Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αστο οπως ειναι..

παρε μια χοντρη αλοιφη 3Μ και οτι βγαινει βγαλτο. θα δωσεις το 200αρι και (ειδικα αν μενεις στην αθηνα) σε ενα χρόνο θα το ξαναδώσεις...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχει δίκιο ο turbomaniac. Εγώ θα έπαιρνα το touch-up kit της ford (10€) ή θα πήγαινα σε ένα μαγαζί με χρώματα αυτοκινήτων να μου φτιάξει το χρώμα, θα περνούσα με ένα πινελάκι τα χτυπηματάκια (για να μη φαίνονται οι "μαυρίλες"), μετά λίγο γυάλισμα με αλοιφή και τέλος.
Προσωπικά έφτιαξα τον εμπρός προφυλακτήρα μου το καλοκαίρι (150€) που με είχαν χτυπήσει και πριν προλάβει να κλείσει 6μηνο από την επισκευή μου τον ξαναχτύπησαν και έχει πάλι σημάδια, άρα τζάμπα τα λεφτά, δεν πρόλαβα να το χαρώ  :(  :(
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες. Αλοιφη 3Μ ποια λετε? αυτη π.χ. ? http://www.getitnow.gr/prod/me-and-my-car/peripoiisi/gia-to-amaksoma/aloifi-gia-gratzoynies-aytokinhtoy-3m-car-care/prod2910040pp/

Το touch-up kit της ford μου το ειχε δωσει ο προηγουμενος κατοχος αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει. Θα προσπαθησω οπως μου λετε DIY γιατι οπως λετε στην αθηνα ειναι δυσκολο να μην στο χτυπησουν η γρατζουνισουν. Σημειωτεον οτι δεν το εχω σε παρκινγκ.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αυτή είναι ότι πρεπει.

ο κωστας τα πε πολύ καλα για το χρώμα.

ια ακόμα καλύτερα αποτελέσματα, εγω μετα το χρώμα θα το περναγα με ένα ντουκοχαρτο 2000 με λιγο νεράκι για να γίνει "ένα σώμα" το παλιο και το καινούργιο χρωμα και μετα περασμα με την αλοιφή που εγγραψες παραπάνω. πιστευω δεν θα φαίνεται
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
συμφωνω απολυτα με τον Κωστα!ειδικα αφου εισαι απο αθηνα,συνεχεια θα εχεις τετοια μικροχτυπηματα και συνεχεια θα εισαι με 200αρικα να δινεις!!!εκτος και εαν εισαι τοοοοσο ψυρας που δεν μπορεις καν να το ξερεις ουτε εσυ ο ιδιος οτι εκει καποτε ειχε ενα χτυπηματακι..
 

Mik

New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Εβαψα καπως τη γρατζουνια που ειχα στην πορτα με το πινελακι χρωματος της ford. Μου βγηκε λιγο πιο παχυ ( σαν ουλη). Αξιζει να παρω την 3Μ που ανεφερετε; Θα το απλωσει λιγο να γινει πιο ομοιομορφο;

Επισης ξερει κανεις που μπορω να βρω 3Μ στον Πειραια;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Mik said:
Εβαψα καπως τη γρατζουνια που ειχα στην πορτα με το πινελακι χρωματος της ford. Μου βγηκε λιγο πιο παχυ ( σαν ουλη). Αξιζει να παρω την 3Μ που ανεφερετε; Θα το απλωσει λιγο να γινει πιο ομοιομορφο;

Επισης ξερει κανεις που μπορω να βρω 3Μ στον Πειραια;

θα παρεις ντουκοχαρτο νερου 2000 και θα "σβησεις" την διαφορα τριβοντας απαλα χωρις να διωξεις το χρωμα. Θα θολώσει το χρωμα εκει που θα τριψεις αλλα μην φοβηθεις. μόλις περασεις την αλοιφη 3Μ και τριψεις καλα με βαμβακι θα εξαφανιστεί η θολούρα και μαζι το σημαδι απο την βαφή που εκανες
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Παιδια αυτη http://www.you.gr/proionta/outdoor-lifestyle/syntirisi-aftokinitou/katharismos-peripoiisi/rubbing-compound-3m-473ml εχει καμια διαφορα απο την παραπανω που ειχα βαλει? ή μονο στα ml? και οι 2 ειναι χοντρες αλοιφες. Λεω αυτη τη Κυριακη να πιασω να τις κανω.

Επισης αυτη http://www.praktiker.gr/p/aloifi-afairesis-gratzounion-3m-0-473lt-20603 που ειναι μεσαια δεν κανει τη δουλεια που θελω?

Ευχαριστω!
 

GTboy

Member
May 13, 2012
109
0
16
Athens
παιδια γνωριζουμε κανενα top φανοποιειο..η εστω αν εχετε ακουσει καλα λογια για καποιο που να κανει σωστη,αξιοπιστη και αξιολογη δουλεια?ανεξαρτητως αποστασεως και περιοχης..
 

flintmagic

Pro Member
Aug 20, 2010
406
0
16
44
Αθήνα
www.flintmagic.gr
GTboy said:
παιδια γνωριζουμε κανενα top φανοποιειο..η εστω αν εχετε ακουσει καλα λογια για καποιο που να κανει σωστη,αξιοπιστη και αξιολογη δουλεια?ανεξαρτητως αποστασεως και περιοχης..
Καλημέρα φίλε μου ... Στον Κολωνό που μένω είναι ο δικός μου φανοποιός ... Ειναι απο τους καλύτερους που ξέρω και εκτός απο αψογη δουλεια εχει και καλες τιμές ...
https://www.google.com/maps/place/%CE%A0%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%82+90,+%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1+104+44,+%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/@37.9932564,23.7148466,3a,90y,28h,90t/data=!3m4!1e1!3m2!1skJVlN31sbxS521cN1pmyvw!2e0!4m2!3m1!1s0x14a1bcd5900510c5:0xdf7c9c373d37bbbe!6m1!1e1?hl=el Τον γνωρίζουν και αλλα 2 μέλη απο εδω που τους εχει φτιαξει διαφορα ... κι εγω επισης που μου εφτιαξε καποια πραγματα !!! παρε και το τηλ. 2105155333 !!!
 

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
παιδια καλησπερα τρακαρα σημερα μπροστα,ξερετε μηπως κανενα φθηνο και καλο συνεργειο στην θεσσαλονικη να παω???
 

fazeRmk7

New member
Σεπτ. 29, 2013
64
0
6
Ksanthi
Μοντέλο
MK8
γεια σας παιδια απεκτησα ενα βαθουλωμα στο πισω φτερο κ δυστυχως εχει φυγει και χρωμα. εχετε να προτεινετε καποιο φανοποιειο εκτος αντιπροσωπειας?ειναι σχετικα μεγαλη ζημια.. :mad:
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Γνωριζει κανεις καποιο καλο φανοποιο ή μαγαζι που να επιδιορθωνει βαθουλωματα χωρις βαφη με το νεο τροπο ,το PDR (Paintless Dent Repair);
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Νομίζω (ανάλογα και το βαθούλωμα) ο chips away μπορει να το φτιάξει χωρίς να βάψει με κάνα 80άρι
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Προτιμω πχ το μπαρμπα Μητσο της γειτονιας παρα αυτες τις εταιρειες περα απο οτι εχουν ταριφα στις τιμες,αλλα κοιτανε να σε ξεπεταξουν... κ απο οτι κοιταξα τωρα στο site τους,δν εχουν,αντιθετως η paint bull εχει,αλλα οπως σου πα αυτα τα μαγαζια δν τα προτιμω.

To βαθουλωμα δν ειναι μεγαλο,καποιος αν δν το κοιταξει καλα καλα δν θα το δει,αλλα στο δικο μου ματι φαινεται κ δν θελω να το βλεπω.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Το προηγούμενο καλοκαίρι είπα να κάνω ένα συμμάζεμα στο fiesta. Όχι ότι είχε τίποτα σοβαρό απλά είμαι τελειομανής. Οι προφυλακτήρες μου είχαν μικρογρατζουνιές, οι ζάντες επίσης, μία μικρή γουβίτσα η πόρτα του συνοδηγού και ένα σπασμένο καπάκι ο καθρέφτης. Το πήγα στον Παναγιώτη στην perfect repair στα Καμίνια. Μου πήρε 300€ για βάψιμο προφυλακτήρες μπρος -πίσω (ολόκληρους), πόρτα συνοδ. και 50€ για βάψιμο ζαντών (μόνο φάτσα). Τον καθρέφτη μου τον επισκεύασε δωρεάν. Σε άλλους που ρώτησα δε ξεμπέρδευα ούτε με 550 - 600. Πιστεύω πως ήταν πολύ καλή η τιμή του και είμαι και πολύ ευχαριστημένος από τη δουλειά του.
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Για pdr είχα πάει το 2010 στη Λ.Πλαπούτα 92 στο Ν.Ηράκλειο. ( χαλαζοζημιά )
DentMaster λέγεται. Έμεινα ευχαριστημένος.
Υπάρχει κι άλλος όμως στη Γρ.Λαμπράκη 364. DentGenie.

Γενικά, όπου δεν υπάρχει λόγος να μπεί στόκος τον αποφεύγω.
Είχα ρωτήσει και γω για τις γρατζουνιές στους προφυλακτήρες στο φαναρτζή της γειτονιάς μου.
300€ μπρος - πίσω αλλά με ξεκούμπωμα, στοκάρισμα και βαφή.
Να μου λείπει ! Θα κάνω pdr σε μια λακουβίτσα και τοπικά μετά στα σημεία.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Άμα τα σημεία είναι πάνω από 2 -3 δε σου κάνουν τοπική βαφή γιατί θα γίνει όλο μπαλώματα. Σου προτείνουν ολικό βάψιμο. Ο προφυλακτήρας δε χρειάζεται να ξεκουμπώσει πάντως.
Τα 300 μόνο για προφυλακτήρες είναι πολλά. Γύρω στα 100€ το κομμάτι είναι μια καλή τιμή.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Είχα πάει κ είχα ρωτήσει εκεί στη Πλαπουτα,μου τν έσπασε λίγο ένας κύριος που πήγα κ ρώτησα, σαν να θελε να φύγω, αλλά μου είπε να ξαναπεράσω γτ έλειπε εκείνη την στιγμή ο μάστορας -αφεντικό.μεσα στη βδομάδα θα πάω να ξαναρωτήσω.

Για να βαφτεί σωστά ο προφυλακτήρας, καλό είναι να βγει εκτός, αν είναι για περάστε - ψεκάστε-αντιο,τότε ναι πάνω. Οι καλές δουλειές πληρώνονται.
Κάποτε ναι έπαιρναν 150 το προφυλακτήρα,τώρα παιζουν 100-120 κ για κάθε κομμάτι παίζει 80-100.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Δεν ήταν καθόλου περάστε - ψεκάστε το βάψιμό του, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να βγει ο προφυλακτήρας για να βαφτεί ούτε μπαίνει κανείς στον κόπο να τον βγάλει αν δε του το ζητήσεις.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread