Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
grg019 said:
Πολυ καλη η τιμη. Γενικα ηταν σχολαστικοι στη δουλεια τους; Αν κρινω απο το φιλτρο καμπινας.. και 40ε λιγοτερα δεν ειναι ασχημα

Ηταν προσεκτικοι και δεν εκαναν πασαλειμματα κι αυτο μου ειναι υπεραρκετο.. Κανονικα δεν ειναι 40 ευρω αλλα λιγοτερο. Δηλαδη αν υπολογισεις 15 € περιπου το καυσιμο για πηγαινε-ελα Κομοτηνη- Ξανθη και 2,40 για το ενα διοδιο που πληρωσα, παει περιπου στα 127 €. Το κερδος μικραινει μεν αλλα το value for money ηταν καλυτερο. Εκανα και τη βολτιτσα μου :D
 

saltofx_v

New member
Mar 20, 2012
86
0
0
Thessaloniki
www.facebook.com
ηρθε και για μενα η ωρα για το 3 service
εχουμε και λεμε:

λαδι 5w-30 motorcraft xr synth 5lt = 20,33
φιλτρο λαδιου Fomoco = 4,07
φιλτρο καμπινας = 6,10
φιλτρο αερος = 6,50
μπουζι Fomoco = 4χ2,03=8,12

Συνολο = 45,12 + ΦΠΑ 23% = 55,50 ευρω

Εργατικα  = 0 (τα αλλαξα μονος μου)
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Και εγώ κάπου εκεί γύρο το είχα πάρει μέσω του συνεργείου που το πηγαίνω
 

saltofx_v

New member
Mar 20, 2012
86
0
0
Thessaloniki
www.facebook.com
1οο ευρω (μαζι με την εργασια και το ΦΠΑ) μου ζητουσε περσι αντιπροσωπεια στη Θεσσαλονικη για το παραπανω service πλην των μπουζι που κοστιζουν 10 ευρω.
εσεις που τις βρισκετε αυτες τις τιμες?
μηπως αγοραζετε ανταλλακτικα απο αντιπροσωπειες και σας βαρανε?
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Οι τιμες λιανικης μαζι με φ.π.α ειναι περιπου αυτες
Λαδια 38.50
φ.λαδιου 7.97
φ.καμπινας(ενεργου ανθρακα) 25
μπουζι 17.50
φ.αερα 24.30

Απο εκει και περα παιζει ρολο αν εχεις καποια εκπτωση.
 

saltofx_v

New member
Mar 20, 2012
86
0
0
Thessaloniki
www.facebook.com
πολυ γρηγορα βρηκα αυτο
http://www.e-antallaktika.com.gr/ford-formula-f-sae-5w30.html
kκαι αυτο
http://www.e-antallaktika.com.gr/ford-motorcraft-xr-synth-sae-5w30-5lt.html
επισης για μπουζι
http://www.e-antallaktika.com.gr/original-ford-spark-plug-1493001-el.html
φιλτρο λαδιου
http://www.e-antallaktika.com.gr/filtro-ladioy-ford-focus-op629-1.ht
φιλτρο αερος
http://www.e-antallaktika.com.gr/filtro-aera-ford-fiesta-vi-ap151-5.html

οποτε καταλαβαινεις οτι αν το ψαξεις θα τα βρεις πολυ φτηνοτερα απο τις τιμες που αναφερεις!

Υ.Γ. δεν τα πηρα απο το εν λογω καταστημα απλα παραθετω καλυτερες τιμες απο αυτες που αναφερεις!
Υ.Γ.2. αγοραζω κατευθειαν απο εκει που αγοραζουν και τα συνεργεια ok234
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
του αέρος που έβαλες δεν είναι γνήσιο άρα δεν είναι όμοια τα ανταλλακτικά για να συγκρίνετε τιμές με τα γνήσια

απόδειξη δεν σου έκοψε?
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Το ξερω αυτο το μαγαζι οπως επισης υπαρχει και το carspares(που βεβαια ειναι εκτος το site αυτες τις μερες) αλλα αυτα ειναι ιντερνετικα μαγαζια που λογικο ειναι να εχουν πιο φτηνες τιμες.Οπως επισης μπορει καποιος να κοιταξει και για αγορες εκτος συνορων.
Οι τιμες που αναφερω εγω ποσο εχουν τα ανταλλακτικα,ειναι απο καποιο μαγαζι που πουλαει για ford και ποσο θα τα παρει καποιος που δεν εχει γνωστο και θα παει να αγορασει.Εγω με εκπτωση τα ανταλλακτικα που εχω γραψει πιο πανω μου κοστισαν 80€,απο εκει και περα στις τιμες τις δικες σου βλεπω μεγαλη διαφορα οσον αφορα το φιλτρο καμπινας και αερα.Και παντα μιλαω για γνησια ανταλλακτικα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pitbull said:
μεγαλη διαφορα οσον αφορα το φιλτρο καμπινας και αερα.Και παντα μιλαω για γνησια ανταλλακτικα.
εγώ γιατί δεν βλέπω το φίλτρο καμπίνας?
 

saltofx_v

New member
Mar 20, 2012
86
0
0
Thessaloniki
www.facebook.com
οπως ειπα και παραπανω δεν αγορασα απο αυτο το μαγαζι.
ενδεικτικα τα εβαλα.
εγω δεν ψωνισα απο ιντερνετικο!
το μοναδικο που δεν ειναι γνησιο ειναι το φιλτρο καμπινας και το πιθανοτερο να μην ειναι ενεργου ανθρακα εν γνωσει μου!περσι με +10 ευρω ειχα παρει το γνησιο της ford ενεργου ανθρακα.

λοιπον ξαναλεω...εχω και το τιμολογιο μπροστα μου:

λαδι ford motorcraft xr synth 5w-30 5lt (αυτο με τη κοκκινη συσκευασια που εχει αναφερθει και σε αλλο ποστ)
φιλτρο λαδιου αυθεντικο Fomoco κωσικος 1714387
μπουζι που στο κουτακι τους εχουν το γνησιο σημα της ford με κωδικο  1493001
φιλτρο αερος οπτικα ολοιδιο με το μαμα..εχω πεταξει τη συσκευασια οποτε δεν θυμαμαι αν ειναι γνησιο ή οχι.....μικρη σημασια....και το μαμα ενα τσιγαροχαρτο ειναι

Συνολο 55 ευρω μαζι με ΦΠΑ...αν επαιρνα το μαμα φιλτρο καμπινας θα εβγαινε 65 ευρω
 

saltofx_v

New member
Mar 20, 2012
86
0
0
Thessaloniki
www.facebook.com
το εχουμε συζητησει με τους Σαλονικιους.....
απο τον Καρακιτσο τα πηρα Καραολη & Δημητριου
Μαλιστα ο Συμεωνιδης μου ειχε αναφερει και αλλον στη μοναστηριου με ανταλλακτικα ford που τα λαδια θα μου εβγαιναν ακομη φτηνοτερα ,απλα δεν ειχα χρονο να παω απο εκει και να συγκρινω τιμες!
 

jonic

Member
Mar 6, 2011
205
0
0
υπαρχει καποιο site εκτος του http://www.e-antallaktika.com.gr που μπορουμε να παραγγειλουμε ανταλακτικα για σερβις ? ενδιαφερομαι για φιλτρο καμπινας κ φιλτρο αερα + υαλοκαθαριστηρες
 

rik.teo

Rookie
Jan 2, 2013
14
0
0
θεσσαλονίκη
παιδια και εγω ειμαι απο θεσσαλονικη και εφτασε η ωρα για το 3ο σερβις. (47000χλμ) Τα 2 προηγουμενα χρονια το πηγαινα στον Κρικο στην Μοναστηριου (απο εκει το αγορασα) αλλα δεν ξερω θεωρω οτι η εξυπηρετιση δεν ειναι αυτη που πρεπει οπως επισης και τα λεφτα ειναι αρκετα! Εχετε καποια καλη προταση;;
 

rik.teo

Rookie
Jan 2, 2013
14
0
0
θεσσαλονίκη
ξερουμε τιποτα απο τιμες και απο εργασιες που κανει...οπως επισης για ποιοτητα δουλειας;; Το ξερω οτι γινομαι λιγακι υπερβολικος με τις ερωτησεις αλλα ψαχνοντας επεσα απο τα συννεφα δινουμε τοσα λεφτα στις αντιπροσωπειες για σερβις και δν κανουν τπτ! αμφιβαλω εαν εμενα μου καθαρισαν ποτε την πεταλουδα ή ταμπουρα!
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
και απο τα δυο ειναι χρονια μπροστα και αυτο μπορουν να στο επιβεβαιωσουν κι αλλα μελη απο εδω μεσα
οσο για την πεταλουδα κανε μια προσπαθεια μονος ειναι κατι πολυ απλο
 

grg019

Original poster
Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Συμφωνω με τον Αρκα (για τον Σταθη στην Χρυσαυγη) ειμαι και εγω πολυ ευχαριστημενος και απο τιμες γενικα πολυ προσιτος. Η πεταλουδα σου ειναι 4 βιδες μπορεις και μονος σου αν ασχολεισαι
 

mitsaras13

Member
Jun 22, 2011
115
0
0
41
Σημερα εκανα και εγω το 3ο μου service στα 53000 km στην ΕΛΦΟΡ!!!!Αλλαγη λαδιων,μπουζι,φιλτρο λαδιου,φιλτρο καμπινας, φιλτρο αερα, καθαρισμος πεταλουδας, σπρευ καθαρισμου λαδιου κ φρενων,υγρο υαλοκαριστηρων, κ γενικος ελεγχος αυτοκινητου. Σύνολο ανταλλακτικά και εργασια πηγε στα 130€.
Επισης  επειδη το τιμονι μου κανει το κλασσικο θεματακι με τον γδουπο (περσι τι Φλεβαρη το χα παει στον Σφακιανακη και το γρασαραν), το γρασαραν ξανα (πρωτα με σπρευ και επειτα επειδη ο γδουπος παρεμενε το παλικαρι εκει εβγαλε τη κολονα και εβαλε γρασσο). Η αισθηση του τιμονιου εγινε καλυτερη αλλα και ο γδουπος μειωθηκε αρκετα αλλα οχι τελειως. Ο υπευθυνος εκει μου ειπε οτι η κολονα καλυπτετε απο την εγγυηση και να παω απο Γεναρη καποια στιγμη να τγν αλλαξουνε. Οχι οτι ειναι κατι ανησυχητικο, αλλα απ τη στιγμη που καλυπτεται γιατι να μην την αλλαξω με μια καινουργια.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread