Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
444
3
18
37
Σημερα γυαλισα τα φαναρια το αποτελεσμα βγηκε καλο αλλα εσωτερικα εκανε ρωγμες απο μακρια δεν φαινεται. κοστος 18 ευρω.
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Έρχεται και η σειρά του δικού μου Φιέστα για γυάλισμα στα φανάρια. Και ιδού το τρίλημμα:
ι) 30€ σε φαναρτζή για γυάλισμα και πέρασμα βερνικιού.
ιι) 15€ στο τοπικό car wash.
ιιι) 45€ που μπορεί υπό προυποθέσεις να γίνουν 35€ στην carglass για 7 χέρια τρίψιμο.

Όποιος έχει δοκιμάσει τι παρακαλώ ας τοποθετηθεί για να μαθαίνουμε και οι νεότεροι. Μην αρχίσω τις βλακείες με τις οδοντόκρεμες και μου βγει τζάμπα....χαχαχα
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Εγώ πριν 1 χρόνο έκανα την λύση με το βερνίκι. Δεν έχουν ξεθωριάσει καθόλου. Το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο και δεν χρειάζεται να τα καθαρίσεις ποτέ ξανά.
Για εμένα είναι η καλύτερη λύση γιατί ότι καθαρισμό και να κάνεις σε 2-3 μήνες θα είναι πάλι τα ίδια ενώ έτσι δεν ασχολείσαι ξανά.
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Παιδες θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με τις led τυπου xenon ψειρες που φοραω στο Fiesta.

Καταρχην να θυμισω πως στο αμαξι φοραω full xenon (μεσαια-μεγαλη-προβολια) 4300Κ (δηλαδη αρκετα εως πολυ λευκα, αν θεωρησουμε οτι τα 4000Κ ειναι τα πιο λευκα που υπαρχουν).


Οταν τα ειχα βαλει λοιπον ειχα παρει και led ψειρες (φωτα θεσεως) w5w τα οποια ταιριαζαν ακριβως σε φωτισμο με τα xenon που ειχα (αντιστοιχα led εχω και για την πισω πινακιδα).

Το κακο της υποθεσης ειναι οτι το μαγαζι που ειχα παρει τις ψειρες δεν λειτουργει πια και ετσι θα αναγκαστω να παραγγειλω στην τυχη led θεσεως καθως το ενα απο τα δυο σχεδον καηκε πριν λιγες μερες (βγαζει πλεον πολυ λιγο φως).

Το εψαξα λιγο και κατεληξα σε Philips 4000Κ (ο,τι πιο κοντινο βρηκα στα δικα μου φωτα) αλλά δεν ξερω αν πρεπει να παρω τις Crystal Vision, White Vision ή Χ-treme Vision.


Τι διαφορές εχουν οι παραπανω λαμπες? (αν και στις ψειρες λογικα οι διαφορες τους θα ειναι μικρές).
Μηπως ξερει καποιος ποιες απο αυτες ειναι πιο κοντα σε στυλ xenon σαν τα δικα μου?

Δεν με νοιαζει οτι θα ''πεταξω'' καμια 15αρια ευρω, σιγα το ποσό, αλλά ξενερωνω με τα βαλε-βγαλε των φαναριων, οπότε θα ηθελα αν γινοταν να το ''πετυχω'' με την μια.

Τελος, δεν θυμαμαι τι μεγεθος ειναι αυτες που φοραει το Fiesta (T10 ειναι...νομιζω)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
19
www.fiestamaniacs.gr
T10 ή w5w είναι τα μικρά. Αυτά που αναφέρεις όμως είναι πυρακτώσεως και όχι LED.

Υ.Γ. Να σε ρωτήσω, δεν σου είχα δώσει κάποτε ένα set LED της Philips; Αυτά κάηκαν;
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
w5w δεν ειναι ο τυπος?
Τι σχεση εχει αν ειναι led ή πυρακτωσεως?

Οχι, δεν μου ειχες δωσει για μπροστα απ' οσο θυμαμαι (ισως να μου ειχες δωσει για τo πορτ μπαγκαζ).
 

FiestaMk3Xr2i

Rookie
Jun 6, 2016
47
0
0
w5w φοράει. T10 είναι μεγαλυτερη λάμπα που μπαίνει σε μερικά αυτοκίνητα στα ημέρας.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
w5w είναι οι ψείρες σίγουρα! σχεδόν όλα τα πακέτα τις philips έχουν μέσα και ψείρες άρα δες αν τις έχεις!
Οι διαφορές στις λάμπες αυτές είναι τα Κ.
blue vision 4000k
crystal vision 4300k
diamond vision 5000k
Έχει και ένα τύπο που τα λέει xenon αν θυμάμαι καλά είναι κοντά στα 8000k.
Για τις ψείρες μπορείς να βάλεις και led αλλά δεν θα έχει διαφορά με τις κανονικές ψείρες!
Aν θυμάμαι οι τιμές είναι κοντά 10€ τα απλά w5w και κοντά στα 15€ τα led

* θα κοιτάξω μετά αν αναφέρει πόσα k είναι τα w5w που δίνει μαζί μπας δεν είναι ίδια k με το πακέτο!!
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Μα δεν θελω να παρω ολο το σετ Μανο (εχω xenon), μονο τις ψειρες θελω.
Το σετ θα το παρω μονο αν δεν πωλουνται οι ψειρες μονες τους ομως απ οσο ειδα πωλουνται.
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Βασικα για κατι τετοιο λεω:
http://www.autobosch.gr/p.Lampa-T10-LED-4000K-W5W-X-tremeVision-SET-2-TEM.1133673.html
 

FiestaMk3Xr2i

Rookie
Jun 6, 2016
47
0
0
Οι T10 είναι μεγαλύτερες λάμπες από τις ψείρες. Απλά έχουν το ίδιο ντουί. Εσύ ψάχνεις για w5w. Και οι Τ10 μπαίνουν και θα έχεις εντονότερο φως.
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Ok, ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

Παρηγγειλα ψειρες της Philips και πιο συγκεκριμενα τις X-treme Vision 4000k (πηγα επιτηδες σε LED γιατι εχουν σαφως μεγαλυτερη διαρκεια ζωης απο τις πυρακτωσεως).
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα ταιριαζουν καλα.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Και οι ψείρες βγαίνουν σε Diamond crystal κτλ. Αν και πιο εύκολα θα βρεις wight w5w.
Δεν μίλαγα για σετ ολόκληρο αλλά για τα k που έχει το κάθε σετ και παράλληλα και τα w5w .
Άρα δες τι k βγάζει το xenon σου και πάρε τις αντίστοιχες. :D :D
 

gmitsiakis

Member
Mar 16, 2016
108
9
18
Μοντέλο
MK6
παιδια εγω εβαλα αυτα εδω...
http://www.ebay.com/itm/371684176403?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

περα οτι στη μικρη σκαλα εχω σημαντικα καλυτερο φως...θα εχω προβλημα που ειναι 60w η καθε λαμπα?

Παντως σε σχεση με Philips Diamond ειναι 3 φορες πιο πυκνο το φως και εντονο.
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,023
153
63
Μοντέλο
MK6
Χαίρετε, πρώτον ξέρετε πού ευρίσκεται ο μοχλός ρυθμίσεως των φώτων; και δεύτερον η ένδειξη P πάνω στο διακόπτη που αναβοσβήνει τα φώτα ξέρετε τί σημαίνει; πιθανόν είναι για φώτα σε στάθμευση (parking), αλλά όσες φορές το έστριψα δεν άναβε τίποτε.

http://www.fordservicecontent.com/Ford_Content/vdirsnet/OwnerManual/Home/Content?bookCode=O10377&languageCode=en&marketCode=GB&viewTech=IE&chapterTitleSelected=G957598&subTitleSelected=G957613&topicHRef=G957619&div=f&vFilteringEnabled=True
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
gmitsiakis said:
παιδια εγω εβαλα αυτα εδω...
http://www.ebay.com/itm/371684176403?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

περα οτι στη μικρη σκαλα εχω σημαντικα καλυτερο φως...θα εχω προβλημα που ειναι 60w η καθε λαμπα?

Παντως σε σχεση με Philips Diamond ειναι 3 φορες πιο πυκνο το φως και εντονο.

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στα φανάρια γιατί βάση μελέτης στα Led δείχνει ότι στα 60W αντιστοιχεί σε 35 - 40Watt Για λάμπα πυρακτώσεως.

Επειδή με ενδιαφέρει άμεσα, θα ήθελα να μου πείς αν εφάρμοσαν σωστά και έκλεισε η τάπα πίσω στο φανάρι και πέρα της απόδοσης που είδες, αν έχει σωστή κατανομή το φώς χωρίς να ενοχλεί τους απέναντι.
 

gmitsiakis

Member
Mar 16, 2016
108
9
18
Μοντέλο
MK6
To καπακι εκλεισε κανονικα χωρις να βρισκουν επανω.
Λιγο το σιδερακι στερεωσης ηθελε να αλλαξω σχημα ωστε να κλεισει...λογω μεγεθους της ψυχτρας.
Απο αποδοση...η μικρη σκαλα πολυ δυνατη...αλλα απλωνει πολυ η δεσμη προς τα πανω. Οσο και να το κατεβασα απο την ρυθμιση...χωρις να μου εχουν παιξει φωτα  απο απεναντι...ειχα την εντυπωση οτι ενοχλουσα.
Παντως ειχα πολυ καλη ορατοτητα.
Η μεγαλη σκαλα...τιποτα σπουδαιο. Απλα δυναμωνει η ηδη υπαρχουσα δεσμη  σε ενταση και δεν ειδα τρελη ποδοση.
Τις εβγαλα και πλεον καθονται.
 

John_V

Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Η μεγάλη σκάλα είναι αρκετή πιστευω ετσι και αλλιώς.
Ίσως για την στάθμη να πρέπει να ρυθμιστούν απο την βίδα, οχι απο μέσα οπως και τα xenon.
Στα xenon πρέπει να παει αρκετά πιό κάτω απο εκεί που το δείχνει το μηχάνημα ρύθμισης.

Αυτό που δεν κατάλαβα γιατί τις έβγαλες αφού έχουν απόδοση?
 

gmitsiakis

Member
Mar 16, 2016
108
9
18
Μοντέλο
MK6
τις ηθελε ενα φιλος να τις βαλει σε ενα Octavia και για να μην περιμενει νεες...τις εδωσα κατευθειαν ωστε να τις δοκιμασει.
Τις εβγαλε λογω οτι του εκανε παρεμβολες στο radiocd ....για καποιο αγνωστο λογο.
Οποτε...απλα βαρεθηκα να τις ξαναβαλω!  :D :D :D :D :D
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread