Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

k0s

Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Καλημέρα σε όλους ,

Έκανα μια γρήγορη αναζήτηση για να δω τιμές για ασφάλεια αυτοκινήτου αλλά για να πάρεις online προσφορά ζητάει αριθμό πιναδίκας. Δεδομένου οτι οι δικές μου δεν έχουν εκδοθεί ακόμα θα με ενδιέφερε αν μπορουσατε να μου δώσετε μια εικόνα απο τιμές ασφαλίστρων για 1000 ecoboost 100hp , να έχω μια εικόνα ανα ασφαλιστική και τις καλύψεις που παρέχουν.


  Ευχαριστώ
 

k0s

Rookie
Jan 26, 2016
19
0
0
Ναι βγάζει όντως , προς το παρόν η φθηνότερη μου βγάνει η anytime . Κάποια πρόταση προς τα που να κινηθώ?
 

johnny

Newbie
May 8, 2013
3
0
1
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη και καλή χρονιά!καλές βόλτες να έχουμε!! biggrin

Ειχα τη δυστυχία να μ τρακαρουν το αμάξι στις γιορτές .  θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής για όποιον γνωρίζει

1)Σε περίπτωση που γίνει αγορά κ τοποθέτηση πρόσθετων εξαρτημάτων ( π.χ bodykit/ζαντες) σε αμάξι που ασφαλίστηκε τελείως basic μαμά,οι ασφαλιστικες  δέχονται να συμπεριληφθούν αυτά στα καλυπτόμενα μέρη εφόσον υποβληθούν τιμολόγια αγοράς; Έχει προβεί κανείς σε ανάλογη διαδικασία;

2) στην περίπτωση επαναπρογραμματισμού ecu τι γίνεται;δηλώνεται κανονικά; Θελω να πώ αμα εμπλακώ σε τροχαίο και διαπιστωθεί παρέμβαση στον εγκέφαλο, η ασφάλεια μου δε θα με καλύψει.Οπότε πρέπει/μπορω να το δηλώσω ;;ουτως ώστε να είμαι καλυμμένος κ νόμιμος;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
1. Νομίζω ότι σου καλύπτει το αυτοκίνητο όπως είναι, όχι όπως ήταν από το εργοστάσιο.

2. Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. Τουλάχιστον όχι τώρα.

Τελικά πώς αντιμέτωπισε ο πραγματογνώμονας/ασφαλιστική τη δική σου περίπτωση;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
[mention]johnny[/mention] η ασφάλεια καλύπτει το πως είναι το αμάξι από το εργοστάσιο
Το είχα ψάξει και εγώ αλλά δεν το καλύπτουν

374 το χρόνο δίνω εγώ για το mondeo 2011 κατασκευής full πλην μεικτής
 

theoanag

Member
May 23, 2018
118
51
28
Επειδη εχω κακη εμπειρια μετα απο τρακαρισμα λιγο προσοχη παιδια με τις ασφαλιστικες δεν ειναι ολες το ιδιο, το δικο μου ηταν ασφαλισμενο για 7500 mk 7 1.6 πετρελαιο τελος του 2012 .η ιδιοι ειχαν βγαλει το ποσο καλυψης.
μετα απο τρακαρισμα που δεν εφταιγα το πηγα σε συνεργειο για φτιαξιμο, η ζημια βγηκε κανα τεσσαρι με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα συν εργασια, η groupama που
ηταν η δικη μου ασφαλιστικη δεν το αποδεχοταν και ηθελε να το παω σε δικο της συνεργειο. φτιαχτηκε στο δικο μου με τα τιμολογια αναλυτικα συν τα τιμολογια της εργασιας .
Ηδιαφορα ηταν πανω απο χιλιαρικο, σε αλλο συνεργειο που ρωτησα μου ειπαν οτι εχουν το ιδιο προβλημα με την συγκεκριμενη ασφαλιστικη, ενω οι περισσοτερες καλυπτουν το 80% της αξιας που ειναι ασφαλισμενο.Μετα απο συνενοηση με τον ασφαλιστη και το συνεργειο δεν το αποδεχτηκα και τους ειπα οτι θα κινηθω νομικα και ζητησα ο φακελλος να παει στην υπαιτια ασφαλιστικη που ηταν η ευρωπαικη πιστη, σε λιγες ημερες με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι αποδεχοναι ολο το ποσο της ζημιας.Εφαγα κανα μηνα ταλαιπωρια και εγω και το συνεργειο για να μπορεσω να βγαλω ακρη.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
[mention]theoanag[/mention] Είναι ο λόγος που πήγα σε ασφαλιστικό γραφείο με παρα πολλους πελάτες για να μου κάνουν την ασφάλεια. Ουσιαστικά μου πήρε ενα 60-70άρι/εξάμηνο προμήθεια(αυτη ηταν η διαφορά τιμής ασφαλιστικού γραφείου και τιμης ιντερνετ στην ιδια ασφαλιστική) αλλα νομιζω οτι εχω καλυτερες πιθανοτητες να αποφύγω τέτοια θέματα. Αλλωστε μου το ειπαν και οι ίδιοι σε φάση "πρόσεχε εαν κανεις ονλινε ασφάλεια, εαν σου τύχει κάτι τα μισά θα σου καλύψουν".

Οπως και να έχει το να έχεις σαν γραφέιο ενα πελατολόγιο 3-4χιλιάδες πελάτες σε μια ασφαλιστική, βάζει στην ασφαλιστική μεγαλύτερη πίεση..
 

theoanag

Member
May 23, 2018
118
51
28
Συμφωνω απολυτα εαν δεν μεσολαβουσε ο ασφαλιστης που κινησε την διαδικασια και με το συνεργειο και με την ασφαλιστικη θα πληρωνα απο την τσεπη μου κανα 1500αρι παντως για την groupama που ρωτησα μετα καποιους γνωστους και συνεργεια δεν ειναι οτι καλυτερο εαν χρειαστει να αποζημιωθεις
 

theoanag

Member
May 23, 2018
118
51
28
δεν εφταιγα, το αυτοκινητο το πηγα σε δικο μου συνεργειο στον Πλεσσα εξουσιοδοτιμενο ford ο οποιος εκανε πολυ καλη δουλεια και του εχω εμπιστοσυνη, η δικη μου ασφαλιστικη που ηταν η grupama επεμενε οτι επρεπε να το παω σε δικο της,ο πραγματογνομωνας ηρθε για εκτιμηση νομιζω
απο οτι εμαθα αργοτερα οτι ειναι ανεξαρτητοι, εκανε την εκθεση και εγω προχωρησα κανονικα, οταν φτιαχτηκε και κοπηκαν τα τιμολογια αναλυτικα
με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα συν την εργασια η groupama δεν αναγνωριζε μερος της αξιας των ανταλλακτικων και εβγαλε μικτοτερο ποσο αποζημιωσης γυρω στα 1400 ευρω γιατι θεωρησε οτι στο εμποριο μπορουσε το συνεργειο να τα βρει φθινοτερα, το συνεργειο μου ειπε να κινηθω νομικα γιατι εχουν προβλημα με την συγκεκριμενη ασφαλιστικη
και δεν απαιτισε απο εμενα χρηματα. ο ασφαλιστης κινησε την διαδικασια και ο φακελλος πηγε στη ευρωπαικη πιστη που ηταν η ασφαλεια του υπαιτιου
απο εκει αποζημιωθηκα για ολο το ποσο η ολη διαδικασια πηρε κανα μηνα .
επειδη εχω και δευτερο αυτοκινητο ενα Μazda 6 και το παω στον Νομικο οταν του το ειπα, η απαντηση ηταν οτι με την συγκεκριμενη ασφαλιστικη εχουν μεγαλο προβλημα και δεν συνεργαζονται ποια.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ ξέρω ότι το αμάξι μόλις κλείσει 4 ετία μειώνεται το ποσοστό πληρωμής
Εσύ το πληρώθηκες όλο?
 

theoanag

Member
May 23, 2018
118
51
28
Nαι δεν γνωριζω εαν εγινε επειδη κινησα νομικη διαδικασια ,αλλα σε μεταχειρισμενα ανταλλακτικα απο οτι γνωριζω αποζημιωνεσαι για ολλο το ποσο συνηθως τα κανονιζει ο φανοποιος και δεν εχεις καμια εμπλοκη με την ασφαλιστικη.
και την γυναικα μου πριν κανα δυο χρονια που την ειχαν τρακαρει δεν πληρωσε τιποτα στο φανοποιειο.Η 4ετια μαλλων αφορα καιρουρια ανταλλακτικα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread