Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
Και εγώ αυτές έλεγα να βάλω. Αυτές δίνει και το site της Castrol αν βάλεις τα χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου. Απλά με μπέρδεψε αυτός που μου είπε για Gl5.
 

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
Θα πάω γι' αυτές και γω και ελπίζω να είναι εντάξει. Και σε ξένα forum που μπήκα GL4 λένε
 

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
Τις άλλαξα τελικά. Μου φαίνεται λίγο καλύτερο αν και μπορεί να είναι στο μυαλό μου... Πήρε 2,3 λίτρα. Εν τω μεταξύ και εμένα είχε τάπα. Την άνοιξε και άδειασε όπως το λάδι του μοτέρ.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ενα πραγμα ξερω.
Οτι οποιος αλλαζει βαλβολινες καπου στις 60000 και λιγο παραπανω εχει παντα ενα καλο και αξιοπιστο κιβωτιο.
Αν ειναι καννιβαλος θελει γρηγοροτερα.
Σε καμμια περιπτωση  δεν τις αλλαζει ΠΟΤΕ οπως λενε καποιοι εξυπνακηδες.
ΤΟΤΕ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΙΒΩΤΙΟ ΜΑΖΙ.
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΒΑΛΒΟΛΙΝΕς ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΧΑΛΑΝΕ Η ΠΟΛΥΜΕΡΙΖΟΝΤΑΙ
ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ.
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Συμφωνω κ γω με τον προ λαλησαντα, κ μενα στον κακλαμανο οταν μου ειπαν οτι οι βαλβολινες θα αλλαξουμε με τον συμπλεκτη μου εκανε εντυπωση και επεμεινε κιολας, την ιδια μερα τις αλλαξα αλλου.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Εγώ κάλεσα σήμερα γνωστό μεγάλο αντιπρόσωπο της FORD για αλλαγή και με ενημέρωσε πως έχουν εφόρου ζωής εγγύηση και αλλάζουν με το συμπλέκτη. Με ρώτησε τον λόγο που θέλω να τις αλλάξω κιολας. Καθώς έχω 64.000 χιλιόμετα μετά από 7 χρόνια είπα να τις αλλάξω προληπτικά.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Αψογος.
Και δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω γιατι τετοια επιμονη να μην αλλαζουν βαλβολινες.
Γιατι μου φαινεται οτι αυτοι οι κυριοι αγνοουν,- ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΓΝΟΟΥΝ,ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ
φευγουν υγρασιες και νερα που μπορει να υπαρχουν μεσα στις βαλβολινες ,αν το αμαξι εχει βουτηξει σε νερα απο νεροποντη,φευγουν τα γρεζια απο λαθος αλλαγες,και τελος
το βρωμικο γενικως λαδι των βαλβολινων απο την ιδια την οξυδωση των γραναζιων και των συχρονιζε.
Θα ελεγα μαλλον οτι ειναι συμφερον τους ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ για να χαλανε
και τα σασμαν καποτε.
Δειτε καποια στιγμη τον μαγνητη της κατω ταπας του σαζμαν και μετα ρωτηστε γιατι ειναι με τοσα πολλα
γρΕζια και μαυριλα.
Γιατι ολοι ξεχναμε οτι οι βαλβολινες δεν εχουν ΟΥΤΕ ΦΙΛΤΡΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ -ΓΡΕΖΙΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΨΥΓΕΙΟ
ΨΥΞΗς -ΤΟΥΣ- ΟΠΩς ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ΜΟΝΤΕΛΑ.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Και εμένα μου είπε ο μηχανικός μου ότι βαλβολίνες θα αλλάξουμε μαζί με το συμπλέκτη. Δεν έχω θέμα οι ταχύτητες κουμπώνουν κανονικότατα αλλά δεν είναι και βούτυρο.
 

soultakis

New member
May 10, 2016
63
1
0
BillMk7 said:
Έγινε αλλαγή στις βαλβολινες.οι ταχύτητες κουμπώνουν πιο δύσκολα τώρα που είναι αρχή. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Δε νομίζω οτι είναι λογικό αυτό. Και εγώ άλλαξα πριν μερικές ημέρες αλλά δεν είναι καθόλου σκληρό μετά την αλλαγή. Το αντίθετο θα μπορούσα να πω...
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
soultakis said:
Δε νομίζω οτι είναι λογικό αυτό. Και εγώ άλλαξα πριν μερικές ημέρες αλλά δεν είναι καθόλου σκληρό μετά την αλλαγή. Το αντίθετο θα μπορούσα να πω...

Θα το πάω πάλι μια να το δούν μου φαίνεται...  ::)

kostg said:
Tι βαλβολίνες του έβαλες Bill;

Δεν ξέρω. Στο Παζαρόπουλο το πήγα και το άφησα μια ωρίτσα να το κάνουν. Δε γράφει καν στην απόδειξη μάρκα.
 

BillMk7

Pro Member
Feb 2, 2011
600
4
18
36
Πειραιάς (Καλλίπολη)
Μόλις επικοινώνησα με το service που το πήγα και τους είπα πως κουμπώνουν πιο δύσκολα από πρίν. Η απάντηση:

Φέρτε το αύριο απλώς να το ελέχξουμε να δούμε αν όλα είναι εντάξει. Μόνο αυτό θα κάνουμε γιατι το ότι κουμπώνει πιο δύσκολα ή πιο εύκολα έιναι υποκειμενικό...

Δεν με έπεισε ο τρόπος βασικά που μου το είπε...  :mad:
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread