Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Μου ήρθαν επιτέλους και οι LED λάμπες, αλλα πρίν τις τοποθετήσω, παρατηρώ με τις εργοστασιακές και στο ρελαντί οταν είμαι αλλα και οδηγώντας σε κατηφόρα (που δεν πατάω γκάζι), αν πατήσω λίγο γκάζι και ανέβουν οι στροφές φωτίζει λίγο καλύτερα και μετά ξαναπέφτει ο φωτισμός.
Λέτε να έχω πρόβλημα στον σταθεροποιητή τάσης, ή μήπως είναι κάποια ηλεκτρολογική ατέλεια στο μοντέλο μας?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έχει τέτοια θέματα το mk6 με τα φώτα του. Κάτι συμβαίνει με το δικό σου. Η μπαταρία είναι καλή ή πολυκαιρισμένη;
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Δεν ξέρω πόσο καιρό είναι επάνω στο αμάξι ουτε και έχει χαραγμένη ημερομηνία ως συνήθως... Δείχνει πολύ δυνατή και στην εκκίνηση χωρίς να μου έχει κάποιες αλλες ενδείξεις προβλήματος.
Είναι Banner 75Α
Μήνα φανταστείτε κάτι το υπερβολικό, αλλα θεωρώ πως δεν έπρεπε να το κάνει καθόλου.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα, μέτρησα με το πολύμετρο και το ρεύμα είναι σταθερό στα 14,4Volt ακόμη και με ανεβασμένες στροφές.
Δεν μου έχει ξανατύχει και όμως το φαινόμενο αυτό ήταν απο τις παλιές λάμπες. Βάζοντας άλλες ίδιου τύπου είχε σταθερό φωτισμό.

Αντικατέστησα σήμερα με LED λάμπες που είχα πάρει και δεν τρελάθηκα να πω την αλήθεια.
Οι δέσμες πήγαν ακριβώς όπως ήταν και οι εργοστασιακές λάμπες.
Ξέρει κανείς αν τα φανάρια ρυθμίζουν δεξιά-αριστερά? Έχει δύο ρέγουλες που και οι δύο πάνε πάνω - κάτω.
Θέλω να το παω πιό αριστερά γιατί το φαναρι του οδηγού χτυπάει πολυ αριστερά και κάνει κενό στην μέση.
Αυτό φάνηκε τωρα με τα LED γιατί όπως φωτίζουν πιό μακρυά το κενό διακρίνεται, ενω το φώς του αριστερού φαναριού χτυπάει στο αντίθετο ρεύμα.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
John_V said:
Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα, μέτρησα με το πολύμετρο και το ρεύμα είναι σταθερό στα 14,4Volt ακόμη και με ανεβασμένες στροφές.
Δεν μου έχει ξανατύχει και όμως το φαινόμενο αυτό ήταν απο τις παλιές λάμπες. Βάζοντας άλλες ίδιου τύπου είχε σταθερό φωτισμό.

Αντικατέστησα σήμερα με LED λάμπες που είχα πάρει και δεν τρελάθηκα να πω την αλήθεια.
Οι δέσμες πήγαν ακριβώς όπως ήταν και οι εργοστασιακές λάμπες.
Ξέρει κανείς αν τα φανάρια ρυθμίζουν δεξιά-αριστερά? Έχει δύο ρέγουλες που και οι δύο πάνε πάνω - κάτω.
Θέλω να το παω πιό αριστερά γιατί το φαναρι του οδηγού χτυπάει πολυ αριστερά και κάνει κενό στην μέση.
Αυτό φάνηκε τωρα με τα LED γιατί όπως φωτίζουν πιό μακρυά το κενό διακρίνεται, ενω το φώς του αριστερού φαναριού χτυπάει στο αντίθετο ρεύμα.

Έχει τρακάρει το αυτοκίνητο ? Αυτό που λες μπορεί να συμβαίνει μόνο αν έχουν μπει στραβά τα φανάρια π.χ. σε κάποιο βγάλε/βάλε, ή μπορεί σε κάποια βαφή ο φαναρτζής να μην τα βίδωσε σωστά (?). Οι βάσεις στήριξης των φαναριών έχουν κάποιο πολύ μικρό περιθώριο για μπρος-πίσω, αλλά μιλάμε για δέκατα της μοίρας.

Επίσης είσαι σίγουρος ότι κουμπώνεις σωστά τη λάμπα ? Μπορεί από αυτό να προκύπτει η απόκλιση....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Το κάθε φανάρι έχει δύο βίδες ρύθμισης στην πίσω πλευρά του. Η μία ρυθμίζει το πάνω-κάτω και η άλλη το δεξιά-αριστερά (η οποία επηρεάζει λίγο και το πάνω-κάτω). Δοκίμασέ το και θα βγάλεις άκρη πιστεύω..
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Δεν παίζει να έχει τρακάρει και κάθονται ακριβώς στα κουμπώματα που έχει.
Μάλιστα πρίν βγάλω τις δικές του λάμπες, σχεδίασα σε χαρτόκουτα ακριβώς την δέσμη (σχήμα) που φώτιζε και έτσι ρύθμισα τις LED και πήγαν ακριβώς στο ίδιο ύψος και στα ίδια σημάδια.

Θα δοκιμάσω με τον ίδιο τρόπο επάνω στην κούτα με τα σημάδια αυτο που μου λέει ο φίλος Κώστας!!
Σε συνδυασμό και με τις δύο βίδες θα έχει αποτέλεσμα.
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
βρηκα το παρακατω βιντεο κ παρειγγειλα ολα τα εξαρτηματα για να τα κανω ετσι κ γω AR15firing AR15firing

https://www.youtube.com/watch?v=wjcHFh3YKGI&t=338s
 

gmitsiakis

Member
Mar 16, 2016
108
9
18
Μοντέλο
MK6
το εχω κανει στη μηχανη μου...ενα TDM900.
Αξιζει καθε σεντ η μετατροπη και ομορφαινει το αμαξι.
Ειναι ευκολο να το βαλεις μονος σου αν πιανουν τα χερια σου και η συνδεσμολογια πολυ απλη.

ελπιζω να μην βαλεις την αηδια για φλας...
αλλαξε απλα λαμπα στο φλας και βαλε πορτοκαλι
 

eveles

New member
May 15, 2011
79
0
6
40
Αθήνα
http://www.ebay.com/itm/12x24-Chameleon-Vinyl-Auto-Car-Film-Sticker-Decal-for-Headlight-Tail-Light-/371716586384?var=&hash=item568c08fb90:m:mi6g_Y3hoZZH0T63PXayfjg&vxp=mtr

το εχει δοκιμασει κανείς?
σκεφτομουν μαλλον το διαφανο (αντε το smoked) πιο πολυ για προστασία.
αραγε το light black-smoked να κοβει φωτεινότητα? οι πωλητες ισχυριζονται πως οχι...
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Είχα σκεφτεί κάτι αντίστοιχο αλλά το θέμα είναι ότι από θέμα ορατότητας (όπως σωστά αναρωτιέσαι) και κυρίως ποιότητας (αν με τη ζέστη θα λιώσει) δε ξέρεις τι γίνεται..
Εγώ δε θα το ρίσκαρα αν δεν είχα feedback χρηστών ή εγχώριου πωλητή.
Πάντως σε γνωστό που βάζει μεμβράνες και αλλαγή χρώματος κτλ.. έχει smoked αλλά μου είπε ότι φως θα κρύβει, οπότε και δεν έκανα κάτι.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Γιατί δεν κάνεις βαφή? Τα smoked είναι σκέτο βερνίκι ή μικρή ποσότητα χρώμα μαύρο. Αντί να βάλεις μαύρο μπορείς να βάλεις ότι χρώμα θέλεις. Εγώ δεν βλέπω κάποια διαφορά στην ποιότητας φωτός και φυσικά δεν χαλάει μιας και τα έχω 2 χρόνια περίπου και είναι σαν την πρώτη μέρα.
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
στο πισω κεντρικο στοπ σε mk6 μου εχει χαλασει το λαστιχακι που μονωνει και μου βαζει λιγο νερο,εχετε καμια ιδεα τι να βαλω για να μην παιρνει νερο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
Θα μπορούσες να βάλεις παρμπριζόκολλα και να την αφήσεις να στεγνώσει πριν το τοποθετήσεις. Ώστε να μονώνει όπως το λαστιχάκι (είναι ελαστικό υλικό).
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Γνωρίζει κανείς αν γίνεται να συνδεθεί στο διακόπτη η σκάλα P (που δεν ανάβει τίποτε) με φώτα ημέρας (πρόσθετα) για να είναι και αυτά με διακόπτη;
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Για τις λάμπες phillips white vision τί γνώμη έχετε;τις χρησιμοποιεί κανείς;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread