Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Than

Newbie
May 1, 2016
1
0
0
Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να αλλάξω μπροστά προφυλακτήρα σε fiesta mk7 titanium. Ο καινουριος ειναι ακριβος και βρηκα με 50 ευρω ιμιτασιον καινουριο. Τι γινεται με εφαργογη και χρωμα; Θα φαινεται χαλια; Εχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις. Ευχαριστώ. Θανάσης
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Than said:
Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να αλλάξω μπροστά προφυλακτήρα σε fiesta mk7 titanium. Ο καινουριος ειναι ακριβος και βρηκα με 50 ευρω ιμιτασιον καινουριο. Τι γινεται με εφαργογη και χρωμα; Θα φαινεται χαλια; Εχω ακούσει αντικρουόμενες απόψεις. Ευχαριστώ. Θανάσης
συνηθως εχουν ευρωπαικης κατασκευης(ακριβα) και ασιατικης(φτηνα) για ιμιτασιον δεν το προτεινω προσωπικη μου αποψη. κοιτα και για μεταχειρησμενους εχει πολλη μεγαλη γκαμα και αμα εισαι τυχερος στο χρωμα του αυτοκινητου σου το μυστικο να δεις αν ειναι γνησιος ειναι η σταμπα της ford πανω στο πλαστικο.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
συμφωνω με τον απο πάνω, καλυτερα βρες στα ιδια λεφτα με το ιμιτασιον γνησιο μεταχειρισμένο. Καλυτερη εφαρμογή, κλπ. Οχι οτι δεν υπαρχουν και πολύ καλά ιμιτασιον κοματια, αμα δε βρεις μεταχειρισμένο γνήσιο...
 

Feidias

Newbie
Σεπτ. 9, 2017
3
0
0
Καλησπέρα παιδιά!

Πρόσφατα κάποιος μου χαράκωσε το αυτοκίνητο μάλλον με κλειδιά στο πορτ-μπαγκάζ στο ύψος του σήματος. Θα ήθελα να το φτιάξω γιατί το μάτι μου πέφτει συνεχώς εκεί. Η γρατζουνιά είναι αρκετά βαθειά δηλαδή έχει φύγει το μαύρο χρώμα του αυτοκινήτου και φαίνεται το άσπρο από κάτω. Δεν έχει πάντως κάποιο βαθούλωμα και η γραμμή είναι αρκετά λεπτή.

Μέχρι στιγμής έχω ρωτήσει σε 3 φαναρτζίδικα. Όλοι μου είπαν για τοπική βαφή. Κανείς δεν ανέφερε αλοιφές και μου είπαν ότι αν δοκιμάσω αλοιφή η γρατζουνιά θα φαίνεται. Πρώτα ρώτησα τον τοπικό φαναρτζή της γειτονιάς ο οποίος ζήτησε 60 ευρώ για τρύψιμο, αστάρωμα και τοπική βαφή και θα χρειαστεί 2 μέρες για την δουλειά. Μετά ρώτησα σε ένα εξουσιοδοτημένο της Ford όπου μου είπαν ακριβώς τα ίδια για 100 ευρώ (Θα χρησιμοποιούσαν και μια έξτρα μέθοδο που δεν θα έμπαιναν σκόνες μέσα στην μπογιά). Τέλος πήγα και στην chipsaway που είδα ότι την συστήνουν σε άλλα πόστ εδώ στο φόρουμ. Μου είπαν 50 ευρώ και ότι θα το έχουν έτοιμο αυθημερόν.

Έχω λοιπόν τις εξής απορίες και θα ήθελα την γνώμη σας:
1. Η τοπική βαφή θα εξαφανίσει πλήρως τη γρατζουνιά χωρίς να ξεχωρίζει το βαμμένο κομμάτι;
2. Υπάρχει περίπτωση το βαμμένο κομμάτι να φαίνεται μετά από μερικά χρόνια;
3. Το γεγονός ότι η chipsaway θέλει μόνο μια μέρα είναι ανησυχητικό; Οι άλλοι 2 είπαν ότι χρειάζεται 2 μέρες για να στεγνώσει σωστά η βαφή.
4. Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να φτιάξει και με αλοιφή;
5. Σκέφτομαι να προτιμήσω την chipsaway γιατί έχω ακούσει μόνο καλά λόγια και δίνει 2 χρόνια εγγύηση σύμφωνα με το website.
6. ‘Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,312
183
63
50
Αθήνα
Feidias said:
Καλησπέρα παιδιά!

Πρόσφατα κάποιος μου χαράκωσε το αυτοκίνητο μάλλον με κλειδιά στο πορτ-μπαγκάζ στο ύψος του σήματος. Θα ήθελα να το φτιάξω γιατί το μάτι μου πέφτει συνεχώς εκεί. Η γρατζουνιά είναι αρκετά βαθειά δηλαδή έχει φύγει το μαύρο χρώμα του αυτοκινήτου και φαίνεται το άσπρο από κάτω. Δεν έχει πάντως κάποιο βαθούλωμα και η γραμμή είναι αρκετά λεπτή.

Μέχρι στιγμής έχω ρωτήσει σε 3 φαναρτζίδικα. Όλοι μου είπαν για τοπική βαφή. Κανείς δεν ανέφερε αλοιφές και μου είπαν ότι αν δοκιμάσω αλοιφή η γρατζουνιά θα φαίνεται. Πρώτα ρώτησα τον τοπικό φαναρτζή της γειτονιάς ο οποίος ζήτησε 60 ευρώ για τρύψιμο, αστάρωμα και τοπική βαφή και θα χρειαστεί 2 μέρες για την δουλειά. Μετά ρώτησα σε ένα εξουσιοδοτημένο της Ford όπου μου είπαν ακριβώς τα ίδια για 100 ευρώ (Θα χρησιμοποιούσαν και μια έξτρα μέθοδο που δεν θα έμπαιναν σκόνες μέσα στην μπογιά). Τέλος πήγα και στην chipsaway που είδα ότι την συστήνουν σε άλλα πόστ εδώ στο φόρουμ. Μου είπαν 50 ευρώ και ότι θα το έχουν έτοιμο αυθημερόν.

Έχω λοιπόν τις εξής απορίες και θα ήθελα την γνώμη σας:
1. Η τοπική βαφή θα εξαφανίσει πλήρως τη γρατζουνιά χωρίς να ξεχωρίζει το βαμμένο κομμάτι;
2. Υπάρχει περίπτωση το βαμμένο κομμάτι να φαίνεται μετά από μερικά χρόνια;
3. Το γεγονός ότι η chipsaway θέλει μόνο μια μέρα είναι ανησυχητικό; Οι άλλοι 2 είπαν ότι χρειάζεται 2 μέρες για να στεγνώσει σωστά η βαφή.
4. Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να φτιάξει και με αλοιφή;
5. Σκέφτομαι να προτιμήσω την chipsaway γιατί έχω ακούσει μόνο καλά λόγια και δίνει 2 χρόνια εγγύηση σύμφωνα με το website.
6. ‘Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

1. Ναι, θα δυσκολεύεσαι να θυμηθείς που ήταν
2. Έχω κάνει τοπικές βαφές που μετά από σχεδόν 8 χρόνια δεν μπορούσα να διακρίνω διαφορά
3. Όχι, επειδή τα πιάνουν από το πρωί και το ψήνουν με λάμπα, δεν έχουν πρόβλημα χρόνου, όπως τα κανονικά φαναρτζίδικα (που τα αυτοκίνητα μπαίνουν ένα-ένα στο φούρνο)
4. Αν φαίνεται σίδερο, όχι, η αλοιφή πρακτικά "μουτζουρώνει" βερνίκι και χρώμα, αν φαίνεται σίδερο (ή έστω αστάρι) τι να μουτζουρώσει ?
5. Εγώ έχω κάνει κοντά 10 τοπικές βαφές (Chips και PBull), για τοπικές δουλειές πάω πλέον μόνο σε αυτούς. Αλλά για συνολικές βαφές πάω μόνο αντιπροσωπείες.
6. Τι άλλο δηλαδή ?  :)
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ace, χρειάστηκε μήπως να πας και για το Φιέστα? Απλά επειδή έχω και εγώ μια γρατζουνιά από κλειδί, και φοβάμαι λίγο το τοπικό βάψιμο στο Candy Blue.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,312
183
63
50
Αθήνα
Ναι, στο πίσω κάτω αριστερό spoilerάκι συν λίγο προφυλακτήρα (γδάρσιμο μάλλον από κάποιον που ξεπάρκαρε και το βρήκε ίσα-ίσα). Πήγα Chipsaway Μεσογείων κατά τις 8πμ το πρωί, και το πήρα 6μμ το απόγευμα, γιατί είναι τριπλής και κάθε στάδιο θέλει ξεχωριστό ψήσιμο. Το πέτυχε τέλεια, δεν μπορούσα να διακρίνω διαφορές ούτε με αντανάκλαση φωτός, αλλά μου είπε και αυτός ότι είναι ζόρικα αυτά τα χρώματα. Το πλήρωσα ως μία ζημιά στα 80€, αντιπροσωπεία μου είχαν πει 150€ για πλήρες βάψιμο.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
το πρόβλημα με τις βαθιές γρατσουνιές είναι οτι δυστυχως δε γεμίζουν ούτε με χρώμα ούτε με βερνίκι (αμα είναι διπλής), θέλουν αστάρωμα (αστάρι γεμιστικό).

Ενα λάθος που κάνει πολύς κόσμος είναι να νομίζει οτι το χρώμα και το βερνίκι γεμίζει. Οχι μόνο δε γεμίζει αλλα είναι και ο μεγαλύτερος "ρουφιάνος" αφού εμφανίζει και την παραμικρή ατέλεια που δε φαινεται καν πριν ρίξεις το πρώτο στρώμα χρώματος.

Με τις τελευταίες καλες αλοιφές μπορει να γίνει απόλυτα τοπική βαφή και να μη φαίνεται απολύτως τίποτα. Η διαδικασία είναι απλή:
με νερό και 400αρι τριβουμε τη γρατσουνια, πολύ κοντά. Ξεπλένουμε, στεγνώνουμε αφου όλη η επιφάνεια είναι τριμένη ομοιόμορφα. Δε χρειαζεται να ξυσουμε όλο το παλιο χρώμα.

Ψεκάζουμε γεμιστικό ασταρι με τη βοήθεια ενός χαρτονιού με μια τρύπα στη μέση (ανάλογα με την επιφάνεια βαφής) ωστε να μην έχει διασπορά το αστάρι έξω απο την περιοχή που εχουμε τρίψει με το 400αρι.
Μόλις στεγνώσει ΚΑΛΑ το αστάρι (να μη μυρίζει ΚΑΘΟΛΟΥ) τρίβουμε όλη την επιφάνει με νερό και 800 νούμερο καθώς και λίγο απο το περιξ χρώμα. Ξεπλένουμε στεγνώνουμε καλα. Αν ακόμαι φάινεται η γρατσουνια επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία μεχρι να είναι ΤΕΛΕΙΑ η επιφάνεια. (είπαμε το χρώμα είναι ο μεγαλύτερος ρουφιάνος)
Με το χαρτόνι ψεκαζουμε 2 -3 στρωσεις χρώμα σε σπρέυ. Στη μισή ώρα το πολύ ψεκάζουμε το βερνίκι, πάλι 2-3 στρώσεις.

Μη τρομάξετε που το αποτέλεσμα θα βγει ψιλο-χάλια. Με τις αλοιφές θα γίνει για έκθεση.

Αφου σταματήσει να μυρίζει (5-7 μέρες) τρίβουμε όλη την περιοχή που βάψαμε και το πέριξ το παλιό χρώμα με 1500 και νερό. ξεπλένουμε καλά και στεγνώνουμε. Γυαλίζουμε πρώτα με χοντρή αλοιφή και ύστερα με ψιλή. Μετα απο καμια 2 μέρες απλώνουμε και κερί.    
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
Καλημέρα παιδιά κάποια μέρα τη προηγούμενη βδομάδα κάποιος προσπάθησε να μου ανοίξει το αυτοκίνητο που είναι παρκαρισμένο σε πυλωτή. Έχει δύο βαθιά γδαρσιματα ψηλά κ πλάγια πάνω από τη πόρτα του οδηγού ξέρει κανείς κάνα καλό φανοποιο στην Αθήνα για τοπικό βάψιμο? Ήμουν κ τυχερός μάλλον γτ ένα μήνα μόνο το έβγαλα από κλειστό γκαράζ. Τι να πω είναι τα φιεστακια στόχος? Μάλλον κάνας πρεζάκιας την έκανε τη ζημιά
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλησπερα παιδια! θελω να σας ρωτησω κατι, και την γνωμη σας βεβαια! ειδα στην πορτα του συνοδηγου περιπου στα 1,5-2 χιλιοστα να εχει πεταξει ενα τσοφλι χρωμα και να φαινεται η δευτερη στρωση χρωματος, ουτε γρατζουνισμενο ειναι ουτε τπτ, απλα σαν σπυρι που να εσκασε και να φαινεται η 2η στρωση, το αυτοκινητο ειναι 4 χρονια σχεδον! ειναι φυσιολογικο? {μαυρο χρωμα το αυτοκινητο eco 100 hp}
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Όταν λες 2η στρώση τι εννοείς? Ενώ το υπόλοιπο μαύρο είναι γυαλιστερό σου έχει φύγει χρώμα και φαίνεται μαύρο ματ?

Απίθανο πάντως δεν μου φαίνεται. Είτε ο καιρός είτε κανα πετραδάκι μπορεί να στο κάνει. Φαντάσου μόνο το ελληνικό καλοκαίρι που το χτυπάνε τα 40άρια και ζεματάει όλο το αμάξωμα! Δεν θέλει και πολύ. Εγώ έχω βγάλει ένα μπουκαλάκι χρώμα και κάτι τέτοιες ζημιές 1-2 χιλιοστά τις καλύπτω. Η πόρτα έχει το μαμά χρώμα ή την έβαψες ποτέ?
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Ναι αυτο που λες Ακη90 φαινεται το μαυρο ματ μεσα! ισα που ειναι αντιληπτο, οχι το αμαξι δεν εχει βαφτει!
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Πήγαινε σε ένα μαγαζί που βγάζει χρώματα αυτοκινήτου και πες του σου φτιάξει λίγο χρώμα σε ένα μπουκαλάκι. Περίπου 8 ευρώ κοστίζει. Τέτοια θα βλέπεις συχνά. Πρόσφατα εξαφάνισα ένα τέτοιο από τον μπροστινό προφυλακτήρα! 
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Σε ευχαριστω Ακη90, παντως δεν ξερω γτ αλλα το ford fiesta το καινουριο μοντ 2014 ecoboost πασχουν λιγο στην αντοχη χρωματος, βλεπεις τις νυχιες στο εσωτερικο κυρτο των χερουλιων τις πορτας, τωρα αυτο το σκασιματακι! και ο ξαδερφος μου εχει το aydi a1 το εχει περασει απο κλαδια και αλλα διαφορα και δεν εχει παθει τπτ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread