Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι. Πριν ένα χρόνο άλλαξα ιμάντες τα πάντα στο σέρβις. Παρατηρώ ότι τον χειμώνα κυρίως το πρωί ή όταν το αυτοκίνητο είναι ώρες σταματημένο όταν το βάζω μπρος κάνει έναν ήχο σαν φρρρρ για περίπου 2 3 λεπτά μετά σταματάει και δεν ακούγεται κιχ. Έχω κάνει 5000 χλμ με τους νέους ιμάντες και με τον μηχανικό μου που μίλησα όχι αυτόν που τους άλλαξε άλλον μου λέει ότι πιθανόν το κάνει λόγω υγρασίας. Ρουλεμάν το αποκλείει γιατί θα το έκανε συνεχόμενα. Στο ετήσιο σέρβις που κοίταξε τον εξωτερικό ιμάντα μου είπε ότι είναι σε τέλεια κατάσταση. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? Επειδή έχω χρόνια εμπειρία από corolla αυτά δεν συνέβαιναν και με αγχώνει
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Johnster said:
Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι. Πριν ένα χρόνο άλλαξα ιμάντες τα πάντα στο σέρβις. Παρατηρώ ότι τον χειμώνα κυρίως το πρωί ή όταν το αυτοκίνητο είναι ώρες σταματημένο όταν το βάζω μπρος κάνει έναν ήχο σαν φρρρρ για περίπου 2 3 λεπτά μετά σταματάει και δεν ακούγεται κιχ. Έχω κάνει 5000 χλμ με τους νέους ιμάντες και με τον μηχανικό μου που μίλησα όχι αυτόν που τους άλλαξε άλλον μου λέει ότι πιθανόν το κάνει λόγω υγρασίας. Ρουλεμάν το αποκλείει γιατί θα το έκανε συνεχόμενα. Στο ετήσιο σέρβις που κοίταξε τον εξωτερικό ιμάντα μου είπε ότι είναι σε τέλεια κατάσταση. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? Επειδή έχω χρόνια εμπειρία από corolla αυτά δεν συνέβαιναν και με αγχώνει
Μήπως είναι καμμιά τροχαλία;
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Εμένα το μυαλό μου πάει (απο παλιά εμπειρία που είχα) στον ιμαντα χρονισμού, δεν έχει τεντωθεί όσο πρέπει με αποτέλεσμα να κανει τον χαρακτηριστικό ήχο που ακούς.
Είναι απο το τρέμουλο που κανει στις συγκεκριμένες στροφές καθως είναι κρύο
και μόλις περάσουν 2 - 3 λεπτά πεφτουν οι στροφές του κινητήρα και δεν το ακούς.
Δές ακριβώς πού είναι το στροφόμετρο οταν ακούγεται και βαλε κάποιον να πατάει το γκάζι στο ίδιο σημείο και να είσαι επανω στο μοτέρ για να τσεκάρεις αν είναι οντως αυτό που σου λέω.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,036
155
63
Μοντέλο
MK6
Και σε εμένα ακούγεται θόρυβος από τα μέρη που υφίσταται και γυρίζει ο ιμάντας παρελκόμενων. Το εξέτασαν τρείς τεχνικοί, ο πρώτος είπε ότι πιθανόν να πταίει η αντλία υγρού(νερού), ο δεύτερος ότι να μείνει έτσι και όταν χειροτερέψει πολύ τότε να το ξανά εξετάσει και ότι πιθανόν να πταίει ο ιμάντας και ο τρίτος (πιο λογικό βάσει των ενδείξεων) ότι πιο πιθανόν πταίει μία από τις τροχαλίες (ρουλεμάν).
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Επανέρχομαι  στο θέμα μου ρίξαμε σπρέι στον ιμάντα σταμάτησε τελειως καποιες μέρες και ξαναξεκινησε μετα. Καμια ιδεα;  οταν το παω στον μηχανικό δεν το κανει και δεν θελω να το αφησω μεχρι να του το κάνει. Αν ειναι ρουλεμάν υπαρχει περιπτωση να κανει ενα απότομο και να με αφησει πχ;
 
Johnster said:
Επανέρχομαι  στο θέμα μου ρίξαμε σπρέι στον ιμάντα σταμάτησε τελειως καποιες μέρες και ξαναξεκινησε μετα. ....
Στον εξωτερικό βάλατε σπρέι? Γιατί ο εσωτερικός έχει διαδικασία.
Ο εξωτερικός δεν έχει να κάνει με την αντλία νερού. Με ακουστικά μπορείς να βρεις εύκολα από που είναι ο ήχος.
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Ναι στον εξωτερικό βάλαμε. Το θέμα είναι ότι έγινε αλλαγή σετ ιμάντα πριν από 5000 χιλιόμετρα. Για την τρόμπα νερού υποθέτω την άλλαξε, δεν έχω θέμα με διαρροή η θερμοκρασία υψηλήΑκούγεται σαν ρουλεμάν μεταλλικό πολύ χαμηλό όμως σαν σφύριγμα αλλά σταματάει αμέσως δεν το κάνει συνεχόμενα με αποτέλεσμα όποτε το πάω σταματάει ο ήχος
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Μπορεί να μου κάνει ζημιά άμμεσα ή αν το αφήσω και χειροτερέψει να το αλλάξω?
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Μπορεί πιστεύεις να μου δημιουργεί πρόβλημα στο δυναμό πχ?να μην φορτίζει σωστά την μπαταρία?
 

piccolo

Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
Δες αυτό το tip μπορεί να σε βοηθήσει.
https://m.youtube.com/watch?v=H3Ci3dwF2q4
Αφού έριξες σπρέι στον εξωτερικό και σταμάτησε μπορεί να θέλει αλλαγή απλά ο ιμάντας.
Αν δεν σε βοηθήσει το συγκεκριμένο ψάξε λίγο το συγκεκριμένο κανάλι έχει αρκετα βίντεο για περίεργους ήχους.
 
Σωστή η παρατήρηση σου(piccolo). Να συμπληρώσω πως ο ιμάντας κάνει θόρυβο όταν είναι παλιός και ξεραμένος.
Johnster ο ιμάντας ήταν γνήσιος αυτός που έβαλες?
Τον άλλαξε ο μηχανικός τον εξωτερικό ή μόνο τον εσωτερικό? Το κάνουν και αυτό μερικές φορές για να χαμηλώσουν το κόστος και αφήνουν να νομίζεις πως έχουν αλλαχτεί όλοι οι ιμάντες.
Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο δυναμό.
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Εχει αλλαχτεί και ο εξωτερικος γιατι σε αλλον μηχανικό που το πηγα μετα μου ειπε οτι ο εξω είναι σχεδον καινουργιος
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Γνήσιο ναι μου εβαλε. Βεβαια διαβασα στο νετ οτι οι ιμάντες οι γνήσιοι οι Ford ειναι γνωστοί για σφυριγματα
 

Angelt1977

Newbie
Mar 18, 2017
4
0
1
Γεια σας ,έχω πάρει ένα Ford Fiesta 1.4 diesel του 2007 με 164,000 χλμ από γερμάνια δεν έχει αλλάξει ιμάντα χρονισμού και μου είπανε ότι τα συγκεκριμένα μοντέλα αλλάζουνε ιμάντα στις 200.000 με 240.000 χλμ γνωρίζει κανείς κάτι Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Καλως ορισες στην παρεα μας λοιπον το αυτοκινητο το αγορασες απο γερμανια και οχι απο κανενα εμπορο εδω στην ελλαδα γιατι αν το πηρες απο εδω πιο πιθανο ειναι τα χιλιομετρα να μην ειναι τα ιδια, καλο ειναι να τον αλλαζουμε προλυπτικα πριν το οριο αντικαταστασης τους μπορεις να το ελενξεις σε καποιο συνεργειο ισως σε βοηθησει αυτο το βιντεο
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZyiOhOf43fI[/youtube]
 

Angelt1977

Newbie
Mar 18, 2017
4
0
1
Ευχαριστώ πολύ!!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1489918191[/time]
:) :)!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Καλό να τους αλλάξεις.Για μένα όταν αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο αμάξι κάνεις κάποια βασικά πράγματα για να ξέρεις πως θα κινήσε στην πορεία
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread