Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

fiestass7

Original poster
MK7
Member
Jun 16, 2011
254
0
16
36
Πύργος
Μοντέλο
MK7
Η ford στο book service, αν δεν κάνω λάθος, δεν καθορίζει για το πότε θα ήταν χρήσιμη η αλλαγή βαλβολίνων στα κιβώτια.. Ξέρει κάνεις να μας πει κάθε πότε θα ήταν καλό να αλλάζονται?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όντως δε γράφει, το ίδιο ισχύει και για το mk6. Πάντως εγώ που άλλαξα βαλβολίνες με την αλλαγή δίσκου-πλατώ στις 115.000 χιλιόμετρα, οι βαλβολίνες μου ήταν σαν νεράκι. Άρα έπρεπε να έχουν αλλαχτεί τουλάχιστον 20-30.000 χιλιόμετρα νωρίτερα. Μέγα λάθος της Ford αυτό (κατά τη γνώμη μου)...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Κάθε 60.000 χιλιόμετρα πρέπει να αλλάζουν και έχουν απάνω η γνήσιες και ημερομηνία λήξης
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
αυτές είναι οι βαλβολίνες από το αμάξι του Μιχάλη μετά από 42.000χιλ

DSC00028_zps98960ea2.jpg
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #5
Καινουργιες ειναι!!δεν μπορω να καταλαβω γιατι αλλαχτηκαν giggle giggle!!!

Περα απο την πλακα παιδια ειδα πολυ μεγαλη διαφορα την αλλαγη τις ταχυτητας!!!και η πλακα ειναι οτι μετα απο μια εβδομαδα δεν το εχω συνηθησει και μ φενεται πολυ απαλη η αλλαγη!!!

υ.γ ευχαριστω για την φωτο Ιακωβε ;)
 

saltofx_v

New member
Mar 20, 2012
86
0
0
Thessaloniki
www.facebook.com
ηθελα να ρωτησω αν ειναι ευκολη  η αλλαγη των βαλβλινων στο μκ7.....και ποιες προτεινεται να βαλω?γνησιες φορντ ή καποια καλη αφτερμαρκετ?
 
αν δεν έχεις κάνει χιλιόμετρα δεν αξίζει να τις αλλάξεις! Συνήθως αλλάζονται μετά από αλλαγή δίσκο πλατό. Λέει το βιβλιαράκι λογικά το τι βαλβολίνες χρειάζεται. Το μκ6 χρησιμοποιεί συνθετική 75-90 . Το μκ7 δυστυχώς δεν γνωρίζω 
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
75-90 φοράει αν έχεις κάνει 40.000 χιλιόμετρα φρόντισε να τις αλλάξεις...μαύρες θα βγουν
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
Εγω που κανω λιγα km (κατω απο 9000) στα ποσα χρονια αλλαζω?
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Δηλαδη εγω που κοντευω τις 70000 επρεπε να ειχα αλλαξει; Νομιζω οτι ειναι παρα πολυ νωρις ακομα. Εξαλου εξαρταται τη χρηση που το κανεις. Εγω δεν το ταλαιπωρησα σε κινηση πχ ειναι ολα σε ταξιδια αν το ειχα συνεχεια σταματα ξεκινα σιγουρα θα το επηρεαζα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
καταρχήν ο καθένα μας κάνει και διαφορετική χρήση
τώρα πρόσφατα που άλλαξε ο Nos7, ο οποίος το ζορίζει ήταν μαύρες στα 41000

η δική μου άποψη είναι η εξής : κάθε 50000χιλ το πολύ θέλουν αλλαγή
εγώ στο δικό μου που έχω 90000 και κάτι χιλιόμετρα,έχω αλλάξει 2 φορές ανα 40000χιλ,επόμενη αλλαγή στα 120000 ή στην αλλαγή συμπλέκτη
 
scorpion said:
75-90 φοράει αν έχεις κάνει 40.000 χιλιόμετρα φρόντισε να τις αλλάξεις...μαύρες θα βγουν

Περίπου στα 80.000 αλλάζονται κανονικά. Κάπου εκεί αλλάζεται και το δίσκο πλατό.
Στην περίπτωση του Μιχάλη και κάθε Μιχάλη που πηγαίνει συνέχεια επάνω από 100 χλμ/ω που το πατάει λιγάκι και στα φανάρια, που δεν αφήνει να ζεσταθούν οι βαλβολίνες (θέλουν κανένα 20λεπτο) και αμέσως πιάνει το σασμάν -διαφορικό ταχύτητες πάνω από 80 χλμ/ω ...θα χρειαστεί συντομότερα!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Στέλιο δεν διαφωνώ με αυτά που λες,απλά εγώ στο δικό μου αμάξι που τις αλλάζω κάθε 40000 δεν βγαίνουν μαύρες,το αφήνω πάντα το αμάξι να ζεσταθεί καλά (πριν ξεκινήσω) και το δουλεύω χαλαρά μέχρι να ζεσταθεί,το ζορίκο λίγο πολύ,μπαίνω στα Μέγαρα + ότι δεν θέλω να τις δω ποτέ μαύρες,άμα δεν το σέβεσαι το αμάξι,δεν θα σε σεβαστεί και αυτό
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
στο μκ6 νομιζω δεν εχει ταπα για να βγαλεις βαλβολινες στο μκ7 εχει?αν οι βαλβολινες βγηκαν με μηχανημα αναροφησης ειναι φυσιολογικο να μην βγηκαν ολες.
οταν κατεβασα κιβωτιο για δισκο-πλατο εβγαλα ημιαξονιο εβγαλε 1,8 λιτρα στο δοχειο+οτι χυθηκε κατω και πηρε μεσα μετα 2 λιτρα ενω περνει μεσα 2,2 αν δεν κανω λαθος. και στις 200.000χμ που ειχα οι βαλβολινες δεν ηταν τοσο μαυρες οσο στη φωτο.
 

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
εγω που εχω αυτοματο ξερετε ποτε χρειαζεται αλλαγη βαλβολινων??
 
Τα 800 γραμμάρια έμειναν μέσα από τις παλιές!
Γνήσιες μπήκαν? Μήπως οι διαφορά ήταν από την αλλαγή μάρκας?

grg019 said:
Δηλαδη εγω που κοντευω τις 70000 επρεπε να ειχα αλλαξει; Νομιζω οτι ειναι παρα πολυ νωρις ακομα. Εξαλου εξαρταται τη χρηση που το κανεις. Εγω δεν το ταλαιπωρησα σε κινηση πχ ειναι ολα σε ταξιδια αν το ειχα συνεχεια σταματα ξεκινα σιγουρα θα το επηρεαζα

Οι υψηλές ταχύτητες επηρεάζουν τις βαλβολίνες γιατί παράλληλα λιπαίνεται και το διαφορικό!  ;)
Η απότομη εναλλαγή φορτίου επηρεάζει τις βαλβολίνες και όχι το ζέσταμα αυτών που τους χειμερινούς μήνες θέλουν περισσότερο μέχρι να ξεκινήσουμε να ζητάμε πλήρη ισχύ και μεγάλες ταχύτητες Μέσο όρο 20 λεπτά στον δρόμο(όχι ρελαντί) .

Το σταμάτα ξεκίνα επηρεάζει τα μεταλλικά μέρη , που λιγότερο καταπονούν τις βαλβολίνες.
Η συνηθέστερη  βλάβη από τις υψηλές ταχύτητες είναι στα ρουλεμάν του διαφορικού που φαίνεται ξεκάθαρα στην αλλαγή των βαλβολίνων όταν αρχίζουν και γίνονται μολυβί! 
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread