Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Απ'οτι ξερω δεν παιζει ρολο ποσο το'χεις ασφαλισει αλλα ποσο κανει εκεινη τη στιγμη.Οι τιμες ειναι αυτες που γραφει το autotriti,γι'αυτο καθε χρονο ο ασφαλιστης πρεπει να αναπροσαρμοζει τη τιμη ασφαλισης προς τα κατω.
http://www.autotriti.gr/usedcars/times/index.asp?step=1
 

teo st

Rookie
Jun 19, 2010
16
0
0
40
pitbull said:
Απ'οτι ξερω δεν παιζει ρολο ποσο το'χεις ασφαλισει αλλα ποσο κανει εκεινη τη στιγμη.Οι τιμες ειναι αυτες που γραφει το autotriti,γι'αυτο καθε χρονο ο ασφαλιστης πρεπει να αναπροσαρμοζει τη τιμη ασφαλισης προς τα κατω.
http://www.autotriti.gr/usedcars/times/index.asp?step=1
Σωστα ετσι ειναι.

Στο δικο μου απο τοτε που το πηρα του εχω βαλει μικτη και μου βγενει 390€ το 6μηνο στην Ιντερσαλονικα. :)
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ανανεωσα σημερα την ασφαλεια στον Φοινικα.260€ με απ'ολα εκτος απο μεικτη και ασφαλισμενο το αμαξι για 4000€  :-[.Βοηθεια μου :-\.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
pitbull said:
Ανανεωσα σημερα την ασφαλεια στον Φοινικα.260€ με απ'ολα εκτος απο μεικτη και ασφαλισμενο το αμαξι για 4000€  :-[.Βοηθεια μου :-\.

σιχαινομαι τις ασφαλειες...
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ανεβασμενα τα ασφαλιστρα μου σε σχεση με το πρωηγουμενο 6μηνο.198 βασικη + οδικη
στην αιγαιον απο 160κατι...

η εθνικη ασφαλιστικη μου ζηταγε 180 (με την εκπτωση που δικαιωμου απο τον ομιλο)
αλλα επρεπε να τρεχω στα κεντρικα στην συγγρου πραγμα το οποιο δεν με βολευει.
Αλλωστε η διαφορα δεν ειναι πολυ..
 

nikos23

New member
Jul 4, 2010
91
0
0
40
KIATO
Σήμερα πλήρωσα την ασφάλεια 237 ευρώ, στην victoria. 7500 έχει αξία αυτοκινήτου με όλες τις καλύψεις, αλλά χωρίς μικτή και χωρίς οδική βοήθεια.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ασφάλιστρα αυτοκινήτου με βάση ακόμη και το... χρώμα!

Θα γίνουμε... Αμερική, θα υπάρχουν οδηγοί που πληρώνουν ακριβότερη ασφάλεια στο αυτοκίνητό τους ακόμη και με βάση το χρώμα που έχει το αυτοκίνητό τουςκαι αυτό γιατί έχει αποδειχθεί με βάσει τα στατιστικά στοιχεία, υπάρχουν χρώματα όπως το κόκκινο τα οποία επιλέγονται από πιο επιθετικούς και άρα πιο επιρρεπείς στα ατυχήματα οδηγούς.
Σύμφωνα με πληροφορίες θα καταργηθεί το κριτήριο του νέου οδηγού που σήμερα επιβάλει μεγαλύτερο ασφάλιστρο για τα πρώτα δύο χρόνια απ' όταν κάποιος παίρνει το δίπλωμά του.
Θα μπουν άλλα πιο σύνθετα ηλικιακά αυτή τη φορά κριτήρια. Δηλαδή, για ηλικίες από 23 ως 25 έτη το ασφάλιστρο θα είναι λίγο πιο ακριβό απ' ότι για τους οδηγούς που είναι από 35 ως 55 ετών καθώς η δεύτερη κατηγορία θεωρείται ότι προκαλεί λιγότερα ατυχήματα καθώς έχει κατασταλάξει, οδηγεί πιο συντηρητικά και συνήθως έχει δημιουργήσει οικογένεια...
Επίσης θα παίζει ρόλο και ο τύπος αλλά και τα κυβικά του αυτοκινήτου ως και τα αν είναι GT ή turbo. Αυτό καθώς και πάλι με βάση τα στατιστικά οι οδηγοί των λεγόμενων γρήγορων αυτοκινήτων προκαλούν περισσότερα αυτοκίνητα.
Για παράδειγμα εάν ένας οδηγός 30 ετών επιλέξει ένα κόκκινο αυτοκίνητο 1.400 κυβικών αλλά το αυτοκίνητό του είναι GT, θα πληρώσει πιο ακριβό ασφάλιστρο (452 ευρώ) από έναν συνομήλικό του που επιλέξει ένα μπλε απλό 1400άρι (359 ευρώ) καθώς με βάση το γεγονός ότι επέλεξε χρώμα κόκκινο και GT θα θεωρείται πιο επιρρεπείς στα ατυχήματα.
Κατά το ίδιο σκεπτικό θα πληρώνει ακόμη λιγότερα ασφάλιστρα ένας οδηγός 37 ετών που θα επιλέξει ένα πολυμορφικό αυτοκίνητο.
Αυτό γιατί ως 37αρης θα είναι στην κατηγορία των πιο ήρεμων οδηγών που δεν προκαλούν αυτοκίνητα, ενώ θα έχει επιλέξει και ένα αυτοκίνητο που χαρακτηρίζεται ως “οικογενειακό” από τις ασφάλειες.

Αυξήσεις από 1η Ιανουαρίου

Το πότε θα ισχύσουν όλα τα παραπάνω παραμένει ακόμη άγνωστο. Είναι βέβαιο πάντως ότι από την πρώτη του νέου χρόνου έρχονται αυξήσεις στα ασφάλιστρα ως 12%.
Όπως κάθε άλλη φορά στο παρελθόν βαρόμετρο θα είναι η Εθνική Ασφαλιστική που προσανατολίζεται σε αυξήσεις από 5% ως 10%, ενώ λέγεται ότι οι υπόλοιπες εταιρίες ίσως ανεβάσουν τα ασφάλιστρα ως και 12%.


http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=55667&catid=3
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
προσωπικα το νεο μου αυτοκινητο θα κυκλοφορει ανασφαλιστο με ολες τις συνεπειες του νομου,γιατι δεν παιζει μια!!! doh
 
puma-r said:
προσωπικα το νεο μου αυτοκινητο θα κυκλοφορει ανασφαλιστο με ολες τις συνεπειες του νομου,γιατι δεν παιζει μια!!! doh

δεν ειναι τπτ...πλημελημα ..δικασιμη..φυλακα...μην μιλησω κ για προστιμο
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Συμφωνω με τους παραπανω.
Επισης τελους του μηνα ληγει η ασφαλεια μου  :'(.Απο οτι εχω μαθει παλι πηραν τα πανω τους.Στην Εθνικη η απλη με θραυση κρυσταλλων μονο 250€ και με ολα κομπλε 300€.Καλα κρασια.....
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Δεν ειναι μονο θεμα χρηματων μην το βλεπεις ετσι! Αν μια στο τοσο παθεις καποιο τροχαιο (μακρια απο εμας) ποιος θα σε καλυψει? και οχι μονο υλικες ζημιες αλλα και σωματικες βλαβες (και οχι μονο δικιες σου). Συμφωνω οτι εχουν παρει τα πανω τους οι ασφαλιστικες αλλα νομιζω πως δεν αξιζει τετοιου ειδους ρισκο
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
puma-r said:
προσωπικα το νεο μου αυτοκινητο θα κυκλοφορει ανασφαλιστο με ολες τις συνεπειες του νομου,γιατι δεν παιζει μια!!! doh

να κινηθεις με το μαυρο και το μηχανακι.....αστο αυτο μεχρι να του φτιαξεις ασφαλεια.....
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εγω θα το ασφαλισω επαρχεια,με πολυ λιγοτερα λ7
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread