Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ANTPRI

Rookie
May 22, 2012
22
0
1
ΠΑιδια λαμπες Η4 η Η7 φοραμε??!!!...οσα μαγαζια εχω ρωτησει για ξενον μου προτεινουν κιτ Η7 ενω εχω την εντυπωση πως φοραμε Η4...!...τι να βαλω τελικα???!!!!!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Τ10 5w στα μικρά, Η4 μεσαία-μεγάλη και Η11 στους προβολείς ομίχλης!
 

Alexandos F

Newbie
Jul 4, 2012
5
0
0
35
Salonika
Καλημέρα παιδιά!!! Μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν ξέρει κανέναν για λάμπες xenon στην Θεσ/νίη;;;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πριν λίγο πειραματιζόμουν με κάτι λάμπες xenon που έπεσαν στα χέρια μου και είπα από περιέργεια να μετρήσω τι πραγματική κατανάλωση ρεύματος έχουν.
Σύνδεσα λοιπόν ένα ζευγάρι λάμπες Η4 bixenon σε ένα τροφοδοτικό 12V, έβαλα σε σειρά με την τροφοδοσία ένα αμπερόμετρο, ballasts εννοείται κανονικά στο κύκλωμα (πώς άλλωστε θα άναβαν οι λάμπες;) και έτοιμος για μετρήσεις. Έχουμε λοιπόν:
Μέχρι να ανάψουν οι λάμπες 9,75Α -> 117W περίπου
Όταν ανάψουν και ηρεμήσουν 9,65Α -> 116W περίπου
Όταν ανάψει και η μεγάλη σκάλα (bixenon) 10,45A -> 125W περίπου

Στη συνέχεια αντικατέστησα τις Η4 με ένα ζευγάρι λάμπες Η7 και ξαναμέτρησα:
Μέχρι να ανάψουν οι λάμπες 9,75Α -> 117W περίπου
Όταν ανάψουν και ηρεμήσουν 9,65Α -> 116W περίπου

Τα ίδια με παραπάνω επομένως, μόνο που σ' αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει μεγάλη σκάλα...

Το πρόβλημα ποιο είναι κατά τη γνώμη μου. Οι κατασκευαστές των kit xenon, σου δίνουν τις λάμπες για 35W, άρα θεωρητικά θα έπρεπε το ζευγάρι να έχει κατανάλωση 2x35=70W και όχι 116W όπως μέτρησα παραπάνω. Δεν έχει όμως απώλειες και το κάθε ballast που παρεμβάλλεται ανάμεσα στην τροφοδοσία 12V και τη λάμπα; Ναι, πρέπει να έχει σαν ηλεκτρονικό κύκλωμα. Άρα 116-70=46W απώλειες στο ζευγάρι, 23W ανά λάμπα. Τα αυτοκίνητά μας έχουν από το εργοστάσιο λάμπες αλογόνου των 55W, δηλαδή 2x55=110W, άρα η καλωδίωση του κυκλώματος φωτισμού "αντέχει" ένα kit xenon με λάμπες των 35W (αφού η πραγματική κατανάλωση είναι περίπου 6-8W παραπάνω από την θεωρητική). Προσοχή επομένως με τα καινούρια kit xenon που διαφημίζονται σαν 55W! Ποια θα είναι η πραγματική κατανάλωσή τους; Σίγουρα αρκετή παραπάνω από αυτή που αντέχει η καλωδίωση του fiesta μας...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Να προσθεσω Κωστη οτι περα απο την καλωδιωση ΕΣΤΩ οτι θα αντεξει,μακροχρονια μπορει να σου παρουσιαστει προβλημα ή στην πλακετα που τα διαχιριζεται τα φωτα ή να καβουνιαστουν οι επαφες του ρελλε που αναβει τα φωτα....οπως επισης να προσεξουμε και τις θερμοκρασιες που αναπτησονται μεσα στον καθρεπτη....

Υ.Γ πολυ καλη μετρηση Κωστη και πολυ χρησημη  ok234 ok234 ok234
 

spithas

Member
Feb 6, 2011
162
0
0
kostg νομιζω οτι το καθε φαναρι εχει ξεχωριστη  ασφαλεια στον πινακα του αυτοκινητου(μια ασφαλεια για την μικρη και μια για την μεγαλη).
αν ειναι ετσι πρεπει να μετρησεις το καθε μπαλαστ ξεχωριστά ποσο ρευμα τραβάει.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σωστό το σκεπτικό σου spitha, αλλά δεν τα μέτρησα τα ballasts πάνω στο αυτοκίνητο, αλλά με τροφοδοτικό στο σπίτι (εργαστήριο).
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Ρε σεις,με τα ξενον με λαμπα η4,το σινιαλο(με τα μεγαλα φωτα) υπαρχει ακομη κ δουλευει οπως με την απλα λαμπα η θεωρητικα υπαρχει αλλα πρακτικα οχι(λογω οτι τα ξενον φορτιζουν για 4-5δευτερόλεπτα )?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όταν τα φώτα είναι αναμμένα (π.χ. το βράδυ), το σινιάλο είναι άμεσο (bixenon). Όταν τα φώτα είναι σβηστά (π.χ. την ημέρα), τότε μόλις πατήσεις το σινιάλο οι λάμπες θα κάνουν το γνωστό "τσαφ" και μετά θα ανάψουν σταδιακά, άρα πάλι έχεις σινιάλο, απλά δεν είναι τόσο άμεσο. Πρακτικά δε νομίζω ότι αποτελεί πρόβλημα αυτό, γιατί το σινιάλο είναι στιγμιαίο, άρα στιγμιαία έχεις φως. Αν όμως κρατήσεις το διακόπτη του σινιάλου πατημένο, τότε ναι, θα φαίνεται η σταδιακή "φόρτιση" των λαμπών.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
δεν εχει θεμα να καει η λαμπα δηλαδη ή το μπαλαστ?
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Η μια λυση ειναι ,με το που το βάλεις μπροστα να κρατήσεις το σύνολο σ ανοιχτό για κάποια δευτερόλεπτα ώστε να προετοιμαστεί
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Γιατί να καεί κάτι; Επειδή του δίνεις στιγμιαία ρεύμα; Όσο κινδυνεύει να καεί η απλή λάμπα, άλλο τόσο κινδυνεύει και το σετ xenon. Άλλωστε δεν κάνουμε και όλη την ώρα σινιάλο...
 

xristina

Hero Member
May 9, 2010
1,515
0
36
39
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
ύστερα απο 3,5 χρόνια που εχω τα ξένον η μία λάμπα μου κάηκε και πρίν απο 2 μέρες καποιο καλό παιδί του forum, μου τοποθέτησε για δεύτερη φορα τα ξένον στο αμάξι μου...  ;D προσεχώς και φωτογραφικό υλικό! ok234

(ευχαριστώ Κωστή)
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
offtopics offtopics
εγω λεω να ανοιξουμε ενα συνεργειο για φιεστα!λιγο ο ενας λιγο ο αλλος και μετα θα πετανε τα φιεστα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread