Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Δεν μου εχουν πει κατι στην αντιπροσωπια ακομα. Αυτο οπως το λεω το αναγραφει το εγχειριδιο χρησης που μου εδωσαν.
Οριστε και το σχετικο ντοκουμεντο
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Φαίνεται λοιπόν ότι οι κινητήρες 1.5 diesel σαν τον δικό σου είναι οι πιό σύγχρονοι diesel και γιαυτό τα λάδια τους όπως αναγράφεται στο manual έχουν την τελευταία προδιαγραφή "950" . To manual που έχεις είναι διαφορετικό από αυτό που έχω εγώ. Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να ακολουθήσεις το 0-30 . Ούτως η άλλως έστω και αν βάλεις τώρα από μόνος σου άλλο ιξώδες λαδιού, στην συνέχεια στο πρώτο service που θα κάνεις θα βάλουν τα 0-30. Πιστεύω τα συνιστώμενα (castrol  ) να είναι πλήρως συνθετικά.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Ναι συμφωνώ πως καλό είναι να ακολουθούμε την προδιαγραφη που ορίζει ο κατασκευαστής. Απλά περισσότερο μου έκανε εντύπωση τι διαφορά να έχει ο 1.5 από τον 1.6
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Καλημερα.
Σε λιγες ωρες ,παω για το πρωτο service στον Παζαροπουλο,οπου εκει θα πεσει ματς γερο γιατι ,αυτοι θα μου λενε 5-20 και εγω 5-30 .
Στα ξενα επισημα σαιτ της castrol ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ 5-20 ΠΟΥΘΕΝΑ .
Με συζητηση που ειχα με φιλο μηχανολογο επιθερητη της Ευρωπαικης οργανωσης εκδοσης
barcode μου εξηγησε οτι τελικα το 5-20 για τα βενζινικινητα αλλα και τα 0-30 γιατα ντιζελοκινητα
εχουν πιστοποιημενο κωδικο προιοντος με εκδοτη την ιδια την ford.
Αυτο λοιπον σημαινει οτι εχει παρει τα δικαιωματα εκδοσης μιας συνθεσης λαδιου που δεν υπαρχει στη επισημη γκαμα της castrol.
Εδω λοιπον αρχιζει το πανηγυρι αν αυτα τα λαδια ειναι ποιο σωστα η οχι.
Αυτο εχει να κανει και με την εκτεταμμενη νοθεια που αντιμετωπιζει στην Ελλαδα η εταιρεια την οποια αντιμετωπιζει με το προσθετο πρασινο φωσφοριζε χημικο ,για να τα αποκαλει στη συνεχεια  PROFESSONAL.
Κατα την δικη του αποψη ,η συσκευασια και η προωθηση του προιντος αυτου ανηκει αποκλειστικα στην Ελλαδα απο την BP ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΗς CASTROL.
Απο εκει και περα ,σε οποιον εχει καποιος περισσοτερη εμπιστοσυνη.
Παντως ,μετα απο πολυ ψαξιμο εγω προσωπικα θα επιμεινω στο 5-30 για πολλους τεχνικους λογους ,αλλα και γιατι το αμαξι μας σαν δευτερο καθημερινο αυτοκινητο
το σκιζουμε εγω και η γυναικα μου που ειναι καννιβαλος.
Και επειδη και οι βενζινες μας δεν ειναι και οτι καλλιτερο ,πιστευω οτι τα 5-30 που ειναι
και full saps δηλαδη με καθαριστικα προσθετα ,προστατευουν ποιο καλα τον κινητηρα.
Για την σταθεροτητα του ιξωδους  ,παλι εχω πολλες επιφυλαξεις για το ποσο μπορει το 5-20 πανω απο τους 15 βαθμους ,δηλ.προς το καλοκαιρι να συμπεριφερθει σωστα .
Αν και το 5-20 εχει flash point  τους 210 βαθμους ενω το 5-30 τους 207.
Τα λεμε και παλι οταν εχω αξιολογα νεα για αυτο το θεμα που αποσχολει πολλους φορτακηδες.
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
Kαλημέρα φίλε. Αν είσαι βέβαιος πως θα σου βάλουν 5-20 τότε μπορείς να τους πάς εσύ τα λάδια που θες και θα στα βάλουν χωρίς δεύτερη κουβέντα. Αν τυχόν σου πούνε κάτι εσύ απλά να επιμένεις ευγενικά πως αυτά έφερες και αυτά θες να βάλουν.
 

GIANNIS MK7 1.4

New member
Apr 14, 2014
90
0
0
Και σε ξενα φορουμ γινετε ψιλομπαχαλο σχετικα με το 5w20 και την χρησιμοποιηση του σε ατμοσφαιρικους κινητηρες.Οσο αναφορα οτι δεν εμφανιζεται στα επισημα σαιτ της castrol σε μια τυχαια κουβεντα σε ξενο φορουμ ανεφεραν οτι αυτο γινεται διοτι το προωθει η Ford και εχει και τα δικαιωματα χρησης διαφημισης και προωθησης. Σε παρα πολλα site του εξωτερικου το εν λογω λαδι πωλειται μεσω ιστοσελιδων ανταλλακτικων οποτε δν νομιζω να ναι μονο ελληνικο φαινομενο.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Καλημερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΕΟΡΤΑΖΟΝΤΕΣ
Τελικα εγινε ενας ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΨΙΛΟΧΑΜΟΣ με νικητη την αντιπροσωπεια.
Εγω επειδη ημουν και το πρωτο σερβις του 2016 δεν ηθελα να ημουν πρωι πρωι ο τσαμπουκας καντεμης που θα ανοιγε την χρονια.Οταν τους ζητησα το 5-30 μου ειπαν οτι τα ecoboost φορανε το 5-20 .Θελησε ακομη ο τεχνικος να μου πει οτι το αμαξι μου ειναι τουρμπο.
Πολυ γελιο οταν καταλαβε οτι ηξερα τι αμαξι ειχα και ακομα οτι ειμαι μηχανολογος στο επαγγελμα.
Ομως περασε στην επιθεση ,φερνωντας ενα χαρτι που μολις τυπωσε με τα ειδικα χαρακτηριστικα του κινητηρα μου απο την ford.
Εκει πραγματι μεταξυ παρα πολλων τεχνικων λεπτομερειων εγραφε λαδι το Ε 5-20.
Μου ειπε οτι δεν θα ισχυει η εγγυηση του κινητηρα εαν επιμεινω να βαλω το 5-30.
Στην ερωτηση μου τι θα γινει το καλοκαιρι με 40 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια ,μου απαντησε οτι δεν ξερει να μου πει και οτι η μαμα εταιρεια ξερει καλλιτερα απο τον καθενα μας.
Εκει λοιπον δεχτηκα να μου βαλουν τα 5-20 και να προχωρησουν σε ενα καλο ελενχο του αυτοκινητου οπως και σε μια ευγενεστατη αντιμετωπιση στη συνεχεια.
Πληρωσα 129,58 ευρω για το σερβις ,και μου δωθηκε και το υπολοιπο του λαδιου μεσα στη 5λιτρη συσκευασια του μαζι και καρτα καυσαεριων.
Στο δια ταυτα λοιπον.
Το λαδι εχει barcode κατασκευης και συσκευασιας Γερμανιας.
Παρ ολο που ηταν professonal δεν ειναι πρασινο οπως το 5-30.
Το 5-20 εχει μελι χρωμα και το 5-30 πρασινο αρα η διακριση proffesonal για πρασινο χρωμα δεν παιζει.
Στην λειτουργια του αυτοκινητου δεν μπορω να πω οτι ειδα καμια διαφορα σημαντικη ,απλα και μονο οτι στο ριλαντι χαμηλωσε στροφες το αυτοκινητο.
Η τελευταια ατακα -κοτσανα που ειπωθηκε ειναι οτι τα λαδια καλυπτουν ανετα μεχρι και 20000 χιλιομετρα μεχρι την επομενη αλλαγη τους,η απαντηση μου .ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.
Αυτα ειχα να σας πω ,και τα συμπερασματα δικα σας.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
τα 5-20 που εχω βαλει εγω ειναι πρασινα παντως... παπατζες σου βαλανε αν δνε ειναι πρασινα και σενα...

εννοειται πως δεν θα τα κρατησεις τα λαδια 20000χλμ. εγω αν οχι αυτην, την επομενη βδομαδα παω για την 2η αλλαγη λαδιων και φιλτρο λαδιου στα 10000χλμ. Προσωπικα αν το πλακωνει καποιος τα ecoboost καθε 7000 καλο ειναι να εχουν αλλαχτει, αλλιως στα 10000χλμ
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Το θεμα του πρασινου χρωματος το αντιμετωπισα και με ενα LEON CUPRA  που εχω.
Μεχρι πριν μερικους μηνες το proffessonal EDGE 5-30 που εβαζα στην αντιπροσωπεια ,αλλαξε συσκευασια και παρ οτι παρεμεινε proffessonal 507 προδιαγραφη,το λαδι εγινε μελι χρωμα.
Και εκεινο το barcode εδειξε κατασκευη και συσκευασια ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
Τελικα με την castrol δεν βρισκει καποιος ακρη οσο και να το ψαξει και οσο να το πληρωσει.
Παντως η ford κατηργησε πλεον την συσκευασια γρι χρωματος με σκετο το σημα της.
Τωρα πλεον γραφει και castrol.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Τελευταια που εβαλα λαδια ηταν τον οκτωβρη και ηταν πρασινα παντως... οσες φορες και να βαλα πρασινα ηταν
 

nsofi

New member
Aug 14, 2014
66
0
6
και σε εμένα τα 5-20 που έβαλαν στο ετήσιο service το Μάιο του 2015 πράσινα είναι.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Πράγματι τα Ε5-20 είναι πράσινα . Τελευταία αγορά πριν δύο μήνες από κατάστημα ανταλλακτικών. Επομένως φίλε KARBY βεβαιώσου ότι είδες σωστά το χρώμα διαφορετικά κάτι άλλο συμβαίνει .
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παιδες με εχουν ζωσει τα φιδια με το χρωμα.
Αν ηξερα να βαζω φωτο εδω θα σας εδειχνα οτι ειναι κιτρινο το χρωμα του Ε 5-20.
Βεβαια εχουν κοψει παραστατικο γνησιου ανταλλακτικου λαδιου και το κουτι ηταν σφραγισμενο ,εδωσαν και το υπολοιπο που εμεινε.Το λαδι δειχνει απο οσο ξερω για γνησιο.
Τι αλλο μπορει να συμβαινει δεν ξερω.
Σε ενα διαφημιστικο της castrol που μου εστειλε ο Σφακιανακης γραφει και λεει σε video  οτι ειναι το λαδι που εχει μεσα απο το εργοστασιο ,δηλαδη πρωτης τοποθετησης,οταν το πηρα το αυτοκινητο το λαδι που ειχε ηταν κιτρινο.
Βεβαια σας ειπα και την περιπτωση με το 5-30 του castrol EDGE που εβαζα  στο LEON οτι και εκει απο πρασινο το αλλαξαν σε κιτρινο.
Το βλεπω πολυ χοντρο για τετοια απατεωνια στην αντιπροσωπεια.
Σημειωστε οτι ειναι E 5W-20  OXI SKETO 5W-20 ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.
Αν μας δουλευουν τοσο χοντρα και οι αντιπροσωπειες τοτε χεσε μεσα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πράσινο φωσφοριζέ είναι το λάδι. Για του λόγου το αληθές:





Βέβαια μόλις δουλέψει μέσα στη μηχανή γίνεται ξανθό. Όπως είναι τα λάδια γενικότερα.
Η συσκευασία της φωτογραφίας αγοράστηκε από γνωστή αντιπροσωπεία της Ford.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Παιδες εχετε δικιο απολυτο.Διαβαστε παρακατω πως περιγραφει η ιδια εταιρεια το προιον αυτο.

Ford - Castrol Magnatec Professional E 5W-20
Άμεση προστασία από τη στιγμή που ξεκινάτε τον κινητήρα
Περιγραφή
Τα έξυπνα μόρια του Ford - Castrol Magnatec Professional προστατεύουν από τη στιγμή που ξεκινάτε τον κινητήρα.
Κολλάνε στον κινητήρα σαν μαγνήτης, προσφέροντας ένα επιπλέον στρώμα προστασίας, μειώνοντας δραστικά* τη φθορά
του.
Η μοναδική σύνθεση του Ford - Castrol Magnatec Professional σας εξασφαλίζει προστασία που μπορείτε να δείτε, ν’
ακούσετε και να νιώσετε. Με τεχνολογία μικρο-φιλτραρίσματος και χαρακτηριστικό πράσινο χρώμα, είναι ειδικά σχεδιασμένο
για τους σημερινούς σύγχρονους κινητήρες.
Ford - Castrol Magnatec Professional. Άμεση προστασία από τη στιγμή που ξεκινάτε τον κινητήρα.

χαρακτηριστικό πράσινο χρώμα

Οι κυριοι στον Παζαροπουλο εβαλαν μαιμου λαδι και χρεωσαν φυικσ γνησιο.
Αυριο πρωι θα γινει της παλαβης,ειναι ανοιχτα.
*
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Το παραπανω κειμενο ειναι απο το τεχνικο δελτιο της castrol μαζι με την ford.
Πηγα απο τον Παζαροπουλο στη Πετρου Ραλλη ,ο τεχνικος διευθυντης ελειπε ,και ο υπευθυνος εκει ασφαλειας φερθηκε με πολυ δυπλωματικο τροπο και εφυγα με την υποσχεση να λυθει το παραπονο μου την Δευτερα το πρωι.Ομως πριν λιγη ωρα με πηραν τηλεφωνο με τροπο ενταξει οτι αμφισβητουν το τεχνικο δελτιο της CASTROL και οτι στειλτε το να το ελενξουμε και ποιος σας το εδωσε και λοιπες βλακειες.
Η συζητηση εκλεισε με την προτροπη μου ,να κλεισει το θεμα εδω χωρις να το παμε παρακατω ,απλα και μονο να μου αλλαξουν τα λαδια και το φιλτρο την Δευτερα το πρωι.
Σε αλλη περιπτωση θα κανω καταγγελια στο Ιστιτουτο Καταναλωτη και υπομνημα στην επιτροπη
κανονισμων του πιστποιητικου ISO για να τους αφαιρεθει η αδεια λειτουργιας.
Εχω ολα τα στοιχεια με το μερους μου.
Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ.
 

nsofi

New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Μπράβο για την αντίδρασή σου και τη δημοσιοποίηση του θέματος.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Κηφισου κ Πετρου Ραλλη φιλε ? Απλα για να ξερουμε και εμεις.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread