Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αν βγαζει ο πρωτος λαμδα σφαλμα, μαλλον τους επεσε κάτω όταν βαλανε το χταπόδι. Κανει και διακοπές? 
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
turbomaniac said:
αν βγαζει ο πρωτος λαμδα σφαλμα, μαλλον τους επεσε κάτω όταν βαλανε το χταπόδι. Κανει και διακοπές? 

2 faults εμφανίζονται:

Ρ0171-Powertrain
System too lean (bank1)

P0420-Powertrain
Catalyst system efficiency below threshold (bank1)

Πολύ πιθανό να κακομεταχειρίστηκε ο λάμδα,είτε απο απροσεξία του τεχνικού(μάστορας δεν είναι σίγουρα) είτε επειδή είναι οριακά τα καλώδια του για να κουμπώσει στο συγκεκριμένο χταπόδι να  εφάρμοσαν προκρουστικές μεθόδους.Διακοπές όχι δεν κάνει.Θα τον αλλάξω όμως και βλέπουμε
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εισαι σιγουρος οτι είναι ο πρωτος λαμδα?

κανονικά το διαγνωστικο έπρεπε να γραφει bank 1 sensor 1, αν είναι ο πρωτος λαμδα και bank 1 sensor 2 αν είναι ο δεύτερος. Εσενα γραφει μόνο σκέτο "bank1"?
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Τον δεύτερο τον άλλαξα πρόσφατα.Νομίζω έχεις δίκιο, οφείλεται στον καταλύτη.Θα του βάλω το εξάρτημα που τον ξεγελάει για να μην έχω λαμπάκια.Για την πολλαπλή εισαγωγής,τώρα φοράω την 1.4 και σκέφτομαι να βάλω την 1.6 κάποια στιγμή.Η μπεκιέρα όμως του 1.4(αυτή έχω τώρα) και του 1.6 είναι η ίδια η αλλάζω και μπεκιέρα για να δουλεύει σωστά;
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
η μπεκιερα θα ειναι ιδια, το βλεπω δυσκολο να εχουν μπεκ δοαφορετικης παροχης σε 1.4 και 1.6 λογο κοστους. Μπορεις ευκολα σε ενα καταστημα ανταλακτικων η και στο net να το τσεκαρεις.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
τελικα η πολλαπλή εισαγωγής του μκ7 1,4 ταιριάζει στα μκ6
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
φυσικα και ταιριαζει και πολυ ευκολα. και πιστευω με καλη διαφορα στην αποδοση απο τις 3.000 και πανω. και φυσικα αλλαξε ολος ο θορυβος του αυτοκινητου στο πατημα.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
σορρυ δεν εβαλα ερωτηματικό ερωτηση κανω .
αν ταιριαζει θα ηθελα να το κανω εχω του 1,6  του μκ6 πάνω τωρα εχω δει διαφορα αλλα πιστευω  καλύτερη  λυση ειναι του μκ7 .  εγω ακόμα θελω να τοποθετησω το χταποδι απο φοκους που το εχω τόσο καιρό και δε το εβαλά ακόμα αυριο θα παω να κανω μια ερωτηση στους εξατμίσαδες αν το κανουν και κοστος . εσυ που εφτιαξες τη πεταλουδα ειδες κατι σε κερδος ?
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Δεν πειράζει  ο γραπτός λόγος σχεδόν πάντα παρεξηγείται. Λοιπόν και εγώ του έχω πολλαπλή mk6 1.6 αν και αρχικά ήθελα να ψαχτώ με mk7 ένας φίλος είπε να δώσει τη δικιά του mk6 που ήθελε να αδειάσει την αποθήκη και όπως αποδείχθηκε έδειξε στο αμάξι καλά πράγματα.  Διαφορά υπάρχει παραπάνω από αισθητή, δεν το περίμενα, κάτι corsa 87hp τους πίνει το αίμα τώρα επίσης πάει κόπια με polo 105hp mini-turbo :p.  Χώρια από αυτά και στο 400αρι έρχονται πιο νωρίτερα τα KM/h από ότι πριν, όμως στα ψηλά κρεμάει η να πω πιο σωστά οτι γεμίζει μεσαίες που είναι για προσπεράσεις λόγω μακριών σχέσεων. Την ανοιγμένη πεταλούδα την είχα πέρυσι με την μαμά 1,4 εισαγωγή αντιμετώπιζε κάποια προβληματάκια όπως υψηλό ρελαντί 1,200rpm και έτσι την έβγαλα και έχω της μάνας του όχι οτι είναι πρόβλημα το ψηλό ρελαντί αλλά απλά ήθελε πάλι επίσκεψη για πρόγραμμα και με αμφίβολα αποτελέσματα. Ίσως του ξαναβάλω λίγο τη μεγάλη πεταλούδα για να δούμε βέβαια βαριέμαι τη προσαρμογή που κάνει θέλει χιλιόμετρα δηλαδή
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
ολα αυτα μαζι με το χταποδι που εχεις  αλλάξει ετσι ? πηγα σημερα σε εναν εξατμίσα και του ειπα να μου βαλει  το χταποδι φοκους και μου λεει ειναι δυσκολα αυτα πήγαινε σε μηχανικο και έλα να στο κολησω . το θεμα ειναι άντε το βαζω σε μμηχανικό πως παω μεχρι των εξατμίσα ? και κατι άλλο πανο εχεις και πρόγραμμα ?για να πας κόπια με 105 1,2 που ειναι αυτα παει να πει το αμαξι σου βγαζει 100 αλογα γεματα
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
mexico said:
ολα αυτα μαζι με το χταποδι που εχεις  αλλάξει ετσι ? πηγα σημερα σε εναν εξατμίσα και του ειπα να μου βαλει  το χταποδι φοκους και μου λεει ειναι δυσκολα αυτα πήγαινε σε μηχανικο και έλα να στο κολησω . το θεμα ειναι άντε το βαζω σε μμηχανικό πως παω μεχρι των εξατμίσα ? και κατι άλλο πανο εχεις και πρόγραμμα ?για να πας κόπια με 105 1,2 που ειναι αυτα παει να πει το αμαξι σου βγαζει 100 αλογα γεματα

Ναι είναι και ο χταποδοκαταλύτης εδω: <a href="http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?p=121325#p121325">Απάντηση #235</a> που πέρασε εφέτος κτεο με χαμηλούς ρύπους. Πρόγραμμα υπάρχει ενάμιση χρόνο τώρα. Πάνω κάτω γύρω στα 100 πρέπει να είναι. Σχετικά με το πόλο κάνει ένα μπαμ στην αρχή αυτό λόγω υποπίεσης τούρμπο αλλά ψηλά έρχονται στα ίσια. Τώρα αυτό που σου είπε ο εξατμισας είναι οτι πρέπει να βγει το ημιαξόνιο για λίγο ώστε να χωρέσει να αφαιρεθεί το χταπόδι και να τοποθετηθει του φοκους. τώρα πως να πας μέχρι αυτον σαν τη τρατα θα κανει το αμαξι δε ξερω μηπως κανα προχειρο τυλιγμα με υαλοβαμβακα  βοηθήσει.
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
της τατ το πρόγραμμα ? οδικη ολόκληρη διαδικασία . θα πάθει τιποτα αν για κάνα 2 χιλιομετρα παει ετσι?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν είναι σωστό. Θα δουλεύει το αυτοκίνητό σου για 2km χωρίς καθόλου backpressure;
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Εγώ όταν το πήγα από Καρανικόλα- Θηβών με το χταπόδι μόνο σιγά σιγά δεν έπαθε τίποτα πάντως...
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Δεν είναι σωστό να πάει οδικός,το παίζεις κορώνα γράμματα. Αν έχει οδική γιατί να μν το πάει; ποια η δυσκολία;

Ποιο polo εννοείς; το tsi; κ πήγαινες κοπια;
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
δεν παθαινει τπτ απολυτος κοφτες να βαραει αρκει να μην το βγαλει τα ματια. για να κανει μια διαδρομη 5-10 λεπτων χαλαρα τπτ δε παθαινει
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Η πολλαπλή δεν κάνει,έτσι είχε πει ο Kostg όταν το είχε δοκιμάσει

Αν έχεις οδική,πάρε την τηλέφωνο να το μεταφέρεις,μπορεί να κάτσεις καμία βαλβίδα επειδή δεν έχει συμπίεση
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread