Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
stathis M said:
Κηφισου κ Πετρου Ραλλη φιλε ? Απλα για να ξερουμε και εμεις.
μόνο εκεί έχει εδώ και καιρό ο Παζαρόπουλος...μόνο αυτό έχει μείνει
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Φίλε KARBY καλά κάνεις και το ψάχνεις το θέμα γιατί γίνονται πολλά με τα εξουσιοδοτημένα και μη συνεργεία. Στο  θέμα των λαδιών, οι συνέπειες μη αλλαγής των σε σερβις (μου συνέβη ) η αλλαγής με υποδεέστερης ποιότητας λάδια (συνέβη σε σένα), δεν φαίνονται άμεσα αλλά πολύ αργότερα .  Θα ψάξω από αύριο ποιά είναι η διαδρομή κυκλοφορίας των CASTROL και συγκεκριμένα των περιβόητων Ε5-20, δηλαδή πως έρχονται στην Ελλάδα , ποιός τα διακινεί κ.τ.λ. Οποιος μπορεί ας κάνει μιά παράλληλη έρευνα και να ενημερώσει.  Αν το συγκεκριμένο συνεργείο τα έχει προμηθευτεί από το επίσημο δίκτυο castrol η Ford τότε το θέμα είναι πιό σοβαρό. Πάντως είχα ανέκαθεν την απορία που διοχετεύονται τα χρησιμοποιημένα λάδια που ανακυκλώνονται.
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
scorpion said:
μόνο εκεί έχει εδώ και καιρό ο Παζαρόπουλος...μόνο αυτό έχει μείνει
Εχει και εδω: Ford New Motion Αθήνα - Pazaropoulos - Αγορά & Service Ford  
Επίσημος έμπορος Ford
Διεύθυνση: Κύμης 1 & Βυζαντίου, Νέα Ιωνία 142 35
Τηλέφωνο:21 0277 5900
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Αγαπητοι φιλοι.
Επειδη εχω αναστατωθει με το θεμα ,ξεκινησα εδω και 24 ωρες ενα ψαξιμο σε καλες γωριμιες που εχω ,για να βρω τι γινεται με τα λαδια.
Λοιπον οσα λαδια Ε 5-20 εχουν πισω ετικετα χωρις ΟΔΗΓΙΕΣ ΦΥΛΑΞΗΣ και Ελληνικα ειναι εισαγωμενα απο παραεισαγωγεις και ειναι τα περισσοτερα απο Τουρκια με μαιμου ταμπελες και διακριτικους τιτλους και ιριδιζουσα εμφανιση του σηματος της castrol.
Αυτα λοιπον ειναι μαιμου λαδια και εχουν κιτρινο χρωμα και αγνωστα λοιπα χαρακτηριστικα.
Σημειωστε οτι εχουν αναγνωριστικο barcode με χωρα κατασκευης Γερμανια αλλα δεν εμφανιζεται το προιον στον επισημο φορεα της Ευρωπαικης Ενωσης γιατι ειναι πνευματικη ιδικτησια της ford το προιον του οποιου εχουν αντιγραψει και τον κωδικα.
Τωρα ,οσα προιοντα castrol E 5-20  εμφανιζονται ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ αλλα πισω εχουν αυτοκολλητο οπου εμφανιζεται ο επισημος αντιπρωσοπος και εισαγωγεας στην Ελλαδα οπως και οδηγιες φυλαξης και προφυλαξης για δηλητηριασεις απο το προιον
ΟΛΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ τοτε αυτο το προιον ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΟ OEM ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΤΗΣ FORD ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟς.
Εν προκειμενω στον Παζαροπουλο αγοραζουν απο παραεισαγωγεα απο Τουρκια και πληρωνουν
4 ευρω το λιτρο,τωρα αν ξερουν τι ειναι η οχι ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.
Ο Σφακιανακης που εκανα εκει 2 αλλαγες το 5-30 οταν εστρωνα,παιρνει απο ΒΡ-ΕΛΛΑΣ
και πληρωνει  9,5 το λιτρο .ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.
Τωρα παιζει οι κυριοι εκει στον Παζαροπουλο να εχουν γνησιο λαδι ,αλλα εκεινη την ημερα
εμενα να μου εβαλαν τα περισσευματα απο αλλα σερβις της προηγουμενης χρονιας,αλλα εκαναν το λαθος να μου δωσουν το και καλα υπολοιπο του πενταλιτρου για να μην υποψιαστω κατι.
Οπως και να εχει το θεμα εχουν κανει απατη και καποιος τελος παντων πρεπει να τους βαλει
χοντρο χερι.
Και επειδη λογω της ιδιωτητας μου σαν μηχανολογος μηχανικος ξερω πολυ καλα μεχρι που μπορω να το φτασω.Παντως λαδια απο την επισημη αντιπροσωπεια δεν παιρνουν.
Καποιος πολυ φιλος μου ειπε οτι κανουν εισαγωγες κατ ευθεια απο το εργοστασια μεσω του δυκτιου της ford ,ομως σε αυτη τη περιπτωση το λαδι θα ηταν με ετικετες ξενες αλλα το προιον
θα ηταν πρασινο σαν oem  ανταλλακτικο.
Σε αυτη τη περιπτωση ,μου εχουν βαλει ΛΑΔΟΜΑΖΕΜΑΤΑ  -ΛΑΔΟΣΚΟΡΠΙΣΜΑΤΑ.
Αυριο λοιπον το πρωι Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟς ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΠΟΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟ
ΠΡΟΤΙΜΗΣΕ ΝΑ ΜΕ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙ.
ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ.
ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΔΕΚΤΗ
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
To μπουκαλι που σου δωσανε με το υπολοιπο λαδι, εχει οδηγιες φυλαξης; Το χρωμα του ειανι κι αυτο κιτρινο; Αν ναι τοτε μπορεις να τους την πεις ευκολα και συνοπτικα, αλλιως παρε τ'αυγο και κουρευ' το. Πηγαινε σε ενα συνεργειο αντιπροσωπειας που εμπιστευεσαι παραπανω να σου βαλουν αυτα που πρεπει και μετα μπορεις να τσακωθεις οσο θελεις
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Κυνήγησε το όσο μπορείς, είναι μεγάλη μ@λακια να εξαπατάνε έτσι τον κόσμο για να τα κονομίσουν.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Καλημερα.
Πηγα απο εκει και στην αρχη η αντιμετωπιση ηταν αθλια και πολυ επιθετικη.
Σωνει και καλα οτι φταιει η castrol που αλλαξε το λαδι χωρις προειδοποιηση και αλλα πολλα φτηνα κολπα.Οταν καταλαβαν οτι θα παει μακρια η βαλιτσα αρχισαν οι ευγενειες και ο προισταμενος μου ανοιξε ενα 5λιτρο οπου το λαδι ηταν πραγματι κιτρινο.
Επειδη ομως του απεδειξα οτι ηταν αγορασμενο απο παραεισαγωγη ,μου ειπε οτι θα με ενημερωσει μεσα στην ημερα.
Ξαναγυρισα μετα απο 2 ωρες με γνησιο λαδι μονολιτρο στο χερι- σφραγισμενο.
Εδω λοιπον εμαθα κατι πολυ ενδιαφερον οτι.
Οτι τις συσκευασιες η castrol τις καλυπτη με προδιαγραφες ISO.
Αυτο λοιπον σημαινει οτι,η συσκευασιες αντεχουν βαρος μεχρι και 120 κιλα.
Ο ανθρωπος που μου το ειπε ανεβηκε ολοκληρος πανω σε πλαγιασμενο σφραγισμενο μπουκαλι και αυτο δεν επαθε τιποτα.
Τα μαιμου λοιπον λαδια εκτος απο το χρωμα εχουν προβλημα συσκευασιας,ανοιγουν τα καπακια η σπανε τα μπουκαλια με σχετικα μικρο βαρος πιεσης.
Ανοιξε λοιπον ο διευθυντης με τα ιδια τα χερια του το μονολιτρο και πραγματι το χρωμα του λαδιου ηταν πρασινο.
Εκει εκαναν και οι δυο πισω ,διεθυντης και τεχνικος προισταμενος αλλα να δωσουν λυση ,στις απαιτησεις μου ,δεν εδωσαν.
Πριν λιγο με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι περιμενουν απαντηση απο την CASTROL και οτι αυριο θα με παρου τηλεφωνο εαν και εφ οσον εχω δικιο να μου αλλαξουν τα λαδια.
Οι ανθρωποι κανουν ενα μεγαλο λαθος.
Νομιζουν οτι κανω πλακα μαζι τους.
Ειμαι σιγουρος οτι δεν ομιλουν με την castrol απλα αντι να δωσουν την λυση με αλλαγη λαδιων και να τελειωνουμε αυτη την ιστορια καθονται τωρα με διαφορα τρυκ να γλυτωσουν
40 ευρω που κανουν τα λαδια τα γνησια.
Τοσο πολυ μυαλο εχουν.
Μεθαυριο θα βρισκομαιι στο ΙΝΤΙΤΟΥΤΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ.
ΜΟΝΟ Η ΔΥΣΦΥΜΗΣΗ ΠΟΥ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΦΤΑΝΕΙ.
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Εγώ αυτό που έχω ξαναπεί πολλές φορες είναι ότι ο παζαρόπουλος είναι πολύ εξυπνούλης για να μην το πω αλλιώς και μονο καλο δεν κάνει,όσο μπορείτε μακριά από αυτούς.
Έχω ακούσει ότι ο σφακιανάκης κάνει καλή δουλειά δεν το έχω δει προσωπικά.

Φιλε KARBY όσο μπορείς κυνήγησε τους πραγματικά !

Όλα αυτά τα λέω χωρίς να έχω κανένα όφελος από κάτι η να θέλω να προωθήσω τον σφακιανάκη !
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
KARBY said:
Ανοιξε λοιπον ο διευθυντης με τα ιδια τα χερια του το μονολιτρο και πραγματι το χρωμα του λαδιου ηταν πρασινο.
Εκει εκαναν και οι δυο πισω ,διεθυντης και τεχνικος προισταμενος αλλα να δωσουν λυση ,στις απαιτησεις μου ,δεν εδωσαν.

Απατεώνες, αυτό καταλαβαίνω, δεν έχω να πω κάτι άλλο...
 

nsofi

New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Η FORD της οποίας είναι και επίσημος αντιπρόσωπός της δεν πρέπει να πάρει θέση για αυτό το συμβάν που αν μη τι άλλο την δυσφημεί;
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Αλλαξα λαδια στο δικο μου σημερα... πρασινα πρασινα ηταν.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Πριν λιγο ,με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν ,οτι το λαδι ειναι κιτρινο στις τελευταιες παραλαβες.
Οποτε να μην κανω παραπονα και δεν συντρεχει κανεις λογος να μου αλλαξουν τα λαδια.
Εγω αυριο το πρωι θα αγορασω τα γνησια λαδια να τα αλλαξω μονος μου γιατι δεν τους πιστευω.
Σιγα μην το παραδεχτουν.
Και στην συνεχεια θα περιμενω απαντηση απο την ιδια την castrol που ενοχλησα σημερα ,αλλα και την απαντητικη επιστολη  που μου ειπαν οτι θα τους στειλει η castrol οπου θα αναφερει οτι οι τελευταιες εκδοσεις του λαδιου ειναι κιτρινες.
Οτιδηποτε μου στειλουν θα το βαλω εδω ,να γνωριζουν τελικα ολοι τι γινεται με τα λαδια.
Αν στειλουν πραγματικα επιστολη  ,τοτε εγινε ενα σοβαρο λαθος απο την castrol που δημιουργησε ολοκληρη αναστατωση.
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
+1000 Ένα μεγάλο μπράβο που δεν το άφησες να περάσει έτσι
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Επανερχομαι λοιπον με το θεμα μας ,το οποιο ελαβε τελος σημερα.
Με πηραν τηλεφωνο απο την ιδια την bp .HELLAS.
Στο τηλεφωνο ηταν ενας ευγενεστατος Κυριος με το ονομα Παπαζογλου ,ο οποιος μου εξηγησε οτι η castrol κατα τακτα διαστηματα αλλαζει τον τροπο ασφαλισης των προιοντων της.
Αυτο ειχε γινει εδω και μερικα χρονια με την σειρα  proffessonal η οποια τοτε ειχε βγει για λογους πιστοποιησης γνησιοτητας των προιντων της εταιρειας.
Τοτε ειχαν προσθεσει στο προιον το χαρακτηριστικο πρασινο χρωμα που ολοι γνωριζουμε και για το οποιο εγινε και ολη η ιστορια μας.
Πλεον απο το Σεπτεβριο του 2015 η εταιρεια εχει σταμματησει να χρησιμοποιει το πρασινο χρωμα το οποιο με διαβεβαιωσε οτι ηταν μονο χρωμα και τιποτε αλλο.
Τα λοιπα χαρακτηριστικα των λαδιων ειναι απολυτως ιδια και συμβατα μεταξυ τους.
Κατα συνεπεια λοιπον ολες οι παρτιδες απο τον Σεπτεβριο και μετα που ηρθαν στην Ελλαδα δεν ειναι πρασινου χρωματος το λαδι αλλα το γνωστο χρυσαφι-κιτρινο.
Απο εκεινη τη στιγμη και μετα η εταιρεια ασφαλιζει με 3 σημεια το προιον της για να γινεται διακριτο απο το νοθευμενο.
Τα τρια αυτα σημεια με παρακαλεσε να μην τα ανακοινωσω πουθενα γιατι απλα ενημερωνεται
ο ανταγωνισμος και αντιδρα ταχυτερα ,εννοωντας την νοθεια στο λαδι τους η οποια
ειναι σχεδον περιπου Ελληνικο φαινομενο.
Αρα τελειωνοντας και κλεινωντας αυτη τη ν ιστορια μαθαμε λιγα επι πλεον πραγματα για τα λαδια που βαζουμε στα fiesta μας.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥς.
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Μπραβο για ολη την ερευνα που εκανες!Μενει να δουμε πως θα λειτουργησει το Ε5w20 .Αλλωστε κ εγω αυτα φοραω μετα το σερβις του Οκτωβριου.Βεβαια ειναι πρασινα τα δικαμου και μολις κοιταξα το μπουκαλι που ειχαν δωσει εγραφε παραγωγη ιουλιος τους 2015
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Ενα σοβαρο σημειο που συζητησα και ξεχασα να αναφερω ειναι οτι.
ΕΡΩΤΗΣΗ.Πως μπορει να προστατευτει με 5-20 ενας κινητηρας με πολυ μεγαλη ζεστη αν δεν εχει ενα 5-30 η 5-40?
Η απαντηση ειναι ,οτι το συγκεκριμενο λαδι ειναι πολυ εξειδικευμενο και ειδικα σχεδιασμενο ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΟΚΙΝΗΤΗΡΕς ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΙΝΗΤΗΡΕς ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΕ BIOGAS ΑΛΛΑ ΚΑΙ LPG.
Εχουν δε πολυ υψηλο FLASH POINT ΔΗΛ.ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΛΕΞΗς ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΛΑΔΙΑ ΜΕ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΥΞΩΔΕς.Αυτο ειναι στους 210 βαθμους σε συγκριση και με το δικο τους λαδι που δινει εναλλακτικα το 5-30 που εχει flash point στους 207 βαθμους.
Επισης το 5-20 παρουσιαζει την ιδιοτητα του λαδιου VERY LOW SAPS ΔΗΛ.ΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΛΑΔΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ.
Αποτελεσμα  η λασπη που δημιουργουν πολλα λαδια στην αγορα να ειναι εξαιρετικα περιορισμενη
για ενα πολυ καθαρο κινητηρα.
Ολα αυτα βεβαια επιτυνχανουν και μειωση της καταναλωσης βενζινης περιπου κατα 10%.
Και αυτο αν ισχυει ειναι πολυ σημαντικο.
Αυτα λοιπον τα ωραια ,πραγματα μαθαμε φιλοι μου.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Αυτα τα λάδια τα 5w-20 τα δίνει η εταιρεία για τα fiesta mk7.5 ecoboost (100/125/140ps) και οχι για το st180 στο οποίο δίνει 5w-30 (?)

Σωστα; Ή για όλους δίνει το 5w-20
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
PERFORMANCES
STANDARDS                    ACEA A1 / B1
                  API PERFORMANCE SN
SPECIFICATIONS
FORD WSS M2C 948 B   
(Compatible 913 A, 913 B, 913 C, 925 A & 925 B)
JAGUAR LAND ROVER – STJLR.03.5004
This 100% Synthetic engine oil is formulated to lubricate perfectly the latest generation of FORD
Gasoline engines, except Ford Ka 2009 (08/2008) requiring 917 A, Ford Focus ST 2.5L Duratec
(2004) requiring 913 D, Ford Focus RS (2004) requiring 937 A, and also 1.3L, 1.6L and 1.8L Duratec
engines requiring 913 D.
The specification FORD WSS M2C 948 B is especially required for the 1.0L EcoBoost 3-cylinder  AR15firing
Gasoline engines, but it is also fully compatible with the other FORD Gasoline engines, apart from
exceptions. Therefore specification FORD WSS M2C 948 B covers most Gasoline engines currently
requiring specifications FORD WSS M2C 913 A, 913 B, 913 C, or 925 A, 925 B as for JAGUAR and
LAND ROVER.
For these JAGUAR and LAND ROVER engines requiring previously FORD WSS M2C 925A or 925B
standards, the specification STJLR.03.5004 now applies as a replacement. STJLR.03.5004 covers
most of JAGUAR LAND ROVER Gasoline engines except for V6 and V8 supercharged.
Associated with ACEA A1/B1 an API SN standards for lubricants, MOTUL SPECIFIC 948 B 5W-20
provides significant energy savings (>3.3%) while maintaining, and even exceeding in some cases,
robustness requirements of 913 C. This improved
fuel economy and low emissions performance meet
these OEMs requirements for CO
2
emissions reductions.
MOTUL SPECIFIC 948 B 5W-20 delivers outstanding oil f
ilm resistance, while facilitating cold start,
reducing friction in the engine, maintaining the oil pressure and lowering engine operating
temperatures.
Through its exceptional lubricating properties, MOTU
L SPECIFIC 948 B 5W-20 provides high level of
wear resistance, high temperature resistance and oxidation resistance. It reduces the formation of
deposits, reduces wear and enables perfect control of oil consumption.
Anti-wear, Anti-corrosion, Anti-foam properties.


Απο το ως ανω δελτιο προδιαγραφων της εταιρειας για το 5-20 προκυπτει οτι ο κινητηρας του
fiesta st ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 1,6 DURATEC αν δεν κανω λαθος ,παιρνει το 5w-30 λαδι.
Εν προκειμενω τα χιλιαρακια ΚΑΙ ΜΟΝΟ αυτα παιρνουν το 5w-20
Αρα η παρατηρηση του φιλου ειναι πολυ σωστη.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread