Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pitbull said:
Αλλαξα πριν καμια 10ρια μερες ιμαντες χρονισμου(την τρομπα νερου δεν την αλλαξα)και τακακια με κοστος 80€ χωρις φ.π.α.
Τα χιλιομετρα που ειχε το αμαξι ηταν 58.000 αλλα ηταν πανω στο αμαξι για 9χρονια.Τα λουρια ηταν σε αρκετα καλη κατασταση(εκτος απο καποια μικρα "κοψιματα" που ειχαν απο κατω,που ειναι τα δοντια ουτε ειχαν ξεραθει ουτε ειχαν καποια αλλη φθορα) και ο τεντωτηρας δεν ειχε κανενα προβλημα.Θα αντεχαν ακομα για αρκετα χιλιομετρα.

μπραβο μπαμπη και καλα εκανες καιο άλλαξες και τον τεντωτηρα. Πολλά τα χρόνια.
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
                έχω το φιέστα του 05 . Έχω κάνει 135.000 χιλ. και δεν έχω αλλάξει ακόμα ιμάντα. Από κυβικά 1,25. Παρατήρησα ειδικά το πρωί όταν βάζω πρώτη να ξεκινήσω δεν τραβάει καλά, ενώ στη συνέχεια δουλεύει μια χαρά. Λέτε να εχει φθορά και να θέλει τώρα αντικατάσταση ?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το ότι δεν τραβάει στο ξεκίνημα όταν είναι κρύο, μπορεί να είναι θέμα δίσκου-πλατό. Ο ιμάντας χρονισμού δεν έχει τέτοια συμπτώματα. Έτσι και κοπεί, παίρνεις το μοτέρ στο χέρι "καρφωμένο".
Επίσημα η Ford προβλέπει αλλαγή του σετ χρονισμού στα 150.000 χιλιόμετρα (όχι σε κίνηση, αλλά άνετα χιλιόμετρα) ή 7 χρόνια. Άρα και τυπικά πρέπει να το αλλάξεις.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Eχει αρκετα χιλιομετρα πανω του και εισαι στα χρονια που χρειαζονται αλλαγη.Καλο θα ηταν να τους βαλεις στο προγραμμα για αλλαγη.
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
                      Σκέφτομαι και εγώ να τον αλλάξω άμεσα, παρά να περιμένω να πάει οριακά . Σε ευχαριστώ !
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
επειγώντος αλλαγή,είσαι φορτωμένος με πολλά χιλιόμετρα
καλύτερα να δώσεις 200e εργασία και ανταλλακτικά,παρά να πάρεις 16 βαλβίδες και άλλα πολλά..... που θα στοιχήσουν πολύ παραπάνω
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
Κανε αλλαγη το συντιμοτερο δυνατο γιατι φιλος με fiesta p/f την πατησε αφηνοντας τον και μια ωραια μερα του εσπασε εν κινησει ηταν και εκτος εγγυησης πια αι εψαχνε να βρει για μηνες μεταχειρισμενο μοτερ γιατι για να εφτιαχνε το δικο του ηθελε πολλα λεφτα
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
          Προγραμμάτισα μέσα στον μήνα αυτό να αλλάξω ιμάντα και αντλία νερού μαζί ώστε να είμαι σίγουρος.
  Arisaltis πόσα χιλιόμετρα είχε περίπου το φιέστα του φίλου σου που του κόπηκε ο ιμάντας ;
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
Μα αν ειναι στη εγγυηση το αμαξι δεν αναλαμβανει η ford την αντικατασταση του μοτερ??
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
            Του κόπηκε πριν τα 100.000 χιλιόμετρα ή πριν την πενταετια τησ εγγύησης ;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
arisaltis said:
Μα αν ειναι στη εγγυηση το αμαξι δεν αναλαμβανει η ford την αντικατασταση του μοτερ??

leon said:
            Του κόπηκε πριν τα 100.000 χιλιόμετρα ή πριν την πενταετια τησ εγγύησης ;

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να το φτιάξει η ford τσάμπα μια τέτοια ζημιά
αλλά εδώ που ζούμε δεν υπάρχει περίπτωση καμία αντιπροσωπεία να αναλάβει μια τέτοια ζημιά όπου δεν είναι 100e αλλά είναι πολύ παραπάνω,για αυτο θα προσπαθήσει να ρίξει το φταίξιμο στον πελάτη ώστε να γλυτώσει εκείνη την ζημιά αυτή
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
κακώς γιατι αν ειναι αστοχια υλικού στην περιπτωση μας ιμαντας εκκεντροφορου και ειναι μεσα στην εγγυηση κ τ χ-ψ αμαξι εχει λιγα χιλιομετρα και δεν χρειζει αλλαγης για πιο λογο να μην το αναλαβει η ford???
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
arisaltis said:
κακώς γιατι αν ειναι αστοχια υλικού στην περιπτωση μας ιμαντας εκκεντροφορου και ειναι μεσα στην εγγυηση κ τ χ-ψ αμαξι εχει λιγα χιλιομετρα και δεν χρειζει αλλαγης για πιο λογο να μην το αναλαβει η ford???
αυτό είναι κάτι το οποίο δεν θα μπορέσουμε να το μάθουμε αν δεν συμβεί στην πράξη,βέβαια μακριά από εμάς αυτά
 

vlxpanagiotis

Newbie
Oct 5, 2012
6
0
0
Kαλησπερα και καλες γιορτες.Εχω εδω και ενα χρονο στην κατοχη μου ενα fiesta 2006 με 61000 χλμ.Το πηρα μεταχειρισμενο και η αληθεια ειναι οτι εκανα αρκετα μαζεματακια στο αυτοκινητο που μου φτασαν χοντρικα στο 500ρικο.Με τα πρωτα καλα κρυα εχει αρχισει ενας συριγμος στο μοτερ και δεν μπορω να προσδιορισω αν ειναι του δυναμο η του χρονισμου ο ιμαντας.Μηπως ειναι νωρις για να ειναι του χρονισμου??Η να κανω αλλαγη?
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Μεσα στην εγγυηση δν πληρωνεις απολυτως τπτ! Απλα σου κανουν επισκευη το μοτερ (το επαθε ενας γνωστος με Escape) δν σου βαζουν καινουριο, αλλα γτ να μπλεξεις? Τα αλλαζεις λιγο νωριτερα κ εισαι ησυχος.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
κάθε 100.000χιλ ή 6 χρόνια αλλάζουμε το σετ χρονισμού,δεν έχει πιάσει τα χιλιόμετρα αλλά τα χρόνια
Η Ford λέει για παραπάνω χιλιόμετρα,αλλά στην στραβή θα βγει απέξω...
 
vlxpanagiotis said:
Kαλησπερα και καλες γιορτες.Εχω εδω και ενα χρονο στην κατοχη μου ενα fiesta 2006 με 61000 χλμ.Το πηρα μεταχειρισμενο και η αληθεια ειναι οτι εκανα αρκετα μαζεματακια στο αυτοκινητο που μου φτασαν χοντρικα στο 500ρικο.Με τα πρωτα καλα κρυα εχει αρχισει ενας συριγμος στο μοτερ και δεν μπορω να προσδιορισω αν ειναι του δυναμο η του χρονισμου ο ιμαντας.Μηπως ειναι νωρις για να ειναι του χρονισμου??Η να κανω αλλαγη?
Μπορεί να είναι από αντλία νερού. Το ότι το πήρες μεταχειρισμένο δεν ξέρω κατά πόσο έχει κάνει τα χιλιόμετρα που λέει. Αν είσαι σίγουρος για τα χιλιόμετρα μπορεί να κάνεις το κορόιδο λιγάκι ακόμα για να αλλάξεις ιμάντα!
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Γνωρίζει κανείς ανά πόσα χιλιόμετρα πρέπει να αλλαχτεί η καδένα στο ΜΚ6?Ένας γνωστός μου είπε ότι πρέπει να την αλλάξω επειδή το αμάξι είναι περίπου 8 χρονών,αλλά θεωρώ ότι έχω πολύ λίγα χιλιόμετρα(22,900) για μια τέτοια αλλαγή.Επίσης ένας άλλος γνωστός μου, μου είπε να μην ασχοληθώ,εκείνος έχει ένα megane 2003 με 250.000χλμ και δεν την έχει αλλάξει ποτέ.Ξέρει κανείς τι παίζει?
 

galaioan

Member
May 9, 2010
180
0
0
36
ιμάντες φοράμε εμείς όχι καδένα.

250000 κ δεν έχει αλλάξει ? να ετοιμάζεται για μεγάλες αλλαγές πες του...

έχεις πολύ λίγα χιλιόμετρα για να κάνεις αλλαγή, παρ'όλα αυτά όμως θα έλεγα χρειάζεται λόγω ετών.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread