Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
τελος καλο όλα καλά. Το κόλπο με την πόντα είναι λίγο δύσκολο οπότε μπράβο που τα κατάφερες.
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Πολύ σωστή η παρατήρησή σου.Το σκεφτόμουν σήμερα στη δουλειά και μόλις γύρισα διάβασα το μήνυμα  σου!
Δεν έχει πρόβλημα όμως γιατί το υγρό του ψυγείου έχει φορά από την μηχανή προς το πλαστικό δοχείο,οπότε το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης δεν παρουσιάζεται.το πρόβλημα υπάρχει όταν από χαλκό το νερό κυκλοφορεί προς άλλο μέταλλο κολλητά και δεν μεσολαβεί κάποιου είδους προστασία.
 

antonis

Rookie
Oct 20, 2010
21
0
1
42
Αθήνα
vas-ath said:
καλησπέρα, θα μπορούσες να μου πεις πόσο στοίχισε με τα μεταφορικά;
Σε ευχαριστώ Pa_Nos_1400cc,έχει διαφορά και πιθανότατα αυτός είναι ο λόγος που αν ζορίσω το αυτοκίνητο,μου βγάζει ένδειξη βλάβης  (φτωχό μείγμα)

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]16, Οκτωβρίου, 2014, 07:24:28[/time]
Αυτό πρωτοέγινε μετά την τοποθέτηση του χταποδοκαταλύτη από Αγγλία 
http://www.ebay.co.uk/itm/DIRENZA-FORD-FIESTA-02-1-25-1-4-1-6-STAINLESS-STEEL-SPORTS-CAT-EXHAUST-MANIFOLD-/161259176146?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item258bcbc0d2  από Αγγλία
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
πολλαπλη εισαγωγης σε 1.4 και 1.6 αλλαγη μονο σε focus mk1 1.6. ειναι ποιο φτηνες ποιο ευκολα να της βρεις και εχουν καλυτερο αποτελεσμα απο οτι του fiesta 1.6.
απλα θελουν τις μετατροπες που θελει και η εισαγωγη του puma
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
καλο ειναι πριν ξεκινησετε να επιλεξετε μια εισαγωγη απο αλλο μοντελο μπορειτε να επαληθευστε με τη παρακατω εξισωση ωστε να ειστε σιγουροι οτι το μηκος της εισαγωγης αλλα και ο παρεχομενος ογκος ειναι αυτος που ταιριαζει στο μοτερ σας:

L = ((EVCD × 0.25 × V × 2) ÷ (rpm × RV)) - ½D

EVCD = Effective Valve Closed Duration
RV = Reflective Value
V = Pressure Wave Speed
D = Runner Diameter

επισης μπορειτε να κανετε και τις απαραιτητες προσομειωσεις με τα πραγματικα στοιχεια του αυτοκινητου για το βελτιστο αποτελεσμα(εχει και τα απαραιτητα σχολια-ΠΡΟΣΟΧΗ ειναι Αμερικανικο site θα χρειαστει να κανετε μετατροπες σε μοναδες μετρησης USA):

http://www.wallaceracing.com/runnertorquecalc.php
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
καλημερα!

αν καποιο μελος εχει spare και μπορει να μου δανεισει εισαγωγη απο 1.6 ΜΚ6 για να μπορεσω να βγαλω πατρον της "φλατζας" αλλα και το πλακακι της πεταλουδας για να το περασω στο cad και να ξεκινησω το plenum θα ειμουν υποχρεος!Θα τη χρειαστω για περιπου ενα 20 μερες.

ευχαριστω εκ των προτερων!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
πηγαινε σε μια αντιπροσωπεία και παρε μετρα απο ενα ανταλλακτικό. Επίσις παιδευεσαι που παιδευεσαι, παρε και μετρα για την πολλαπλή εξαγωγής γιατι η τουρμπίνα δεν καθεται με πατεντα στην δικιά του πολλαπλή εξαγωγής. craz
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
με εκαψες εντελως τωρα... :D :D

δεν μπορω να παρω μετρα απο ενα ανταλλακτικο ετσι απλα , χρειαζομαι πολλαπλη στα χερια μου
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αποτυπωσε σε χαρτακι το πλακακι της πολλαπλής που παταει στο μοτερ. Με πατρόν το χαρτί κόψε (με πλάσμα ή νεροκοπή) σε 1.5 εκατοστά παχύ, το αλουμινένιο πλακάκι που πατάει στο μοτέρ.  

μετα ξεκινάς να τσιμπας επάνω στο πλακάκι τους αυλούς (πάρε καμπύλες αλουμινίου, πάχους 4 mm τουλάχιστον και σε διατομή ανάλογη με την διατομή του αυλού ή και λίγο μεγαλύτερη). Για ναπετύχεις την οβαλ άκρη του αυλού, πάτα τον λίγο στην μέγγενη. Υπολόγισε να δώσεις πολύ καμπύλη πρώτα προς τα πάνω (η προς τα κάτω στους αυλούς, αναλόγως τι προτιμάς), για να έχεις αυλό τουλάχιστον 30 πόντους και ίσους μεταξύ τους. Όταν τελειώσεις με το επιθυμητό μήκος των αυλών, ανοιγεις τρύπες στο σωλήνα του πλένουμ με ποτηροτρύπανο για να "χωθούν" οι αυλοί στο πλένουμ. Μπορείς το τελείωμα των αυλών να το κάνεις σαν χωνιά, όπως είναι σε κατι πολλαπλές για honda. Μετά ταπώνεις αριστερά δεξιά το πλένουμ, με το δεξί κοματι να έχει τρύπα έτοιμη για την πεταλούδα. Το πλακάκι της πεταλούδας θα ναι τουλάχιστον μισό χιλιοστό για να μπορέσεις να φτιάξεις της προκοπής σπείρωμα για τις βίδες της πεταλούδας. Μόλις τελειώσεις με τα "τσιμπίματα", πάνε στο φίλο σου με την καλή κόληση να σου ράψει την πολλαπλή. Είσαι έτοιμος!
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες συμβουλες αλλα προσανατολιζομαι σε carbon κατασκευη και οχι αλουμινιου. Το πλακακι και τα Βεντουρια θα ειναι απο αλουμινιο και το υπολοιπο carbon που θα βγει διαρουμενο απο καλουπι πολυουρεθανης.!

αν φυσικα δεν καταφερω να βγαλω καλουπι σωστο, θα προσανατολιστω σε αλουμινιο αλλα οχι κυλινδρικο οπως το περιγραφεις αλλα ελιπτικο ωστε ο προ τελευταιοσ και ο τελευταιος αυλος εισαγωγης να μην εχει στροβιλισμους.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Να ρωτήσω κάτι για να βάλεις εκκεντροφόρους τι διαδικασία έχει στο βάλε βγάλε βγαίνουν και μπαίνουν εύκολα . Θέλουν διαφορετικό χρονισμα επίσης.
Μ
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Βρήκα εκκεντροφόρους στο car και τους αγόρασα είναι της piper .έλεγα να κάνω πρόγραμμα στο αμάξι αλλά ψάχνοντας τους βρήκα και τώρα λέω να το συνδυάσω το αμάξι μου είναι 1.4 τώρα αν έκανα καλά δε ξέρω πάντως θα το δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις περιμένω τα σχόλια σας
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Εκκεντροφορους ετσι σκετα τους αγορασες?
Για να βαλει καποιος εκκεντροφορους  στο δικο του μοτερ δεν ειναι καθολου μα καθολου απλα τα πραγματα.
Κατ αρχας πρπει να ειναι σχεδιασμενοι για το οποιο μοτερ εχουμε και οχι ετσι γενικα αλλαζουμε
εκκεντροφορους ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙ?
Οι εκκεντροφοροι οταν αλλαζωνται πρπει να ξερουμε τα στοιχεια τους ΟΛΑ.
Ποσες μοιρες ειναι σε σχεση με τον στροφαλο.
Ποσες μοιρες ειναι τα μυγδαλα εισαγωγης η κατα αλλους τα εκκεντρα,η αν ειναι εξαγωγης
ποσες μοιρες ειναι τα εκκεντρα εξαγωγης.
Αν ειναι οι εκκεντροφοροι ζευγαρη κομμενοι δηλ την ιδια ακριβως ωρα και με το ιδιο μηχανημα
για να μπορουν να χρονιστουν σωστα στο ιδιο μοτερ.
Τελος αφου ξερουμε ολα τα στοιχεια ,πρπει να ξερουμε με τι τροφοδοσιες δουλευουν,
καρμπυλατερ,ψεκασμο,monopoint,multipoint και ενα σκασμο αλλες επιλογες.
Τελος να ξερουμε αν ειναι για τουρμπο αυτοκινητο η για ατμοσφαιρικο.
Ο φιλος εδω μαλλον μιλαει για ατμοσφαιρικο φανταζομαι.
Οποτε εχουμε να κανουμε με αρκετες μοιρες επανω αν εχουμε ενα γρηγορο δρομου
εκκεντροφορο ,αλλα τα υπολοιπα?
Μεγαλος μπελας και θελει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙς ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΩΣΕΙ.
Η μαρκα που πηρες φιλε μου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ.
εΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙς ΑΚΡΗ.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
Για fiesta είναι ίδιο μοντέλο τα φορούσε και γνωρίζω τι πήρα και όλα αυτά που ανέφερες από εκεί και πέρα πρέπει να τους βάλω και να κάνω πρόγραμμα
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Πραγματικα karby σε εχω παρατηρησει, προτεινεις κατι στο αμαξι περα απο αλλαγη αρωματικου??

αρεσκεσαι συχνα στην τρομολαγνεια. δεν ειπαμε να παρει εκκεντρα κουτουρου και χωρις να ξερει αλλα καθε φορα βλεπω βομβαρδιζεις ατομα τα οποια ειναι στο μεταιχμιο του να κανουν κατι (και πολλες φορες ισως να μην εχουν ολες τις γνωσεις που εχεις εσυ) και αρχιζεις τις αναλυσεις τυπου "ΠΡΟΣΟΧΗ, ΕΒΑΛΕ ΕΚΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕΤΑ....ΔΙΑΔΩΣΤΕ".....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σας παρακαλώ πολύ να κρατήσουμε χαμηλούς τους τόνους της συζήτησης.

Ευχαριστώ.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
mexico με προλαβες τελικα!! μολις τους τοποθετησεις πας απευθειας για προγραμμα μην ρισκαρεις να το κυκλοφορησεις ετσι.
καλοφορετα!!
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ενταξει ρε παιδια ,μπορει να ανηκω στον ISSIS και να μην το ξερω .
Αλλα βλεπω με μεγαλη μου χαρα οτι ενοχλει καποιους ,καποιος να λεει αληθειες.
Γιατι ,δηλαδη αυτος ο φιλος που τους εβαλε ετσι απλα ,οταν θα παει για προγραμμα ,θα του πει
ο προγραμματιστης να το παει με την οδικη βοηθεια ?
Η θα το παει οδικως και θα το σπασει στα πρωτα 30 χιλιομετρα?
Θα του πει ο προγραμματιστης ,οτι για να κανει το προγραμμα ,θελει ρυθμιζομενα γραναζια?¨
Θα του πει ο προγραμματιστης  οτι πρωτα πρεπει να φορεσει σωστη αλλη εξατμιση η θα του τα παρει απειρες φορες στο πηγαινε ελα μεχρι να ρυθμιση το εργαλειο αφου του πει
οτι θελει και αλλη τρομπα βενζινης?
Ενταξει ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΟΣ ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕς.
Φιλε μου καλε θα σου ,πω και το απιστευτο για τα αρωματικα αυτοκινητου γιατι μαλλον ξερεις να κοροιδευεις.
Προσφατη ερευνα στη Γερμανια απεδειξε οτι πολλα αρωματικα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
ειδικα το καλοκαιρι φερνουν υπνηλια κατα την οδηγηση .
Τα υπολοιπα στη κριση σου.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread