Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

LATI-NOS

New member
Apr 14, 2011
64
0
0
Μάγκες απλά βγάζεται το ABS και είστε Άρχοντες ;)

δεν είναι ασχημη η ιδεα βέβεα να μπουν και πίσω δισκόφρενα στα μκ7 γιατι είναι σκωτοστρες έτσι οπως τα εχει κατασκευάση η Ford .

Οι σωστές και ασφαλείς πρωδιαγραφές για ένα αμαξι θα έπρεπε να είναι κατω απο 100 άλογα ειδικα σε ένα τόσο μικρό αμάξι όπως είναι το Φιεστάκι.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
LATI-NOS said:
Μάγκες απλά βγάζεται το ABS και είστε Άρχοντες ;)

δεν είναι ασχημη η ιδεα βέβεα να μπουν και πίσω δισκόφρενα στα μκ7 γιατι είναι σκωτοστρες έτσι οπως τα εχει κατασκευάση η Ford .

Οι σωστές και ασφαλείς πρωδιαγραφές για ένα αμαξι θα έπρεπε να είναι κατω απο 100 άλογα ειδικα σε ένα τόσο μικρό αμάξι όπως είναι το Φιεστάκι.

Με ποιο τροπο γίνεσαι άρχοντας αν βγάλεις το ABS?

Και πως ακριβώς ειναι σκοτωστρες; Και στην τελική αν ειναι σκοτωστρες εσυ γιατι το πήρες;
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Εγώ έχω το fiesta 1 μήνα τώρα και θέλω λάστιχα γιατί είναι φαγωμένα από τον παλιό ιδιοκτήτη...οπότε το φρενάρισμά μου είναι χάλια....ένα απότομο φρενάρισμα να χρειαστεί  δεν θα το καταφέρει το καταλαβαίνω και στα λίγα χιλιόμετρα.

Εσείς ρε παιδιά που έχετε οδηγήσει το fiestaki με καλά λάστιχα πώς είναι το φρενάρισμα του? Δίνει αίσθηση ασφάλειας και σταματάει καλά όταν χρειαστεί να φρενάρετε απότομα ή ακόμα και με νέα λάστιχα είναι κάπως αβέβαιο λόγω ταμπούρων πίσω? Γιατί αμα δεν "κολλάει" κάτω και με καινούρια λάστιχα να αρχίσω να μαζεύω και εγώ για να κάνω μετατροπή. 
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κολλαει κατω και ας εχει ταμπουρα (αρκει να ειναι σωστα ρυθμισμενα, δεν ξερω με ποσα χιλιομετρα το πηρες και αν εχει γινει ποτε service στα φρενα). Τα mk6 ειχαν αδυναμα φρενα, τα mk7 πολυ καλυτερα.
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
μιας και αναφερθηκαμε στο ABS εχω και εγω θεμα μαζι του. βασικα εχω την εντυπωση οτι ενεργοποιειται πολυ ευκολα, αν και συνηθως θα ειμαι σε κατηφορα που γλιστραει λιγο αλλα μου εχει τυχει με ελαχιστα χιλιομετρα. και καθε φορα σκεφτομαι αν τωρα ηταν ενας μπροστα μου θα προλαβαινα να σταματησω? ενω αν δεν επιανε δν νομιζω να προχωρουσε ουτε μισο μετρο.
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Καλημερα. Δεν μου λετε ρε παιδεις. Υπαρχει καμια των περιπτωσεων να ταιριαζει πισω αξονας απο mk6 στο mk7 ?
 

fanakias

Member
Feb 10, 2011
155
0
0
37
Αρτα
καπου βρηκα (εκτος ελλαδος φυσικα) και φοβαμαι μηπως τα παρω  και δεν κανουν
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
aleks said:
ευκολα βρισκεις φουλ μετατροπη με 600€
Μάλλον δν πρόσεξες τι γράφει. Λέει από fiesta st (2014). Από αυτό το μοντέλο δν νομίζω εύκολα ότι βρίσκεις.

fanakia δεν νομίζω πως διαφέρει κάτι. Πρέπει να ναι το αντίστοιχο όπως τα μκ6. Ολόκληρο άξονα βρήκες ή μόνο ακρα;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread