Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Αλλαξα ιμαντες στα 63000χμ αλλα με 7 χρονια στην πλατη του.Αντικατασταθηκαν : ιμμαντας εκκεντρ. μαζι μα το ρουλεμαν(ειναι σετακι αυτα), ιμαντας του δυναμο καθως και μια αντλια νερου(προλυπτικα αλλαχτηκε μιας και ειναι συνηθισμενο προβλημα που βγαζει το mk6 οποτε ηταν ευκαιρια να αλλαχτει και αυτο μιας και βρισκεται σε σημειο αρκετα δυσκολο προσβασιμο.

Τα ανταλλακτικα τα πηρα απο φραντζη στα 150Ε και αλλα 100Ε πηρε το συνεργειο της γειτονιας .Σε εξειδικευμενο μου ζηταγανε 450Ε  
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Μπράβο το χεις πιασει το νόημα. Τα αγοράζουμε εμείς και πληρώνουμε μόνο την εργασία. Έμενα στην αντιπροσωπεια μου ζήτησαν 160 ευρώ για μπαταρία!!!

Έτσι γίνεται και η φτηνη τουρμπο μετατροπή. Τα αγοράζουμε εμείς και τα πάμε στον μάστορα για να τα τοποθετήσει. Εν καιρο θα βγάλω οδηγίες στο τοπικ φιεστα μκ6 τουρμπο.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
κερατιατικα στην φορντ δεν πληρωνω για κανενα λογο.οτι θελω το περνω μονος μου και παω στο
αντιστοιχο συνεργιο για τοποθετηση  ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
καλο ειναι ο ιμαντας χρονισμου να αλλαζετε καθε 80.000 χιλιομετρα η καθε 4 χρονια
επισης καλο ειναι οταν αλλοζουμε τον ιμαντα χρονισμου, να αλλαζουμε την αντλια νερου, τα εξωτερικα λουρια τα οποια ειναι σετ και τα εξωτερικα ρουλεμαν

southern said:
Τα ανταλλακτικα τα πηρα απο φραντζη στα 150Ε και αλλα 100Ε πηρε το συνεργειο της γειτονιας .Σε εξειδικευμενο μου ζηταγανε 450Ε 

πετρο υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που δεν μπορεις να τις συγκρινεις...
το σετ χρονισμου που πηρες δεν ηταν ford αλλα μια εταιρια επωνυμη πχ skf
στην αντιπρωσοπεια θα σου εβαζαν ford, τα οποια δεν ειναι τοσο αξιοπιστα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
scorpion said:
πετρο υπαρχουν καποιες περιπτωσεις που δεν μπορεις να τις συγκρινεις...
το σετ χρονισμου που πηρες δεν ηταν ford αλλα μια εταιρια επωνυμη πχ skf
στην αντιπρωσοπεια θα σου εβαζαν ford, τα οποια δεν ειναι τοσο αξιοπιστα

Ποια δεν είναι τόσο αξιόπιστα; Τα Ford ή τα skf π.χ.;
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
μαλλον εννοει οτι τα aftermarket δεν ειναι τοσο αξιοπιστα οσο τα μαμα ford
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
λαθος καταλαβατε κυριοι...τα ford δεν ειναι τοσο αξιοπιστα

ναι, γιατι τα μαμα ρουλεμαν είναι οτι να ναι, όπως και το μαμα ρουλεμάν του συμπλέκτη, ενω τα SKF όπως και να χει, είναι SKF.
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
Επειδή άλλαξα πρόσφατα ρουλεμάν τροχού ... και αυτό που βγήκε και αυτό που μπήκε SKF ήταν.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mpokwsths said:
Επειδή άλλαξα πρόσφατα ρουλεμάν τροχού ... και αυτό που βγήκε και αυτό που μπήκε SKF ήταν.

λογικο ειναι η εταιρια ford δεν κατασκευαζει ανταλλακτικα,απλα τα συσκευαζει...οπως ολες οι εταιριες αυτοκινητων
αλλα μην βγουμε εκτος θεματος
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
scorpion said:
λογικο ειναι η εταιρια ford δεν κατασκευαζει ανταλλακτικα,απλα τα συσκευαζει...οπως ολες οι εταιριες αυτοκινητων
+1
Τα περισσότερα μέρη των αυτοκινήτων πλέων είναι από άλλες εταιρίες κ ειδικά τα ηλεκτρονικά...Αυτές οι εταιρίες (πχ bocsh) φτιάχνουν τα ανταλλακτικά σύμφωνα με τις ανάγκες της κάθε κατασκευάστριας εταιρίας!
Η SKF κατασκευάζει ρουλεμάν τροχών και για την ferrari νομίζω...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mpokwsths said:
Επειδή άλλαξα πρόσφατα ρουλεμάν τροχού ... και αυτό που βγήκε και αυτό που μπήκε SKF ήταν.

χαχαχα, τα φαγες τα ρουλεμάν εεε? Πολλή κλειστή 2α πρέπει να δουλεύεις!!!!

Σορρυ για το οφτοπικ..
 
scorpion said:
καλο ειναι ο ιμαντας χρονισμου να αλλαζετε καθε 80.000 χιλιομετρα η καθε 4 χρονια
επισης καλο ειναι οταν αλλοζουμε τον ιμαντα χρονισμου, να αλλαζουμε την αντλια νερου, τα εξωτερικα λουρια τα οποια ειναι σετ και τα εξωτερικα ρουλεμαν

καθε ποσο λεει ο κατασκευαστης?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
150.000 σου λενε οι αντιπροσωπειες,εγω θα σας προτεινω μεχρι τα 90.000 να τα αλλαζετε,επειδη τα λουρια δεν αντεχουν τοσο καιρο,αλλαξτε τα νωριτερα ωστε να μην εχετε προβληματα μετα
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
scorpion said:
150.000 σου λενε οι αντιπροσωπειες,εγω θα σας προτεινω μεχρι τα 90.000 να τα αλλαζετε,επειδη τα λουρια δεν αντεχουν τοσο καιρο,αλλαξτε τα νωριτερα ωστε να μην εχετε προβληματα μετα
+1
Γιατί άμα κοπέι ο ιμάντας η ζημιά μπορεί να είναι πολύ μεγάλη μετά...Μεροικές φορές όμως σε προηδοποιεί αν είναι έτοιμος να τα φτήσει.Πχ κάνει θόρυβο!
 
panos.l said:
+1
Γιατί άμα κοπέι ο ιμάντας η ζημιά μπορεί να είναι πολύ μεγάλη μετά...Μεροικές φορές όμως σε προηδοποιεί αν είναι έτοιμος να τα φτήσει.Πχ κάνει θόρυβο!

το ρουλεμαν του τεντοτηρα κανει θορυβο. ο Ιμαντας κοβεται μια κ καλη.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Συμφωνω και εγω.Ιμαντες που εχω δει στα 80.000 χλμ ηταν στα ορια τους.Οποτε μου φαινετε αδυνατον να αντεξουν 120 η 150.000 χλμ.Το καλυτερο ειναι να τους αλλαξεις νωρις για προληπτικους λογους και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
mk1 Stelios said:
το ρουλεμαν κανει θορυβο. ο Ιμαντας κοβεται μια κ καλη.
Πολές φορές σε zetec τυχαίνει να κάνει θόρυβο και ο ιμάντας!Μπορεί να κοπανάει στο πλαστικό καπάκι που υπάρχει εκεί!!Μου έχει τύχει να τα έχει φτύσει ο ιμάντας και ο εντατρας ναι είναι οκ...
Το ρουλεμάν τυχαίνει να κάνει θόρυβο 10-20000χλμ πριν τα όρια του κατασκευαστή για αλλαγή ιμάντα!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread