Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Ηθελα να ρωτησω τα μπροστα δισκοφρενα απο μκ6 1.4 μπορουν να αξιοποιηθουν για πισω στο μκ7 ?
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
θα είναι μπέρδεμα
μην ξεχνάς ότι τα μπροστά είναι αεριζόμενα ενώ τα πίσω όχι.Αυτό το συναντάς σε αυτοκίνητα αξίας πάνω από 50.000e και με άλογα πολλά
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
σωστο αυτο που λες αλλα τα εχω και καθονται. Θεωρητικα και μονο αν πουμε οτι μπαινουν θα γινει ιστορια στο φρεναρισμα ? Δεν θα ναι σωστο το αποτελεσμα ?
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Λογικά θα πρέπει να αλλάξεις και μπροστά για να μην χάσει την γεωμετρία φρεναρίσματος
Επίσης αυτό που λες δεν ξέρεις πόσο θα σου στοιχίσει και αν αξίζει
 

Dark knight

Hero Member
Πολυ σημαντικο ειναι η γεωμετρια φιλε!Σωστα στα λεει ο scorpion γιατι και εγω πριν βαλω τα φρενα μου πισω το ιδιο πραγμα κοιταγαμε με τον μηχανικο μου.Να μην χαλασει η γεωμετρια!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τα εχεις και καθονται, ναι, αλλα το πως θα σταματαει το αυτοκινητο παρκαρισμενο το σκεφτηκες; Θα χαλασεις και επιπλεον λεφτα για εξτρα δαγκανα χειροφρενου...
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ορίστε μια φωτο το πώς τα είχα κάνει εγώ στο δικό μου. Έφτιαξα αποστάτες για τις δαγκάνες και όχι πλακάκια όπως κάνουν συνήθως τα παιδιά. Με αυτόν τον τρόπο δεν καταστρέφεις – κόβεις κανένα κομμάτι του άξονα πχ όπως είναι η θέση για τον αισθητήρα abs.

Δαγκάνα Focus η Fiesta ST και ντιζα χειροφρένου από Fiesta ST



 

duckgromel

Newbie
Mar 18, 2014
9
0
1
λοιπον καλησπερα μαγκες ! εχω μκ7 φιεστα ! του εβαλα μολις χθες δισκοφρενα πισω !
το θεμα ειναι πως γινεται σαφως πατεντα , πχ οι δαγκανες ειναι απο focus η ντιζα ειναι απο φιεστα st τα μαρκουτσια ειναι απο focus και παει λεγοντας ! πολλες οι λεπτομερειες καθως θα χρειαστει να γινει και μια βαση στο τορνο ( πατρων και υδροκοπη υστερα ) ! και μια εβδομαδα κοντα στο συνεργειο ! το αποτελεσμα βεβαια ειναι απιστευτο !
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Panic 26 said:
Με γεια!!! Οι δίσκοι από το ST είναι;
ίδιους δίσκους φοράει το fiesta st με το focus 98-04



duckgromel said:
λοιπον καλησπερα μαγκες ! εχω μκ7 φιεστα ! του εβαλα μολις χθες δισκοφρενα πισω !
το θεμα ειναι πως γινεται σαφως πατεντα , πχ οι δαγκανες ειναι απο focus η ντιζα ειναι απο φιεστα st τα μαρκουτσια ειναι απο focus και παει λεγοντας ! πολλες οι λεπτομερειες καθως θα χρειαστει να γινει και μια βαση στο τορνο ( πατρων και υδροκοπη υστερα ) ! και μια εβδομαδα κοντα στο συνεργειο ! το αποτελεσμα βεβαια ειναι απιστευτο !

τι μοντέλο είναι το fiesta σου?
 

duckgromel

Newbie
Mar 18, 2014
9
0
1
καλησπέρα μάγκες ! η τοποθέτηση πίσω δισκοφρένων γίνεται , με μόνη προυπόθεση να έχει κανείς το χρήμα !
Εγώ έβαλα προχθές σε δικό μ μηχανικό , στον Σκρεπετό ! Έγινε πολύ καλή δουλειά . Η διαδικασία απαιτεί τόρνο για τη δημιουργία μιας βάσης όπου θα κάτσει πάνω η δαγκάνα ( κατά προτίμηση από focus ή όποια της επιλογής σας ) καθώς και ντίζα από fiesta st , μαρκούτσια κτλ κτλ ! Ακριβώς όπως τα περιγράφουν και τα παλικάρια πιο πάνω ! Όλη η δουλειά γίνεται στο τόρνο και στη δημιουργία του πατρών και ύστερα στην υδροκοπή όπου γίνεται πιο λεία η βάση που έφτιαξε ο τορνατζής !
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Μεγειες και καλα φρεναρισματα τωρα. Βαλε και καμια φωτο να δουμε. Τι δαγκανες εβαλες τελικα;
 

duckgromel

Newbie
Mar 18, 2014
9
0
1
οι δισκοπλακες ειναι απο focus, ντιζα απο st αι μαρκουτσια απο focus  !! to fiesta μου ειναι μκ7 του 2012 ! αο τιμουλα ολο το πακετο πηγε στα 740 ευρω ! και αλλα 40 το βαψιμο στις δαγκανες προσ πισω :)
 

duckgromel

Newbie
Mar 18, 2014
9
0
1
η ντιζα ειναι απο fiesta st ! ( χειροφρενου εννοω ) ! τα μαρκουτσια οντως μπορουσα να τα γλιτωσω ( περιπου 100 ευρω ) και να γινοταν πατεντα ! αλλα αν χτυπα ξυλο γινει κατι τοτε απλα θα χρειαστω καινουργια μαρκουτσια και οχι να γινει παλι πατεντα !
παιδες φωτογραφιες εχω παρα πολλες αλλα πως τις ανεβαζω ?? γτ αυτο το image shock εγινα μελος εκανα εγγραφη αλλα δε το καταλαβαινω  :-X AR15firing AR15firing
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
duckgromel said:
η ντιζα ειναι απο fiesta st ! ( χειροφρενου εννοω ) ! τα μαρκουτσια οντως μπορουσα να τα γλιτωσω ( περιπου 100 ευρω ) και να γινοταν πατεντα ! αλλα αν χτυπα ξυλο γινει κατι τοτε απλα θα χρειαστω καινουργια μαρκουτσια και οχι να γινει παλι πατεντα !
παιδες φωτογραφιες εχω παρα πολλες αλλα πως τις ανεβαζω ?? γτ αυτο το image shock εγινα μελος εκανα εγγραφη αλλα δε το καταλαβαινω  :-X AR15firing AR15firing

Δες εδώ
http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=1
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread