Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Redragon

Newbie
Jun 12, 2013
8
0
0
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου....και εγώ για 35w έλεγα....
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Με τα 55w δε θα έχεις κανένα πρόβλημα υπερθέρμανσης. Βγάζουν πολύ λιγότερη θερμότητα από τις εργοστασιακές σου λάμπες των 55w. Θα έχεις πολύ πιο έντονο φωτισμό αλλά δε ξέρω αν τον χρειάζεσαι αφου ακόμα και τα 35 σκοτώνουν. Άσε που το φανάρι σου δεν έχει προτζέκτορα και μπορεί να στραβώνεις. Το μόνο μειονέκτημά τους είναι ότι θα σου καίγονται πιο γρήγορα οι λάμπες. Για θερμοκρασίες δες 5000 ή 6000Κ για λευκό φως ή 4300 για να είσαι κοντα στα εργοστασιακά xenon.
 

Redragon

Newbie
Jun 12, 2013
8
0
0
πηρα τελικα 35....απο βδομαδα θα τα βαλω....θα ψαξω για κανα DIY σε fiesta
 

Redragon

Newbie
Jun 12, 2013
8
0
0
Τελικα τα τοποθετησα αλλα  δεν μου αρεσει...πηρα κατι κινεζικα Rollinger(30Ε)....
Για να μην σας κουραζω το προβλημα ειναι οτι το φως δεν ειναι το ιδιο δυνατο σε ολο το φασμα που φεγγει αλλα υπαρχουν σημεια που ειναι λιγοτερο φωτεινα απο αλλα.
Κατι σαν να κανει ''νερα''.Μιας και φοραμε H4 δοκιμασα να βγαλω και το μπροστινο σιδερακι που ειναι στη λαμπα ξεβιδωνοντας την μικρη βιδα που εχει αλλα παλι τα ιδια και το ξαναβαλα.Ξερεται τι μπορει να φταει ή τα xenon ειναι μουφα??
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Ίσως να φταίει το ότι έχεις φανάρι με κάτοπτρο. Το έχω συναντήσει το πρόβλημα αυτό σε πολλά αυτοκίνητα χωρίς προτζέκτορα.
Αν είχα τέτοιο φανάρι θα προτιμούσα να βάλω ένα ζευγαράκι PIAA με 60 - 65€.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν δουλεύουν σωστά τα Η4 bi-xenon στο φανάρι του facelift mk6. Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα. Μόνο με λάμπες 4300Κ ήταν κάπως καλύτερη η κατάσταση, με 6000 και 8000 δεν έβλεπα καλά το δρόμο. Ή το συνηθίζεις, ή τα ξυλώνεις και ξαναβάζεις τις εργοστασιακές λάμπες.
Προσωπικά, εδώ και καιρό, κυκλοφορώ με τις εργοστασιακές λάμπες.
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Δε ξέρω αν ισχύει αυτό που θα γράψω, εσείς με τα 6άρια θα μου πείτε που ξέρετε καλύτερα. Θεωρώ το φανάρι του Μκ6 fl απαράδεκτο για τοποθέτηση xenon. Όσα πετυχαίνω στο δρόμο φωτίζουν στο Θεό. Πολύ δυνατό φως αλλά η δέσμη είναι απαράδεκτη, πρέπει να χτυπάει οπουδήποτε αλλού εκτός από το δρόμο. Θυμίζει κάτι Jimny που έχουν ανάλογο φωτισμό. Στο Mk6 προ fl τα πράγματα είναι καλύτερα πιστεύω.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Και έτσι εμεινα και εγω με τς εργοστασιακες λάμπες προς το παρόν... :p
 

Redragon

Newbie
Jun 12, 2013
8
0
0
Υπ'οψην αλλα δεν εχω το facelift ειναι μοντελο 2005....το ιδιο ισχυει και σε αυτο?
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Νομίζω είναι λίγο καλύτερα σε εσένα. Γιατί δε βάζεις λάμπες αλογόνου της PIAA; Πιστεύω θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα και κοστίζουν όσο ένα σχετικά μέτριο κιτ xenon (60€).
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το προ facelift εχει λιγο καλυτερο φαναρι στο θεμα που συζηταμε. Δοκιμασε να βγαλεις το καπακι που εχει πανω η λαμπα. Βγαινει λογικα με μικρο κατσαβιδακι.
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
τοποθετησα και εγω xenon το προηγουμενο Σαββατο στον Dynamic Motorsports στην Ηρακλειου , κοστος 55 ευρω με 2 χρονια εγγυηση και τοποθετηση. το εργοστασιακο φως ηταν απαραδεκτο εως τραγικο διαβαζοντας τα προηγουμενα σχολια για τα φαναρια και τις αποδοσεις εχω να πω οτι δεν αντιμετωπιζω κατι παρομοιο το φως εχει πολυ καλυτερη διαχυση και η δεσμες δεν ειναι σε καμια περιπτωση διασπαρτες. Εχω σιγουρα πολυ καλυτερα φωτα απο πριν και απο ενα τεστ που καναμε με φιλο δεν τυφλωνουν τον απενταντι η προπορευομενο οδηγο. μια αλλη διαχρονικη και εγυημενη λυση ειναι ο ενισχυτης φωτων(ουσιαστικα ειναι 2 ρελεδακια) που μπαινουν αναμεσα απο τις καλωδιωσεις πριν τα φαναρια και με μια επιπλεον γειωση , σε συνδιασμο με μια καλη λαμπα (και οχι φτηνιαρικες κινεζικες απο ebay και aliexpress) θα κανουν πολυ καλυτερη σουλεια απο τα εργοστασιακα.
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Τα εργοστασιακά όντως δεν παρέχουν επαρκή φωτισμό,πολλές φορές ανοίγω τους προβολείς ομίχλης για να φωτίσω λίγο περισσότερο.Τώρα θα πάω να βάλω και εγώ αυτά από το κατάστημα στην Ηρακλείου μήπως και δω φως.
 
Aug 7, 2014
53
0
6
40
vas-ath said:
Τα εργοστασιακά όντως δεν παρέχουν επαρκή φωτισμό,πολλές φορές ανοίγω τους προβολείς ομίχλης για να φωτίσω λίγο περισσότερο.Τώρα θα πάω να βάλω και εγώ αυτά από το κατάστημα στην Ηρακλείου μήπως και δω φως.
Ximiki Veltiosi said:
τοποθετησα και εγω xenon το προηγουμενο Σαββατο στον Dynamic Motorsports στην Ηρακλειου , κοστος 55 ευρω με 2 χρονια εγγυηση και τοποθετηση. το εργοστασιακο φως ηταν απαραδεκτο εως τραγικο διαβαζοντας τα προηγουμενα σχολια για τα φαναρια και τις αποδοσεις εχω να πω οτι δεν αντιμετωπιζω κατι παρομοιο το φως εχει πολυ καλυτερη διαχυση και η δεσμες δεν ειναι σε καμια περιπτωση διασπαρτες. Εχω σιγουρα πολυ καλυτερα φωτα απο πριν και απο ενα τεστ που καναμε με φιλο δεν τυφλωνουν τον απενταντι η προπορευομενο οδηγο. μια αλλη διαχρονικη και εγυημενη λυση ειναι ο ενισχυτης φωτων(ουσιαστικα ειναι 2 ρελεδακια) που μπαινουν αναμεσα απο τις καλωδιωσεις πριν τα φαναρια και με μια επιπλεον γειωση , σε συνδιασμο με μια καλη λαμπα (και οχι φτηνιαρικες κινεζικες απο ebay και aliexpress) θα κανουν πολυ καλυτερη σουλεια απο τα εργοστασιακα.
καμια φωτογραφια εχεις ,να δουμε και το οπτικο αποτέλεσμα φιλε μου;
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Καλησπέρα σας,
έχει βάλει κάποιος xenon και στις  2 σκάλες σε angel eyes φανάρια?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread