Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Δεν ειπα για το συγκεκριμενο οτι ηταν περαστε-ψεκαστε. Δν τν ξερω για να εχω αποψη.

Υπαρχει λογος να βγει,γτ κ το χρωμα κ το βερνικι δν πιανουν κι απο πισω απο το προφυλακτηρα,αλλα επιφανειακα κ πχ με χτυπημα απο πετραδακι κοντα στο σημειο εκει κ στο πλυσιμο στα βενζιναδικα αντιο χρωμα κ να σκασει λιγο εκει το βερνικι στην ακρη παλι αντιο χρωμα,ενω αν βγει γινεται κ σωστη προεργασια κ σωστη βαφη.

Εγω παντως 1η φορα το ακουω,αν δν το ζητησεις δν στο βγαζουν.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Δηλαδή εσύ βάφεις τον προφυλακτήρα κι απ την πίσω πλευρά; Ειλικρινα πρώτη φορά το ακούω. Τσάμπα σπατάλη χρώματος μου φαίνεται, σίγουρα δε το κάνει κανείς. Ούτε οι αυτοκινητοβιομηχανίες.
Άσχετο - σχετικό, μου έδωσε και 2 χρόνια εγγύηση για ό,τι πάθει. Φέρτο και στα 3 μου είπε, αν είναι δικό μου φταίξιμο θα στο φτιάξω τσάμπα.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Εχει δικιο ο crazy για να βαφτεί σωστα πρέπει να βγει ώστε να πιασει ολες τς γωνίες και να κάτσει σωστα και το βερνίκι για να μν εχεις προβλημα μετα και σκαει βερνίκι χρωμα Και εστι νομίζω ειναι και το σωστό ειτε τοπικο ειναι το βάψιμο ειτε ολικό πρέπει να βγει ο προφηλακτηρας.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
FiestaLpg said:
Δηλαδή εσύ βάφεις τον προφυλακτήρα κι απ την πίσω πλευρά; Ειλικρινα πρώτη φορά το ακούω. Τσάμπα σπατάλη χρώματος μου φαίνεται, σίγουρα δε το κάνει κανείς. Ούτε οι αυτοκινητοβιομηχανίες.
Άσχετο - σχετικό, μου έδωσε και 2 χρόνια εγγύηση για ό,τι πάθει. Φέρτο και στα 3 μου είπε, αν είναι δικό μου φταίξιμο θα στο φτιάξω τσάμπα.
Δεν το βαφω ολο φιλε μου το προφυλακτηρα κι απο πισω,αν εχεις δει μαμα βγαλμενο προφυλακτηρα,θα δεις οτι πεφτε λιγο χρωμα κ βερνικι κ στη πισω μερια.στις γωνιες πως να στο εξηγησω, ΔΕΝ ΒΑΦΩ τη πισω μερια του προφυλακτηρα. Αλλα δικο σου ειναι το αμαξι,εσυ ξερεις καλυτερα τι θες να κανεις στο αμαξι. εγω προτιμω να δωσω 20-30 ευρω παραπανω κ να γινει σωστη δουλεια παρα να τα πληρωνω διπλα κ τριπλα μετα.

Στο οτι δν βγαζουν τους προφυλακτηρες ειναι για θεμα οικονομιας,το περαστε-ψεκαστε-αντιο που ειπα. εχω δει δουλειες κ δουλειες κ ποιο ειναι το πιο σωστο γνωριζω ;)

Σου δωσε κ 2 χρονια εγγυηση?? ωραιος...  ok234 ουτε οταν το παιρνεις καινουργιο δν σου δινουν 2 χρονια εγγυηση στο χρωμα..

Mε μια γρηγορη ''ψαχτικη'' που εκανα,οριστε μια δουλεια με βαψιμο πανω το προφυλακτηρα
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Απλά με τρομάζει το ξεκούμπωμα..
Ας είναι, βλέποντας και κάνοντας.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Crazy said:
Δεν το βαφω ολο φιλε μου το προφυλακτηρα κι απο πισω,αν εχεις δει μαμα βγαλμενο προφυλακτηρα,θα δεις οτι πεφτε λιγο χρωμα κ βερνικι κ στη πισω μερια.στις γωνιες πως να στο εξηγησω, ΔΕΝ ΒΑΦΩ τη πισω μερια του προφυλακτηρα. Αλλα δικο σου ειναι το αμαξι,εσυ ξερεις καλυτερα τι θες να κανεις στο αμαξι. εγω προτιμω να δωσω 20-30 ευρω παραπανω κ να γινει σωστη δουλεια παρα να τα πληρωνω διπλα κ τριπλα μετα.

Στο οτι δν βγαζουν τους προφυλακτηρες ειναι για θεμα οικονομιας,το περαστε-ψεκαστε-αντιο που ειπα. εχω δει δουλειες κ δουλειες κ ποιο ειναι το πιο σωστο γνωριζω ;)

Σου δωσε κ 2 χρονια εγγυηση?? ωραιος...  ok234 ουτε οταν το παιρνεις καινουργιο δν σου δινουν 2 χρονια εγγυηση στο χρωμα..

Mε μια γρηγορη ''ψαχτικη'' που εκανα,οριστε μια δουλεια με βαψιμο πανω το προφυλακτηρα
Δε νομίζω ότι το συγκεκριμένο έγινε λόγω του ότι βάφτηκε πάνω. Αλλού έχει γίνει η λαλακία. Φίλος με αλφα 156 άλλαξε προφυλακτήρα μετά από τρακάρισμα. Ο προφ βάφτηκε πριν μπει. Έπαθε ακριβώς το ίδιο με το φιατάκι με το 2ο 3ο πλύσιμο. Η αιτία; Το αστροπελέκι ο φαναρτζής του έβαψε τα μαύρα φιλετάκια που έχει (τα προστατευτικά) χωρίς να τα ασταρώσει. Το χρώμα άρχισε να σκάει από αυτα ακριβώς τα σημεία. Άρα δεν είναι θέμα αν θα βαφτεί πάνω η κάτω από το αμάξι πιστεύω, είναι θέμα μάστορα με @@ και όχι @@ μάστορα.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
To συγκεκριμενο εγινε γτ βαφτηκε πανω,αν δν το γνωριζα δν θα το ανεβαζα καν.

Τυχαινουν κ αυτοι οι φανοποιοι,που ενω βαφονται εκτος να τν κανουν τν λαλακια τους.

Τεσπα,οπως σου εσυ ξερεις καλυτερα τι θες κ ποιο ειναι το καλυτερο για τη τσεπη σου,εγω στο αμαξι μου θελω σωστη δουλεια κ αυτο κανω για να εχω το αποτελεσμα που θελω. πληρωνω μια φορα κ καλη,τωρα στη δικια σου τσεπη κ αμαξι κανεις κουμαντο εσυ κ μονο εσυ.ενα παραδειγμα,οταν βαφεις τα μηχανακια γτ τα λυνεις κ τα βαφεις κατω τα πλαστικα? για να βαφτουν σωστα? αν ηταν ετσι,το μονωναν κ τα "πλακωναν".

Υ.Γ. απλα πληροφοριακα,μπορει να μν ειμαι μηχανικος 'η κατι παρεμφερει πανω στο αμαξι,αλλα απο το 13 μου,με το που σχολαγα απο το σχολειο πηγαινα στο συνεργειο που ηταν κατω απο το σπιτι μου κ εβλεπα κ βοηθουσα(σαν μπομπιρας οτι μπορουσα κ εγω :p ) οποτε εχουν δει τα ματακια μου διαφορα....
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Σαφώς ο καθένας ξέρει καλύτερα τι συμφέρει αυτόν και το αμάξι του, γράφω κάτι τελευταίο γιατί νομίζω το πλατιάσαμε πολύ το θέμα και δεν αξίζει... σχετικά τα μηχανάκια που είπες.. φυσικά και το διαλύεις αφού είναι πιο εύκολο να βάψεις 5 πλαστικά όλα κι όλα από το να μονώνεις με τις ώρες.... όταν βάφεις ένα αμάξι όμως το λύνεις και το βάφεις κομμάτι κομμάτι ή όπως είναι;
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
H σωστη δουλεια για μενα ειναι ετσι:


πιστευω να σε καλυψα. ;)

Υ.Γ. 1) Το σωστο λεω,αλλα δν το κανουμε ετσι γτ παει ψιλα το ''μαλλι''.

Υ.Γ. 2) Σε ενα καλο γενικο βαψιμο το κανουμε ετσι ομως:


Καλο σου Πασχα!
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Αυτό φίλε μου το κάνεις στην περίπτωση κάποιου restoration project σε παλιά κυρίως αυτοκίνητα που έχουν σαπάκια κτλ. Αν πας να βάψεις έτσι το φιεστακι καλύτερα με τα ίδια λεφτα πάρε focus rs  ;).
Καλή Ανάσταση!
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
FiestaLpg said:
Αυτό φίλε μου το κάνεις στην περίπτωση κάποιου restoration project σε παλιά κυρίως αυτοκίνητα που έχουν σαπάκια κτλ. Αν πας να βάψεις έτσι το φιεστακι καλύτερα με τα ίδια λεφτα πάρε focus rs  ;).
Καλή Ανάσταση!
Mαλλον δν εχεις δει ακριβοπληρωμενες δουλειες για αυτο το λες...

Διορθωσα το μην. μου κ εβαλα κ μια φωτο απο το δικο μου γενικο. που μονο πορτες δν βγαλαμε. ;)

K με ρωτησεις σε ενα βαψιμο τι κανουμε κ σου ειπα ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ειναι σωστο η πρωτη φωτο,αλλα για ενα καλο γενικο γινεται οπως καναμε το δικο μου.
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα,
γνωριζετε κάποιο καλο και οικονομικο φανοποιο στην περιοχη της δυτικής αττικης?
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
thabibikas said:
Καλησπέρα,
γνωριζετε κάποιο καλο και οικονομικο φανοποιο στην περιοχη της δυτικής αττικης?

Παιδια έχετε κάποιον να προτείνετε?
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Δοκιμασμενος καλος και οικονομικος?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Tα δύο πρώτα ναι, στο τρίτο μέτρια κατάσταση (αλλά ότι δίνεις παίρνεις).
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,050
156
63
Μοντέλο
MK6
Για Θεσσαλονίκη για πολύ προσιτές τιμές ιδίως σε μικροεπισκευές (αποτέλεσμα εργασίας δεν ξέρω - δεν έχω εμπειρία) είναι το paint bull Λαμπράκη-Καραμανλή (γωνία).
*ΟτΆν θα έχω εμπειρία θα σας αναφέρω.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Είχα την απορία πώς ακριβός βγάζουν το χρώμα για βαφή.
Σήμερα λιπών πήγα απο τον φαρνατζή μου να φτιάξουμε το χρώμα του αυτοκινήτου
Αρχικά πήραμε ένα μηχανηματάκι που είναι σαν χοντρό στιλό με καλώδιο που καταλήγει σε usb το βάλαμε πάνω στο laptop και αφού τρέξαμε το κατάλληλο πρόγραμμα όπου ακουμπούσε η μύτη απο το "στιλό" διάβαζε το χρώμα
Μετά βάλαμε σε ένα πρόγραμμα τα δεδομένα που δίνει το ταμπελάκι με χρώματος στη πόρτα του συνοδηγού και ταυτίσαμε τα στοιχεία.
Ευτυχώς ήταν τα ίδια οπότε καταλήξαμε σε μια λίστα με ποσότητες και χρώματα.
Πήγαμε σε ένα μηχάνημα σαν μεζούρα και βάζαμε τα χρώματα της λίστας στη ποσότητα που ανέφερε η λίστα . Για να μην υπάρχει απόλυα βάζαμε κυριολεκτικά σταγόνα σταγόνα. Καταλήξαμε σε ένα μίγμα χρωμάτων που προσπαθούσαν να ενωθούν . Μετά απο ώρα αυτό ανακατεύετε και είναι έτυμο για βαφή. Το βίντεο είναι τραβηγμένο την ώρα που όλα τα χρώματα μπήκαν στο κουβαδάκι.

Ο ήχος δεν είναι πολύ καλός γιατί πίσω μου ήταν τα χρώματα στα κουτιά τους με αναδεύτρια να γυρίζουν και να κάνουν φασαρία.
Πολύ ωραία διαδικασία

 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread