Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ratatui

Pro Member
May 31, 2010
847
0
0
37
ΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ
Από τι βλέπω στην τρίτη φώτο το πάτημα από το τακάκι δεν πιάνει όλη την πλάκα μήπως πρέπει να μπει μεγαλύτερη δάγκανα?? πάντως δείχνει πολύ τούμπανο... ok234
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
scorpion said:
Μπράβο παιδιά
Κόστος Μάριε της δουλειάς? και τι δισκόπλακα βάλατε?
είδατε διαφορά στο φρενάρισμα?
Ιάκωβε σίγουρα η διαφορά δεν είναι μεγάλη και αντιπροσωπευτική του μεγέθους του δίσκου!!Αν πρόσεξες, από την ''πατημένη'' επιφάνεια του δίσκου από το τακάκι, είναι η ίδια όπως και σε ένα εργοστασιακό mk7.Δεν έχουν αλλαχτεί οι δαγκάνες και τα τακάκια με μεγαλύτερα οπότε η επιφάνεια τριβής είναι ίδια αφού δεν χρησιμοποιείτε όλη η επιφάνεια του δίσκου...
Πάντως εγώ που το έχω δει και από κοντά δείχνει πολύ ωραίο!!
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Εγώ παιδια αν θέλετε πιστέψτε το, αλλά έχω δει διάφορα!! Προς το καλο εννοείται!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
αναμενομενο Αντρεα!Η αποδοση των φρενων "πεφτει" οταν θερμαινονται!απο τη στιγμη που μεγαλωνει ο δισκος και διαχεεται διαφορετικα η θερμοτητα,υπάρχει και διαφορετικο φρεναρισμα!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Από την στιγμή που η δαγκάνα πιάνει πιο έξω τον δίσκο λογικό είναι να τον σταματάει και ποιο εύκολα!

Η απόδοση των φρένων βελτιώνετε λίγο με αυτόν τον τρόπο αλλά σίγουρα τα αποτελέσματα θα ήταν ποιο εντυπωσιακά με μεγαλύτερη η εάν όχι μεγαλύτερη δαγκάνα τότε σίγουρα ποιο δυνατή.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Έχω και δαγκανες που καλύπτουν όλη την επιφάνεια του δίσκου, αλλά ήθελα να δοκιμάσω με τις μαμά, γιατί τις άλλες δεν τις πολύ εμπιστεύομαι!
 

giannhs-x

Rookie
Feb 9, 2011
27
0
1
hrakleio
παιδια καλοφορετα....τι δισκους βαλατε ????  και ποσο σας κοστισε το κιτ????
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Φίλε μου βάλαμε απο Audi s3 1800, 312 δισκοπλακα, οι δαγκανες είναι οι μαμά του μκ7 και ο ανταπτορας είναι φτιαχτος απο μηχανουργιο! Το κόστος είναι σχετικό! Εμένα με ξέρει το μαγαζι και μου κάνει άλλες τιμές! Στο περίπου δισκοπλακα, ανταπτορας και κάτι φιλολογία θα πανε κανά 250αρι σε κάποιον!!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Παιδια ερωτηση: αν θελησω να βελτιωσω τα φρενα (μπρος πισω) απο καποιο focus mk1 (2.0, st, rs) εκτος απο τα πισω για τα οποια θα χρειστω σιγουρα ανταπτορες, με τα μπροστινα τι παιζει? θα χρειαστω κ εκει κατι επιπλεον η θα κουμπωνουν χωρις καποια περαιτερω κατασκευη?
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Δεν εχω ξεκαθαρη αποψη, τα παιδια πιο πολυ μιλανε για μεγαλυτερες δισκοπλακες με τις μαμα δαγκανες... Εγω λεω για εξ ολοκληρου συστημα απο focus...
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Οι δαγκανες του φοκους μκ1 θέλουν μια μικρή μετατροπή στο άκρο σου για να μπουν! Οι δισκοπλακες μπαίνουν κουτα!! Αν ξεχειλωσεις λίγο τις τρύπες απο την βάση της δαγκανας είσαι Οκ!!
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
grigoris mk7 said:
Δεν εχω ξεκαθαρη αποψη, τα παιδια πιο πολυ μιλανε για μεγαλυτερες δισκοπλακες με τις μαμα δαγκανες... Εγω λεω για εξ ολοκληρου συστημα απο focus...
εγώ υποθέτω ότι τα άκρα του mk6 με το Mk7 (για μπροστά λέω)είναι ίδια,αλλά δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ ώστε να είμαι σίγουρος
οι 2 πιο πιθανές λύσεις όπου βάζουμε μπροστά φρένα είναι από focus 1 st και Mondeo 2000 μοντέλο και μετά
του focus εάν πάλι υποθέσουμε ότι τα άκρα είναι ίδια,θα χρειαστεί να ανοίξεις τις τρύπες πάνω στο άκρο ώστε να περάσουν οι βίδες για την βάση της δαγκάνας
εάν βάλει κάποιος από το mondeo θα πρέπει να φτιάξει αντάπτορα για να τοποθετηθούν


Andreas19 said:
Οι δαγκανες του φοκους μκ1 θέλουν μια μικρή μετατροπή στο άκρο σου για να μπουν! Οι δαγκανες μπαίνουν κουτα!! Αν ξεχειλωσεις λίγο τις τρύπες απο την βάση της δαγκανας είσαι Οκ!!
αυτό που λέει ο Αντρέας19 ισχύει για τις βάσεις του focus και πιο πάνω αναλύω  :)
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Δηλαδη μονο ενα "ανοιγμα" στα δικα μου ακρα και ολα κομπλε, πραγμα που μπορει να το κανει και ο μηχανικος που θα αναλαβει την τοποθετηση... thanks παιδακια...  ;) :-*
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Ναι Γρηγόρη! Είναι κάτι πολυ απλό!! Και μόνος σου το κανείς άμα πιάνουν λίγο τα χερια σου!!
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Πιανουν Αντρεα, αλλα αν μπουν θα μπουν πακετο με τα πισω, οποτε γιατι να κανω τον κοπο?
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Και τα πίσω δεν είναι κάτι δύσκολο!! Εγω τα έβαλα μπρος πίσω μόνος μου~!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Andreas19 said:
Ναι Γρηγόρη! Είναι κάτι πολυ απλό!! Και μόνος σου το κανείς άμα πιάνουν λίγο τα χερια σου!!

Και έχεις και τα κατάλληλα εργαλεία θα συμπληρώσω εγώ. Μπορεί θεωρητικά κάτι να είναι εύκολο, δε λέω, αλλά χρειάζεσαι και κάποιον εξοπλισμό συνεργείου για να το πραγματοποιήσεις.
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Σημερα ηρθαν τα καινουργια μπροστινα φρενα (δισκοι, τακακια, δαγκανες) απο Focus st! Ελπιζω σε λιγες μερες να εχουν περαστει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread