Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

yannis_s

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
σημερα εκανα ενα βημα στον μπροστα φωτισμο μιας και καηκε η μια λαμπα
εκανα μια αναβαθμιση πριν τα xenon
http://trifa.de/cms/front_content.php?idcat=7&id=511
εβαλα αυτες τις λαμπες και ο φωτισμος εγινε αισθητα καλυτερος και δεν φαινονται γαλαζια τα φαναρια οπως τα ψευτοxenon
κοστος 13 ευρα
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
ποιοτητα οχι φωτισμος ναι...ειναι aftermarket και οπως μπορει κανεις να καταλαβει δε καθονται το ιδιο,αρα αφηνει κατι κενακια και πρεπει να το βιδωσεις καλα...σε μερικους εχει ξεφτυσει λιγο εξωτερικα και σε αρκετους μαζευει υγρασια!βεβαια εχεις εγγυηση αλλα αν ειναι να μπλεξεις με ολα αυτα αστα βραστα..
ΠΑΝΤΩΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΜΦΑΝΙΣΗ και φωτισμο 8)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχεις μετανιώσει που τα έβαλες; Είναι σημαντικά για σένα τα προβλήματα που περιγράφεις; Ή τα ξεπερνάς όλα λόγω του καλύτερου φωτισμού;
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
κωστα αν ρωτας για να δεις αν θα τα αγορασεις η' οχι τελικα, ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ...και εσυ και ολοι...το αμαξι εμφανισιακα αλλαζει παρα πολυ!!!με σταματανε σε φαναρια και μου λενε για τα αγγελοματα μου διαφοροι :p
σε θεμα φωτισμου ειδικα με τα ξενον φωτιζει παρα πολυ καλα!!!στην αρχη ειναι λιγο περιεργα στο ματι του οδηγου αλλα ειναι μεχρι να το συνηθησεις...μην το σκεφτεσαι καν!σιγα 250 ευροπουλα ειναι δεν ειναι κανα τρομερο ποσο...ας κρατησουν οσο θελουν θα τα ξαναπαρω ;)
απλα θελει προσοχη με το πλυσιμο γιατι πιανουν υγρασια,προσοχη στο πλυσιμο εξω να μην επιμενουν στα φαναρια μη γινει καμια ζημια και προσοχη να μην αναβεις τη μικρη σκαλα πριν αναψεις τη μηχανη του αυτοκινητου!καπου ειχα διαβασει και μου το ειπαν και στο μαγαζι που τα εβαλα εδω,οτι τα led θα καουν σε καποια φαση αν τα εχεις ανοιχτα πριν βαλεις μπροστα..
υ.γ. ενα μικρο μειον ειναι για τη μεγαλη σκαλα..οτι δε μπορεις να βαλεις ξενον και αν βαλεις χανεις το σινιαλο ::)
αρα πας η' σε τυπου ξενον η' μενεις με τα κιτρινα..(εγω αφησα τα κιτρινα,γιατι οι τυπου ξενον ολο καιγονται και δε θελω να μεινω χωρις μεγαλα φωτα σε κανα ταξιδι)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όχι, δεν το λέω γιατί το σκέφτομαι, τα φανάρια θα τα πάρω έτσι κι αλλιώς, απλά θα περιμένω λίγες μέρες μήπως θελήσει και κανένας άλλος από την παρέα μας να παραγγείλει μαζί μου. Έτσι κι αλλιώς μια εβδομάδα είναι η παράδοση με courier από Γερμανία. Την άποψή σου ήθελα μόνο για να ξέρω τι με περιμένει...

Και όσον αφορά το άλλο θέμα που έθεσες, αυτό ισχύει γενικά στα xenon. Έχω ήδη bi-xenon στο μαμά φανάρι και γενικά βάζω πρώτα μπροστά τη μηχανή και μετά ανάβω τα φώτα. Επίσης, όταν παρκάρω, πρώτα σβήνω τα φώτα και μετά τη μηχανή. Και στη σπάνια περίπτωση που μου σβήσει στο δρόμο από λαλακία μου, σβήνω φώτα, γυρνάω μίζα και τα ξανα-ανάβω. Σιγά, δε θα πάθουν κάτι οι πίσω να περιμένουν άλλα πέντε δευτερόλεπτα ;)
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
ε ολο και καποιος θα ψηθει..
καλα κανεις και εγω παντα αυτο κανω ;)
αληθεια τι εγγυηση δινουν απεξω ρωτησες?επισης ρωτα αν ερχονται με πορτοκαλι λαμπακια του φλας..αν ναι παμε για μια ομαδικη χρωμιομενων φλας  ;D ;D ;D εγω εχω ηδη αλλα λεω να εχω και καβατζες γιατι ολο κατι μου καιγεται..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πορτοκαλί έχουν νομίζω, ένα χρόνο δίνουν εγγύηση. Για ομαδική σε φλασάκια θα το κοιτάξουμε αργότερα ;)
 

galaioan

Member
May 9, 2010
180
0
0
36
Ιδού και μια φωτογραφία...αφού έμαθα να ανεβάζω  :p :p

HPIM0827.jpg
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αυτά είναι, super! Με γειες! Έτσι ακριβώς θα είναι και το δικό μου σε λίγες μέρες ;)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Και εγω θελω αλλα αργοτερα μαλλον, πρωτα προεχουν τα φιμε,αναρτηση και κατι αλλες μοντες που θελω να κανω.Ρε γαμωτο απο δω και απο κει μαζευονται ενα καρο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
pitbull said:
Και εγω θελω αλλα αργοτερα μαλλον, πρωτα προεχουν τα φιμε,αναρτηση και κατι αλλες μοντες που θελω να κανω.Ρε γαμωτο απο δω και απο κει μαζευονται ενα καρο.

Έτσι είναι αυτά... Κι εγώ από το 2007 που το αγόρασα, όλο και κάτι του προσθέτω και όλο και περισσότερα θέλω  ;D
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Προσοχή στα Αγγλικά sites, δεν κάνουν για να παραγγέλνεις φανάρια διότι τα προϊόντα τους προορίζονται για δεξιοτίμονα αυτοκίνητα. Αυτό σημαίνει ότι το φανάρι του οδηγού στην Ελλάδα θα φωτίζει κατευθείαν στο αντίθετο ρεύμα (αφού είναι φανάρι συνοδηγού στην Αγγλία).
 

kostas-patra

Member
May 10, 2010
123
1
0
Πάτρα
Ναί, λάθος μου που δεν το διευκρίνησα. Το site το έδωσα για να δείτε τι υπάρχει. Απο εκεί και πέρα στέλνετε mail αν υπάρχουν διαθέσιμα για αριστεροτίμονα.
 

yannis_s

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
αυτα τα φαναρια στο κοκκινο με νικελ ζαντες. ολα τα ευρα

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1360520962[/time]
kostg said:
Προσοχή στα Αγγλικά sites, δεν κάνουν για να παραγγέλνεις φανάρια διότι τα προϊόντα τους κάνουν για δεξιοτίμονα αυτοκίνητα. Αυτό σημαίνει ότι το φανάρι του οδηγού στην Ελλάδα θα φωτίζει κατευθείαν στο αντίθετο ρεύμα (αφού είναι φανάρι συνοδηγού στην Αγγλία).
δεν ρυθμιζονται σε υψος αλλα και σε δεξια αριστερα τα φαναρια??
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σε ύψος ρυθμίζονται κανονικά. Το δεξιά-αριστερά έχει να κάνει μόνο με το φακό (ή κάτοπτρο) του φαναριού που είναι κατασκευασμένο από το εργοστάσιο πως θα φωτίζει (και που εξαρτάται από την χώρα που θα πουληθεί).
Δεν έχετε παρατηρήσει στα αυτοκίνητά σας ότι από την πλευρά του συνοδηγού το φως φτάνει πιο μακριά και πιο άκρη-δεξιά στο δρόμο; Δεν είναι στραβορυθμισμένο, έτσι προβλέπεται να λειτουργεί. Το αντίστροφο ισχύει για τις χώρες που έχουν το τιμόνι δεξιά :)

Δείτε τη φωτό παρακάτω:

20112d1045958789-hid-beam-pattern-problem-headlights-garage-resized.jpg


Αυτές οι φωτεινές γραμμές (ας τις πούμε) που πηγαίνουν προς τα πάνω είναι που αναγκάζουν το φως να φτάνει πιο μακριά από τη δεξιά πλευρά. Στις χώρες που οδηγούν ανάποδα από εμάς (στα δεξιά δηλαδή), αυτές οι γραμμές πηγαίνουν ανάποδα (όπως παρακάτω):

76c86c1338dff22eb68d9080b8f2f76d.jpg


Αυτός είναι και ο λόγος που θα στραβώνουμε όσους κινούνται στο αντίθετο ρεύμα, αν τοποθετήσουμε φανάρια από δεξιοτίμονα αυτοκίνητα...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread