Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Hristos αυτά που διαβάζουμε δεν σημαίνει ότι είναι και σωστά
Όταν το σετ της ford έχει 140ε και έχει μέσα dayco και το ίδιο προιον σε κουτί dayco έχει 50e δεν σημαίνει ότι είναι υποδιέστερο.Απλά πρέπει να πληρώσεις το brand name που λέγεται ford
Απλά μην μπείτε στην διαδικασία να συγκρίνεται το κέρδος που ζητάει η ford
 

hristos

Rookie
Σεπτ. 16, 2013
10
0
0
Συμφωνώ φίλε scorpion,
για παράδειγμα φίλος μου που δούλευε σε "εξ ανατολάς" αντιπροσωπεία στο συνεργείο, που έλεγε ότι έστελναν χαρτί από τα κεντρικά ότι η αντιπροσωπεία σας δεν πούλησε πολλά λάδια πέρυσι σε σχέση με άλλους καλούς αντιπροσώπους, άρα οι μηχανικοί έκαναν καραμέλα τις "ΑΚΡΑΙΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ" με το απίστευτο μποτιλιάρισμα με αποτέλεσμα την μεγάλη καταπόνηση του λιπαντικού (έλεος) και όλα αυτά σε επαρχιακή πόλη.
Παλι βγήκα εκτός θέματος, συγνώμη.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1458462148[/time]
Οι βίδες εκκεντροφόρων και στροφάλου γιατί χρειάζονται αλλαγή; Σε όλες τις εταιρείες γίνεται αυτό;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
hristos said:
Οι βίδες εκκεντροφόρων και στροφάλου γιατί χρειάζονται αλλαγή; Σε όλες τις εταιρείες γίνεται αυτό;
Γιατί αν κοπεί.....την πάτησες...Δεν είναι κανένα τρομερό κόστος για να πεις άστο γιατί ανεβαίονει το κόστος
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Γειά σας παιδιά!! Μήπως ξέρετε η αντλία νερού η εργοστασιακή, τί μάρκα γράφει επάνω? (είναι επάνω στο αμάξι και δεν μπορώ να δώ).
Επίσης απο τις παρακάτω μάρκες ξέρει κανείς ποιά είναι καλύτερη?
VALEO, SKF, GRAF, COMLINE, AIRTEX. 
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
John_V said:
Γειά σας παιδιά!! Μήπως ξέρετε η αντλία νερού η εργοστασιακή, τί μάρκα γράφει επάνω? (είναι επάνω στο αμάξι και δεν μπορώ να δώ).
Επίσης απο τις παρακάτω μάρκες ξέρει κανείς ποιά είναι καλύτερη?
VALEO, SKF, GRAF, COMLINE, AIRTEX. 
Νομιζω γραφει fomoco εγω ειχα αλλαξει αντλια νερου και εβαλα της hepu δεν μου εχει βγαλει προβλημα καθολου τωρα δεν ξερω πως θα ειναι στα tdci η αντλια γιατι ειναι διαφορετικη απο τους duratec.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Η Airtex να πω την αλήθεια, λόγω οτι είναι η φτηνότερη δεν ξέρω αν είναι και η καλύτερη.
Κάνει μόνο 30,30Ευρω
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Αν είναι έτσι τότε την βάζω άνετα!!
Βρήκα και Magneti marelli στην ίδια τιμή καπου στα 30 ευρω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχω βάλει airtex δύο φορές στο mk6, μία στις 100.000χλμ και μία στις 200.000χλμ. Κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής. Την προτείνω.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Για μένα θα είναι σούπερ, φτηνή και καλή, αν σκεφτούμε πως το δουλεύω στις 2000-2500 στροφές.
Ίσως γι'αυτό λένε πως στα TDCi αντέχουν περισσότερα χιλιόμετρα ιμάντας και αντλία.
 

Thanos1996

Newbie
May 22, 2016
6
0
1
Καλημέρα σας χθες πηρα και τον ιμαντα τον γνησιο τελικά αλλα αγορασα και μια βιδα που δεν την ειχε πακετο ηταν σε πάντως ήταν σε  προσφορά πηρα και την φλανζα βαλβιδων corteco την τσιμουχα στροφαλου corteco και εξωτερικους ιμαντες contitech και τρομπα airtex,την δεύτερα θα γινει η τοποθέτηση το συνεργειο που θα παω εχει τα κλειδια για την τοποθετηση των ιμαντων εχει ξαναλλαξει σε fiesta .
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
Γεια σας παιδιά κάλο χειμώνα να  έχουμε, ::)

το όχημα μου εγραψε 70.000 χλμ

ειναι όμως 2007 μοντέλο diesel άρα κοντα στα 10 έτη τι να κάνω να αλαξω?

FORD FIESTA V (JH_, JD_) 1.4 TDCi 50 kW
(1399 ccm) Zahnriemen
ab 2006:
alle 200.000 km / 10 Jahre

οπτικά δεν βλέπω φθορές.  ::)
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Aristidis said:
Γεια σας παιδιά κάλο χειμώνα να  έχουμε, ::)

το όχημα μου εγραψε 70.000 χλμ

ειναι όμως 2007 μοντέλο diesel άρα κοντα στα 10 έτη τι να κάνω να αλαξω?

FORD FIESTA V (JH_, JD_) 1.4 TDCi 50 kW
(1399 ccm) Zahnriemen
ab 2006:
alle 200.000 km / 10 Jahre

οπτικά δεν βλέπω φθορές.  ::)

Πιστεύω εχεις συμπληρώσει τα χλμ και εχεις ξεπεράσει το χρονικό διάστημα που πρέπει μα αλλάξεις τους ιμάντες.
Οπτικά μπορεί να φαίνονται εντάξει αλλα ειναι για αλλαγή.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
οχι, έχεις ακόμα 3 χρόνια ή 130.000 χλμ., ότι έρθει πρώτο. Εγω θα άλλαζα στα 10 χρόνια, αναλόγως και του οπτικού ελέγχου

σημαδια φθοράς είναι  οι πολλές κάθετες ρωγμες και να γυαλίζει πολύ απο μέσα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Συγνώμη ρε παιδιά. Οι ιμάντες στα diesel αλλάζουν στα 13 χρόνια; Γιατί στα βενζινοκίνητα γράφει 8 χρόνια ή 160.000km.

Y.Γ. (από το etis για το mk6 μου)
Camshaft drive belt: Every 100 000 miles/8 years - Renew (LTS 21 304 9)

Y.Γ.2 (από το etis για το ST2)
Camshaft drive belt: Every 125 000 miles/10 years - Renew (LTS 21 304 9)
 

simoszol

Newbie
Jul 1, 2013
3
0
1
Καλησπέρα σε όλους , ήρθε ο καιρός για το μεγάλο σερβις σε fiesta s mk6 f/l 1.6 (103000χλμ) και θέλω την βοηθεία σας για το τι θα χρειαστω. Ας αrχισω απο τα εύκολα :
1) λαδια και φιλτρο λαδιου απο τη ford
2) ιμαντας gates (http://www.antallaktikaonline.gr/gates/787921)
3) αντλια νερού airtex
4) εξωτερικοι ιμάντες contitech
5) φιλτρο καμπινας bosch ενεργου ανθρακα
6)φιλτρο αέρα bosch
7) παραφλού και υγρά φρένων (απο ford η έχετε να προτείνεται κάτι άλλο;)
Το ερωτημά μου λοιπόν κατα βάση αφορα το σετ ιμάντων που έβαλα το λινκ παραπάνω , είναι αρκετό αυτο το σέτ ή θα πρέπει να προμηθευτώ και κάτι άλλο προκειμένου να γίνει σωστή δουλεια;
υ.γ. ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση το λίνκ αλλά δεν ήξερα να περιγράψω τι περιλαμβάνει το σετ.
υ.γ.2. οτιδήποτε άλλο χρήζει αλλαγής αν μπορείτε να το αναφέρετε
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
simoszol said:
Καλησπέρα σε όλους , ήρθε ο καιρός για το μεγάλο σερβις σε fiesta s mk6 f/l 1.6 (103000χλμ) και θέλω την βοηθεία σας για το τι θα χρειαστω. Ας αrχισω απο τα εύκολα :
1) λαδια και φιλτρο λαδιου απο τη ford
2) ιμαντας gates (http://www.antallaktikaonline.gr/gates/787921)
3) αντλια νερού airtex
4) εξωτερικοι ιμάντες contitech
5) φιλτρο καμπινας bosch ενεργου ανθρακα
6)φιλτρο αέρα bosch
7) παραφλού και υγρά φρένων (απο ford η έχετε να προτείνεται κάτι άλλο;)
Το ερωτημά μου λοιπόν κατα βάση αφορα το σετ ιμάντων που έβαλα το λινκ παραπάνω , είναι αρκετό αυτο το σέτ ή θα πρέπει να προμηθευτώ και κάτι άλλο προκειμένου να γίνει σωστή δουλεια;
υ.γ. ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση το λίνκ αλλά δεν ήξερα να περιγράψω τι περιλαμβάνει το σετ.
υ.γ.2. οτιδήποτε άλλο χρήζει αλλαγής αν μπορείτε να το αναφέρετε
Καλοσορισες στο forum λοιπον οι εξωτερικοι ιμαντες καλο θα ηταν να ειναι σετ σε κουτι γιατι εχουν μεσα τα εργαλεια για την τοποθετηση τους τωρα αν τους αγορασεις χυμα και ο μηχανικος που θα πας δεν εχει αυτα τα εργαλεια πρεπει αναγκαστικα να τα αγορασεις απο την αρχη το σετ η να αλλαξεις μηχανικο γιατι δεν τα πουλανε ξεχωριστα. Τωρα για το αντιψυκτικο βαλε της ford ειναι και φθηνο 5 ευρω το λιτρο θα χρειαστεις 3 λιτρα που τα 2.5 ειναι το αντιψυκτικο και 2.5 το νερο της  βρυσης το ψυγειο μας παιρνει 5 λιτρα δηλαδη 50/50 ποσοτητα. Καλυτερα το σετ ιμαντα να το αγορασεις απο ελληνικο μαγαζι και οχι απο μαγαζι με εδρα το εξωτερικο εχει αρκετα αξιολογα μαγαζια εδω. αφου θα αλλαξεις ολα τα φιλτρα να αλλαξεις το φιλτρο βενζινης που σχετικα εχει μικρο κοστος απο μαρκα προτεινω ford η mann μικρη διαφορα στην τιμη.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread