Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panos.l said:
Πολές φορές σε zetec τυχαίνει να κάνει θόρυβο και ο ιμάντας!Μπορεί να κοπανάει στο πλαστικό καπάκι που υπάρχει εκεί!!Μου έχει τύχει να τα έχει φτύσει ο ιμάντας και ο εντατρας ναι είναι οκ...
Το ρουλεμάν τυχαίνει να κάνει θόρυβο 10-20000χλμ πριν τα όρια του κατασκευαστή για αλλαγή ιμάντα!!
σπανια ειναι αυτη η περιπτωση να εχει ξεφτισει ο ιμαντας κ να τον ακους στα τοιχωματα..αλλα μου εχει τυχει κ αυτη!
το πιο υποπτο παντως ειναι ο θορυβος απο το ρουλεμαν του τεντοτηρα που σε μπερδευει με ηχο φθαρμενης αντλιας νερου..η ρουλεμαν δυναμο!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
mk1 Stelios said:
σπανια ειναι αυτη η περιπτωση να εχει ξεφτισει ο ιμαντας κ να τον ακους στα τοιχωματα..αλλα μου εχει τυχει κ αυτη!
το πιο υποπτο παντως ειναι ο θορυβος απο το ρουλεμαν του τεντοτηρα που σε μπερδευει με ηχο φθαρμενης αντλιας νερου..η ρουλεμαν δυναμο!
Ναι.Δυστυχώς τα ρουλεμάν στους τεντοτήρες στα ford ακούγονται...Δεν είναι σαν μεροικά ιαπωνικά που δεν παθαίνουν τίποτα!!Το σκούξιμο της αντλίας πάντως, αν δεν είναι μόνμο, μπορείς να το ξεχωρίσεις εύκολα.Είναι αρκετά χαρακτηριστικός ήχος!
 

bmw5argolida

New member
Jan 6, 2011
78
0
6
39
ΝΑΥΠΛΙΟ
εχω φτασει με το tdci τα 120.000 χλμ και λεω να αλλαξω ιμαντες! Ο κατασκευαστης μου ειπαν στην αντιπροσωπεια λεει στις 200.000χλμ-ναι ετσι μου ειπαν- αλλα δεν το ρισκαρω για παραπανω αφου εκλεισα και 4ετια.Τι αλλο προτεινετε να αλλαξω και αν μπορει καποιος να με κατευθυνει τι ανταλλακτικα να ζητησω-μηπως το πετρελαιο χρειαζεται τιποτε αλλο-στην αντιπροσωπεια μου ειπαν θα παει κανα 500ρικο-τα εχουν τα λεφτα για στραγαλια-και σκεφτομαι να τα παρω μονος μου και να πληρωσω μονο την εργασια. Θα ηθελα τη βοηθεια σας! Ευχαριστω
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ πάντως μαζί με το σετ χρονισμού είχα αλλάξει και τους (2) εξωτερικούς ιμάντες καθώς και την αντλία νερού. Οι εξωτερικοί ιμάντες είχαν σημάδια φθοράς, ο ιμάντας χρονισμού όχι. Όλα αυτά στις 95.000 χιλιόμετρα και 4 παρά κάτι χρόνια (ο κατασκευαστής δίνει 150.000 στο βενζινοκίνητο).
Για τα παραπάνω και αλλαγή μπουζί, λάδια-φίλτρο έδωσα εργασία 140 ευρώ.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
από ότι βλέπω έχει ένα λουρί εξωτερικό αντι για 2 που έχουμε εμείς με τους βενζινοκινητήρες

εγώ έχω να προτείνω να αλλάξεις μαζί με το σετ χρονισμού και την αντλία νερού τουλάχιστον,γιατί αν αλλάξεις μόνο του σετ χρονισμού και δώσεις 100e πχ είναι κρίμα μετά από λίγες μέρες να πληρώσεις πάλι τα 100e για να αλλάξεις την αντλία νερού,για αυτό τα αλλάζεις όλα μαζί,δίνεις μεν κάτι παραπάνω αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο
το λουρί και να σου κοπεί δεν είναι μεγάλο το κόστος της επισκευής του και ούτε ζημία θα σου κάνει στον κινητήρα

τα λεφτά για την αντιπροσωπέια αυτά που ζητάει είναι λογικά,πάντα για αντιπροσωπεία μιλάω

τα ανταλλακτίκα μπορείς να τα πάρεις και από κάποιο κατάστημα ford όπου μπορούν να σου δώσουν γνήσια ή και ημιτασιόν επώνυμο βέβαια,αναλόγος το τι θέλεις
εγώ θα σου πρότεινα να πάς στο συνεργείο της γειτόνιάς που τον γνωρίζεις βέβαια όπου θα σου έρθει και πιο οικονομικά

φορτηγάκι έχεις,νόμιζα ότι έχεις απλό επιβατικό
 

bmw5argolida

New member
Jan 6, 2011
78
0
6
39
ΝΑΥΠΛΙΟ
Γνησια ανταλλακτικα που θα βρω καπου γυρω στην Αθηνα σε καλες τιμες να παω μια μερα να τα παρω;Στειλτε μου με p.m να μην γινει διαφημιση.
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
kostg said:
Εγώ πάντως μαζί με το σετ χρονισμού είχα αλλάξει και τους (2) εξωτερικούς ιμάντες καθώς και την αντλία νερού. Οι εξωτερικοί ιμάντες είχαν σημάδια φθοράς, ο ιμάντας χρονισμού όχι. Όλα αυτά στις 95.000 χιλιόμετρα και 4 παρά κάτι χρόνια (ο κατασκευαστής δίνει 150.000 στο βενζινοκίνητο).
Για τα παραπάνω και αλλαγή μπουζί, λάδια-φίλτρο έδωσα εργασία 140 ευρώ.
Οι εξωτερικοί ιμάντες δεν έχουν τετνωτήρα και συνήθως τους κόβουν και τους αλλάζουν, διότι τραυματίζοναι εύκολα...Βέβαια αν ξέρεις μπορείς να τους βγάλεις και να τους ξαναβάλεις (υπάρχει εργαλέιο γι αυτό) χωρίς να τους κάνεις ζημιά!Καλά έκανες και τους άλλαξες, αν και οι γνήσιοι είναι ακριβοί, αλλά το πιο σωστό ήταν η αλλαγή της αντλίας για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην ξαναπληρώνεις...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Οι καινούριοι ιμάντες είχαν ένα τέτοιο "εργαλείο" στη συσκευασία τους και το κράτησα καβάντζα. Πήρα τους γνήσιους γιατί αν θυμάμαι καλά δε βρήκα ιμιτασιόν. Τους παλιούς δεν τους έκοψε, γιατί βγήκαν αέρα με το που ξέσφιξε την αντλία του ψυκτικού. Όπως έγραψα και πιο πάνω, είχαν φθαρεί, δηλαδή το λάστιχο εξωτερικά είχε κάνει κάτι κοψιματάκια. Βέβαια έχω δει και ιμάντες ξεφτισμένους (να έχουν βγει τα σχοινιά από μέσα και να δουλεύουν), αλλά γενικά δε μου αρέσει να αφήνω το αυτοκίνητό μου να γίνει χρέπι και μετά να το φτιάχνω, οπότε τα άλλαξα όλα προληπτικά...
Έχω θέμα με τη συντήρηση, προσπαθώ να προσέχω όσο γίνεται, γιατί θέλω κάθε πρωί που θα βάλω μπροστά, το αυτοκίνητο να με πάει στον προορισμό μου και όχι να με αφήσει ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
kostg said:
Οι καινούριοι ιμάντες είχαν ένα τέτοιο "εργαλείο" στη συσκευασία τους και το κράτησα καβάντζα. Πήρα τους γνήσιους γιατί αν θυμάμαι καλά δε βρήκα ιμιτασιόν. Τους παλιούς δεν τους έκοψε, γιατί βγήκαν αέρα με το που ξέσφιξε την αντλία του ψυκτικού. Όπως έγραψα και πιο πάνω, είχαν φθαρεί, δηλαδή το λάστιχο εξωτερικά είχε κάνει κάτι κοψιματάκια. Βέβαια έχω δει και ιμάντες ξεφτισμένους (να έχουν βγει τα σχοινιά από μέσα και να δουλεύουν), αλλά γενικά δε μου αρέσει να αφήνω το αυτοκίνητό μου να γίνει χρέπι και μετά να το φτιάχνω, οπότε τα άλλαξα όλα προληπτικά...
Έχω θέμα με τη συντήρηση, προσπαθώ να προσέχω όσο γίνεται, γιατί θέλω κάθε πρωί που θα βάλω μπροστά, το αυτοκίνητο να με πάει στον προορισμό μου και όχι να με αφήσει ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...
Και πολύ καλά κάνεις!!
Δεν υπάρχουν aftermarcket ιμάντες απ' ότι ξέρω, αλλά αν πας σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτων θα στους μετρήσουν και θα σου δώσουν τους αντίστοιχους!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
panos.l said:
Και πολύ καλά κάνεις!!
Δεν υπάρχουν aftermarcket ιμάντες απ' ότι ξέρω, αλλά αν πας σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ αυτοκινήτων θα στους μετρήσουν και θα σου δώσουν τους αντίστοιχους!
και θα τους πάρει και δεν θα μπορεί να τα βάλει το συνεργείο όπου δεν έχει τα εργαλεία
άρα τα αγοράζει 2 φορές,ένα σετ ιμιτασιον και ένα γνήσιο
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ρωτησα για ιμαντες χρονισμου και η τιμη που μου ειπαν για γνησια ειναι 320€(ιμαντας εκκεντροφορου,τεντωτηρας μαζι με ολα οσα περιλαμβανει το σετ,2 εξωτερικοι ιμαντες και αντλια νερου).
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
320 ειναι παρα πολλα. θυμαμαι πριν 3 χρονια ειχα κατεβει φραντζη και tα ειχα παρει ολα μαζι σχεδον μιση τιμη,  μαζι με τρομπα νερου που αλλαχτηκε προληπτικα

ολα ημιτασιον. για ιμμαντες δεν θυμαμαι μαρκα η τρομπα ηταν vertex παντως (για την ιστορια)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Παντα τα imitation ειναι πιο φτηνα.Με την εκπτωση παντως που εχουμε η τιμη παιφτει στα 220€ και εμενα μου ειπε οτι θα μου δωσει καποια bulk και θα τα παρω περιπου στα 180€.Το ερωτημα ειναι το εξης,το αμαξι εχει 53000χλμ αλλα ειναι του 2003.Χριζουν αντικαταστασης οι ιμαντες η αντεχουν ακομα?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Με βάση χρονολογίας καλό θα ήταν να αλλαχτούν προληπτικά. Εάν ώμος το αμάξι φυλασσόταν σε γκαράζ και γενικά ότι χιλιόμετρα έχει κάνει πριν από εσένα αλλά και στα δικά σου χέρια ήταν εκτός κέντρου και κινήσεις θα μπορούσες να τα αφήσεις ακόμα.
Ένας οπτικός έλεγχος στα λουριά αλλά και ο έλεγχος της αφής θα σε βοηθήσει στο να δεις εάν χρειάζονται αντικατάσταση η όχι.

Κανονικά η αντικατάσταση  στο Μκ6 1.25 στα πόσα χιλιόμετρα είναι?

Η τρόμπα του νερού εάν το αμάξι δεν έχει δουλέψει υπερορίες στα κόκκινα δεν χρειάζεται να την αλλάξεις ακόμα. Αυτή δεν επηρεάζετε από τα χιλιόμετρα αλλά από το εάν έχεις παραφλού η νερό μέσα. το ίδιο ισχύει και για τον θερμοστάτη. Αυτά τα δυο να τα κοιτάξεις ξεχωριστά καθαρά για προληπτικούς λόγους. Μπορεί να σε σώσουν από καμιά φλάντζα η ρήγμα στο καπάκι.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Η Ford λέει κάθε 150.000 χιλιόμετρα ή 7 χρόνια
Μπάμπη επειδή το δικό σου είναι pro facelift δεν θυμάμαι τις τιμές των γνήσιων ,θα ρίξω αύριο μία ματιά,κάπου έχω και το πλαίσιο σου ;) ;)

StuparArt said:
Η τρόμπα του νερού εάν το αμάξι δεν έχει δουλέψει υπερορίες στα κόκκινα δεν χρειάζεται να την αλλάξεις ακόμα.
Δεν θα συμφωνήσω σε αυτό που λέει ο stuparart για το θέμα τις αντλίας,καλό είναι να την αλλάξει και εκείνη γιατί αν δεν την αλλάξει και την αφήσει για πιο μετά θα πληρώσει 2 φορές εργατικά (όπου το κομμάτι αυτό είναι λίγο ακριβό) ή μπορεί να του κάνει κάποια ζημιά όπου μπορεί να μην την προλάβει
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Το να αλλάξει τρόμπα νερού στα 53000 είναι λίγο τρελό. Το να αλλάξει τους ιμάντες που είναι «λάστιχο και ξεραίνεται» ίσως και να χρειάζεται (εξαρτάτε και από τους προαναφερόμενους λόγους)
Δηλαδή εάν αλλάξει την τρόμπα τώρα στα 53000 δεν θα είναι σαν να την έχει πληρώσει δυο φορές. Θα είναι σαν να του βγήκε η πρώτη ελαττωματική. Νε μεν τα εργατικά στοιχίζουν αλλά μέχρι τότε (που θα του βγάλει την τρόμπα με την συντηρητική οδηγήσει που κάνει) μπορεί να το έχει δώσει το αμάξι. Με το ζόρι να χρεωθεί και την τρόμπα. Άμα είναι έτσι ας αλλάξει μιας και θα πάει για service και τον θερμοστάτη μη του καεί καμιά φλάντζα και το δυναμό να τσεκάρει για να μη τον αφήσει στο δρόμο πουθενά με μόλις 53000.

Δεν είναι αμάξι που του έχει πει το αίμα ώστε να πεις άντε άλλαξε τα γιατί συνέχεια στον κόφτη το δουλεύω και δεν ξέρω που μπορεί να ξεσπάσει.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εγω παντως ειχα αλλαξει καπου στα 60.000 στα 6 ή 7 χρονια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

αλλωστε τα λ7 θα τα δωσεις τι τωρα τι μετα απο ενα - εναμιση χρονο
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αυτος στην κασομούλη (γνησια ανταλλακτικά ford) έχει το γνησιο σετ με 150 ευρω νομίζω.

τσεκαρε τα χιλιομετρα στο autodata νομίζω οτι αλλαγη ιμαντα δίνει στα 100000 χλμ για το μοτερ σου. 
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
StuparArt said:
Το να αλλάξει τρόμπα νερού στα 53000 είναι λίγο τρελό. Το να αλλάξει τους ιμάντες που είναι «λάστιχο και ξεραίνεται» ίσως και να χρειάζεται (εξαρτάτε και από τους προαναφερόμενους λόγους)
Δηλαδή εάν αλλάξει την τρόμπα τώρα στα 53000 δεν θα είναι σαν να την έχει πληρώσει δυο φορές. Θα είναι σαν να του βγήκε η πρώτη ελαττωματική. Νε μεν τα εργατικά στοιχίζουν αλλά μέχρι τότε (που θα του βγάλει την τρόμπα με την συντηρητική οδηγήσει που κάνει) μπορεί να το έχει δώσει το αμάξι. Με το ζόρι να χρεωθεί και την τρόμπα. Άμα είναι έτσι ας αλλάξει μιας και θα πάει για service και τον θερμοστάτη μη του καεί καμιά φλάντζα και το δυναμό να τσεκάρει για να μη τον αφήσει στο δρόμο πουθενά με μόλις 53000.

Δεν είναι αμάξι που του έχει πει το αίμα ώστε να πεις άντε άλλαξε τα γιατί συνέχεια στον κόφτη το δουλεύω και δεν ξέρω που μπορεί να ξεσπάσει.
Νικόλα εγώ αυτά που έγραψα τα έχω δει στην πράξη να αλλάζουν ιμάντες χρονισμού και να τα φτύνει η αντλία σε 3000 χιλιόμετρα και η ζημιά ναμην είναι μόνο η αλλαγή της αντλίας...αλλά πιο χοντρές
κουβέντα κάνουμε,αν δεν θέλει να την αλλάξη την αντλία,οκ εγώ δεν έχω θέμα αλλά να υπολογίσετε ένα παράγοντα που είναι τα χρόνια που έχει απάνω το αμάξι που είναι το πιο σημαντικό και κάτι το όποιο εμένα με ανησυχεί είναι ότι το αμάξι το έχει πάρει 2 χέρι,όπου αυτό σημαίνει ότι δεν ξέρει το τι έκανε ο 1ος ιδιοκτήτης


turbomaniac said:
αυτος στην κασομούλη (γνησια ανταλλακτικά ford) έχει το γνησιο σετ με 150 ευρω νομίζω.
άν το έχει τόσο Άλεξ τότε είναι κλέφτης
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread