Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
παιδια αλλαξα ιμαντες αντλια νερου στις 160.000χμ πρωτη φορα και η αντλια δεν ειχε κανενα προβλημα. οι ιμαντες ειχαν ξεραθει και το ρουλεμαν του τεντωτηρα σφυριζε εβαλα continental σετ ιμαντα τεντωτηρα και απλους ιμαντες τους αλλους 2. αλλα το αυτοκινητο μου εχει δουλεψει πολυ σπανια εως και καθολου σε κινηση και τα χμ σε εθνικη οδο. ειναι λογικο ενα αυτοκινητο που δουλευει αθηνα να χτυπησει αντλια νερου ακομα και στις 40.000χμ.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1327951761[/time]
ξεχασα πληρωσα ανταλακτικα και εργασια με ιμιτατιον αντλια 230 ευρα..
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
H αλλαγη αντλιας γινετε προληπτικα μαζι με την αλλαγη ιμαντων για να μην πληρωνεις δυο φορες τα εργατικα.Το πιθανοτερο ειναι να μην χρειαζετε αλλαγη και να αντεξει μερικα χρονια ακομα,οποτε πληρωνεις την αντλια τζαμπα για να μην πληρωσεις δευτερη φορα την εργασια.
Να πω την αληθεια οσο καιρο διαβαζω ολοι την αλλαζουν μαζι με τους ιμαντες και κανενας δεν εχει αναφερει οτι τα εφτυσε η αντλια εκτος απο τον Χρηστο εδω που δεν ξερουμε ποσα χλμ ειχε το αμαξι και λοιπες λεπτομεριες.Bεβαια και τους ιμαντες προληπτικα θα τους αλλαξω οταν τους αλλαξω,βλεποντας και κανοντας.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Oι τιμες που πηρα για ιμαντες χρονισμου γνησια ειναι οι εξεις:λουρι εκκεντροφορου 45.57,ρουλεμαν(τεντωτηρας)78.57,βιδα στροφαλου 6.5 ,αντλια νερου 114.14,εξωτερικα λουρια 73.14.

Και για ιμιτασιον:λουρι εκκεντροφορου 25,ρουλεμαν-τεντωτηρας(γνησιο εκτος κουτιου,γραφει πανω DAYCO και το ρουλεμαν ειναι skf) 58 ,βιδα ειναι το ιδιο,αντλια νερου 50 και λουρια εξωτερικα(ιδια με τα γνησια)45.50 αλλα προς το παρον εχουν εξαντληθει.Ολες οι τιμες ειναι χωρις εκπτωση.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
τα εξωτερικα 2 λουρια υδραυλικου και αιρ κουλ δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο στην αλλαγη ουτε ακριβα. εγω τα ειχα αλλαξει μονος μ. καλο ειναι να τα αλλαζεις. ιμαντα εκκεντροφορου καλο ειναι να τον αλλαξεις στις 160.000 πακετο με αντλια νερου. φλατζα κεφαλης? γτ? εχεις διαρροη? τραβαει νερα στο θαλαμο καυσης?
 

assombracao

Member
Mar 12, 2012
103
0
0
45
ΑΘΗΝΑ
πακετο με αντλια? δεν το αλλαξα στην πρωτη αλλαγη.
Οχι δεν εχω θεμα αλλα λεω επειδη ειναι πολλα τα χλμ μηπως χρειαζεται απλα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Και τρομπα γνωριζεις ποσο περιπου κανει? θα παω μεθαυριο να μαθω τι ειναι και απλα να ρωτησω τιμες
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
εβαλα το κιτ ιμαντα χρονισμου τις continental και αντλια νερου (δεν θυμαμαι μαρκα αλλα οχι γνησια) και εργασια με αντιψυκτικο περιπου 200 ευρα.
 

assombracao

Member
Mar 12, 2012
103
0
0
45
ΑΘΗΝΑ
να σε καλα ευχομαι να μην ειναι τρομπα.
παω πεμπτη και βλεπουμε τη θα πει η νεκροψια.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Assombracao said:
Και αλλη μια ερωτηξη Ιμαντα εκκεντ. αλλαξα στα 80000
Χρειαζεται να να αλλαξω παλι οταν φτασω στα 160.000? η θελει νωριτερα?
Η FORD λέει στα 100.000χιλ. ή στα 6 χρόνια
ότι έρθει πρώτο από τα 2
Τι μοντέλο είναι το δικό σου αμάξι?αν είναι πριν το 06, το σετ χρονισμού (λουρί εκκεντροφόρου + τεντωτήρας) έχει 38e το οποίο είναι γνήσιο και η αντλία γύρω στα 45e όχι γνήσια αυτή
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
scorpion said:
Τι μοντέλο είναι το δικό σου αμάξι?αν είναι πριν το 06, το σετ χρονισμού (λουρί εκκεντροφόρου + τεντωτήρας) έχει 38e το οποίο είναι γνήσιο

Ιακωβε εισαι σιγουρος οτι λουρι εκκεντροφορου+ρουλεμαν(τεντωτηρας) γνησια κανουν μονο 38€? :eek:
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pitbull said:
Ιακωβε εισαι σιγουρος οτι λουρι εκκεντροφορου+ρουλεμαν(τεντωτηρας) γνησια κανουν μονο 38€? :eek:
αν το αμάξι να είναι pro-facelift,μέχρι το 2005 μοντέλο,όπως το δικό σου,ναι αυτές είναι οι τιμές
 

assombracao

Member
Mar 12, 2012
103
0
0
45
ΑΘΗΝΑ
05 ειναι δευτερο εξαμηνο προ φατσοκαταστασης το δικο μου
κα μου ζητησανε αλλαγη ιμαντα λουρια εξω 380 ευρω ... με αντλια
εχω 144.000 χλμ και λεω να περιμενω μεχρι τα 160.000 η μετατο καλοκαιρι διοτι δεν θα κινηθει σχεοδν καθολου.
Κ θα ρωτησω κ αλλου τιμες
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mk1 Stelios said:
στα Facelift τι εχει αλλάξει κ έχει ακριβότερα? Ιδια μοτερ δεν ειναι?
τον τεντωτήρα αλλάζει Στέλιο
για να καταλάβεις το αμάξι το δικό μου,του Κostg και του Μαριου (marios) φοράνε το ίδιο σετ χρονισμού
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Kαι αυτος πρεπει να ειναι απο 2005 και μετα.
http://imageshack.us/photo/my-images/209/68976321.jpg/

Μου κανει παντως εντυπωση να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη.Πολυ καλη τιμη για γνησια ανταλλακτικα,σε αυτα τα λεφτα ουτε imitation να ηταν.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pitbull said:
Μου κανει παντως εντυπωση να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη.Πολυ καλη τιμη για γνησια ανταλλακτικα,σε αυτα τα λεφτα ουτε imitation να ηταν.
Μπάμπη πλέον θέλει ψάξιμο η αγορά,οι πελάτες πρέπει να ρωτάνε,υπάρχουν πολλά παράθυρα  ;)
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
pitbull said:
Kαι αυτος πρεπει να ειναι απο 2005 και μετα.
http://imageshack.us/photo/my-images/209/68976321.jpg/

Μου κανει παντως εντυπωση να εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη.Πολυ καλη τιμη για γνησια ανταλλακτικα,σε αυτα τα λεφτα ουτε imitation να ηταν.
Τα ti-vct έχουν 2 είδη τεντωτήρων!Αυτός είναι ο ένας!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread