Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
Καλησπερα παιδια  :)Σορρυ αν ειμαι οφ τοπικ δεν ξερω αν χρειαζετε να ανοιξω αλλο θρεντ. ssorry

τα φωτα μου ειναι συνεχεια ανοιχτα (φωτα πορειας Β) μολις αναβω τον κινητηρα αναβουν χωρις να ακουμπησω τον διακοπτη . επειδη ηρθε το οχημα απο Αυστρια εχει καποιο κολπακι να αναβουν κανονικα μονο με διακοπτη η πρεπει να παω σε αντιπροσοπεια?




Εχω απλο διακοπτη και οχι Αυτόματους προβολείς.

στο ιντερνετ βρηκα αυτο αλλα δεν ξερω αν ισχει?
=(Οχήματα χωρίς αυτόματους προβολείς
Ανάψτε τους προβολείς και στη συνέχεια σβήστε τους μέσα σε δύο δευτερόλεπτα.)
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
την θεση Β ενοω τα φωτα πορειας κανονικα δεν επρεπε να αναβουν μονο οι ψειρες ? εγω χωρις να ακουμπησω τον μοχλο ειναι μονιμα αναμενα . και οταν βαζω στην θεση Β σβηνουν τα φωτα εντελως,  :eek: :eek:  ssorry
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Ποιες λευκες λαμπες προτεινετε για τα μεγαλα φωτα; oscram ή philips
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στη θέση Β έπρεπε να ανάβουν τα μικρά (θέσης ή ψειράκια που λέμε) και στη θέση C τα μεσαία (διασταύρωσης).
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
kostg said:
Στη θέση Β έπρεπε να ανάβουν τα μικρά (θέσης ή ψειράκια που λέμε) και στη θέση C τα μεσαία (διασταύρωσης).

Ετσι ακριβως ειναι το σωστο. Βιβλιαρακι οδηγιων υπαρχει?
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
παιζει να εκανε πατεντα ο προηγουμενος κατοχος στον διακοπτη με ρελε μολις αναβεις μηχανη να αναβουν γιατι στις οδηγιες δεν λενε τιποτα π.χ σε ορισμενες χωρες τα φωτα να αναβουν αυτοματα απλως δεν ηθελε να βαλει φωτα ημερας και εκανε τα πορειας (τρελο κιολας γιατι μπορει να τυφλωνεις ) λογικα πισω απο τον διακοπτη των φωτων η στο ντουλαπακι του συνοδηγου πρεπει να ειναι το προβλημα
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
GIANNIS MK7 1.4 said:
Ετσι ακριβως ειναι το σωστο. Βιβλιαρακι οδηγιων υπαρχει?
Δυστυχος ειναι στα γερμανικα . βρηκα στο ιντερνετ στα ελληνικα εδω αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη. :(
http://www.ford.gr/OwnerServices/Owner-Manuals?selectedYear=2007&selectedModel=Fiesta+%282002%29
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
pt1986 said:
παιζει να εκανε πατεντα ο προηγουμενος κατοχος στον διακοπτη με ρελε μολις αναβεις μηχανη να αναβουν γιατι στις οδηγιες δεν λενε τιποτα π.χ σε ορισμενες χωρες τα φωτα να αναβουν αυτοματα απλως δεν ηθελε να βαλει φωτα ημερας και εκανε τα πορειας (τρελο κιολας γιατι μπορει να τυφλωνεις ) λογικα πισω απο τον διακοπτη των φωτων η στο ντουλαπακι του συνοδηγου πρεπει να ειναι το προβλημα
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου! θα το ψαξω
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
kostg said:
Στη θέση Β έπρεπε να ανάβουν τα μικρά (θέσης ή ψειράκια που λέμε) και στη θέση C τα μεσαία (διασταύρωσης).
Εδω που Τα λεμε το αυτοκινητο ειναι λιγο ειδικη περιπτωση ειναι με εργοστασιακα φιμε τζαμια παραγγελια γιαυτο λεω μηπως το παρηγηλε και με φωτα θεσης αναμενα.

οταν αναβω τον κινητρα και ο διακοπτης στην θεση Α μου δειχνη ετσι


μου δειχνη πορειας ανοιχτα Η7 Η1 δεν ξερω τι ειναι και  ψειρες ανοιχτες !  οτα το βαζω στη θεση Β σβηνουν ολα! ::)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχεις το mk6 απ' ότι βλέπω. Αυτό έχει λάμπες Η4 για διασταύρωσης και πορείας. Και απλά ψειράκια w5w για θέσης. Στη θέση Β σβήνουν εντελώς; Μήπως είναι καμμένα τα λαμπάκια;

Υ.Γ. Στο εξωτερικό σε κάποιες χώρες έβγαινε το μοντέλο αυτό με φώτα ημέρας και αν θυμάμαι καλά, άναβαν αυτόματα τα μεσαία (διασταύρωσης). Λογικά, μόλις γυρνάς τον διακόπτη στο Β, ανάβουν τα θέσης (που ίσως είναι καμμένα) και στο C τα διασταύρωσης. Τα πορείας (προβολείς-σινιάλο) ανάβουν από το μοχλό των φλας, αν τον τραβήξεις προς το τιμόνι.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Ανάμεσα σε white vison kai xtreme vision τι να βάλω? Θέλω γνώμες
Οι white είναι λευκές και έχουν 60% περισσότερο φως . Υπάρχουν και h4 και h11 και στο πακέτο των h4 έχει και τις ψείρες.
Οι extreme δεν έχουν ψείρες και δεν υπάρχει ακόμα h11 αλλά είναι 60% πιο λευκό απο το κλασικό και 130% πιο πολύ φως
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Εδώ και μια εβδομάδα περίπου έχω βάλει τα Philips white vision στα φανάρια μου.
Έχω την εντύπωση ότι τα φώτα μου βαράνε λάθος. Για να είμαι πιο ακριβής νομίζω ότι δεν είναι ίσια αλλά το δεξιά βαράει πολύ αριστερά. Πάνω στο φανάρι όταν το έβγαλα είδα 2 ρυθμιστήρια που πρέπει να είναι το 1 για αριστερά δεξιά και το άλλο πάνω κάτω.
2 ερωτήσεις...
1. Τι κάνουν τα ρυθμιστήρια και πιο κάνει τι?
2. Αυτό αν το πάω σε μηχανικό το πάω να μου το φτιάξει ή σε τι?
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
βαλτο μπροστα σε τοιχο σημαδεψε το σημειο που χτυπανε τα φωτα σου κανε μετα 10 μετρα πισω και θα πρεπει τα φωτα σου να χτυπανε περιπου 50 εκ πιο χαμηλα απο το αρχικο σημειο το δεξιο φαναρι και εμενα κλεινει προς τα μεσα αλλα κατι εχει γινει με τον ρεγουλατορο και δεν επανερχεται μαλλον εχει σπασει
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δύο είναι τα τινά:

1. Έχουν τοποθετηθεί λάθος οι λάμπες και βαράνε όπου νά 'ναι.
2. Θέλουν ρύθμιση τα φανάρια (πιθανότατα την έχασαν μετά από κάποιο τρακάρισμα) και αυτό θα το κάνει ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων. Οι πιο ψαγμένοι έχουν μηχάνημα (όπως στα ΚΤΕΟ) και ρυθμίζουν με ακρίβεια το σημείο που πρέπει να φωτίζουν τα φανάρια σύμφωνα με τους κανόνες του Κ.Ο.Κ.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Τώρα που θα είναι πιο εύκολο λόγο του ότι οι προφυλακτήρες θα βγουν θα τα βγάλω και θα τα πάω στον ηλεκτρολόγο να τα φτιάξει..  ευχαριστώ πολύ!
(δεν είναι σπασμένα πρέπει να τα χάλασα όταν άλλαξα τις λάμπες..)
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Σήμερα πήγα σε ηλεκτρολόγο καθώς είχα πει ότι είχα την εντύπωση ότι τα φώτα μου βαράνε λάθος. Το να τα ισιώσει είναι απλό με ένα κατσαβίδι αρκεί πάντα οι λάμπες να έχουν μπει σωστά. Λέγοντας σωστά εννοώ να είναι η λυχνία κάθετα και να έχει κουμπώσει σωστά.
(Εγώ τις είχα βάλει λάθος)
Μετά με ένα κατσαβίδι αλλάζει τις θέσεις απο απο το ρυθμιστήρια.
Το κάτω ρυθμίζει το αριστερά δεξιά και το πάνω ,το πάνω κάτω..
Παράλληλα βάζει και ένα μηχάνημα σαν αυτό που έχει στο ΚΤΕΟ και απο τα αποτέλεσμα γυρίζει τα ρυθμιστήρια
Σημαντικό που έμαθα ήταν ότι αλλάζοντας τις λάμπες άλλαξε το μήκος και η ποσότητα φωτός άρα ήθελε ρυθμίσεις απο την αρχή με τις νέες λάμπες. Άρα ακόμα και αν ήταν σωστά με τις νέες λάμπες θα ήθελαν διόρθωση...
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Επειδή είχα λευκά φώτα μεσαία και λεντ ψηρες. Είχα βρει στο ίντερνετ λάμπες λεντ (H11) για τα προβολακια και σήμερα μπήκαν επάνω. Σαν απόδοση χάλια καθόλου ένταση. Σαν εμφανίσει αρκετά ωραίο αποτέλεσμα.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Δεν ξερω αν γραφω στο σωστο αλλα τα φαναρια μου θαμπωσαν τοσο πολυ που αναγκαστηκα να παρω ενα κιτ επιδιορθωσης της turtle wax λογω μειωμενης ορατοτητας και εμφανισης αυριο θα επιχειρησω να τα ξεθαμπωσω αλλα εχω ενα προβλημα πως να το χρησιμοποιησω το κιτ πρωτη φορα θα το κανω ειναι επικινδυνο μηπως καταστρεψω τα φαναρια πως γινεται καμια βοηθεια?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread