Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
pitbull said:
Σε λιγο ψηλε ουτε για απλη δεν θα εχουμε,ποσο μαλλον για μεικτη.



Μια φορα θα την χρειαστεις ομως και......... γι αυτο εγραψα οτι ειναι η ασφαλεια του φτωχου!!!
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Συμφωνω με αυτο που λεει ο Αντρεας μακαρι να μην χρειαστει ποτε και
για τιποτα η ασφαλεια και ειδικα να κανεις χρηση μικτης αλλα αν γινει κατι
σε σωζει(δλδ τη τσεπη σου)...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μιας και έρχεται η ώρα ώστε να ανανεωθεί η ασφάλεια της σαύρας μου
επειδή πίστευω ότι τα 318 που μου ζήτησαν από την υδρόγειο είναι πολλά για μία ασφάλεια φουλ εκτός μεικτής,μίλησα με τον καινούργιο μου ασφαλιστή και μου βρήκε ασφάλεια στην ΑΞΑ (είναι της alpha) φουλ πάλι συν και κακόβουλες πράξεις.Το όριο που καλύπτει η ασφαλιστική για κακόβουλες πράξεις είναι 250e

Η ασφάλεια αυτή στοιχίζει 278e και λέω να την προχωρήσω
 

ntereki21

New member
Oct 24, 2011
62
0
6
44
Αθηνα
Εγω ειχα την εθνικη απο το προηγουμενο το αυτοκινητο και για το φιεστα μου ζηταγε 332 χωρις την μικτη ετσι την αλλαξα και εβαλα την ΑΞΑ με 260e και εχει τα παντα ολα μεσα(εννοειται χωρις την μεικτη)
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
και μενα την πρωτοχρονια μου ληγει η ασφαλεια.... οποτε θα κανω αγιοβασιλιατικο δωρο στην αξα αλλα 150γιουρια....
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Εμενα σε λιγες μερες ληγει η ασφαλεια μου,με πηραν απο την εθνικη να με ενημερωσουν για τη νεα..
415ε.. wall..τρελαθηκα,ρωτησα γιατι τοσα πολλα και η απαντηση τους ηταν ''δεν μου εμφανιζει κατι ο υπολογιστης'',τους λεω οτι με τοσα κανω μεικτη σε αλλη εταιρια και αντε γεια,να πω οτι εχω τπτ τρελο,τα βασικα οπως οι περισσοτεροι,τεσπα..
Πηρα μια προσφορα απο ιντεραμερικαν, 280ε βγαινει..πιστευω καλα ειναι..

@ Να εχετε το νου σας γιατι μερικες εταιριες βγαζουν προσφορες και σου δινουν ασφαλεια τζαμπα σχεδον..οπως ο γαμπρος μου,209ε το εξαμηνο απο προσφορα της ιντεραμερικαν και εχει τα παντα,τα παντα ομως μεσα..
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
vasilisfiesta said:
Εμενα σε λιγες μερες ληγει η ασφαλεια μου,με πηραν απο την εθνικη να με ενημερωσουν για τη νεα..
415ε.. wall..τρελαθηκα,ρωτησα γιατι τοσα πολλα και η απαντηση τους ηταν ''δεν μου εμφανιζει κατι ο υπολογιστης'',τους λεω οτι με τοσα κανω μεικτη σε αλλη εταιρια και αντε γεια,να πω οτι εχω τπτ τρελο,τα βασικα οπως οι περισσοτεροι,τεσπα..
Πηρα μια προσφορα απο ιντεραμερικαν, 280ε βγαινει..πιστευω καλα ειναι..

@ Να εχετε το νου σας γιατι μερικες εταιριες βγαζουν προσφορες και σου δινουν ασφαλεια τζαμπα σχεδον..οπως ο γαμπρος μου,209ε το εξαμηνο απο προσφορα της ιντεραμερικαν και εχει τα παντα,τα παντα ομως μεσα..

εκτος απο μεικτη εννοειται..εεε??
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Βασιλη οσα σου ειπαν για την ανανεοση στην εθνικη, πληρωνω εγω στην CHARTIS για φουλ πακετο και μεικτη με 400ευρω απαλλαγη και κλωπη για 11500ευρω!!
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Ναι Μιχαλη εκτος εννοειται!Εκλεισα στην ιντεραμερικαν,280ε..
Ανδρεα μια χαρα εισαι φιλε.. ok234
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ειναι ακριβη η Εθνικη,εκτος αν ειναι πολυ γνωστος σου ο ασφαλιστης και με καποιες προσφορες που γινονται σου εξασφαλισει καλυτερη τιμη.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
vasilisfiesta said:
Ναι Μιχαλη εκτος εννοειται!Εκλεισα στην ιντεραμερικαν,280ε..
Ανδρεα μια χαρα εισαι φιλε.. ok234
βασίλη να υποθέσω στην any time έκανες το συμβόλαιο σου?
έχει ένα μειον αυτή η ασφάλεια,ότι αν συμβει κάτι πρέπει να τρέχει ο ίδιος και όχι ο ασφαλιστής,για μένα ένας λόγος ήταν αυτός και ο 2 ήταν ότι βρήκα καλό πακέτο
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Παιδια παιζει ρολο και ο ασφαλιστης,αν σε ενημερωνει και ολα τα σχετικα.Υπαρχουν πολλοι απατεωνες,αν δεν ξερεις κιολας τα ''ψηλα γραμματα'' που λενε,ανετα μπορει να σε κοροιδεψει!
Εμενα ειναι η αδερφη μου στην εθνικη και μου εβγαλε φουλ πακετο+μεικτη 390ε με 400 απαλαγη και 12.000ε κλοπη..πολυ καλα πιστευω.Δεν το εκανα βεβαια γιατι πριν ενα μηνα ανανεωσα.
Υπαρχουν κατι προγραματα και εχει αρκετες προσφορες η εθνικη,ασε που ειναι μια απο τις πιο σιγουρες ασφαλιστικες σημερα!Το Μα'ι'ο θα την τιμησω.. :)
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Πήρα  σήμερα την ασφάλεια! είχε γίνει μειώσει κ την πήρα 140ε 6μηνη  από 156 που έδινα!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μου ήρθε η ανανεώση της ασφάλειας μου
Είμαι στην AXA,φουλ, εκτός μεικτής με 8.600e ασφαλισμένο το αμάξι και μου ήρθε 260e
 

manager

Member
Σεπτ. 8, 2011
209
0
16
37
και εγω μινεττα εχω οπως ο φιλος lisbi στα 300 ευρω αλλα σκεφτομαι για chartis 250 ευρω αν θυμαμαι καλα...χμμ δεν ηξερα οτι η AXA εχει τοσο καλες τιμες..επισης μου εχουν πει και μια αλλη οικονομικη αλλα δεν θυμαμαι το ονομα της
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
132 το εξαμηνο και απο ολα αυτα που ειπατε δεν εχω τιποτα!!!! Απλη καλυψη ισα ισα να μην με σταματησει η αστυνομια. Περιοδος λιτοτητας βλεπετε!!!
 

WOLF

Hero Member
May 10, 2010
1,561
0
0
49
Κορυδαλλος
Τσουχτερά» πρόστιμα για ανασφάλιστα Ι.Χ. αυτοκίνητα

Αντιμέτωποι με «τσουχτερά» πρόστιμα και ποινές θα βρεθούν σύντομα οι ιδιοκτήτες ανασφάλιστων οχημάτων με το υπουργείο Οικονομικών να επιχειρεί μέσω εκτεταμένων διασταυρώσεων να φρενάρει τη συνεχιζόμενη αύξηση του αριθμού των οχημάτων που κυκλοφορούν στους ελληνικούς δρόμους χωρίς να είναι ασφαλισμένα. Η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων αναμένεται να στείλει ειδοποιητήρια στους κατόχους ανασφάλιστων οχημάτων με τα οποία θα ζητά εντός οκτώ ημερών την ασφάλιση του οχήματος και την πληρωμή προστίμου 250 ευρώ. Αν οι κάτοχοι των οχημάτων δεν προσέλθουν οικειοθελώς τότε το πρόστιμο είναι 500 ευρώ για Ι.Χ., 1.000 ευρώ για φορτηγά και 250 για μοτοσυκλέτες.

Σε περίπτωση που ένα αυτοκίνητο εμπλακεί σε ατύχημα προβλέπεται αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για δύο χρόνια και σε περίπτωση υποτροπής για τρία χρόνια.

Στόχος του οικονομικού επιτελείου είναι να μπει φραγμός στη συνεχιζόμενη αύξηση του αριθμού των ανασφάλιστων οχημάτων που σύμφωνα με εκτιμήσεις παραγόντων της ασφαλιστικής αγοράς προσεγγίζουν το 1,5 εκατ. (συμπεριλαμβάνονται και τα δημόσιας χρήσης).

Για τον σκοπό αυτό είναι έτοιμη νομοθετική ρύθμιση (έχει αναρτηθεί για διαβούλευση) η οποία αλλάζει τα δεδομένα στους ελέγχους και τις ποινές.

Πιο αναλυτικά στη ρύθμιση προβλέπονται τα ακόλουθα:

    Η ΓΓΠΣ αναλαμβάνει την διασταύρωση και επεξεργασία των στοιχείων που προκύπτουν από τις βάσεις δεδομένων του Κέντρου Πληροφοριών που διατηρεί το Επικουρικό Κεφάλαιο (τηρούνται ηλεκτρονικά τα στοιχεία των οχημάτων που είναι ασφαλισμένα και των αυτοκίνητων που εξαιρούνται από την υποχρέωση ασφάλισης) και του υπουργείου Μεταφορών με τις άδειες κυκλοφορίας που έχουν εκδοθεί.
    Με την ολοκλήρωση των διασταυρώσεων η ΓΓΠΣ αποστέλλει ειδοποιητήρια επιστολή στους ιδιοκτήτες των ανασφάλιστων οχημάτων. Με την επιστολή θα ενημερώνονται πως είναι υποχρεωμένοι το αργότερο εντός οκτώ ημερών από την παραλαβή της να ασφαλίσουν το όχημα που έχουν στην κατοχή τους.
    Για την έκδοση του ασφαλιστηρίου συμβολαίου απαιτείται η προσκόμιση στην ασφαλιστική εταιρεία της επιστολής και παραβόλου υπέρ του ελληνικού δημοσίου ύψους 250 ευρώ.
    Σε περίπτωση που εντός της προθεσμίας το όχημα δεν ασφαλιστεί η ΓΓΠΣ αποστέλλει τα στοιχεία του στην αρμόδια Αστυνομική Αρχή του τόπου διαμονής του ιδιοκτήτη του.
    Στις περιπτώσεις που από τους τακτικούς ελέγχους της αστυνομίας εντοπιστεί ανασφάλιστο αυτοκίνητο ή μοτοσυκλέτα προβλέπεται:
    Αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού, της άδειας κυκλοφορίας και των πινακίδων για δέκα ημέρες.
    Σε περίπτωση πρόκλησης ατυχήματος από ανασφάλιστο όχημα αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για δύο χρόνια. Αν ο ιδιοκτήτης είναι υπότροπος για τρία χρόνια.
    Για την επιστροφή των πινακίδων και της άδειας κυκλοφορίας απαιτείται η προσκόμιση του σήματος ασφάλισης.
    Χρηματικό πρόστιμο 1.000 ευρώ για τα λεωφορεία και τα φορτηγά δημόσιας χρήσης, πεντακόσια 500 ευρώ για τα επιβατηγά και άλλα οχήματα κάθε φύσης και 250 ευρώ για τα δίκυκλα.

Πηγή http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112988742
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread