Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
ευχαριστω φιλε σκορπιον για τιν συγχωνευση! ο συμπλεκτης σιγουρα δεν εχει προβλημα γιατι δεν θα παιρνε καμια ταχυτητα 1 δευτερα οπισθεν τιν παιρνει
και 3η 4η και πεμπτη τις παιρνει απλα στιν 3η κολαει καμια φορα και το προβλημα το εκανε τωρα με τα κρυα!  απο το δεκεμβριο αρχισε αυτο το προβλημα! και δεν πηγα να το κοιταξω αυριο θα παω σε ενα συνεργειο να το κοιταξω! να δω τι γινεται!
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
το πηγα το αυτοκινητο σημερα το πρωι ! μου προσθεσε ενα λιτρο βαλβολινη γιατι μου ειπε ηθελε συμπληρωμα! πληρωσα 15 ευρω ! και εφυγα μου λεει αν συνεχιστει το προβλημα πρεπει να κατεβει ολο το σασμαν για να δει αν ειναι συχρονιζε η κανενα ρουλεμαν!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1453574747[/time]
γνωριζει κανεις τι κοστος εχει για να ελεξει το σασμαν για να το κατεβασει και να το ανεβασει! αν γνωριζει κανεις στο περιπου τι κοστος εχει ! για να το δει και να μου πει τι χρειαζεται!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Πολύ χοντρικά, κατέβασμα-λύσιμο-δέσιμο-ανέβασμα, μόνο εργασία και χωρίς τίποτα άλλο, είναι περίπου ~3-4 ώρες δουλειά....εξαρτάται βέβαια και από το όχημα, γενικός μπούσουλας είναι αυτό. Τουτέστιν περίπου 150-200 ευρώ, το οποίο όμως μπορεί εύκολα να γίνει 250 ή 300, αναλόγως δυσκολίας.

Αυτό είναι σε μάστορα που κατέχει και εκτός δικτύου, συνήθως οι αντιπροσωπείες χρεώνουν το προβλεπόμενο 7ωρο (νομίζω ?)...
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
τιν τριτη ταχυτητα τιν παιρνει απλα μαγκωνει καμια φορα! και θελει να πατησεις και δευτερη φορα ξανα συμπλεκτη για να κουμπωσει τιν παιρνει δεν ειναι οτι δεν τιν παιρνει καθολου! και το προβλημα εμφανιστικε με το κρυο! θα το δω πως θα παει και θα ρωτησω κανενα μαστορα τι κοστος στοιχιζει για να μου το λυσει για να δει αν εχει τιποτα μπορει και να μιν εχει και τιποτα και τζαμπα να το λυσει αλλα κατευθειαν δεν θα το παω να το λυσει θα δω πως θα παει και μετα θα το παω να το λυσουν ! σημερα εβαλε βαλβολινες! συμπληρωσε ενα λιτρο αλλα πολλη γρηγορα εκαψε ενα λιτρο βαλβολινη! μου ειπε δεν χρειαζονται αλλαγη παραμονο συμπληρωμα!
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
fiesta77 said:
Πες μας που έκανες την αλλαγή. Εγινε με την μέθοδο που αναφέρεται πιό πάνω ; Σωληνάκι και αναρρόφηση από την τάπα πλήρωσης ;

Συγγνώμη για τη καθυστερημένη απάντηση. Σε επίσημο αντιπρόσωπο - επισκευαστή την έκανα. Μέθοδο δε ξέρω γιατί δε μπορούσα να δώ, ( όχι λόγω απαγόρευσης ) . Διαπιστώνω όμως όσο το οδηγώ βελτίωση. Ίσως τελικά ήθελαν μερικά χιλιόμετρα να δουλευτούν.
 

fiestasports1

New member
Oct 4, 2015
57
0
0
εγω που το πηγα σημερα το πρωι το ανεβασε πανω το αυτοκινητο ανοιξε τιν ταπα εκανε αναρωφησει τις βαλβολινες και μετα ετρεχαν σε ενα δοχειο που εχουν με λαδι  με προσθεσε 1 λιτρο γιατι μου λεει ηθελαν συμπληρωμα! και το εκανε λιγο με σπρει απο κατω απο τις βαλβολινες!
οι τριτη ταχυτητα κουμπωνει απλα βαζω 1 δευτερα και οταν παω να βαλω τριτη κολαει με αποτελεσμα να βαλω ξανα δευτερα και να πατησω το συμπλεκτη ξανα για 3 με αποτελεσμα τιν δευτερη φορα να τιν παρει τιν ταχυτητα!
η΄καμια φορα και με τιν 3η φορα τιν παιρνει τιν ταχυτητα! αυτο μου το κανε στο κρυο με τιν ζεστη δεν ειχα θεμα το προβλημα αρχισε τον δεκεβριο ! θα δω πως παει με τις καινουργιες βαλβολινες μηπως στρωσει αν συνεχιστει για αρκετο καιρο τοτε θα το παω σε συνεργιο να κατεβασει το σασμαν να το δει μηπως εχει προβλημα κανενα γραναζι κανενα ρουλεμαν! η τιποτα αλλο να μου πει θα ρωτησω για τιμες να μαθω μονο να κατεβασει το σασμαν και να το ανεβασει τι κοστος! πιστευω κοντα στο 100 αρικο πρεπει να εχει αλλα θα ρωτησω κανω 2 με 3 συνεργεια να μου πουν ! για να το κοιταξω!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]23, Ιανουαρίου, 2016, 20:47:05[/time]
πληρωσα 15 ευρω για 1 λιτρο δεν ξερω τι μαρκα εβαλε βαλβολινες πιστευω καλα ειναι! για 1 λιτρο 15 ευρω!

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1453574771[/time]
ωστε να δει το σασμαν αν εχει προβλημα και τι θα χρειαστει να αλαχτει !
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
Ρε παιδια δίσκο πλατό καθε πότε χρειάζεται αλλαγή?Σιγουρα αυτο ειναι αναλογα τη χρηση που κάνεις αλλα κατα μέσο όρο στα πόσα χμ?Γραφω εδώ γιατί το θέμα με τις βαλβολίνες είναι σχετικό..
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
kkalog said:
Ρε παιδια δίσκο πλατό καθε πότε χρειάζεται αλλαγή?Σιγουρα αυτο ειναι αναλογα τη χρηση που κάνεις αλλα κατα μέσο όρο στα πόσα χμ?Γραφω εδώ γιατί το θέμα με τις βαλβολίνες είναι σχετικό..

Απαντάς μόνος σου, δεν μπορεί κανείς να σου το πει, ειδικά αν δεν ξέρουμε καν τη χρήση που κάνεις. Ένας κάφτης θα το λιώσει σε 20Κ χλμ, και ένας "ταρίφας" θα βγάλει 200Κ χλμ και θα παραπονιέται που δεν άντεξε παραπάνω....
 

dimos

New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Παιδιά καλημέρα.Εχω το mk7 1,25 του 2010.Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τις βαλβολίνες.
1)Πότε χρειάζονται αλλαγη?
2)Τι χαρακτηριστικά έχουν?
3)Τι μάρκες παίζουν και τι κόστος έχουν?
Ζητώ τη συμβουλή σας γιατι στη FORD απαντούν ότι δεν χρειάζονται αλλαγη.
ευχαριστώ και καλά μπάνια!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
dimos said:
Παιδιά καλημέρα.Εχω το mk7 1,25 του 2010.Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τις βαλβολίνες.
1)Πότε χρειάζονται αλλαγη?
2)Τι χαρακτηριστικά έχουν?
3)Τι μάρκες παίζουν και τι κόστος έχουν?
Ζητώ τη συμβουλή σας γιατι στη FORD απαντούν ότι δεν χρειάζονται αλλαγη.
ευχαριστώ και καλά μπάνια!
Καλημερα φιλε μου λοιπον
1)Στη ford λενε οτι δεν θελουν αλλαγη αλλα μονο οταν αλλαζουμε δισκο-πλατω αλλα καλο ειναι να τις αλλαζουμε καθε 40 με 50 χιλιαδες χιλιομετρα αναλογα με την χρηση γιατι και αυτά λαδια ειναι και οσο παει το ζοριζουμε
2) αν εννοείς τι προδιαγραφές εχουμε 75w-90 gl4  2.3 lt οπως και στο mk6 ιδιο κιβωτιο πρεπει να εχουμε αν κανω λαθος να με διορθώσει ενα απο τα παιδια.
3)Απο μαρκες εχουμε τις motul gear 300 που ειναι 100% δοκιμασμενες το σασμαν θα γινει βουτηρο και εγω αυτές εχω αλλα ειναι λιγο ακριβες 25 ευρω το lt και τα περισοτερα παιδια εδω αυτες εχουν. υπαρχουν και οι castrol multivehicle sytrans που ειναι και με προδιαγραφές της ford αυτες δεν ειναι ακριβες νομιζω 8 ευρω το lt εχει και τις κλασικες της ford αλλα δεν συμφερει γιατι ειναι ακριβες 20 ευρω το lt στην ουσια αγοραζεις το ονομα και οχι την ποιοτητα.
 

fiestass7

Original poster
MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
scorpion said:
αυτές είναι οι βαλβολίνες από το αμάξι του Μιχάλη μετά από 42.000χιλ

DSC00028_zps98960ea2.jpg

saltofx_v said:
τις αλλαξα και εγω..πηρε κατι παραπανω απο 1,5 λιτρο.
εβαλα αυτες http://www.castrol.com/en_nz/new-zealand/products/cars/axle-universal-oils/universal-plus-75w-90.html

καλησπέρα παιδιά, εσείς που έχετε αλλάξει βαλβολινες μπορείτε να μου πείτε πόσα ακριβώς λίτρα  χρειάζεται? βλέπω ο Μιχάλης χρειάστηκε γύρω στο 1.5 λίτρα και ο φίλος  saltofx_v   κάτι παραπάνω από 1.5 λίτρα.. ρωτώ γιατί αγόρασα δύο λίτρα κ χρειάστηκε να συμπληρώσει ένας φίλος κ τώρα έχω 1.75  λίτρα.. φτάνουν ή θα χρειαστώ 2 ακριβώς όποτε να αγοράσω άλλο ένα λίτρο καλού κακού?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Το αμάξι παίρνει περίπου στ 2,2 λίτρα
Για να τις βγάλουν πρέπει να τις τραβήξουν με σύριγγα γιατί δεν έχει τάπα όπως βγάζεις τα λάδια
Είναι ανάλογα τον μηχανικό
 

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
Καλημέρα,

Θα αλλάξω και γω βαλβολίνες μέσα στην εβδομάδα. Επειδή της Ford είναι πολύ ακριβές θα πάω σε Castrol. Στο site της Castrol αυτές που προτείνει για το συγκεκριμένο μοτέρ (1.6 ti-vct) είναι αυτές:

http://applications.castrol.com/oilselector/el_gr/c/recommendation?_ga=2.20475512.1365959981.1505542197-371124912.1505542197&vehicleType=%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BF%CF%87%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1&manufacturer=ford-(eu)&model=fiesta-mk-vi-(200:cool:&modelType=fiesta-1-6-16v-ti-vct-(88-kw)-(2008-2010)

Έχω δει οτι τις έχουν βάλει και άλλοι πιο πίσω. Ρωτώντας σε μαγαζί με ανταλλακτικά μου είπαν οτι χρειάζομαι βαλβολίνες GL-5. Οι συγκεκριμένες είναι GL-4 αλλά στα χαρακτηριστικά έχουν και την προδιαγραφή της Ford. Δυστυχώς στο εγχειρίδιο του αυτοκινήτου δεν βρήκα κάποια πληροφορία.

Κάνουν τελικά αυτές ή πρέπει να πάω σε GL-5? Υπάρχουν αυτές:

http://www.castrol.com/el_gr/greece/products/cars/axle-and-universal-fluids/universal-plus-75w-90.html

Αυτές είναι GL-5 αλλά δεν έχουν την προδιαγραφή της Ford.

Τι λέτε?
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Στο ευρωπαικο site της Castrol προτείνει για το μοντέλο 2008 και μετά  το Syntrans FE 75W GL-4.
Την αλλαγή που θα την κάνεις ;
 

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
Το link που παρέθεσα είναι από το ευρωπαϊκό site. Επιλέγεις χώρα και σε πάει στο αντίστοιχο και έβαλα τα στοιχεία του αυτοκινήτου.
Σε δικό μου συνεργείο θα την κάνω την αλλαγή
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Προχθές άλλαξα  βαλβολίνες, πήρε δυόμισι λίτρα και έβαλα φουλ συνθετικές της Castrol 75w 90 το κόστος ήταν 17 ευρώ το λίτρο. φαντάζομαι ότι από μαγαζί με λιπαντικά θα είναι πιο φθηνές αλλά έβγαλε και το κατιτίς ο μάστορας που τις άλλαξε.
Όσο για τον τρόπο που της άλλαξε, Απλά ξεβίδωσε μία τάπα έφυγαν οι παλιές βαλβολίνες Όπως ακριβώς τα λάδια του κινητήρα και μετά έβαλε τις καινούργιες.
Όσο για τα χιλιόμετρα, από εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου είπαν ότι θα χρειαστεί να αλλαχτούν οταν αλλάξω συμπλέκτη, δεν τους εμπιστεύτηκα και νομίζω ότι έκανα σωστά, Έπειτα πήγα σε άλλο συνεργείο και βγήκανε σαν μαύρο νερό τα χιλιόμετρα που έχω είναι 120.000. Νομίζω ότι κάθε 60.000 χιλιόμετρα είναι το ιδανικό
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Στο δικό μου, μοντέλο του 2014, δεν έχει τέτοια τάπα που αλλάζεις έτσι εύκολα τις βαλβολίνες. Μάλλον θέλει αυτές τις μεταγγίσεις με σύριγγα κ.τ.λ.
 

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
Ούτε το δικό μου έχει τάπα. Για το GL5 μου το είπαν στον Ford Vasilakis στο Παγκράτι. Ξέρει κανείς αν ισχύει τελικά?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread