Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Εδω και 1 χρονο περιπου φοραω τα παλια xenon του kostg χωρις κανενα προβλημα!
Η4 bi xenon 6000k λοιπον και Η11 στα προβολακια.Αρκετα ευχαριστημενος και ασυγκρητα με τα μαμα.

Οσο για την τοποθετηση ο κωστης μπορει να φτιαξει ενα θεμα με το how to και οποιος θαραλλεος μπορει
να δοκιμασει να τα τοποθετησει μονος του!
 

Dante!

Hero Member
May 10, 2010
900
0
16
39
athens
Μοντέλο
MK8
αν καταλαβεις την ηλεκτρολογικη λογικη τους ολα θα ειναι ευκολα,φτανει να βρεις τον ιδανικο χορο που θα τοποθετιθουν οι μετασχηματιστες ωστε να μην ''κουδουνανε'' κ τρεμοπαιζουν οι λαμπες....αν κ τωρα απ'οτι εχω δει εχουν βγαλει πολυ λεπτοτερους μετασχηματιστες κ πανω τους αυτοκολλητη ταινια διπλης οψης ;)
  ΛΟΓΙΚΗ= εχουν ενα εγκεφαλακι το οποιο εχει 3 καλωδιακια για συνδεση.... τα 2 ειναι για την παροχη απο μπαταρια(εχουν πολικοτητα δλδ "+" κ "-" αν μπουν αναποδα δεν παιζουν,εχουν κ μια ασφαλεια οπως αυτη του ηλεκτρολογικου πινακα του αυτοκινητου μας :))
το 3το ειναι για να κανει σωμα (δλδ το πιανετε καπου πανω στο σασι)
μονταρετε τα δυο ντου'ι' στα φαναρια σας (συνηθως ειναι 1 μακρι κ 1 κοντο με προστατευτικο σπιραλ )διαλεξτε την πιο ασφαλη-συντομη διαδρομη............κλιπσακι στα καλωδια κ παπαλαααααααααααα ;D ;D ;D
 

galaioan

Member
May 9, 2010
180
0
0
36
Εγώ παιδιά αποφάσισα να βάλω τα angel φανάρια. Έτσι αναγκαστικά άλλαξα και xenon σε Η1. Έχω να πω πως είναι πολύ καλύτερη η ποιότητα του φωτός. Εικάζω πως οφείλεται στο ότι αυτό το φανάρι έχει έναν " φακό ", αν το λέω σωστά και όχι στο ότι αυτά τα xenon είναι 8000 Κ. Αυτή είναι η θερμοκρασία της λάμπας, έτσι ? Άρα το χρώμα. Όχι η ποιότητα, η ένταση...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πρέπει να είναι καλύτερη η ποιότητα του φωτός και πιο "ομαλή" η δέσμη που δημιουργούν στο δρόμο τα φανάρια με το φακό, όπως τα γνωστά angel-eyes που υπάρχουν για το fiesta.
Το 8000Κ (από το Kelvin) είναι όντως η θερμοκρασία του χρώματος της λάμπας και είναι αντιστρόφως ανάλογη της έντασης του φωτός (που μετριέται σε Lumens). Έτσι, όσο πιο μεγάλη θερμοκρασία χρώματος έχεις (περισσότερα Kelvin δηλαδή) τόσο πιο μικρή είναι η ένταση του φωτός που παράγει η λάμπα σου.
Η ποιότητα έχει να κάνει με το φανάρι αποκλειστικά και όχι με τα Kelvins.
Αν μπορείς, βγάλε και καμιά φωτό το φιεστάκι σου να το θαυμάσουμε  ::)
 

galaioan

Member
May 9, 2010
180
0
0
36
Μάλιστα...είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ελπίζω να μη παρουσιαστούν προβλήματα. Αλλά ας μη φεύγουμε απ το θέμα !

Πώς θα ανεβάσω φωτογραφία  ???
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
στο θεμα φωτα φαναρια παιξε λεπτομεριες γιαννη με φωτος κλπ να γραψω και εγω για οποιον θελει να παει για αγορα τον αγγελοματων...ΓΙΑΝΝΑΚΗ ΜΕΓΙΕΣ δε το ηξερα :p
 

galaioan

Member
May 9, 2010
180
0
0
36
Ευχαριστώ Κώστα ! Έγινε Νίκο. Να μπούμε μετά μαζί να το φτιάξουμε  ;) Χθες ολόκληρη συζήτηση κάναμε και ξέχασα να το αναφέρω :p Σ' ευχαριστώ !
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
εγω εχω καποιο κιτ κινεζικο,μου το ειχε τοποθετησει η αντιπροσωπεια οταν πηρα την σαυρα μου
τα εχω 2 χρονια και δεν εχουν βγαλει ουτε ενα προβλημα και ειναι 8000κ 
 

elenifiesta

New member
Nov 26, 2010
76
0
0
μεγειες blue white πανεμορφο το φιεστα σου

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1295289718[/time]
παντως τα χενον αξιζουν απο 90 ευρω βρισκεις.. για καποιον που θελει με αυτα τα λεφτα.. απο κει κ περα η τιμη ανεβαινει..
 

BLUE-WHITE

Pro Member
May 12, 2010
447
0
0
Athens
Ευχαριστω παιδια, αν και δεν ειναι καινουρια..Τα εχω βαλει εδω και καιρο.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Εγω τα αγοραζω απο 75 ευρω τα Η4 hi-low. με σλιμ μετασχιματιστη.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1298357310[/time]
παιδια οποιος ενδιαφερετε βρηκα Η4 hi-low με 65 γιουργια.. οποιος θελει του λεω το μαγαζι η μου λεει να του τα παρω αν ειναι μακρια!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
scorpion said:
εγω εχω καποιο κιτ κινεζικο,μου το ειχε τοποθετησει η αντιπροσωπεια οταν πηρα την σαυρα μου
τα εχω 2 χρονια και δεν εχουν βγαλει ουτε ενα προβλημα και ειναι 8000κ 

εγω σημερα αλλαξα τις λαμπες xenon επειδη η μια μου εσπασε,τελικα οι παλιες λαμπες ηταν 6000κ και τωρα εβαλα 8000κ
αυτα που εβαλα ηταν κινεζικα η κορεατικα(δεν το ειδα)
κοστος αγορας 65e


χμμμμ για αυτο δεν προλαβα να δω καποια τιμη...πηγα να τα βαλω
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
StuparArt said:
Πως και έσπασε… από μόνη της?
επειδη ετοιμαζω νεο λουκ στα φαναρια μου  ;D ;D ;D,καθως την εβγαζα μου εφυγε απο το χερι και εσπασε :'( :'(
και τις αλλαξα και τις 2 μαζι,θα ανεβασψω και φωτο πριν και μετα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread