Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Εμένα στην αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού, μου είπε ο μηχανικός ότι βλέπει το πώμα από τις βαλβολίνες να "δακρύζει" λίγο. Αστο μου λέει δεν είναι τίποτα θα το φτιάξουμε στα 120,000 μαζί με συμπλέκτη γιατί πρέπει να κατέβει το κυβότιο.

Το αμάξι έχει 80,000 χλμ και δεν έχει αλλάξει ποτέ βαλβολίνες. Με αυτά που λέτε εδώ θα έπρεπε ήδη να έχω αλλάξει 2 φορές.

Τα 40.000 χλμ που θέλω μέχρι την αλλαγή συμπλέκτη θα αργήσουν γιατί δεν κάνω και τα τρελά χλμ με το fiesta. Να πάω να αλλάξω? Και αν ναι τι προτείνετε να βάλω?
 

kerver0s

Rookie
Feb 16, 2014
25
2
3
Δεν μπορεις να προδιαγραψεις οτι θα χρειαστεις δισκο στις 120000 χλμ ωστοσο καλο ειναι να κανεις αλλαγη κακο δεν κανεις σιγουρα εγω βαζω ΕΝΕΟS 75-90 ειμαι ευχαριστημενος
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
και για να είμαστε απολυτα ακριβείς κοιταξα το autodata:

τυπος: 75W90 synthetic
προδιαγραφή: WSD-M2C200-C
χωρτικότητα (πληρες): 2,3 λιτρα.

Απλα επειδη κραταει και λιγα μεσα όταν τις αδειασεις, δεν νομίζω να παρει πανω απο 2 λίτρα.
 

saltofx_v

New member
Mar 20, 2012
86
0
0
Thessaloniki
www.facebook.com
τις αλλαξα και εγω..πηρε κατι παραπανω απο 1,5 λιτρο.
εβαλα αυτες http://www.castrol.com/en_nz/new-zealand/products/cars/axle-universal-oils/universal-plus-75w-90.html

λετε να εχω καποιο θεμα που δεν ειναι της φορντ?εχουν προδιαγραφη API GL-4, GL-5
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Άλλαξα κι εγώ τις βαλβολίνες χθες. Δεν ηταν κάτι το προτεινόμενο απο τη Ford γιατί όπως γνωρίζετε επιμένουν η αλλαγή να γίνει με την αντικατάσταση δίσκο πλάτο. Στα 118,000+ χλμ λοιπόν έκανα τη πρώτη μου αλλαγή. Δε θυμάμαι ποιά μάρκα μου έβαλαν , νομιζω μέσα στη λέξη υπάρχει κι ένα "tex" ή "rex" ή κάτι τέτοιο, μου είπαν πως αυτές χρησιμοποιούν και δε ρώτησα κάτι παραπάνω. Πάντως δε πήρα τη βουτυρένια αίσθηση που περίμενα. Δε ξέρω αν πρέπει να τις αφήσω μερικά χιλιόμετρα να δουλευτούν ή αν φταίει η μάρκα ( υπόψιν χρέωση : 47,34 € κόστισε η αλλαγή ) αλλά έχω ακόμα μια αίσθηση "xτενιού" στο λεβιέ, λες και οδηγώ Ferrari...
Mουάχα-χα-χα..
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Πες μας που έκανες την αλλαγή. Εγινε με την μέθοδο που αναφέρεται πιό πάνω ; Σωληνάκι και αναρρόφηση από την τάπα πλήρωσης ;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
να δωσω και μια παραξενη μαρτυρια.

στο γκολφάκι πριν απο 6 μηνες έβαλα την gear της motul, 17 ευρω το λίτρο, στο ιξώδες που συστηνει ο κατασκευαστης

όταν έβαλα την βαλβολίνη δεν είδα καμία διαφορα, λέω τα πεταξα τα λεφτα.

μετα απο 4-5 μήνες άχισε να κάνει διαφορά και τωρα είναι η μέρα με την νύχτα! ακαριαίες αλλαγές και πολύ πιο έυκολα κουμπώνουν οι ταχύτητες!

μου έκανε εντυπωση το μεγάλο χρονικό διάστημα για να δράσει αλλα το τελικό συμπέρασμα είναι οτι φυσικά δεν τα πέταξα τα λεφτα...
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
αυριο θα επισκεφτω το συνεργειο για ακομα μια φορα! τιν τριτη ταχυτητα τιν επαιρνε κανονικα ! και ξαφνικα δεν τιν παιρνει σκεφτομαι μηπως θελουν αλλαγη οι βαλβολινες γιατι δεν τις εχω αλλαξει ποτε! 7,5 χρονων αυτοκινητο ειναι και εχει 43500 χιλιομετρα! οποτε θελει παιρνει τιν τριτη οποτε δεν θελει δεν τιν παιρνει  θα το παω αυριο στο συνεργειο να το δουν να μου πουν τι ειναι αν και πιστευω βαλβολινες θα νε γιατι ειναι παλιες και τις εχω πολλη καιρο και λιγο εχει ζοριστει το αυτοκινητο και ισως θελουν αλλαγη!
ερωτηση ο συμπλεκτης που εχουμε ειναι υδραυλικος! οι με ντιζα!
δευτερη ερωτηση μπορει να ρυθμιστει το κιβωτιο ταχυτων να περνει πιο ευκολα τις ταχυτητες!
3) ερωτηση δισκοπλατω δεν πιστευω να νε γιατι δεν θα παιρνε ουτε μια ταχυτητα και δεν θα  ξεκινουσε το αυτοκινητο!
θα παω αυριο το πρωι να το οδηγησει και ο μαστορας να το δει τι εχει και να μου πει αλλα καλου κακου θα αλλαξω για πρωτη φορα βαλβολινες και ποιες βαλβολινες μου προτεινεται ! ευχαριστω!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Καλησπέρα
Βλέπω ότι ανέβασες το ίδιο μήνυμα σε 2 διαφορετικά θέματα αλλά και διαφορετικές ενότητες
Το αμάξι σου είναι mk6 ή mk7?
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
fiestasports1 said:
αυριο θα επισκεφτω το συνεργειο για ακομα μια φορα! τιν τριτη ταχυτητα τιν επαιρνε κανονικα ! και ξαφνικα δεν τιν παιρνει σκεφτομαι μηπως θελουν αλλαγη οι βαλβολινες γιατι δεν τις εχω αλλαξει ποτε! 7,5 χρονων αυτοκινητο ειναι και εχει 43500 χιλιομετρα! οποτε θελει παιρνει τιν τριτη οποτε δεν θελει δεν τιν παιρνει  θα το παω αυριο στο συνεργειο να το δουν να μου πουν τι ειναι αν και πιστευω βαλβολινες θα νε γιατι ειναι παλιες και τις εχω πολλη καιρο και λιγο εχει ζοριστει το αυτοκινητο και ισως θελουν αλλαγη!
ερωτηση ο συμπλεκτης που εχουμε ειναι υδραυλικος! οι με ντιζα!
δευτερη ερωτηση μπορει να ρυθμιστει το κιβωτιο ταχυτων να περνει πιο ευκολα τις ταχυτητες!
3) ερωτηση δισκοπλατω δεν πιστευω να νε γιατι δεν θα παιρνε ουτε μια ταχυτητα και δεν θα  ξεκινουσε το αυτοκινητο!
θα παω αυριο το πρωι να το οδηγησει και ο μαστορας να το δει τι εχει και να μου πει αλλα καλου κακου θα αλλαξω για πρωτη φορα βαλβολινες και ποιες βαλβολινες μου προτεινεται ! ευχαριστω!
μπορει να εχουν προβλημα οι ντιζες του επιλογεα να θελουν γρασαρισμα στο κιβωτιο η απο μεσα με λιγο λαδι ραπτομηχανης στις ντιζες.καλο ειναι να αλλαξεις βαλβολινες 75w90 gl4 παιρνει το κιβωτιο το πενταλ συμπλεκτη  ειναι υδραυλικο.
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
επειδη δεν γνωριζα που να το βαλω το θεμα το εβαλα και στα 2! επειδη στο mk7 δεν εχει θεμα για συμπλεκτη! το αυτοκινητο μου ειναι fiestasport 2008 mk7 !

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1453404528[/time]
ευχαριστω για τιν απαντηση ! το αυτοκινητο μου ειναι μκ7 ! επειδη δεν ειχε θεμα στο μκ7 για συμπλεκτη το εβαλα εδω αυριο το πρωι θα παω να το κοιταξω σε συνεργειο να μου πουν τι ειναι!
βαλβολινες θα αλλαξω γιατι 7,5 χρονια δεν εχουν αλλαχτει ποτε το αυτοκινητο εχει 43500 χιλιομετρα ! καλο ειναι να τις αλλαξω πιστευω!  εψαξα στο σκρουτζ για βαλβολινες και βρηκα αυτες  http://www.speed2race.gr/p.CASTROL-VALVOLINI-75W-90-UNIVERSAL-1L-GL4-GL5.1239675.html
ποια εταιρεια μου προτεινεις και αν γνωριζεις ποσα λιτρα παιρνει!
νομιζω με 2 λιτρα καλυμενος ειμαι! ευχαριστω και παλλι για τιν απαντηση!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Άρα είσαι στην σωστή ενότητα
Τα συγχώνευσα τα θέματα.Αν έχεις πρόβλημα με το δίσκο-πλατο που δεν νομίζω άνοιξε καινούργιο θέμα ;)
 

xr

Member
Dec 5, 2010
113
0
16
Νοτια προαστια
Προσωπικα δεν θα τις αφηνα με τπτ τοσα χιλιομετρα  k χρονια στο MK6 μου κ ας προτεινουν  οτι θελουν . Κ μιλαμε για νορμαλ οδηγηση.
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
θα τις αλλαξω αυριο ετσι και αλλιως θα το παω στο συνεργειο να τις αλλαξω αν μου πουν δεν χρειαζεται εγω θα τους πω να τις αλλαξω!  πιστευω βαλβολινες θα νε ! κανονικα τοσα χρονια πηγαινε το αυτοκινητο τωρα με τα κρυα μου παρουσιασε αυτο το προβλημα δεν γινεται με το κρυο να μιν βαζεις 3η ταχυτητα δεν ακουγεται νορμαλ! πιες βαλβολινες μου προτεινεται αν και θα ρωτησω και στο συνεργειο τι  μου προτεινει και ο μαστορας! εξαερωση στον συμπλεκτη γινεται ευκολα αν χρειαζεται η δεν γινεται !
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread