Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγώ προσωπικά δεν θα τα άλλαζα τα φανάρια μου καθόλου με αυτά
τα μπροστινά έχουν τα περισσότερα θέμα με τα νερά,μαζεύουν υγρασία μέσα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τα εμπρός φανάρια αν θυμάμαι καλά παίρνουν Η1 λάμπες (ενώ το δικό σου έχει Η4). Τα πίσω συνήθως έχουν τις λάμπες που έχουν και τα εργοστασιακά.
 

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
φιλε scorpion με στεναχωρισες τωρα :( πως γινεται ομως να μπαινει υγρασια ιδιο δεν ειναι οπως το εργοστασιακο ?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kalgefteas said:
πως γινεται ομως να μπαινει υγρασια ιδιο δεν ειναι οπως το εργοστασιακο ?
έλα ντε,αυτό που λέω το έχω ακούσει από άλλα μέλη που μπορούν να στο πουν και οι ίδιοι
 

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
πφφφφ και αν μπει υγρασια καθαριζετε ευκολα μετα ?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1371197129[/time]
και κατι αλλο παιδια σε ενα σιτε της θεσσαλονικης στο καρνερ γιατι εδω μενω εγω ειναι πολυ ακριβα τα φαναρια κσερετε μηπως εσεις κανενα αλλο σιτε εντος ελλαδας ι εκσοτερικου ???
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
ολα τα φαναρια αυτου του τυπου ειναι πολυ ακριβα για μενα δεν αξιζει τα χρηματα της μια τετοια μετατροπη βαλε καλυτερα ενα τελικο μια μεταχειρισμενη 17αρα βρε αδερφε κατι τελως παντων..... :D :D :D
 

gazmas

New member
Apr 13, 2013
60
0
6
Ο λευκος φωτισμος μπορει να ειναι ποιο ομορφος απο τον κιτρινο,αλλα σε περιπτωσεις ομιχλης - βροχης δεν κανει.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
λιπών διάβασα όλα τα παραπάνω και ...
δεν θέλω να στραβώνω τους άλλους
δεν θέλω να έχω πρόβλημα με την βροχή και την ομίχλη
δεν θέλω να έχουν υγρασία και θολώματα
δεν θέλω να χαλάσει η ποιότητα φωτός
δεν θέλω να φοβάμαι τι θα καεί αν σβήσω πρώτα την μηχανή και μετά τα φώτα ή δεν ξέρω τι άλλο.
τέλος δεν θέλω να αλλάξω φανάρια.
θέλω μόνο να γίνει το κίτρινο , λευκό.
η αρχική μου σκέψη ήταν καθαρό xenon ή λάμπες στα 8000K αλλά με όσα διάβασα δεν ξέρω.. εν τέλι η καλύτερη λύση ποια είναι?
Υ.Γ. την μέρα που πήγα να πάρω το fiestίδιο μου παρατήρησα αυτή την πορτοκαλί ασχήμια που έχει για φλας μπροστά . Κάποια στιγμή θα πάρει πόδι αλλά τώρα φοβάμαι ακόμα . (3ά λαμπάκια άλλαξα σήμερα και έκαψα 2 ασφάλειες. :p )
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Λάμπες H4 Philips Crystal Vision ή White Vision. Βγαίνουν και σε Η11 για τα προβολάκια ομίχλης. Δεν είναι κίτρινες εντελώς, ούτε και λευκές όπως τα xenon και φωτίζουν μια χαρά στο δρόμο. Δοκίμασέ τες.

Υ.Γ. Για να βγάλεις το πορτοκαλί καπάκι των φλας, πρέπει να ανοίξεις το φανάρι. Μεγάλη διαδικασία...
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Για φως ανάλογο των xenon βάλε PIAA. Τσιμπημένη τιμή αλλά ό,τι καλύτερο σε αλογόνου. Δε θυμάμαι τον τύπο, αλλά θυμάμαι ότι έλεγε equal to 125w.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είχα δώσει πιο παλιά 75 ευρώ για Piaa Η4. Ακόμα τα κλαίω, αφού στους 3 μήνες η του συνοδηγού κάηκε.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Μάλλον ήσουν άτυχος, σε αυτοκίνητο φίλου υπάρχουν ήδη 4 χρόνια και συνεχίζουν.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Ψάχνω βίντεο να δω και τις 2 εκδοχές αν και απο αυτά που βλέπω τείνω προς τα philips για τα χρόνια αντοχής το
υς. δεν βρίσκω τιμές όμως και τρομάζω.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Ο χρόνος ζωής είναι πάνω κάτω ο ίδιος σε όλες τις επώνυμες αλογόνου. Σκέψου τι αντέχει η τσέπη σου. Οι ΡΙΑΑ κοστίζουν γύρω στο 70άρι πάντως αλλά απέχουν μακράν από οτιδήποτε άλλο σε αλογόνο. Για μένα η πρώτη επιλογή σε φανάρι χωρίς προτζέκτορα. Σε φανάρι με προτζέκτορα με τα ίδια παίρνεις μέτριο κιτ xenon.
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Γνωρίζει κανείς αν γίνεται στα ήδη υπάρχον φανάρια(καρουμπαλα) να μπουν πρότζεκτορες;
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
manos.m said:
λιπών διάβασα όλα τα παραπάνω και ...
δεν θέλω να στραβώνω τους άλλους
δεν θέλω να έχω πρόβλημα με την βροχή και την ομίχλη
δεν θέλω να έχουν υγρασία και θολώματα
δεν θέλω να χαλάσει η ποιότητα φωτός
δεν θέλω να φοβάμαι τι θα καεί αν σβήσω πρώτα την μηχανή και μετά τα φώτα ή δεν ξέρω τι άλλο.
τέλος δεν θέλω να αλλάξω φανάρια.
θέλω μόνο να γίνει το κίτρινο , λευκό.
η αρχική μου σκέψη ήταν καθαρό xenon ή λάμπες στα 8000K αλλά με όσα διάβασα δεν ξέρω.. εν τέλι η καλύτερη λύση ποια είναι?
Υ.Γ. την μέρα που πήγα να πάρω το fiestίδιο μου παρατήρησα αυτή την πορτοκαλί ασχήμια που έχει για φλας μπροστά . Κάποια στιγμή θα πάρει πόδι αλλά τώρα φοβάμαι ακόμα . (3ά λαμπάκια άλλαξα σήμερα και έκαψα 2 ασφάλειες. :p )
Η καλλίτερη λύση είναι να μην κάνεις τίποτα με τα φώτα σου, εκτός αν έχεις τα λεφτά να βάλεις ξένον αλλά όχι τα κινέζικα αλλά κάποιο ακριβό κιτ. Εκεί βέβαια μιλάμε για κοντά 1000 ευρό. Ότι άλω έχω δει τυφλώνει τους άλλους ή δεν βλέπεις.
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Με φίλο σε γκολφ έχουμε ταλαιπωρηθεί αφάνταστα με τα ξένον και το αποτέλεσμα ήταν μόνο εμφανισιακά, ούτε καλύτερα έβλεπε από τα μαμά αλλά και το φως τρεμοπάιζε όταν το κοιτούσες σε τύχω. Οπότε για μένα καλύτερα λευκές λάμπες και τέλος.
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Καλημέρα σας, έχω τα angel eyes, στην μεσαια σκάλα έχω xenon, και θέλω να βάλω λευκές λάμπες (όχι xenon) στα μεγάλα και στα προβολάκια.
Η1 + Η11 αντίστοιχα.
Τι προτείνετε? Δεν θέλω να γίνεται μπλε.
Έχω ακούσει για ostram και philphs
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread