Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Sharky

New member
Apr 14, 2012
82
3
8
Χανιά
Πρεπει να κάνει, αλλα σου κόβει πολυ την δύναμη του κινητηρα. Εγω πάντως έχω μεση κατανάλωση στα 5,6 λ/100 χλμ. Απο αυτο είμαι ικανοποιημένος με το αμάξι.
 

Spring.n

New member
Oct 2, 2017
69
0
0
Προσφατα έκανα γενικό σερβις και μου είπαν σε αντιπροσωπεία ότι δεν χρειάζεται να τα κάνω τοσο νωρις. Το πήγα στα +10.000 κμ. Τι λέτε;
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Μπορούσες να κάνεις μόνο αλλαγή λαδιού και φίλτρου στα 10.000 km και γενικό σέρβις στο χρόνο
 

Spring.n

New member
Oct 2, 2017
69
0
0
ilias86 said:
Μπορούσες να κάνεις μόνο αλλαγή λαδιού και φίλτρου στα 10.000 km και γενικό σέρβις στο χρόνο
ok efxaristw poly
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι νωρίς το εξάμηνο για service. Εκτός κι αν κάνεις 20.000km που εκεί επιβάλλεται.
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
2ο ετήσιο σέρβις με αλλαγή λαδιού, φίλτρου καμπίνας και λαδιού και υγρών φρένων. Φαστ φουντ δουλειά για δεύτερη φορά: το λάδι αρκετά πάνω από το μέγιστο της ένδειξης της βέργας. Και τους το είπα! Και στο 1ο σέρβις ένα τέταρτο παραπάνω λαδιού είχαν βάλει!
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Στο βιβλίο του service του fiesta μου αναγράφει ότι περνει 3.5 λίτρα χωρις φίλτρο και 3.9 με φίλτρο. Άρα μετά την αλλαγή λαδιού με τη χρήση δοχείου 4 λίτρων πρέπει να μείνουν στου δοχείο 0.5 του λίτρου η 0.1 του λίτρου;
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Θεωρώ ότι το 3,9 δημιουργείται από τον όγκο του φίλτρου. Δηλαδή εσύ θα βάζεις 3,5 λίτρα από το δοχείο και με τον όγκο του φίλτρου θα φτάνει τα 3.9. Επομένως το λάδι που θα περισσεύει στο δοχείο θα είναι 0,5.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
3.5 χωρίς φίλτρο και 3.9 με φίλτρο, έχει να κάνει με το αν θα αλλαχτεί και το φίλτρο λαδιού. Σε αλλαγή λαδιών χωρίς αλλαγή φίλτρου, θα πάρει 3,5 λίτρα. Σε αλλαγή λαδιών με αλλαγή φίλτρου θα πάρει 3,9.
 

Fiesta King

Newbie
Mar 5, 2017
7
1
1
Παλλικαρια ,περυσι το καλοκαιρι με τα 40 αρια που εκανε το δικο μας χιλιαρακι τα επΑΙξε.
Με 100 αρα αμολυβδη και air condition αναμενο ,το αμαξι καλα καλα δεν μπορουσε να ξεκινησει
στα φαναρια μεσα στη πολη.Πηγε αντιπροσωπεια και το κρατησαν 10 ημερες για να διαπιστωσουν
οτι το αμαξι δεν εχει τιποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ.
Αλλα το αμαξι ΣΕΡΝΟΤΑΝ.
Με δικη μου πρωτοβουλια και εξοδα αλλαξα τα καινουρια λαδια που μολις 3 μηνες ειχα βαλει στο πρωτο σερβις(5-20 )με 5-30 και ζητησα να γραφτουν και μεσα στο επισημο βιβλιαρακι του σερβις για τα περαιτερω αν χρειαζοταν.
Το αμαξι αμεσως ΠΕΤΑΓΕ πηρε τα ποδια του.
Αφου λοιπον το δοκιμασα σε ταξιδι και στις ανηφορες της Ψαθας προς το ΠΟΡΤΟ ΓΕΡΜΕΝΟ που ειναι σκετο δυναμομετρο,επεστρεψα μετα απο ενα μηνα ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΤΑ
ΚΑΚΑ ΜΑΝΤΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥς ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.
Οτι ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ για την ταλαιπωρια μου αλλα και για τα μπολικα μοτερακια
καπου 8 που ειχαν σπασμενα απο θερμοκρασιες,στο πατωμα του συνεργιου.
Εκεινοι ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ και δωσαμε ραντεβου για την επομενη αλλαγη
που θα γινει σε λιγες ημερες απο σημερα ΠΑΛΙ ΜΕ 5-30.
Οι ανθρωποι ειναι ξεροκεφαλοι και δεν ξερω εαν εβαλαν μυαλο να ενημερωσουν την μαμα
εταιρεια ΟΤΙ ΤΟ 5-20 ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ .
Προφανως το λαδι χανει τις λιπαντικες ιδιοτητες του,την κινητικοτητα του μεσα στα ωστηρια
λογω μικρης πιεσης με αποτελεσμα ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΙΣΧΥΟς ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗς ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ.
Οι θερμοκρασίες τα καλοκαίρια στις μεσογειακές χώρες όντως είναι υψηλές.Πολύ καλά ενημέρωσες την εδώ αντιπροσωπεία.Εγώ θα έστελνα και ένα email προς Γερμανία ενημερωτικά και για να δω τι θα απαντήσουν.Εμένα είναι diesel 1.5 με 70kw/95PS Euro6 και με τα 0-30 προδιαγραφή 950Α,αλλαγή κάθε 10.000 και ΟΧΙ κάθε 20.000,έχω 150.000km και ουδέν πρόβλημα χειμώνα-καλοκαίρι.Έχω όμως άλλο μοτέρ.
 
Last edited:
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Έκανα γενικό σέρβις,επιλέξαμε με τον μηχανικό να βάλουμε liquy moly 5w20 special tec 5L από λάδια στο 1.0 2015 fl μοντελο,αντί για τα castrol magnatec professional,λίγο πιο τσιμημενη η τιμή βέβαια.Τα έχει δοκιμάσει κάποιος από εδώ?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread