Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
StuparArt said:
Καλά άμα του πήραν τόσα για να του τα βάλουν μόνο.. είναι πολλά όπως λες και εσύ!
40 ευρω εργατικα.75 ευρω τα ανταλλακτικά.Καλά είναι πιστεύω.Κάτω απο 40 ευρώ εργασία δεν βρήκα οσα τηλ κι αν πήρα να κλείσω ραντεβού..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kkalog said:
40 ευρω εργατικα.75 ευρω τα ανταλλακτικά.Καλά είναι πιστεύω.Κάτω απο 40 ευρώ εργασία δεν βρήκα οσα τηλ κι αν πήρα να κλείσω ραντεβού..
έτσι μια χαρά είναι,αλλά όπως το έθεσες στο πρώτο μήνυμά σου,κατάλαβα ότι τα ανταλλακτικά ήταν επιπλέον
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Μια χαρά σου ήρθε! Τελικά το Fiesta θα έλεγα ότι είναι ένα αυτοκίνητο που το συντηρείς με λίγα λεφτά. Όποιος δεν ψάχνει κάτι εξειδικευμένο και διαφορετικό από το εργοστασιακό κάνοντας τα τυπικά του service στην ώρα τους, πιστεύω ότι δεν θα δώσει και πολλά λεφτά σαν ένα γενικό σύνολο έχοντας ένα τέτοιο αυτοκίνητο στην κατοχή του.
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
StuparArt said:
Μια χαρά σου ήρθε! Τελικά το Fiesta θα έλεγα ότι είναι ένα αυτοκίνητο που το συντηρείς με λίγα λεφτά. Όποιος δεν ψάχνει κάτι εξειδικευμένο και διαφορετικό από το εργοστασιακό κάνοντας τα τυπικά του service στην ώρα τους, πιστεύω ότι δεν θα δώσει και πολλά λεφτά σαν ένα γενικό σύνολο έχοντας ένα τέτοιο αυτοκίνητο στην κατοχή του.
Ανάλογα το που θα πάς φίλε μου..Το περσινο σερβις μου στοιχισε 250 ευρω στον Πανουργιά με λαδια,φιλτρο λαδιου,φιλτρο καμπίνας,καρτα καυσαερίων και τακακια και 80 ευρω εργατικά!!Για Update στο software της πηγής Παζαρόπουλος και Σφακιανακης μου παν πριν λίγες μέρες 35 ευρώ ..
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
kkalog said:
Ανάλογα το που θα πάς φίλε μου..Το περσινο σερβις μου στοιχισε 250 ευρω στον Πανουργιά με λαδια,φιλτρο λαδιου,φιλτρο καμπίνας,καρτα καυσαερίων και τακακια και 80 ευρω εργατικά!!Για Update στο software της πηγής Παζαρόπουλος και Σφακιανακης μου παν πριν λίγες μέρες 35 ευρώ ..
Δεν έχεις και άδικο σε αυτό που λες!! Πράγματι εξαρτάτε και από το που θα πας η το που πηγαίνεις το αμάξι σου! Εγώ τα κάνω σχεδόν όλα μόνος μου για αυτό και δεν γνωρίζω καλά  από τιμές που παίρνουν στις αντιπροσωπίες.
Αν θυμάμαι καλά για update και γενικά κάνα τσεκάρισμα στον εγκέφαλο έπαιρναν 20- 25€. Το 35αρι είναι υπερβολικό όπως και τα 20-25€

Ορισμένοι σου το κάνουν και χωρίς να σου πάρουν λεφτά και ο λόγος δεν είναι ο οικονομικός… ξέρει ότι δεν θα σωθεί με 20 η 30€ απλά με αυτόν τον τρόπο προσπαθούν να σε κρατήσουν σαν πελάτη δείχνοντας το καλό τους πρόσωπο.


Υ.Γ Ααα και ενημερωτικά ο Σφακιανάκης στην μεταμόρφωση έπαιρνε 20€ για να σου το μπριζάρει! Τώρα δεν ξέρω τι πολιτική ακολούθου. Ακρίβυνε η εργατοώρα την ώρα που γίνονται μύωσης μισθών?? :eek: wall
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ακριβώς, αυτό εννοεί. Απλά μερικές φορές η Ford βγάζει πιο καινούριες version του software που τρέχει στους εγκεφάλους των αυτοκινήτων της (και που διορθώνει κάποια πιθανά προβλήματα ή κολλήματα) και αυτό λέγεται αναβάθμιση ή update. Είναι κάτι αντίστοιχο με τους υπολογιστές στα σπίτια μας, σαν να βάζεις updates στα windows δηλαδή.
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
kostg said:
Ακριβώς, αυτό εννοεί. Απλά μερικές φορές η Ford βγάζει πιο καινούριες version του software που τρέχει στους εγκεφάλους των αυτοκινήτων της (και που διορθώνει κάποια πιθανά προβλήματα ή κολλήματα) και αυτό λέγεται αναβάθμιση ή update. Είναι κάτι αντίστοιχο με τους υπολογιστές στα σπίτια μας, σαν να βάζεις updates στα windows δηλαδή.

Πώς μπορούμε να μάθουμε αν υπάρχει update για τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου μας?Αυτό μπορεί και να το πληρώσω για να το κανουν.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στην αντιπροσωπεία, ή σε συνεργείο τρίτου που έχει το διαγνωστικό πρόγραμμα της Ford και online σύνδεση με τα κεντρικά.
 

fiestaki 1.6

Member
Oct 27, 2010
123
0
16
έκανα και εγώ σήμερα το 3ο σέρβις μου στον Βροχίδη στην Θεσσαλονίκη στα 45000χλμ.Αλλάχτηκαν λάδια,φίλτρο λαδιού και καμπίνας (αέρος έχω πλενόμενο),μπουζί τα οποία ήταν οπτικά σε πολύ καλή κατάσταση και υγρά φρένων που δεν έιχα αλλάξει στο προηγούμενο.Κόστος ανταλλακτικών 105ε.Για εργασια όμως μου πήραν πολλάααα-90ε, δλ 195 σύνολο! 25ε βγήκαν τα υγρά με την εργασία τους και τα υπόλοιπα στα άλλα.Εν τω μεταξύ ούτε καν ρύθμισαν το χειρόφρενο που ήταν τελείως χαλαρό και ούτε καθάρισαν το μοτέρ όπως με έκαναν στο πρώτο σέρβις.Εννοείται πως τους το είπα για το χειρόφρενο που έπρεπε να το ελέγξουν υποτίθεται και φυσικά μου το έκαναν αμέσως (μια βίδα σφύξιμο είναι,5 λεπτά δουλειά).Καλά 50ευρώ χρεώνουν την εργατοώρα ? Δεν θα το ξαναπάω ποτέ σε συνεργείο το αμάξι,όλα μόνος θα τα κάνω πλέον,έχε χάρη που θέλω την σφραγίδα τους  :mad: Το update στο ηχοσύστημα έκανε 30ε άλλα το παρέλειψα.
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
Ελα ρε! Δε λες που στο εσφιξαν το χειροφρενο!? Σε μενα, στο δευτερο σερβις οχι μονο δεν το εκαναν αλλα μου το αιτιολογησαν κιολας! biggrin :mad: Επισης εμενα ουτε που μου εκαναν update στο ηχοσυστημα..
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Στην ΣΤΑΚΟΡ (Λ.Αθηνών) πάντως έπαιζε μια προσφορά με την "ταρίφα" των εργατικών στα 19ευρώ/ώρα.Προφανώς και δέν πρόλαβα,αφού έπεσαν όλοι σάν τις ακρίδες.
Όπου και αν ρώτησα πάντως,άκουσα τιμές απο 190~210 (σύν ότι άλλο προκύψει)
 

saltofx_v

New member
Mar 20, 2012
86
0
0
Thessaloniki
www.facebook.com
fiestaki 1.6 said:
έκανα και εγώ σήμερα το 3ο σέρβις μου στον Βροχίδη στην Θεσσαλονίκη στα 45000χλμ.Αλλάχτηκαν λάδια,φίλτρο λαδιού και καμπίνας (αέρος έχω πλενόμενο),μπουζί τα οποία ήταν οπτικά σε πολύ καλή κατάσταση και υγρά φρένων που δεν έιχα αλλάξει στο προηγούμενο.Κόστος ανταλλακτικών 105ε.Για εργασια όμως μου πήραν πολλάααα-90ε, δλ 195 σύνολο! 25ε βγήκαν τα υγρά με την εργασία τους και τα υπόλοιπα στα άλλα.Εν τω μεταξύ ούτε καν ρύθμισαν το χειρόφρενο που ήταν τελείως χαλαρό και ούτε καθάρισαν το μοτέρ όπως με έκαναν στο πρώτο σέρβις.Εννοείται πως τους το είπα για το χειρόφρενο που έπρεπε να το ελέγξουν υποτίθεται και φυσικά μου το έκαναν αμέσως (μια βίδα σφύξιμο είναι,5 λεπτά δουλειά).Καλά 50ευρώ χρεώνουν την εργατοώρα ? Δεν θα το ξαναπάω ποτέ σε συνεργείο το αμάξι,όλα μόνος θα τα κάνω πλέον,έχε χάρη που θέλω την σφραγίδα τους  :mad: Το update στο ηχοσύστημα έκανε 30ε άλλα το παρέλειψα.
τα λαδια της ford (το fromula 5w-30)κοστιζουν 27ευρω τα 5λιτρα
τα μπουζι 2,5 ευρω το ενα..δλδ 10 ευρω συνολο
το φιλτρο λαδιου 5 ευρω (fomoco)
το καμπινας εχει 17 ευρω απο οτι θυμαμαι

Συνολο δλδ 59 ευρω
και για τα υγρα φρενων θελεις αλλα 10 ευρω max..οποτε παμε στα 69

που τα ειδαν αυτοι τωρα τα 105 ειναι αλλη ιστορια.
οι τιμες που γραφω ειναι απο γνησια ανταλλακτικα ford (τιμες που τα αγορασα εγω πριν 6 μηνες)
 

brosz

New member
Σεπτ. 11, 2011
62
0
0
33
Αθήνα
τον Ιούλιο ford Σφακιανάκης στην Αργυρούπολη είχε σε προσφορά ετήσιο service 160 με εργασία και ανταλλακτικά..
 
 

pinkfloyd

Member
May 13, 2010
270
1
0
έκανα και εγώ σήμερα το 3ο σέρβις  στα 33000χλμ.
Αλλάχτηκαν
λάδια
φίλτρο λαδιού
φίλτρο καμπίνας
μπουζί Â 
υγρά φρένων
υαλοκαθαριστερες
καρτα καυσαεριων
Κόστος 170ευρω
χειρόφρενο δεν ρυθμισανε
 

kkalog

New member
Oct 18, 2011
87
0
0
saltofx_v said:
τα λαδια της ford (το fromula 5w-30)κοστιζουν 27ευρω τα 5λιτρα
τα μπουζι 2,5 ευρω το ενα..δλδ 10 ευρω συνολο
το φιλτρο λαδιου 5 ευρω (fomoco)
το καμπινας εχει 17 ευρω απο οτι θυμαμαι

Συνολο δλδ 59 ευρω
και για τα υγρα φρενων θελεις αλλα 10 ευρω max..οποτε παμε στα 69

που τα ειδαν αυτοι τωρα τα 105 ειναι αλλη ιστορια.
οι τιμες που γραφω ειναι απο γνησια ανταλλακτικα ford (τιμες που τα αγορασα εγω πριν 6 μηνες)

70 ευρώ και με φίλτρο αέρα μου στοιχίσαν εμένα.
 

fiestaki 1.6

Member
Oct 27, 2010
123
0
16
Από που παίρνετε τα ανταλλακτικά εσείς ? από κάποιο site ?
Όπως και να έχει θα πάω από κει πάλι να τους πω για τα εργατικά γιατί με χρέωσαν 1,20 ώρες για το σέρβις και έξτρα άλλα 10 λεπτά για την αλλαγή του φίλτρου καμπίνας + έξτρα 26 λεπτά για τα υγρά φρένων.Άντε 10 λεπτά max τα λάδια και βάλε άλλα 10 λεπτά τα μπουζί πάμε στα 20. Την υπόλοιπη ώρα πώς μου την χρέωσαν ? Άντε και 2 λεπτά να ελέγξουν τις λάμπες,αν το έκαναν κ αυτό.
 

grg019

Original poster
Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Παρα πολλα λεφτα για ενα τετοι σερβις!! Δηλαδη αν αλλαζες ιμαντες θα εδινες κανενα 400αρι; Αν δεις στην αρχη του θεματος με 86Ε τα αλλαξα αυτα. Μου φαινεται οτι εχουν ξεφυγει οι κυριοι εκει!! Ακου 50Ε η εργατωρα θα τρελαθουμε εντελως!!!!!
 
Jul 16, 2011
123
0
0
Athina
Σημερα εκανα το 3ο service στην ΕΛΦΟΡ!!!!Αλλαγη λαδιων,μπουζι,φιλτρο λαδιου,φιλτρο καμπινας,σπρευ καθαρισμου λαδιου κ φρενων,υγρο υαλοκαριστηρων,ρυθμιση χειροφρενου,αλλαγη πισω λαμπας κ γενικος ελεγχος αυτοκινητου...Χρεωση ανταλλακτικα κ εγασια 110€
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread