Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ggs

Member
May 14, 2012
245
0
0
42
Να ρωτησω κατι εγω τωρα γιατι καπου χαθηκα με ολο αυτο. wall
Εγω που εχω πληρωσει τα φετινα τελη κυκλοφοριας κανονικα αλλα το φιεστακι το εχω και καθεται στο γκαραζ ανασφαλιστο και δεν το μετακινω καθολου θα με αναγκασουν να πληρωσω τα ασφαλιστρα που αν τα ειχα θα το ειχα ασφαλησει ετσι κι αλλιως; ::) ::)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aπ' ότι κατάλαβα διαβάζοντας τα προηγούμενα, ναι. Δε μπορείς να έχεις ένα όχημα με πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας ανασφάλιστο. Γιατί θα πληρώσεις ΚΑΙ την ασφάλεια αλλά ΚΑΙ το πρόστιμο (παράβολο) που θα σου στείλει με ραβασάκι η εφορία.
Δε γνωρίζω βέβαια στην περίπτωση που δηλώσεις προσωρινή ακινησία τι γίνεται. Πρέπει να παραδώσεις και πινακίδες; Γιατί την ασφάλεια προφανώς τη γλυτώνεις...
 

ggs

Member
May 14, 2012
245
0
0
42
Τοσα χρονια ποτε δεν εχω αφησει ανασφαλιστο αυτοκινητο, τωρα που ηταν η πρωτη φορα αποφασησαν στο ελλαδισταν να βγαλουν νομο για τα ανασφαλιστα.....να παω να παιξω κανα τζοκερ το απογευμα..... :-X :-X
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις!
 

manager

Member
Σεπτ. 8, 2011
209
0
16
37
αυτη την περιοδο ψαχνομαι για ασφαλιση του αυτοκινητου
πληρωνω 300 ευρω μινεττα με κλοπη και ψαχνομαι για κατι φθηνοτερο
ειμαι μεταξυ interlife interamerican και ελπα. εσεις τι λετε???
 

jason22

New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
γειτονα γαλατσιωτη εγω εχω βαλει anytime interamerican και πληρωνω 240 ευρω.
νομιζω περιλαμβανει και κλοπη. για κοιταξε το.
 

manager

Member
Σεπτ. 8, 2011
209
0
16
37
jason22 said:
γειτονα γαλατσιωτη εγω εχω βαλει anytime interamerican και πληρωνω 240 ευρω.
νομιζω περιλαμβανει και κλοπη. για κοιταξε το.

προς τα εκει βλεπω να καταληγω μιας και η interamerican ειναι απο τις πιο γνωστες εταιριες ασφαλισης..το μονο που με απασχολει ειναι οτι δεν μεσολαβει ασφαλιστης αν γινει κατι..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
jason22 said:
τι εννοεις δεν μεσολαβει ασφαλιστης αν γινει κατι? δεν το πιασα.
στην στραβή θα πρέπει να τρέχει εκείνος,πρωϊνές ώρες,άρα και χάσιμο δουλειάς
ενώ με τον ασφαλιστή,τον τρέχεις
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
jason22 said:
εχω βαλει anytime interamerican και πληρωνω 240 ευρω....νομιζω περιλαμβανει και κλοπη
Ρωτησα στην anytime και μου εβγαλε κοστος για μικτη 192 το εξαμηνο. Εσυ τι πακετο εκανες και βγηκε 240 ευρα; Για ποσο το ασφαλισες;
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Μου ρθε κ μένα η ανανέωση για 1 χρόνο στην Interasco 510 ευρω με όλα μεσα και οδική εκτός μικτής..

πολλά ?
 

thanasissin

Rookie
Feb 15, 2013
32
0
0
45
Πειραιας
και η anytime τοσο περιπου τα δίνει για αττική. Προσοχή χρειάζεται γιατι το πιο φτηνό ασφάλιστρο δεν έχει τιποτα μέσα...Μονο τα υποχρεωτικά απο το νόμο
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
εγω παντως εχα κανει ασφαλεια τον Ιανουαριο με 120ε στην eurolife(ειναι της eurobank). είχα της ΑΧΑ στα 147ε αλλα στην eurolife ειχε τη δυνατοτητα η ασφαλιστρια μου, να δηλωσει το διπλωμα του πατερα μου και ετσι απο 150 που ηταν κανονικα επεσε στα 120!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Η any time για εμενα ηταν καλη μεχρι το τελος του 2012.

Διαβαζω εδω και καιρο για τις μειωσεις που εχει κανει απο αρχες του 2013 στα ασφαλιστρα και μου εκανε τρομερη εντυπωση.Μιας και προσφατα μεταβιβασα το 1.25 στον αδερφο μου,τωρα που ηταν καιρος για νεο ασφαλιστρο επικοινωνησα μαζι τους.Απ'οτι μου ειπε η εταιρια επρεπε να βγει νεο ασφαλιστηριο και οχι απλα να αλλαχτουν τα στοιχεια του οδηγου στο υπαρχων.
Oταν μου ηρθε το ανανεωτηριο συμβολαιο(στην αρχη ειχε ασφαλιστει το αμαξι για 4000€ οσο μου επετρεπε η εταιρια)εγραφε 193€(απο 224€ που ειχα πληρωσει) και ποσο ασφαλισης τα 3600.Ολα καλα μεχρι εδω.

Οταν μπηκα στο site τους σαν να κανω πρωτη φορα ασφαλεια να δω τι θα μου βγαλει με αφηνε να ασφαλισω το αμαξι μεχρι 2.500€ ???.Πως γινετε μεσα σε ενα χρονο να εχει φτασει η αξια του αυτοκινητου στο μισο?Εκανα το ιδιο και για το Mk7 1.6,πριν 4μηνες μπορουσες να το ασφαλισεις απο 9.200-8.500(που εκει ειναι η τιμη του)και τωρα σαν ανωτερο ποσο τα 7.200€(με το ασφαλιστρο να πεφτει απο τα 268 στα 248€).Τι αλλαξε σε 4 μηνες??

Σε επικοινωνια με την εταιρια να κανω νεα ασφαλεια στο 1.25 και στο ακουσμα του ποσου ασφαλισης 2.000€ για το αυτοκινητο ρωτησα απο που βγαινουν αυτες οι τιμες και πως γινετε να εχω ανανεωτηριο 3.600€ και με νεο ασφαλιστρο 2000€ με ιδια τιμη χρεωσης.Μου ειπε οτι η τιμη στο ανανεωτηριο βγαινει αυτοματα απο το αρχικο ποσο που ειχε ασφαλιστει το αμαξι ενω τωρα οι τιμες σαν νεα ασφαλεια ειναι αυτες και βγαινουν απο τον εκτιμητη της εταιριας τους(δεν γραφω την κουβεντα για τον εκτιμητη της εταιριας τους....)

Δεν ξερω αν αλλαξε η πολιτικη της εταιριας,για να εχει χαμηλα ασφαλιστρα και ετσι η εκτιμηση της αξιας ενος αυτοκινητου ειναι εξευτελιστικη η αν εχουν απλα απαξιωσει μονο τα ford και ορισμενα αλλα αυτοκινητα.

Με λιγια λογια αν θελει καποιος να κανει μια απλη ασφαλεια με χαμηλο κοστος για να ειναι νομιμος και μονο καλη ειναι.Αν θελει ομως να εχει πληρη καλυψη και σε μια κακια στιγμη να παρει τα λεφτα που αξιζει το αμαξι του θελει πολυ ψαξιμο.Για εμενα κοροιδευουν τον κοσμο.

Υ.γ Οποιος ειχε παρε δωσε με την εταιρια θα εχει παρατηρισει οτι στην τηλεφωνικη επικοινωνια για να κανει ασφαλεια δινουν εμφαση στο τι σου προσφερουν αλλα ποτε μα ποτε δεν σου λενε το ποσο που θα ασφαλιστει το αμαξι.
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
Δοκίμασα κ εγω το Online κ μου εβγαλε 

Προσοχή:

  Η αξία που μπορείτε να ασφαλίσετε το όχημά σας κυμαίνεται από €5.700 έως €6.700, ανάλογα με την έκδοσή του.

    Παρακαλούμε επιλέξτε μια αξία σε αυτό το εύρος τιμών.

    Η αξία αυτή αφορά μόνο στο πρόγραμμα AUTO VALUE.

Το AUTO VALUE είναι το full, το απλό καλύπτει μόνο την υπαρξη του αυτοκινήτου, ουτε καν θραυση κρυσταλλων

Κ πάμε στην πληρωμή....

Για ένα χρονο 4% εκπτωση, πληρωμή με πιστωτική όλο το ποσό 5% εκπτωση, web offer 5% εκπτωση, φτάνουμε στο ποσο των 438,62 ευρώ

12μηνο μετρητά 459,07ευρω
6 μηνο μετρητά 240,65ευρώ
6 μηνο πιστωτική εφαπαξ 229,94
Πιστωτική με δόσεις είναι μόνο για ετήσια κ βγαίνει  38,26 / μήνα (38,26 x 12 = 459,07 ) όσο τα μετρητά

70 ευρω η διαφορά (σεβαστό ποσό) αλλά.....

αξίζει;
 

Lucifer

Hero Member
May 14, 2010
3,282
1
0
θα δείξει...
με την αξία του αυτοκινήτου τι παίζει ; τα 510 στην Interasco ειναι για 9000 η anytime γιατι δε με αφήνει πάνω από 6.700 ?
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Πολιτικη της εταιριας Λουκια! Αναλογα με την αξια του αυτοκινητου που υπαρχει στην αγορα μου ειπανε αλλα σε καμια περιπτωση δεν κυμαινεται απο 5000 εως 6700
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread