Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

jonic

Member
Mar 6, 2011
205
0
0
εφτασε η ωρα για το 3 service ...το αυτοκινητο εχει κανει ουτε 18.000 χλμ , να αλλαξω μπουζι ?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κατα τη γνωμη μου, ναι. Και μετα απο 20.000 χλμ ξανα. Φθηνα ειναι (κατω απο 15 ευρω η τετραδα) και θα δεις μικροτερη καταναλωση μετα.
 

jonic

Member
Mar 6, 2011
205
0
0
σημερα 3 σερβις ...λαδια , φιλτρο λαδιου , φιλτρο καμπινας , φιλτρο αερα , μπουζι συνολο 109 ευρω + 50 ευρω εργασια συνολο 159 ...στο επομενο σερβις εκπτωση 7 ευρω + 1 χρονο δωρεαν μεταφορα αυτοκινητου για οποιοδηποτε λογο !!!!! αυτα απο Χανια !!!
 

reddna

Newbie
May 15, 2012
1
0
1
3 service αλλαγη λαδιων αλλαγη φιλτρο λαδιου αλλαγη φιλτρο αερα αλλαγη μπουζι ιριδιου καρτα καυσαεριων 120 ευρω με εργατικα
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Έγινε το service σήμερα :)

Αλλαγή λαδιών ( full synthetic ) ,φίλτρο λαδιού και φίλτρο καμπίνας + κάρτα καυσαερίων  = 75 euro μαζί με τα εργατικά.
( υγρά φρενων και μπουζί είχαν αλλαχτεί πέρσι στα 2 χρονια )

χιλιόμετρα 29.000 :)

Και μετά πήγα και του έκανα ένα δωράκι αξιας 75 euro.... 100 βενζίνη από άδειο ( υπόλοιπο 30 χιλιόμετρα ) στο full ...... 39 λίτρα :D
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
το ντεποζιτο μας κανονικα δεν εχει 45 λιτρα?

με τα στοιχεια που δινεις σημαινει οτι ειχες μεση καταναλωση 20lt/100km.

ποτε δεν θα καταλαβω πως λειτουργει το trip computer ή ποσα λιτρα εχει οντως το ρεζερβουαρ.

εκτος φυσικα και αν δεν το γεμισες,δηλαδη να εχει ακομα να βαλει 3-4 λιτρα
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Λοιπόν πήγα να το φουλάρω όταν έδειχνε ότι έχω υπόλοιπο αλλα 30 χιλιόμετρα να κάνω....βαλαμε 38 λίτρα και σταμάτησε να παίρνει βενζίνη και του είπα να μου βάλει άλλο 1 λίτρο οποτε πήγαμε στα 39.
Πιστεύω αν ήτανε τελείως άδειο το αμάξι ίσος να έπαιρνε αλλα 2-3 λίτρα , δεν νομίζω όταν λέμε ότι έχουμε 45 λίτρα ντεπόζιτο να μπορείς ποτε να γεμίσεις και τα 45, σίγουρα για θέμα ασφαλειας δεν νομίζω να πηγαίνει πάνω από 43-44 .
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
http://www.ford.gr/OwnerServices/Maintenance-and-repairs?emailid=email-fgrc900175-fgrc900175-enewsletter-sustain-newsletter-crosscarline-central-jul2014-gr-NWP-aug14-ownerspage_cta_txt
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Τρίτο σέρβις την προηγούμενη εβδομάδα στο Σφακιανάκη στην Κηφισού.
Αλλαγή λαδιών,φίλτρου λαδιού,φίλτρου αέρα,φίλτρου γύρης,μπουζί + κάρτα καυσαερίων
σύνολο 160.Έμεινε μέσα ένα δίωρο το αμάξι.Να σημειώσω ότι 2 λίτρα λάδι τα είχα κρατημένα από τα προηγούμενα σέρβις.Γενικά ευχαριστημένος.
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
44
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Έκλεισα κι εγώ ημ/νία την άλλη βδομάδα, για 3ο service (33.000χλμ) στην ΒΕΛΜΑΡ (Ηράκλειο) μιας που είναι ο πλέον κοντινός μου αντιπρόσωπος αφού εδώ και λιγότερο από χρόνο έχουν κλείσει όλες οι αντιπροσωπίες στον νομό Λασιθίου!!! http://www.ford.gr/cs/BlobServer?blobtable=MungoBlobs&blobcol=urldata&blobheadervalue1=attachment%3Bfilename%3D%22Deale_Network_pdf.pdf%22&blobheadervalue2=abinary%3Bcharset%3DUTF-8&blobheadername1=Content-Disposition&blobheadername2=MDT-Type&blobheader=application%2Fpdf&blobwhere=1214484635921&blobkey=id

Τους ρώτησα "πόσο θα πάει το μαλλί;" και μου είπαν 180€ λόγο του ότι τώρα αλλάζω τα μπουζί!
Να πω την αλήθεια μου φαίνονται πολλά και "πιασοκόλικα",(σορυ για την έκφραση) μιας που είχα συνηθίσει τιμές, του ύψους των 100-110€ στα προηγούμενα service που έκανα, στην αντιπροσωπεία στην πόλη μου (Άγιος Νικόλαος).
Ήθελα και νά 'ξερα που υπάρχουν αυτά τα έξτρα 70-80€ επιπλέον που μου λένε...
Σκέφτομαι σοβαρά, να το ακυρώσω και να πάω σε γνωστό μου μηχανικό που τον εμπιστεύομαι κιόλας με πιο νορμάλ τιμές στα εργατικά τουλάχιστο αφού τα ανταλλακτικά είναι έτσι κι αλλιώς αυθεντικά (σήμα ford) αυτά που βάζει.

zisis said:
http://www.ford.gr/OwnerServices/Maintenance-and-repairs?emailid=email-fgrc900175-fgrc900175-enewsletter-sustain-newsletter-crosscarline-central-jul2014-gr-NWP-aug14-ownerspage_cta_txt

Και επίσης:
http://www.ford.gr/OwnerServices/FordMotorcraft
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το 180 πάντως είναι η τιμή που δίνει επίσημα η Ford για το full service. Συμφέρει να επισκευτείς τον γνωστό σου μηχανικό με τα αυθεντικά ανταλλακτικά.
Από τιμές υπολογίζω στο περίπου:
Λάδια + φίλτρο: 35
Φίλτρο αέρα: 15
Φίλτρο καμπίνας: 20
Μπουζί: 15
Εργατικά: 50

Σύνολο: 135 ??
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
44
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
kostg said:
Το 180 πάντως είναι η τιμή που δίνει επίσημα η Ford για το full service. Συμφέρει να επισκευτείς τον γνωστό σου μηχανικό με τα αυθεντικά ανταλλακτικά.
Από τιμές υπολογίζω στο περίπου:
Λάδια + φίλτρο: 35
Φίλτρο αέρα: 15
Φίλτρο καμπίνας: 20
Μπουζί: 15
Εργατικά: 50

Σύνολο: 135 ??

Είδες ρε Κώστα διαφορά τα 135 από τα 180€; Που τα βρήκανε δλδ αυτοί 45€ ακόμα;
Τελικά σύμφωνα με το pdf του δικτύου FORD, παρατήρησα ότι η ΒΕΛΜΑΡ Ηρακλείου είναι ΜΟΝΟ επίσημος έμπορος FORD και όχι επίσημο service!;Όπως καταλαβαίνετε έχει γίνει ένας ψιλοχαμός εδώ με τις αντιπροσωπείες...(γ..ώ τη κρίση μας γ..ώ!). Άρα ούτε εκεί μπορώ να πάω. Ο επόμενος κοντινότερος είναι ο Μανουσιδάκης στις Μοίρες (75 χλμ κοντά στο Νομό Ρεθύμνης!)
Δε σφάξανε...Τα λεφτά που θα γλιτώσω από τα service θα τα φάω στις βενζίνες, χώρια η ταλαιπωρία τόσα χιλιόμετρα. Κι αν δλδ χρειαστώ κάτι από αντιπροσωπεία; θα τρέχω κάθε φορά σε άλλο νομό;
Μίλησα με το Μηχανικό μου εδώ στη πόλη μου που είμαστε και συγγενικοί φίλοι και μου είπε ότι τα ανταλλακτικά θα κοστίσουν περίπου 100€, και μαζί με τα εργατικά δε θα ξεπεράσει το 150άρι.
Τα υπόλοιπα λεφτά + κάτι έξτρα θα πάνε στο ντεπόζιτο! θα το φουλάρω κι εγώ κατοστάρα μετά, έτσι για να γουστάρω κι εγώ κι ο "πάνθηρας" απόδοση... Όχι να μας τα παίρνουν οι αντιπροσωπείες και να μας αναγκάζουν να κάνουμε το γύρω του νησιού για να βρούμε επίσημο service...Το μόνο που με νοιάζει είναι μη χρειαστώ εγγύηση και ειδικά σε κάτι ακριβό, αν και τώρα με τη κρίση έχουνε σφίξει τα πράγματα, που ακόμα και σε αυτούς θα δυσκολευτούν να σε καλύψουν...
Θέλετε κύριοι της FORD να κάνουμε τα service στους επίσημους; Ας μη κλείνατε τις αντιπροσωπίες από το νομό μας...ΟΥΣΤ! :mad:
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostg said:
Το 180 πάντως είναι η τιμή που δίνει επίσημα η Ford για το full service. Συμφέρει να επισκευτείς τον γνωστό σου μηχανικό με τα αυθεντικά ανταλλακτικά.
Από τιμές υπολογίζω στο περίπου:
Λάδια + φίλτρο: 35
Φίλτρο αέρα: 15
Φίλτρο καμπίνας: 20
Μπουζί: 15
Εργατικά: 50

Σύνολο: 135 ??

Οι τιμές που αναφέρει ο Kostg είναι να τα πάρεις μόνος σου.
Οι αντιπροσωπείες στα σου τα χρεώσουν πιο πάνω
μπουζί : 19
φίλτρο καμπίνας : 25
φίλτρο αέρος : 20
λάδια : 42
φίλτρο λαδιού : 8

σύνολο : 114 + 50 τα εργατικά 164E
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
44
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Τελικά έκανα το 3ο μου service στα 33.000 χλμ στο μηχανικό μου, και αλλάξαμε:

- Φίλτρο λαδιού & Μπουζία (fomoco)
- Φίλτρο εισαγωγής αέρα, οσμών (των οσμών, ήτανε πιο μαύρο από το φίλτρο εισαγωγής αέρα!)
- Λάδι 4L ENEOS 5w-30 (made in Japan) μου είπε ότι είναι καλύτερο για αυτό το Fiesta που είναι γκαζιάρικο ενώ τα fordόλαδα κάνουν καλύτερα στα μικρότερα Fiesta
(http://www.siriocenter.gr/Products/Detail/18989/PREMIUM-HYPER-5W30-100-SYNTHETIC-4Lt)
- Υγρά φρένων (επέλεξα τα "απλά" και όχι τα motul γιατί σε ένα χρόνο είπε ίσως να θέλουν αλλαγή λόγο του ότι είναι καλά αγωνιστικά, ενώ τα απλά κρατάνε 2-3 χρόνια, άσχετα αν εγώ τα αλλάξω σε 1-2 χρόνια πάλι για να 'χω το κεφάλι μου ήσυχο).
-Γέμισμα υγρού καθαρισμού υαλοκαθαριστήρων (μου είχε "στραγγίξει" εδώ & 2 μέρες)
-Εξαέρωση φρένων
-Σφίξιμο χειρόφρενου
-Σπρευ στην πεταλούδα (για καθάρισμα-χωρίς να βγει)
-Σπρέυ στους μεντεσέδες στις πόρτες (+πορτπαγκαζ) και του είπα για την πόρτα του πόρτ-παγκάζ που όταν ανοίγει πλέον σταματάει στη μέση, αλλά μου είπε ότι δε θέλει λάδωμα γιατί δεν θα του κάνει καλό, αλλά αλλαγή (κάποια στιγμή) της κάθε φούσκας.
Σύνολο: 110 Αναλώσιμα + 50 εργατικά = 160€
Δεν του χω βάλει ακόμη 100άρα, αλλά το νιώθω και "πετάει", το γκάζι είναι πιο άμμεσο... ;D ;D
 

nicolaos

MK7
Member
Dec 8, 2012
157
8
18
63
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ-ΚΑΤΩ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΥΛΛΗΝΗ
Μοντέλο
MK7
Για φιέστα  ο κατασκευαστής συνιστά λιπαντικό προδιαγραφής ιξώδους SAE 5W-30. WSS-M2C913-B, ACEA A1/B1- A5/B5, API SΝ/CF ή ILSAC GF-4  . Ο κατασκευαστής συνιστά το λιπαντικο με προδιαγραφή λιπαντικού ιξώδους SAE 5W-40,FORD WSS M2C - 917 A, API: SM/CF, ACEA: A3/B4(07)C3(08)  για τα ΚΑ 2009, Galaxy 1995,Galaxy 1.9L 2000.75 με πετρελαιοκινητήρες, αρα αυτό που σου έβαλε [PREMIUM HYPER 5W30 100% SYNTHETIC ,API: SM/CF, ACEA: A3/B4(07)C3(08) FORD WSS M2C - 917 A] δεν κανει για τα φιέστα, μεγάλα 1,6 και μικρά.  Πηγές : http://magnatec.castrol.com/en/oil-range/castrol-magnatec-5w-30-a1.html , http://www.ford.gr/OwnerServices/LubricantsCastrolProfessional , βιβλιο fordfiesta εγχειρίδιο κατόχου-συντήρηση-τεχνικές προδιαγραφες-σελ. 134.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread