Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
O πίσω "αιώνας"; Άξονας εννοείς; Δεν έχει καμία σχέση το ένα αυτοκίνητο με το άλλο.
 

greyfiesta

New member
Jun 15, 2013
64
0
0
Σήμερα μίλησα με κάποιον έμπορο μεταχειρισμένων ανταλακτικων και μου είπε πως ο άξονας από το st180 κουμπονει κανονικά σε εμάς που δεν έχουμε πίσω δισκόφρενα. Ακόμη μμου είπε πως τα αμορτισέρ είναι τα ίδια, άρα το μόνο που κάνουμε είναι ξεκουμπονουμε τον δικό μας βιδονουμε του st180 βάζουμε τις ντιζες του st και,κατά τα λεγόμενα του,σε 1-2 ώρες είμαστε έτοιμοι. (Με κόστος αξονας + Εργασία 1000 ευρω)
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
greyfiesta said:
Σήμερα μίλησα με κάποιον έμπορο μεταχειρισμένων ανταλακτικων και μου είπε πως ο άξονας από το st180 κουμπονει κανονικά σε εμάς που δεν έχουμε πίσω δισκόφρενα. Ακόμη μμου είπε πως τα αμορτισέρ είναι τα ίδια, άρα το μόνο που κάνουμε είναι ξεκουμπονουμε τον δικό μας βιδονουμε του st180 βάζουμε τις ντιζες του st και,κατά τα λεγόμενα του,σε 1-2 ώρες είμαστε έτοιμοι. (Με κόστος αξονας + Εργασία 1000 ευρω)
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις άξονα....
Οι μαντράδες αγοράζουν έτσι το σετ, δηλαδή άκρα και άξονα...Μετά προσπαθούν να τα πουλήσουν όλα μαζί γιατί αν βγάλουν τα άκρα τον άξονα θα τον φάνε μετά...δεν θα τον πουλήσουν ποτε
Απλά για να βάλει γρένα κάποιος στο mk7 πρέπει να φτιάξει πλακάκια και αυτά παίζουν στα 250e περίπου
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις άξονα....
Οι μαντράδες αγοράζουν έτσι το σετ, δηλαδή άκρα και άξονα...Μετά προσπαθούν να τα πουλήσουν όλα μαζί γιατί αν βγάλουν τα άκρα τον άξονα θα τον φάνε μετά...δεν θα τον πουλήσουν ποτε
Απλά για να βάλει γρένα κάποιος στο mk7 πρέπει να φτιάξει πλακάκια και αυτά παίζουν στα 250e περίπου

+1000
 

Kapsoulias

New member
MK7
Mar 10, 2018
72
0
6
33
Αθηνα
Μοντέλο
MK7
https://www.youtube.com/watch?v=HQFlntUo16A


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]16, Σεπτεμβρίου, 2018, 11:31:14[/time]
τι κανει ο τυπος στο βιντεο και φαινεται τοσο απλο να βαλεις πισω δισκοφρενα??
παιζει αυτο το πραμα? απλα βγαζουμε το ταμπουρο περνουμε το μουαγιε και βαζουμε δισκοπλακα πανω και δαγκανα??
Δεν κανει τιποτα αλλο η εγω δεν το βλεπω?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1537086677[/time]
https://www.youtube.com/watch?v=q0B3itAXfGc

εδω αυτος βαζει ταμπουροδισκοφρενο παλι πολυ χαλαρα...
 

Kapsoulias

New member
MK7
Mar 10, 2018
72
0
6
33
Αθηνα
Μοντέλο
MK7
διαβαζω τωρα ολο το post εδω με τα δισκοφρενα πισω και εχω ζαλιστει η αληθεια ειναι...
μετα απο τοση εμπειρια που εχετε μπορει καποιος να βοηθησει..
τι δισκοπλακες μπαινουν στο ηδη ηπαρχον μουαγιε του mk7 (διαστασεις? aftermarket? απο καποιο αλλο ford?)
και τι δαγκανες ταιριαζουν?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
φιλε μου αυτο που ρωτας δεν ειναι απολυτο !!! αλλοι βαζουν μεγαλυτερες δισκοπλακες και αλλοι μικροτερες !!! φυσικα παιζει ρολο και το τι ζαντα φορας!!! φυσικα και οι δαγκανες ειναι αναλογα τι θα βαλεις και το τι πλακακια θα βαλεις !!!

εαν διαβασεις το ποστ απο την αρχη σιγουρα θα βγαλεις μια ακρη .... εαν παρεις την αποφαση τι θελεις μετα μπορουμε να σε βοηθησουμε καλυτερα ;)
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Kapsoulias said:
διαβαζω τωρα ολο το post εδω με τα δισκοφρενα πισω και εχω ζαλιστει η αληθεια ειναι...
μετα απο τοση εμπειρια που εχετε μπορει καποιος να βοηθησει..
τι δισκοπλακες μπαινουν στο ηδη ηπαρχον μουαγιε του mk7 (διαστασεις? aftermarket? απο καποιο αλλο ford?)
και τι δαγκανες ταιριαζουν?

Καλησπερα Φιλε Kapsoulias.
Αν παρατηρησεις σωστα στο βιντεο που ο ιδιος αναρτυσες..ο μηχανικος αλλαζει το μουαγιε που μπαινει το ταμπουρο και βαζει μουαγιε που δεχεται δισκοπλακα. Οποτε ξεκιναμε απο εκει.
Το τι θα βαλεις ...θα συμφωνησω απολυτα με τον Nos7 ειναι καθαρα προσωπικο σου θεμα.
Συνηθως βαζουν απο mk7 ST τα οποια μπορεις να βρεις απο παλιατζη (τρακαρισμενα-Τροπετα)
το μουαγιε επι το πληστον και ντιζες χειροφρενου -abs και δαγκανες..Αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι οι υπαρχον ντιζες σου ταιριαζουν στην δισκοπλακα..(εμενα δεν ταιριαζαν..κατοχος mk6) και τα υπολοιπα τα αγοραζεις καινουργια..(δισκοπλακες-ντιζες χειροφρενου-τακακια-προστατευτικα δισκοπλακας-βιδες μουαγιε (αν δεν τις βρεις στον παλιατζη).και βαλε στο μυαλο σου μην χρειαστουν οι δαγκανες λαστιχακια-τσιμουχες....
Απο τιμη δεν θα μπορεσω να σου πω.γιατι μηχανικος με μηχανικο και παλιατζη με παλιατζη διαφερουν...
Αν θυμαμαι καλα και ο Kostg στο section για αλλαγη σε δισκοφρενα κανει πληρη αναλυση. Οποτε μπορεις να ενημερωθεις αρκετα.
Αν τωρα θες να ξεφυγεις απο τα συνηθισμενα και σκεφτεσαι να γινεις πιο extreme υπολογισε 3ψηφιο νουμερο χρηματων Χαλαρα ! ! !
Αυτα κι απο εμενα  :)
 

Kapsoulias

New member
MK7
Mar 10, 2018
72
0
6
33
Αθηνα
Μοντέλο
MK7
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις. πιστευα οτι το μουαγιε δεν ηθελε αλλαγη και θα μπορουσα να βγαλω ακρη απλα αγοραζοντας δισκοπλακες και δαγκανες απο focus και φτιαχνοντας ενα πλακακι για να κουμπωσει η δαγκανα πανω...
μαλλον δεν ειναι και τοσο απλο.. μπορω να στειλω μια αγγελια που εχω δει σε ενα site που φαινεται ετοιμο συστημα να μου πειτε μια αποψη η θα φανει διαφημηση?
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Kapsoulias said:
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις. πιστευα οτι το μουαγιε δεν ηθελε αλλαγη και θα μπορουσα να βγαλω ακρη απλα αγοραζοντας δισκοπλακες και δαγκανες απο focus και φτιαχνοντας ενα πλακακι για να κουμπωσει η δαγκανα πανω...
μαλλον δεν ειναι και τοσο απλο.. μπορω να στειλω μια αγγελια που εχω δει σε ενα site που φαινεται ετοιμο συστημα να μου πειτε μια αποψη η θα φανει διαφημηση?

Αγαπητε μου δυστηχως δεν θα μπορεσω να σε βοηθησω σε αυτο το κομματι.
Αλλα οταν καποιος απο την Οργανωτικη μπει online θα σου απαντησει αν μπορεις να αναρτησεις η οχι.
Μπαινουν πολυ τακτικα οποτε θα παρεις απαντηση συντομα. στο μεταξυ μπορεις να μελετησεις πολλα θεματα που αφορουν την Fiestara σου στο συγκεκριμενο section  των mk7  :) :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπορείς να ανεβάσεις το link αν θέλεις. Ορίστε και ένα ακόμα link, στο οποίο δε γράφει για νέα μουαγιέ:

http://www.pumaspeed.co.uk/product-Rear-Disc-Brake-Conversion-kit_1128.jsp

Γενικά να ξέρεις δε χρειάζεται αλλαγή το μουαγιέ. Χρησιμοποιείς του ταμπούρου.

Φίλε MadMan, στο πρώτο βίντεο (της Wilwood) βγάζει το μουαγιέ για να βγάλει το ταμπούρο, μετά ξαναχρησιμοποιεί το ίδιο με αντάπτορα για δαγκάνα.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
kostg said:
Μπορείς να ανεβάσεις το link αν θέλεις. Ορίστε και ένα ακόμα link, στο οποίο δε γράφει για νέα μουαγιέ:

http://www.pumaspeed.co.uk/product-Rear-Disc-Brake-Conversion-kit_1128.jsp

Γενικά να ξέρεις δε χρειάζεται αλλαγή το μουαγιέ. Χρησιμοποιείς του ταμπούρου.

Φίλε MadMan, στο πρώτο βίντεο (της Wilwood) βγάζει το μουαγιέ για να βγάλει το ταμπούρο, μετά ξαναχρησιμοποιεί το ίδιο με αντάπτορα για δαγκάνα.

Δεν το καταλαβα.νομιζα οτι αλλαξε.ευχαριστω φιλε μου kostg και συγνωμη για την παραπληροφορηση φιλε kapsoulia.
 

Papath01

Rookie
Feb 2, 2019
12
0
1
23
Άρτα
ChrisFrou said:
λοιπον λοιπον καταρχην καλησπεριζω!! σημερα παρελαβα το φιεστακι μου μετα απο 5 μερες αναμονης στον καρανικολα!! μπηκαν πισω δισκοφρενα απο fiesta st δεν γνωριζω διαμετρο δυστυχως !απο τιμες θα ξερω σιγουρα την δευτερα !πρωτες εντυπωσεις : αρκετα καλες το φρεναρισμα εγινε πιο ομαλο κ το abs δεν παρεμβαινει τοσο συχνα !το κιτακι λοιπον αυτο ειναι δουλεια του καρανικολα και οποιος θελει παει και το βαζει! :)
Το αποτελεσμα ηταν αυτο:


Καλησπέρα! Αλλάχτηκε ολόκληρος ο άξονας και μπήκε από ST , ή μπήκαν μόνο τα φρένα με κάποια "πατέντα" όπως φτιαχτά άκρα; :p :p
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Φίλε [mention]Papath01[/mention] η αλήθεια ειναι οτι ψάχνω και εγώ αυτή την μόντα για μεταγενέστερη αλλαγή. Θέλω να πω δν είναι στα άμεσα πλάνα μου η συγκεκριμένη ωστόσο θεωρώ οτι ειναι απο τις καλύτερες μετατροπες στο αμάξι μας.

Βεβαια εαν χρειαστεί να χάλασεις 1 χιλιάρικο για τα πίσω φρένα μόνο θεωρώ οτι καλύτερα να έπαιρνα το ST κατευθείαν.
Εχω καταλήξει οτι η καλύτερη λύση(εννοώ και η πιο vfm) ειναι άκρα απο focus mk1 με δαγκάνες και δίσκους, φτιαχτές βάσεις custom και πατέντα με την ντίζα εαν δν κάνω λάθος. Νομιζω το εχουν κάνει αρκετά παιδιά απο εδώ ωστόσο δεν ξέρω κατι πιο λεπτομερές. Εαν μπορεί κάποιος εαν βοηθήσει.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Η πατέντα αφορά μονο τις βάσεις και την ντίζα χειροφρένου; Τα υπόλοιπα είναι έτοιμα απο το
mk6st?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread