα 60αρα για το 20v.. Σκριβανος 51, Παπ 55, ο αλλος 55.. Ρε παιδια HKS, Greddy, Buddyclub, Apexi, Fujitsubo, ολες δινουν 60αρες για το 20v... Αυτοι, ειναι τεραστια, θα κρεμασει, θα κανει θα ρανει.. Και δε δεχοντουσαν.. Ρε ειναι τετραπεταλουδο με 45αρια σωματα και 170 αλογα, τι μεγαλη ειναι η 60αρα? Οχι με τιποτα κτλ.. Καλα.. Παω Καραμπελα, θελω 60αρα.. Μου λεει ειναι λιγο μεγαλη αλλα αμα γουσταρεις εσυ εγω στη φτιαχνω.. YES! Κι ετσι εγινε..

Αποτελεσμα: Δε με περασε ποτε κανενα 20v.. Ολοι τρωγανε 1 με 2 κολωνες, ειδικα μετα τα 160.. Ακομα και τα corolla που ηταν ελαφρυτερα τρωγανε.. Οταν τους ρωταγα ειχαν 48αρες, 50αρες, 55αρες.. Ενας φιλος με ολοιδιο αμαξι μετραγε 2-2.5 κολωνες στο 40-200.. Τελικα φαγαμε μια μερα στον Exhaust centre, την εφτιαξε ΟΠΩΣ του ειπα, παταμε και πηγαιναμε κοπια.. ;D

Το αστειο ειναι οτι εχουν μια ωραια δικαιολογια για τα παντα.. Μου λεγανε ειναι 60αρες γιατι ειναι για τουρμπο μετατροπες..  :eek: Τοτε γιατι μαζι με την 60αρα δινουν χταποδι και οχι πολλαπλη για τουρμπο? :p Πιασ'το αυγο και κουρεφτο!
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Να πω και εγω τις προσωπικες μου εντυπωσεις μου απο 2-3 εξατμισαδες.

Δρακος - Αρκετα εξυπηρετικος κα συζητησημος.Για μικροδουλιτσες ειναι καλος και φτηνος.Δηλαδη να σου τοποθετησει κανα μεσαιο,να σου κολλησει κανα τελικο,μεχρι εκει ομως.

Παπαδοπουλος - θα σου εξηγησει 2-3 πραγματακια,ειναι γνωστης του αθληματος,απλα δεν αναλαμβανει να τοποθετει ξενα πραγματα αν δεν τα εχει φτιαξει αυτος.(του ειχα παει το χταποδι και δεν αναλαμβανε γιατι δεν ηταν δικο του)

Μαυροειδακος - Το παληκαρι μεσα ειναι πολυ εξυπηρετικος και συζητησιμος.Εκει τοποθετησα ολη την εξατμιση μου.Παρολο που δεν ειναι ασχοληθει με fiesta mk6 ποτε στο παρελθον το παλεψε και εκανε οτι μπορουσε.Αρκετα φθηνος σε σχεδη με αλλους και πολυ καλη δουλεια!

σκριβανος - εχει το στυλακι του τα ξερω ολα και δεν ακουω καμια αλλη γνωμη.αυτο σε πολλους δεν αρεσει,εχουν μια ιδεα για το πως θελουν την εξατμιση τους και τελος.Ο σκριβανος πιστευω θα επιβληθει στον πελατη και θα προσπαθησει να περασει το δικο του.

Exhaust center - αρκτα ακριβος και υφος καρδυναλιου.οταν ειχα παει να βαλω το χταποδι μου λεει ο τυπος για να στο κουμπωσω μονο πανω θελω 100ε.Καλα του λεω γεια σου.

τσουκαλας στην ηλιουπολη - ακριβουτσικος και απο δουλεια ετσι και ετσι..(εδω περιμενω σχολια απο kostg και scorpion ) που ειχαν παει καποια στιγμη

Νινο αγια παρασκευη - Αν δεν εχει δουλεια θα κατσει να σου πει μια κουβεντα να το δει απεξω απεξω.θα προτεινει κατι αλλα μεχρι εκει.επισης δεν αναλαμβανει τοποθετησεις ξενων χταποδιων.μονο τα δικα του και επωνυμα.

Αν μου ερθει καποιος αλλος θα συμπληρωσω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Προσωπικά σε έναν εξατμισά εμπιστεύτηκα το πανθηράκι μου και τελικά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Την πρώτη φορά που πήγα στον Τσουκαλά στην Ηλιούπολη (Καρέα) με έψησε με τη δουλειά του (που είδα), αλλά τελικά τζίφος. Έβαλα ένα ελεύθερο τελικό το οποίο έκανε υπερβολικό θόρυβο για τα δικά μου δεδομένα και ήταν και πανάκριβο (υποτίθεται λόγω ποιότητας).
Αποφασίζω να το ξαναλλάξω μετά από κανένα 2μηνο με το μαμά τελικό της Ford (προσθέτοντας μια μπούκα, μια και που θα μου έμενε το κόψιμο στον προφυλακτήρα) και ο τύπος μου πήρε 85 ευρώ (ναι καλά διαβάσατε) για αυτή τη δουλειά (15 λεπτά του πήρε, και μάλιστα βιαζόταν ενώ είχαμε ραντεβού, για να φτιάξει ένα starlet το οποίο περίμενε). Kαι είχε και το θράσος αφού με ρώτησε τι δουλειά κάνω, να μου πει: "εντάξει, μια χαρά είσαι, βγάζετε λεφτά εσείς".
Θα μου πείτε γιατί δεν ρώτησες από πριν πόσα θέλει, ε, μ@λακί@ μου...
Οπότε τον συγκεκριμένο μαγαζάτορα να τον προσέχετε. Έχει μπλα μπλα, σε ψήνει, αλλά τελικά δεν αξίζει, είναι ό,τι αρπάξει...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Προσωπικά σε έναν εξατμισά εμπιστεύτηκα το πανθηράκι μου και τελικά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Την πρώτη φορά που πήγα στον Τσουκαλά στην Ηλιούπολη (Καρέα) με έψησε με τη δουλειά του (που είδα), αλλά τελικά τζίφος. Έβαλα ένα ελεύθερο τελικό το οποίο έκανε υπερβολικό θόρυβο για τα δικά μου δεδομένα και ήταν και πανάκριβο (υποτίθεται λόγω ποιότητας).
Αποφασίζω να το ξαναλλάξω μετά από κανένα 2μηνο με το μαμά τελικό της Ford (προσθέτοντας μια μπούκα, μια και που θα μου έμενε το κόψιμο στον προφυλακτήρα) και ο τύπος μου πήρε 85 ευρώ (ναι καλά διαβάσατε) για αυτή τη δουλειά (15 λεπτά του πήρε, και μάλιστα βιαζόταν ενώ είχαμε ραντεβού, για να φτιάξει ένα starlet το οποίο περίμενε). Kαι είχε και το θράσος αφού με ρώτησε τι δουλειά κάνω, να μου πει: "εντάξει, μια χαρά είσαι, βγάζετε λεφτά εσείς".
Θα μου πείτε γιατί δεν ρώτησες από πριν πόσα θέλει, ε, μ@λακί@ μου...
Οπότε τον συγκεκριμένο μαγαζάτορα να τον προσέχετε. Έχει μπλα μπλα, σε ψήνει, αλλά τελικά δεν αξίζει, είναι ό,τι αρπάξει...

ειναι αυτος στην κατηφορα? αν ειναι αυτος καλα κρασια...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern_sun said:
ναι αυτος ειναι

μακρια....... καλυτερα να παιδευομαι μονος μου ενα μηνα κατω απο τ' αμαξι.

θα πω οτι εμπειρία είχα και απο αντιπροσωπειες.

Στις αντιπροσωπειες πήγαινα για να δω με το διαγνωστικό κάποια πράγματα.

Συνηθως δεν με χρεωναν για να σβήσουν την μνημη των λαθών.

Φορντ αυτομαριναλεξανδρας: Μου σβησανε όλα τα λάθη χωρίς να με χρεωσουν, εξυπηρετικοί και καλοί.
κονσολας: Πολυ εξυπηρετικός είχε τρεις μερες το αμάξι μέσα γιατι είχε λάθος πρόγραμμα στον εγκέφαλο (απο 14αρι) και τελικά το έφτιαξε, ο ανθρωπος είναι καλός και εξυπηρετικός

Φορντ Λιαππής στο πολύγωνο: ξερει, εξυπηρετικός αλλα λιγο δυστροπος με τις μετατροπες.

Καρανικόλας: Ο ποιο ψαγμενος στις μετατροπες , ξερει αρκετά πράγματα και βοηθαει χωρις "τουπε"

Στις τιμες δεν μπορω να σας βοηθήσω γιατι όπως είπα στις αντιπροσωπειες απλά έσβηνα τα τσεκ ή αγοραζα ανταλλακτικά. Σερβις εννοειται πάντα μόνος μου με το ford official service and repair manual για ευαγγέλιο.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
κανεις δεν σου περνει χρηματα ειτε για να σου σβησει errros ειτε για να σου ξαναπερασει το μαμα
ή καποια ανανεωμενη εκδοση
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Αλλη μια φορα ο κ Γιωργος καρσεντερης έδειξε οτι του αρεσει η δουλειά του και ήταν αρκετα εξυπηρετικός... 
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ρε, εσεις δεν εχετε αφησει κανενα ουτε ο χρυσος οδηγος να ητανε το θεμα.Εγω το φιεστα το παω απεναντι απο το σπιτι  στο συνεργειο της γειτονιας για service μιας και το μαστορα τον ξερω δεκαετιες,τωρα για καμια χοντρη δουλεια αν χρειαστει θα το παω στην ford αφοι Πλεσσα.
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
παιδες ολοι λιγο η πολυ ειναι ψευτες και κοιτανε να τα αρπαξουν απο παντου!σε βαζουν στο τριπακι της μετατροπης σου πασαρουν 2-3 μπαρουφες και αν σε δουν ψημενο λενε και απο μεσα τους στην υγεια του κοροιδου!πρεπει να το παιζουμε ζορικοι και να μην ψαρωνουμε με το παραμικρο!οτι μπορουμε να κανουμε μονοι μας ειναι καλυτερο!εγω δεν κατεχω πολλα πραγματα αλλα εχω καβατζα τον kostas και με ξελασπωνει! :p
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγω παντως που πηγα στον τσουκαλα (εχω παει 2 φορες), η δουλεια του ειναι πολυ καλη,ειναι πολυ ψειρας το παιδι
οσο αφορα το θεμα αγορας τελικου γιατι εξαρταται και τι βαζεις απανω,επωνυμο ή ανωνυμο?αμα βαζεις ανωνυμο ερχεται πιο οικονομικα απο το επωνυμο,απλα δεν ξερεις αν το καλο τελικο θα απωδωσει στο αμαξι,οπως αυτο που πηρα δεν απωδωσε αυτα που ηθελα εγω τουλαχιστον....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν καταλάβει ότι δε θα ξαναφάει χρήμα από σένα (όπως στην περίπτωσή μου) τότε να δεις πόσο ψειρίζει τη δουλειά...
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Αν καταλάβει ότι δε θα ξαναφάει χρήμα από σένα (όπως στην περίπτωσή μου) τότε να δεις πόσο ψειρίζει τη δουλειά...

Εγω πάντως για φτηνό και καλό ψηφίζω καράμπελα, ή παπαδόπουλο.
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Αλλαγές στον κανονισμό για ανταλλακτικά & επισκευή

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ανακοίνωσε πρόσφατα το αναθεωρημένο σύνολο κανονισμών λειτουργίας του τομέα αυτοκινήτων, το οποίο καλύπτει τις σχέσεις μεταξύ των κατασκευαστών, των εμπόρων, των επισκευαστών, αλλά και των προμηθευτών ανταλλακτικών. Οι νέοι κανονισμοί έρχονται να αντικαταστήσουν τη νομοθεσία που ίσχυε από το 2002 και έληξε τη Δευτέρα 31 Μαΐου 2010. Έτσι, από την 1η Ιουνίου 2010 τέθηκαν σε ισχύ οι καινούργιοι κανονισμοί, οι οποίοι έχουν ως στόχο να μειωθεί το κόστος επισκευής και συντήρησης των οχημάτων για τους κατοίκους της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η βασική αλλαγή που παρουσιάζει στο νέο κανονιστικό πλαίσιο η Κομισιόν προβλέπει ότι δεν θα επιτρέπεται στους κατασκευαστές να βάζουν ως όρο για την ισχύ της εγγύησης τη χρήση των εξουσιοδοτημένων επισκευαστών. Επιπλέον, οι νέοι κανονισμοί θα επιτρέψουν να ξεπεραστούν και άλλα θέματα, όπως για παράδειγμα η άρνηση των κατασκευαστών να παρέχουν τις απαραίτητες τεχνικές πληροφορίες σε ανεξάρτητους επισκευαστές, αλλά και η υποχρέωση που έβαζαν εξουσιοδοτημένοι επισκευαστές για αγορά των ανταλλακτικών από τους κατασκευαστές.

Οι κινήσεις αυτές έρχονται ως απάντηση στις ανησυχίες της Κομισιόν ότι το κόστος επισκευής οχημάτων έχει αυξηθεί τα τελευταία 5 χρόνια, δείχνοντας ότι υπάρχει πρόβλημα ανταγωνισμού στην αγορά. Εκτιμά, μάλιστα, ότι τα επί μέρους κόστη επισκευής αντιστοιχούν στο 40% τους κόστους κατοχής ενός αυτοκινήτου.

Οι καινούργιοι κανονισμοί για την αγορά αυτοκινήτου προβλέπουν επίσης τη μείωση της προστασίας που παρεχόταν στους εμπόρους από τους συνολικούς κανονισμούς ανταγωνισμού. Η Κομισιόν εκτιμά ότι αυτή η προστασία δεν είναι πλέον απαραίτητη και μάλιστα, έχει συγκρατήσει την υγιή ανάπτυξη της αγοράς. «Οι υπάρχοντες κανονισμοί είναι ξεκάθαρα υπερβολικά πολύπλοκοι και περιοριστικοί και είχαν ως άμεση επίπτωση την αύξηση των κοστών διανομής, τα οποία αντιστοιχούν κατά μέσο όρο στο 30% της τιμής ενός καινούργιου αυτοκινήτου» αναφέρεται χαρακτηριστικά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μπορεί τυπικά να προβλέπεται η έναρξη της ισχύος των νέων κανονισμών από την 1η Ιουνίου 2010, αλλά η Κομισιόν θα εγκρίνει μία περίοδο τριετούς παράτασης του ισχύοντος πλαισίου για τους εμπόρους, ώστε να έχουν το χρονικό περιθώριο να προσαρμοστούν στις αλλαγές.

Αναφερόμενος σε αυτές, ο Επίτροπος Ανταγωνισμού, Joaquin Almunia δήλωσε: «πιστεύω ακράδαντα ότι το νέο πλαίσιο θα φέρει αισθητά οφέλη στους καταναλωτές, μειώνοντας τα κόστη επισκευής και συντήρησης που αντιπροσωπεύουν ένα υπέρμετρο ποσοστό του συνολικού κόστους για ένα αυτοκίνητο κατά τη διάρκεια του κύκλου ζωής του. Επιπλέον, θα μειώσει το κόστος διανομής με την απομάκρυνση των υπερβολικά περιοριστικών κανόνων».

πηγή automotopress.gr
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Αντε να το δω και να μην το πιστεψω.Αυτο επρεπε να ισχυει εδω και χρονια,οχι να πηγαινεις να αγορασεις καινουργιο αμαξι και να σε δενουν χειροποδαρα με τις και καλα εγγυησεις τους.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread